Povežimo se

Gradnja

Uz TECElogo instalacijski sustav dovoljne su vam samo ruke

Ne trebate više alat za prešanje

Foto: TECE

TECElogo – sustav utičnog spoja je instalacijski sustav za profesionalce. S ovim sustavom imate na raspolaganju sve potrebno za instalaciju pitke vode i grijanja; u svim uobičajenim kao i velikim dimenzijama cijevi od 16 do 63 mm. Pored uobičajenih izvedbi fitinga, kod TECElogo sustava moguća je i upotreba predmontiranih rješenja, kao npr. instalacija umivaonika ili priključak grijaćih tijela.

TCB logo cijevne instalacije dom2
Foto: TECE

TECElogo kompozitna cijev izrađena je od najmodernijih materijala uz upotrebu strojeva s visokim stupnjem tehnologije. Cijev objedinjuje najbolja svojstva metalnih i plastični cijevi. Zahvaljujući stabilnom unutarnjem sloju (inlineru) i vanjskom tupo zavarenom aluminijskom sloju, cijev se odlikuje izvrsnim svojstvima savijanja i postavljanja:

          Idealna za primjenu kod instalacija pitke vode i grijanja

          Linearno istezanje isto kao i kod metalnih cijevi

          S tupo zavarenim aluminijskim slojem

          U potpunosti difuzijski nepropusna

          Zahvaljujući vanjskom bijelom sloju moguća je upotreba u vidljivim predjelima

TECElogo fiting plijeni svojom konstrukcijom prilagođenom potrebama gradilišta i kompaktnom izvedbom. Svoju visoku otpornost na udarce zahvaljuje kombinaciji visoko učinkovite plastike PPSU® i poliamida s pojačanim vlaknima. Ovaj potonji se koristi u autoindustriji, npr. za dijelove voznog mehanizma. Kod navojnih fitinga koristi se bronca, koja je posebno prikladna za primjenu kod instalacija pitke vode. TECElogo fitinge i cijevi ispitala je Njemačka stručna udruga za plin i vodu [DVGW] i odobreni su za upotrebu kod instalacija pitke vode.

Prednosti kod ugradnje:

Brza, jednostavna montaža
Tamo gdje više ne moramo prešati nego samo utaknuti, štedimo vrijeme. I to mnogo vremena. Prema jednoj studiji Visoke stručne škole u Münsteru anketirani su instalateri postigli vremensku prednost do 30 % u odnosu na ranije korištene sustave.

Montaža profesionalnog sustava TECElogo je jednostavna i brza: skratiti na potrebnu dužinu, kalibrirati, utaknuti i spoj je gotov.

TCMI logo profesionalni sustav spajanja cijevi dom2
Foto: TECE

Rastavljivi spojevi
Moguće samo s TECElogo sustavom: neispravno sastavljen spoj moguće je uz pomoć posebnog alata ponovo rastaviti. Cijev i spojnica pri tom ostaju neoštećeni i moguće ih je ponovo koristiti

TCB logo spaja cijevi instalacije dom2
Foto: TECE


Manjak mjesta nije nikakav problem
I tamo gdje je malo mjesta, rad sa sustavom TECElogo je udoban. Bez napora ćete i bez alata za prešanje doći do teško dostupnih mjesta.

Rad iznad glave? Nije problem!
Što je teže: alat za prešanje ili Vaše ruke? Jasna stvar: lakše je onome komu su za instalaciju potrebne samo vlastite ruke. Osobito kod radova koji se izvode iznad visine glave.

TCB logo spajanje iznad glave dom2
Foto: TECE

Predizolacija štedi vrijeme

Za instalaciju pitke vode i grijanja u privatnom i javnom sektoru, obavezno je pridržavanje važećih propisa i smjernica za toplinsku i zvučnu izolaciju.

Za korisnike cijevnih sustava TECEflex i TECElogo od sada je dostupan asortiman tvornički predizoliranih cijevi, sa izolacijama od 6 mm, 9 mm i 13 mm. Profesionalci će ovdje za svaku primjenu pronaći prikladnu dimenziju cijevi s odgovarajućom izolacijom.

Kod naknadno navučenih izolacija, pojedinačni komadi izolacijske spužve ručno se navlače na cijev i zatim lijepe. Naporan i prije svega dugotrajan postupak!

Upotreba tvornički predizoliranih cijevi u velikoj mjeri olakšava ugradnju, a omogućava uštedu vremena ugradnje i do 50 %.

Za više informacija o TECE proizvodima, posjetite web stranicu www.tece.hr.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Klima uređaji uskoro neće smjeti na pročelja zgrada! Doznali smo gdje ih postaviti

Gdje postaviti vanjsku jedinicu klime?

