Povežimo se

Gradnja doma

Uz TECElogo instalacijski sustav dovoljne su vam samo ruke

Ne trebate više alat za prešanje

Foto: TECE

TECElogo – sustav utičnog spoja je instalacijski sustav za profesionalce. S ovim sustavom imate na raspolaganju sve potrebno za instalaciju pitke vode i grijanja; u svim uobičajenim kao i velikim dimenzijama cijevi od 16 do 63 mm. Pored uobičajenih izvedbi fitinga, kod TECElogo sustava moguća je i upotreba predmontiranih rješenja, kao npr. instalacija umivaonika ili priključak grijaćih tijela.

TCB logo cijevne instalacije dom2
Foto: TECE

TECElogo kompozitna cijev izrađena je od najmodernijih materijala uz upotrebu strojeva s visokim stupnjem tehnologije. Cijev objedinjuje najbolja svojstva metalnih i plastični cijevi. Zahvaljujući stabilnom unutarnjem sloju (inlineru) i vanjskom tupo zavarenom aluminijskom sloju, cijev se odlikuje izvrsnim svojstvima savijanja i postavljanja:

          Idealna za primjenu kod instalacija pitke vode i grijanja

          Linearno istezanje isto kao i kod metalnih cijevi

          S tupo zavarenim aluminijskim slojem

          U potpunosti difuzijski nepropusna

          Zahvaljujući vanjskom bijelom sloju moguća je upotreba u vidljivim predjelima

TECElogo fiting plijeni svojom konstrukcijom prilagođenom potrebama gradilišta i kompaktnom izvedbom. Svoju visoku otpornost na udarce zahvaljuje kombinaciji visoko učinkovite plastike PPSU® i poliamida s pojačanim vlaknima. Ovaj potonji se koristi u autoindustriji, npr. za dijelove voznog mehanizma. Kod navojnih fitinga koristi se bronca, koja je posebno prikladna za primjenu kod instalacija pitke vode. TECElogo fitinge i cijevi ispitala je Njemačka stručna udruga za plin i vodu [DVGW] i odobreni su za upotrebu kod instalacija pitke vode.

Prednosti kod ugradnje:

Brza, jednostavna montaža
Tamo gdje više ne moramo prešati nego samo utaknuti, štedimo vrijeme. I to mnogo vremena. Prema jednoj studiji Visoke stručne škole u Münsteru anketirani su instalateri postigli vremensku prednost do 30 % u odnosu na ranije korištene sustave.

Montaža profesionalnog sustava TECElogo je jednostavna i brza: skratiti na potrebnu dužinu, kalibrirati, utaknuti i spoj je gotov.

TCMI logo profesionalni sustav spajanja cijevi dom2
Foto: TECE

Rastavljivi spojevi
Moguće samo s TECElogo sustavom: neispravno sastavljen spoj moguće je uz pomoć posebnog alata ponovo rastaviti. Cijev i spojnica pri tom ostaju neoštećeni i moguće ih je ponovo koristiti

TCB logo spaja cijevi instalacije dom2
Foto: TECE


Manjak mjesta nije nikakav problem
I tamo gdje je malo mjesta, rad sa sustavom TECElogo je udoban. Bez napora ćete i bez alata za prešanje doći do teško dostupnih mjesta.

Rad iznad glave? Nije problem!
Što je teže: alat za prešanje ili Vaše ruke? Jasna stvar: lakše je onome komu su za instalaciju potrebne samo vlastite ruke. Osobito kod radova koji se izvode iznad visine glave.

TCB logo spajanje iznad glave dom2
Foto: TECE

Predizolacija štedi vrijeme

Za instalaciju pitke vode i grijanja u privatnom i javnom sektoru, obavezno je pridržavanje važećih propisa i smjernica za toplinsku i zvučnu izolaciju.

Za korisnike cijevnih sustava TECEflex i TECElogo od sada je dostupan asortiman tvornički predizoliranih cijevi, sa izolacijama od 6 mm, 9 mm i 13 mm. Profesionalci će ovdje za svaku primjenu pronaći prikladnu dimenziju cijevi s odgovarajućom izolacijom.

Kod naknadno navučenih izolacija, pojedinačni komadi izolacijske spužve ručno se navlače na cijev i zatim lijepe. Naporan i prije svega dugotrajan postupak!

Upotreba tvornički predizoliranih cijevi u velikoj mjeri olakšava ugradnju, a omogućava uštedu vremena ugradnje i do 50 %.

Za više informacija o TECE proizvodima, posjetite web stranicu www.tece.hr.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Instalacije u domu

Kako poboljšati kvalitetu zraka u domu bez stalnog provjetravanja? – Evo rješenja

Donosimo rješenja kako poboljšati kvalitetu zraka u domu ako niste u mogućnosti provjetravati prostor

S obzirom na sve lošiju kvalitetu zraka u gradovima, pitanje kako poboljšati kvalitetu zraka u domu postaje važnije nego ikad.

Tradicionalno prozračivanje – otvaranje prozora nekoliko puta dnevno – često nije dovoljno, posebno u zimskim mjesecima ili kada je vanjski zrak zagađen. Stručnjaci upozoravaju da boravak u zatvorenom prostoru s nekvalitetnim zrakom dugoročno može štetiti zdravlju, posebno djeci, starijima i osobama s respiratornim poteškoćama.

Lakše se diše uz ovih nekoliko savjeta za poboljšanje kvalitete zraka u vašem domu

Zašto je kvaliteta zraka važna?

Procjenjuje se da čak 80 % vremena provodimo u zatvorenom prostoru.

“Ako zrak koji udišemo sadrži visoke koncentracije prašine, peludi, štetnih plinova poput ugljičnog monoksida, dušikovih i sumpornih oksida te finih lebdećih čestica (PM 2.5 i PM 10), dugotrajno izlaganje može izazvati zdravstvene tegobe.”, rekao je Božidar Poljak dipl.ing.arh, stručnjak za ventilaciju.

PM 10 su čestice promjera manjeg od 10 mikometara i manje su od zrna pijeska, a PM 2.5
čestice zovu se još i fine čestice jer im je promjer manji od 2,5 mikrometara. One su opasnije jer mogu lakše prodrijeti u organizam, a nastaju zbog sagorijevanja fosilnih goriva i ulaze u naše domove.

Simptomi lošeg zraka uključuju umor, glavobolje, iritacije očiju i grla. Kod osjetljivijih osoba može doći i do ozbiljnije bolesti poput astme, bronhitisa i alergijskih reakcija.

Je li pročišćivač zraka dovoljno rješenje?

Pročišćivači zraka mogu pomoći u uklanjanju prašine i alergena iz prostora, no ne rješavaju osnovni problem – izmjenu zraka. U suvremenim zgradama koje su vrlo dobro izolirane, prozori su zatvoreni većinu dana, što onemogućuje prirodnu ventilaciju.

“Sa pročistačem ćemo mi riješit neke čestice, možda i plinove ako su to složeniji filteri, međutim nećemo riješit izmjenu zraka u zatvorenom prostoru.”, savjetuje Poljak.

Bez svježeg zraka izvana, prostor se ne može obogatiti kisikom, a razina CO₂ raste, što negativno utječe na koncentraciju i opće stanje organizma. Zato je važno razmisliti o sustavima za mehaničku ventilaciju.

Kako poboljšati kvalitetu zraka u domu uz ventilacijske sustave?

Jedan od načina kako poboljšati kvalitetu zraka u domu jest ugradnja ventilacijskih sustava – od jednostavnih kupaonskih ventilatora do naprednih sustava rekuperacije zraka.

“Postoje ventilacijski sustavi, poput klasičnih ventilatora kakve imamo u kupaonicama, a koji ne mogu zadovoljiti potrebe izmjene zraka. Postoje nekoliko vrsta rekuperatora koji unose zrak obogaćen kisikom u prostor, a izbacuju istrošeni zrak s viškom štetnih tvari.” kaže Poljak.

Rekuperatori omogućuju dvosmjerni protok – uvode svježi zrak izvana, dok istovremeno izbacuju potrošeni zrak iz unutrašnjosti. Postoje tri glavne vrste:

Centralni rekuperatori – idealni za novogradnju ili veće adaptacije, zahtijevaju više prostora i građevinskih zahvata, ali osiguravaju najveću učinkovitost.

Lokalni rekuperatori – jednostavniji za ugradnju, pogodni za pojedinačne prostorije i manje investicije.

Hibridni sustavi – kombiniraju prednosti obje prethodne opcije i mogu pokrivati više prostorija bez velikih građevinskih radova.

Korištenjem rekuperatora, dom se stalno opskrbljuje kisikom, a zrak ostaje svjež bez potrebe za stalnim otvaranjem prozora.

Nastavite čitati

Zelena gradnja

NZEB konferencija: Priuštivo i održivo stanovanje do 2030.?

Saznajte sve o zakonskim reformama, financijskim olakšicama i tehničkim rješenjima za energetski učinkovitu gradnju

NZEB konferencija

Ovogodišnja NZEB konferencija okupila je stručnjake kako bi raspravili ključne izazove i rješenja vezana uz priuštivo i održivo stanovanje.

Fokus je bio na tehničkim rješenjima za projektiranje, izgradnju, obnovu i modernizaciju postojećih stambenih objekata, s ciljem ispunjenja zahtjeva Nacionalnog plana stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine.

Tri ključna cilja Nacionalnog plana stambene politike

Ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Branko Bačić, istaknuo je kako Nacionalni plan stambene politike ima tri glavna cilja:

  1. Priuštivo stanovanje – omogućavanje financijski dostupnih nekretnina za građane,
  2. Održivo stanovanje – poticanje ekološki prihvatljive gradnje,
  3. Prostor u funkciji stanovanja – unapređenje postojećih zgrada i urbanih prostora.

“Kako bismo te ciljeve uspostavili, osigurali smo četiri poluge – financijsku, poreznu, ekološku i zemljišnu. Smatramo da ćemo njihovom kombinacijom omogućiti građanima pristup priuštivom stanovanju, unatoč rastu cijena nekretnina i najamnina”, izjavio je Bačić.

Branko Bačić, ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine

Zakonske promjene za priuštivo stanovanje

Zbog stalnog rasta cijena nekretnina i najma, Vlada planira donošenje Zakona o priuštivom najmu.

Ovim zakonom omogućilo bi se korištenje dugoročno praznih stanova uz naknadu vlasnicima, kako bi građani koji ne mogu riješiti stambeno pitanje ipak mogli doći do stana.

Krenuli smo i s izmjenama Zakona o društveno poticanoj stanogradnji koji će omogućiti mladima i obiteljima do 45 godina starosti povrat poreza na promet nekretnina te 50% PDV-a pri kupnji prve nekretnine ili gradnji obiteljske kuće”, naglasio je Bačić.

Organizator konferencije, prof. dr. sc. Zoran Veršić

Održivost i energetska učinkovitost kao temelj stanovanja

Organizator konferencije, prof. dr. sc. Zoran Veršić, naglasio je kako se održivo i priuštivo stanovanje ne odnosi samo na financijsku pristupačnost, već i na kvalitetu života, higijenske standarde te dostupnost ključnih sadržaja.

Priuštivo stanovanje znači više od krova nad glavom. Važno je zadovoljiti standarde higijene, energetske učinkovitosti i zdravog prostora za život, koristeći materijale koji se mogu reciklirati“, izjavio je Veršić.

Dr. sc. Marina Bagarić iz Wienerbergera upozorila je da “jeftino i priuštivo nisu ista stvar” te da dugoročno isplativa rješenja zahtijevaju promjene u načinu projektiranja i gradnje.

“Priuštivost trebamo gledati kroz cijeli životni vijek zgrade, od izgradnje do kraja njezina korištenja. Materijali koje danas koristimo možda nisu jeftini, ali dugoročno donose veću vrijednost za uloženi novac”, dodala je Bagarić.

Dr. sc. Marina Bagarić

Regulacija i certifikati za održivu gradnju

Aleksandar Škurić iz YTonga istaknuo je da “kvalitetna rješenja znače materijale napravljene sukladno propisima i ugrađene na način koji omogućuje dugoročnu održivost stanovanja“.

“Ne postoji čarobno jeftino rješenje. Ključno je osigurati da investitori, izvođači i kupci dobiju najbolju vrijednost za uloženi novac”, dodala je Bagarić.

Aleksandar Škurić

Novim Zakonom o energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu, koji je najavila Irena Križ Šelendić iz Ministarstva prostornog uređenja, sve direktive vezane uz energetske karakteristike zgrada bit će integrirane u jedan zakon.

“Ovaj zakon objedinjuje sve ključne odredbe o energetskoj učinkovitosti, prenoseći europske direktive u naš pravni okvir”, pojasnila je Ravnateljica Uprave za energetsku učinkovitost pri Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Irena Križ Šelendić.

Irena Križ Šelendić

Za praćenje standarda održive gradnje već nekoliko godina dodjeljuju se certifikati, no do sada su oni bili rezervirani uglavnom za poslovne objekte.

Snježana Turalija iz Greenike izrazila je nadu da će se uskoro uvesti certificiranje i za rezidencijalni sektor.

Snježana Turalija

“DGNB certifikat prati parametre ekologije, ekonomije, tehničkih standarda i energetske učinkovitosti. Cilj je smanjenje CO2 otiska, optimizacija potrošnje energije i povećanje upotrebe obnovljivih izvora”, objasnila je Turalija.

NZEB: Kako osigurati bolju budućnost stanovanja?

Deveta po redu NZEB konferencija uspješno je povezala teme održivosti, energetske učinkovitosti i priuštivog stanovanja. Predstavljena su brojna tehnička i zakonska rješenja koja bi mogla olakšati pristup kvalitetnom stanovanju unatoč rastućim cijenama nekretnina.

Zakonske reforme, porezne olakšice i ulaganja u energetski učinkovite zgrade ključni su koraci prema osiguranju kvalitetnog i dostupnog stanovanja za buduće generacije.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice