Inovativni prozori za vaš dom
Internorm – inovacijama do kvalitetnijeg življenja

Dobra izolacija, trajnost i estetika ono je što se traži od kvalitetnih prozora. Međutim, austrijski proizvođač drvo-aluminijskih i pvc-aluminijskih prozora uz to, nudi i revolucionarne tehnologije na svojim prozorima.
I-tec jezgra, prozračivanje, zaključavanje, sjenčanje, ostakljenje, izolacija i SmartWindow inovacije su koje možete pogledati u videu!
Inovacije u svijetu prozora predstavio Vam je Internorm

Dizajn prostora, namještaja i dekoracija
Iskoristite lijepo vrijeme za uređenje balkona i terasa!
Biljke, namještaj i savjeti koji će unijeti život u vaš vanjski prostor

S dolaskom toplijih dana, mnogi se ponovno okreću svojim balkonima i terasama – tim malim oazama mira u urbanom okruženju.
Bez obzira imate li tek nekoliko kvadrata ili prostranu terasu, uređenje balkona i terasa može potpuno promijeniti doživljaj boravka kod kuće. Ovo je idealan trenutak za obnovu vanjskog prostora, a mi vam donosimo najbolje ideje i savjete kako biste u njemu uživali cijele sezone.
Uređenje balkona i terasa: spoj estetike i funkcionalnosti
Kada govorimo o uređenju balkona i terasa, prvi korak je funkcionalan raspored. Čak i na malim površinama, dobro isplanirani elementi mogu učiniti čuda. Krajobrazni arhitekt Matej Kušević savjetuje da se započne s osnovama: “Razmislite što vam je prioritet – opuštanje, druženje ili uzgoj bilja – i prema tome organizirajte prostor.”
Vrtni namještaj prilagođen vanjskim uvjetima ključan je za dugotrajnost i udobnost. Popularni su komadi od umjetnog ratana, aluminija i drva s FSC certifikatom, a sve češće se bira i multifunkcionalni namještaj – poput klupa s prostorom za pohranu ili sklopivih stolova.
Tepisi za vanjske prostore, dekorativni jastuci i lampice stvaraju osjećaj doma i u vanjskim prostorima. Kombinirajte različite teksture i materijale kako biste postigli moderan, ali i topao izgled.
Biljke koje oplemenjuju svaki kutak
Jedan od najvažnijih elemenata u uređenju balkona i terasa svakako su biljke. Osim što donose prirodnu ljepotu, one imaju i praktičnu ulogu – pružaju hlad, štite od pogleda i stvaraju osjećaj privatnosti.
Ove su biljke odličan izbor za ukrašavanje balkona ili vrta
Balkonski prostori mogu biti odlično mjesto za opuštanje i oslobađanje od stresa, osobito ako ih ukrasite biljkama. Uz pažljivo kombiniranje različitih tegli, biljnih vrsti i pravilnog održavanja, lako možete stvoriti svoj mini vrt pun boja, začina i mirisa.
Za balkone i terase koji nisu izloženi direktnom suncu, odličan izbor su begonije, fuksije, impatiens i razne vrste paprati. Ako imate sunčanu poziciju, birajte pelargonije, lavandu, ukrasne trave ili pak sukulente koji traže malo održavanja.

U trendu su i visoke gredice koje omogućuju uzgoj začinskog bilja i povrća na malim površinama. Osim što su praktične, pružaju i estetski dojam uređenosti i strukture.
Za one koji žele nešto drugačije, tu su stupaste i patuljaste voćke – limun, jabuka ili trešnja – koje se mogu saditi u veće tegle. One su dekorativne, ali i korisne, pogotovo ako želite vlastite plodove nadohvat ruke.

Trendovi u uređenju balkona i terasa
Ove sezone naglasak je na održivosti, prirodnim materijalima i personaliziranom prostoru. U modi su vertikalni vrtovi, DIY elementi, ali i smart rješenja. Npr rsvjete na solarni pogon ili namještaja koji se sklapa ovisno o potrebi.
Ne zaboravite i na detalje koji čine razliku: teglice raznih boja i oblika, ogledala koja vizualno proširuju prostor, ili reciklirani drveni sanduci kao poličari za biljke.
Bez obzira na veličinu vašeg vanjskog prostora, pravo je vrijeme za njegovo uređenje. Uz malo mašte, pravilan odabir biljaka i kvalitetan namještaj, uređenje balkona i terasa može postati vaša nova omiljena aktivnost – a rezultat će biti prostor koji potiče opuštanje i donosi veselje u svakodnevicu.
Vrt
Patuljaste i stupaste voćke idealan su izbor za balkone i male vrtove
Otkrijte zašto su patuljaste i stupaste voćke savršen izbor za male prostore

Patuljaste i stupaste voćke idealno su rješenje za one koji žele uživati u vlastitom voću, čak i ako nemaju veliki vrt.
Zahvaljujući kompaktnom rastu i visokoj produktivnosti, ove voćke savršeno se uklapaju u male vrtove, terase, pa čak i balkone – donoseći bogat urod bez potrebe za puno prostora.
Uvjeti potrebni za neometani rast
Osim niske vlažnosti tla, potrebno je zadovoljiti još nekoliko uvjeta kako bi naše voćke neometano rasle.
Ne smijemo ih saditi u blizini šume, jer će nam u proljeće probleme praviti različite biljne štetočine.
Voćke nije preporučljivo saditi niti u velikim udolinama. Mraz zna nastupiti i u rano proljeće, period koji je najbitniji za razvitak cvjetnih pupova.
Osim povoljnih klimatskih uvjeta te nagiba zemljišta koji ne smije biti prevelik, za sadnju je važna i kiselost tla. Većini voćnih sadnica odgovara pH vrijednost tla oko 6 do 6.5. Borovnice su iznimka s pH vrijednosti od 4,5 do 5.
Ukoliko je tlo prekiselo, tlo možemo povapniti te mu na taj način podići pH.
Pravila za sadnju
Vrlo atraktivan voćnjak za amaterski uzgoj čine patuljaste i stupaste voćke.
Kumkvat je idealan citrus za tegle
Na jednom hektaru može se posaditi čak 10 tisuća takvih sadnica, što ovakav tip voćki čini ekonomski vrlo isplativim i s obzirom da nam nisu potrebni nasloni niti drugi troškovi za uzgoj.
Na komercijalnim plantažama stupaste voćke mogu se saditi s međusobnim razmakom od svega pola metra.
Na amaterskim plantažama i u manjim voćnjacima obično sade na razmak od metar do metar i dvadeset. Stupaste jabuke ne moramo saditi isključivo u vrtu, već ih možemo držati i u većim žardinjerama na balkonima i terasama.

Već druge godine nakon sadnje možemo očekivati 10 do 15 kilograma plodova po stablu. Za razliku od stablašica, iskoristivost plodova kod stupastih voćki je stopostotna. Svi su plodovi nadohvat ruke što obiranje čini jednostavnim i brzim.
Ovaj tip voćki ima maleni porast pa ne zahtijevaju značajniju gnojidbu niti preobilno zalijevanje, već samo kada tlu zaista nedostaje vlage.
Najpopularnije opcije stupastih i patuljastih voćki
Osim stupastih jabuka, popularno je i patuljasto voće breskvi, krušaka, šljiva, višanja ili nektarina te drugih vrsta, koje se također mogu saditi u voćnjacima, ali držati i na terasama. Razmak na koji ih sadimo iznosi oko 50 do 70 cm, a osim što su korisne vrlo su i dekorativne te će uljepšati ambijent.
Osim što su prirodni izvor vitamina nadohvat ruke, patuljaste i stupaste voćke od sada mogu biti i živi ukras balkona ili atraktivan detalj u vašemu vrtu.








You must be logged in to post a comment Login