Vijest o tome da će se zabraniti postavljanje klima uređaja na pročelja zgrade sigurno je već stigla i do vas.

Iako je ispred nas vrijeme kada se klime gase do novog ljeta, mnogi razmišljaju i o nabavci novog uređaja u jesen ili na zimu, a jedan od razloga su moguće niže cijene od onih u proljeće i ljeto. No, čini se da će doći do promjena i da ćemo morati dobro promisliti prije nego vanjsku jedinicu postavimo – kako nama odgovara. Gdje postaviti vanjsku jedinicu klime, otkrivamo u razgovoru sa stručnjakom.

Naime, novi bi zakon donio zabranu postavljanja klima uređaja, ali i satelitskih antena na pročelja zgrada koja su svima vidljiva s ulice.

Zašto iz klima uređaja curi voda? Ovo su najčešći razlozi

Vanjska jedinica klime u podrum, na tavan ili balkon?

Ovo sigurno nije dobra vijest, a kazna je prilično visoka. Na sreću, postoje riješenja, a o njima nešto više zna Jozo Kekez, direktor tvrtke Klima Koncept.

“Jasno je da će morati doći do usklađivanja i ključno je tražiti druga rješenja vezano za postavljanje vanjske jedinice klima uređaja. Rekao bih da su to prvenstveno balkoni i lođe, ali vjerujem da radi gubitka komocije koje to rješenje donosi, za mnoge kupce to neće biti opcija.”, pojasnio je Kekez te dodao kako su daljnja rješenja krovišta ili zajedničke prostorije, što opet za sobom povlači nove nedoumice.

“Radi se o tome da klasični klima uređaji mogu istrpjeti i do 10 metara visinske razlike između dvije jedince (vanjske i unutarnje), a 20 metara dužine cjevovoda i ta ograničenja se ne mogu zanemariti. Montažer sigurno neće ići preko toga radi sigurnosti samog uređaja, ali valja znati da u tom slučaju niti kupcu neće više vrijediti jamstveni list. Ako pak govorimo o rješenju kao što su instalacijski šahtovi ili ventilacija, ako se radi o više od 10 metara razlike, moraju se koristiti skuplji uređaji koji trpe i do 50 metara razlike dužine cjevovoda ili 20 metara visinske razlike. Tu dolazimo do skuplje investicije, skuplje montaže koje će moći raditi isključivo ovlašteni serviseri, sve drugo je veliki rizik za krajnjeg korisnika.”, zaključio je sugovornik.

Kako se pravilno postavlja vanjska jedinica klima uređaj?

Osim odabira klima uređaja,vrlo je važno gdje će se postaviti unutarnja i vanjska jedinica. Pravilna ugradnja nije važna samo zbog estetike, već i zato što može utjecati na korištenje energije, pravilno hlađenje i grijanje, ali i zdravlje vaše obitelji, stoji na stranicama Klima Koncepta.

Iz estetskih razloga važno je da jedinice budu što bliže jedna drugoj, kako bi se maksimalno smanjila duljina instalacije između vanjske i unutarnje jedinice. Kraće instalacije su bolje i efikasnost i energetsku učinkovitost.

Vanjska jedinica puše topli zrak i ispred nje treba biti 1 m slobodnog prostora. Ovo je posebno važno za stanove u kojima je vanjsku jedinicu potrebno postaviti na terasu.

Važno je ne samo da je na mjestu gdje mu se može prići u slučaju intervencije, nego da ima najmanje 30 cm prostora iznad gornjeg dijela vanjske jedinice zbog lakšeg servisiranja jer se u suprotnom prilikom popravka vanjska jedinica treba demontirati i skinuti povećava trošak popravka.

Vanjska jedinica mora biti na otvorenom, imati protok zraka i mora se osigurati odvod kondenzata. Plinska i strujna instalacija treba biti estetski prihvatljiva, crijevo za odvod kondenzata treba izvući van kako bi voda mogla nesmetano otjecati. Za efikasnije grijanje bolje je da je vanjska jedinica u toplijem, a za efikasnije hlađenje bolje je da je vanjska jedinica na hladnijem mjestu/poziciji.

Kada i kako očistiti klima uređaj? Pratite ove jednostavne korake

Vanjska jedinica se po potrebi može postaviti na tlo, ali s odstojnicima od cca 10cm kako bi se omogućilo otjecanje vode iz klima uređaja.

Razmak između unutarnje i vanjske jedinice mono-split klima uređaja treba biti što manji (maksimalno do 20 metara), posebno kod inverterskih klima uređaja, zbog mogućih gubitaka i opterećenja jedinice.

Nastavite čitati

Gradnja

Hoće li novi prijedlog zakona o porezu na nekretnine utjecati i na njihove cijene? Evo što kaže stručnjak

Novi prijedlog zakona o uvođenju poreza na prazne stambene nekretnine pokrenuo je rasprave o mogućem utjecaju na tržište

Nakon što je Vlada Republike Hrvatske najavila donošenje prijedloga zakona o porezu na nekretnine, pitali smo stručnjake hoće li porez utjecati na cijene nekretnina. 

Novi prijedlog zakona o uvođenju poreza na prazne stambene nekretnine pokrenuo je rasprave o mogućem utjecaju na tržište. Ključni je cilj ove inicijative povećati dostupnost stanova, no stručnjaci u tom pogledu ne očekuju veće promjene.

“Ono što je zadnji zakonski prijedlog, da se plaća na prazne stambene nekretnine a definicija toga je nekretnina koju ne koristite za vlastito stanovanje vas i članova obitelji, i koje nisu u dugoročnom najmu, odnosno moraju biti 10 mjeseci u godini iznajmljeni. 

Ali u osnovi znači ako je stan u funkciji, ne iznajmljujte ga dugoročno ili ne živite u njemu  trebali biste za njega plaćati porez.”, govori Boro Vujović, dopredsjenik udruženja poslovanja nekretninama pri HGK.

Kakav će to imati utjecaj na tržište nekretnina?

Vujević navodi kako još uvijek nemaju točne iznose i teško je pričati o opterećenju, ali vjeruje da će dio stanova zbog toga doći i u ponudu za najam i za prodaju, te ne misli da će imati neki drastičan utjecaj na tržište i da će dovesti do nekih baš  tektonskih poremećaja.

Iako bi veća ponuda stanova građanima trebala olakšati pronalazak i kupnju nekretnine, problem povoljnog stanovanja ne može se riješiti samo porezima. 

“Ako bude veća ponuda to može imati utjecaja da se dođe do stana, ali krenimo od činjenice da u većini zapadno-europskih zemalja, odnosno zemalja Europske unije imamo porez na nekretnine i svugdje imamo problem priuštivog stanovanja i skupih nekretnina. Nisam siguran da ćemo mi tim porezom riješiti taj problem, mislim da se to ipak rješava s nekim radnim mjestima, većim plaćama i nekim drugim mjerama i stambenom politikom koje ministarstvo graditeljstva najavljuje i koje nadam se da će zaživjeti. Ali mislim da sami porezi neće imati tako veliki utjecaj na priuštivo stanovanje.“, ističe.

Oporezivanje po metru kvadratnom na prvi pogled  djeluje kao logično rješenje, no, stručnjaci smatraju da nije najpravednije. 

Jedini, rekao bih porez koji bi bio na neki način pravedan, je porez po vrijednosti. S obzirom da nemamo sređene ni zemljišne knjige ni katastar ni evidenciju, niti imamo procjenu u ovom trenutku je odluka da se ide po metru kvadratnom. Ja vjerujem da će lokalna samouprava tu određivati po nekim zonama, regijama pa nekim svojim parametrima, ali još uvijek nemamo informacije kako i koliko će onda ti iznosi biti.

Je li to pravedno, pa baš i nije zato što možete imati novu kuću s bazenom, kraj nje neku trošnu  kućicu staru, ne znam, stotinjak godina i one će u ovom trenutku plaćati jednak iznos poreza na nekretnine. Ako pričamo o cjelokupnoj poreznoj reformi, o tome da ćemo rasteretiti rad, a opteretiti imovinu, onda je u to u svakom slučaju korak naprijed.”, pojašnjava Vujević.

Vlada planira uvesti i neke olakšice, a povrat dijela poreza na promet nekretnina i PDV-a uistinu bi se mogao pozitivno odraziti na prodaju stanova.

“I ono što je Vlada sad najavila, s tim da je jako važno da nemamo sve parametre, ne znamo sve detalje, ono što su najavili  da će vraćati tri posto poreza na promet nekretnina i da će vraćati pola PDV-a kad kupite novogradnju. Opet, ne znamo tko će biti u toj kategoriji, ali to je mjera koju apsolutno podržavamo zato što će tim kategorijama koje uđu, nekretnine biti ako ništa drugo 10% jeftinije, odnosno dobit će povrat 10% cijene koji mogu iskoristiti da opremanje nekretnine, za u konačnici vraćanje možda neke pozajmice koju su uzeli kao kaparu.”, zaključuje.

Planirane bi olakšice mogle dobro utjecati na smanjenje ukupnih troškova kupnje, a nadu posebno daju onima koji žele kupiti novogradnju. Ipak, kako će ove reforme zbilja utjecati na pristupačnost stanovanja, sa sigurnošću ćemo znati tek nakon implementacije. 

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice