Povežimo se

Gradnja

Green priznanja za projekte iz 2017.

Dodijeljena GREEN priznanja za projekte koji su obilježili 2017. godinu na zajedničkom domjenku triju udruga – HSZG-HUEC-HUPFAS

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

 

Hrvatski savjet za zelenu gradnju, kao neprofitna udruga osnovana 2009. godine, nakon višegodišnjeg iskustva i stvaranja široke mreže članova i partnera u Hrvatskoj koji promišljaju i djeluju na zeleni način, u suradnji s Hrvatskom udrugom energetskih certifikatora i Hrvatskom udrugom proizvođača toplinsko – fasadnih sustava, povodom blagdanskog druženja na kraju vrlo uspješne 2017. godine, organizirala je dodjelu priznanja za posebno istaknute dionike nekretninskog sektora u Hrvatskoj s ciljem daljnjeg poticanja izvrsnosti u promociji i implementaciji zelenih principa u graditeljstvu.

Uvodni dio moderirale su: Petra Škevin, predsjednica Upravnog odbora i Tanja Marković, voditeljica projekata ispred Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju. Pozdravne govore održali su: Goranka Tropčić Zekan, novoizabrana predsjednica udruge HUEC te Dorijan Rajković, predsjednik udruge HUPFAS. Predstavljen je i novi izvršni direktor Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, gospodin Dean Smolar, koji je održao zanimljivu prezentaciju na temu: „Vijesti i najave iz zelene gradnje“ gdje je prezentirao postignuća tokom godine te plan i aktivnosti za naredni period.

 

nagrade za green projekte 2017 dom2 4

 

Priznanja su dodijeljena u 7 kategorija od strane predstavnika Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja, gospođe Maje-Marije Nahod, pomoćnice ministra za graditeljstvo i energetsku učinkovitost u zgradarstvu i gospodina Dubravka Ponoša, direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji su na početku i kratko pozdravili sve okupljene sudionike.

 

nagrade za green projekte 2017 dom2 3

 

U kategoriji GREEN PROJEKTI OBRAZOVNOG SEKTORA za promoviranje, projektiranje i gradnju prema principima zelene gradnje, priznanje je bilo dodijeljeno trima projektima: projektu STUDENTSKI DOM VARAŽDIN koji je zahvaljujući multidisciplinarnom suradnjom svih sudionika u projektiranju postao kompleks gotovo nulte energije. Priznanje je preuzeo ravnatelj, gospodin Nenad Milijaš. Nadalje, priznanje u istoj kategoriji dodijeljeno je i AMERIČKOJ MEĐUNARODNOJ ŠKOLI U ZAGREBU gdje je priznanje preuzeo ravnatelj škole, gospodin Paul Buckley te projektu VRTIĆ „KATARINA FRANKOPAN“ KRK, vrtiću za 21. stoljeće – drveno montažne građevine za čiju su realizaciju najviše zaslužni gospodin Robert Anton Kraljić, načelnik općine Malinska – Dubašnica i gospodin Marko Franković, arhitekt, kojima je priznanje i uručeno.

 

nagrade za green projekte 2017 dom2 1

 

U kategoriji GREEN TURISTIČKI PROJEKT za razvoj turizma grada Karlovca, ostvarenje strateških ciljeva Karlovca: briga za radna mjesta, turizam u funkciji razvoja grada i viša kvaliteta života stanovnika Karlovca, priznanje je dodijeljeno javnoj ustanovi AQUATIKA -SLATKOVODNI AKVARIJ KARLOVAC, a priznanje je osobno preuzela ravnateljica, gospođa Margarita Maruškić Kulaš.

U kategoriji GREEN GRADSKA UPRAVA za poticanje implementacije principa zelene gradnje u javnim projektima, priznanje je dodijeljeno GRADU KRKU.

U kategoriji GREEN ARHITEKTI za iznimni doprinos u projektiranju zgrada prema principima zelene gradnje priznanja su dodijeljena trojici arhitekta: gospodinu Vedranu Pedišiću, gospodinu Ericku Velasco Farrerai te akademiku, gospodinu Nikoli Bašiću.

U kategoriji GREEN OFFICE BUILDING idejno rješenje za jačanje i razvoj tržišta zelene gradnje s naglaskom na implementaciju međunarodnog certifikata zelene gradnje – LEED u postupku planiranja i projektiranja, priznanje je dodijeljeno gospodinu Arnu Willemsu, direktoru tvrtke GTC MATRIX d.o.o.

U kategoriji GREEN CONCEPT za proizvod i donacijski program ZelEn, kao dobar primjer društveno odgovornog projekta koji uključuje zaštitu okoliša, promociju proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, izvedbu mjera energetske učinkovitosti i suradnju s ustanovama javnog sektora priznanje je dodijeljeno tvrtkama HEP OPSKRBA i HEP ESCO, a priznanje je preuzela direktorica HEP ESCOa i voditeljica Odbora ZelEn, gospođa Vlasta Zanki.

 

nagrade za green projekte 2017 dom2 2

 

U posljednjoj kategoriji priznanje je dodijeljeno gospođi Snježani Turaliji, dosadašnjoj direktorici HSZGa, za izniman doprinos u promicanju zelene gradnje.

Na svečanosti je sudjelovalo više od 150 osoba, redom članovi, partneri, suradnici, predstavnici različitih nadležnih institucija kao i predstavnici lokalne i regionalne samouprave triju neprofitnih udruga, organizatora domjenka.

 

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Klima uređaji uskoro neće smjeti na pročelja zgrada! Doznali smo gdje ih postaviti

Gdje postaviti vanjsku jedinicu klime?

Vijest o tome da će se zabraniti postavljanje klima uređaja na pročelja zgrade sigurno je već stigla i do vas.

Iako je ispred nas vrijeme kada se klime gase do novog ljeta, mnogi razmišljaju i o nabavci novog uređaja u jesen ili na zimu, a jedan od razloga su moguće niže cijene od onih u proljeće i ljeto. No, čini se da će doći do promjena i da ćemo morati dobro promisliti prije nego vanjsku jedinicu postavimo – kako nama odgovara. Gdje postaviti vanjsku jedinicu klime, otkrivamo u razgovoru sa stručnjakom.

Naime, novi bi zakon donio zabranu postavljanja klima uređaja, ali i satelitskih antena na pročelja zgrada koja su svima vidljiva s ulice.

Zašto iz klima uređaja curi voda? Ovo su najčešći razlozi

Vanjska jedinica klime u podrum, na tavan ili balkon?

Ovo sigurno nije dobra vijest, a kazna je prilično visoka. Na sreću, postoje riješenja, a o njima nešto više zna Jozo Kekez, direktor tvrtke Klima Koncept.

“Jasno je da će morati doći do usklađivanja i ključno je tražiti druga rješenja vezano za postavljanje vanjske jedinice klima uređaja. Rekao bih da su to prvenstveno balkoni i lođe, ali vjerujem da radi gubitka komocije koje to rješenje donosi, za mnoge kupce to neće biti opcija.”, pojasnio je Kekez te dodao kako su daljnja rješenja krovišta ili zajedničke prostorije, što opet za sobom povlači nove nedoumice.

“Radi se o tome da klasični klima uređaji mogu istrpjeti i do 10 metara visinske razlike između dvije jedince (vanjske i unutarnje), a 20 metara dužine cjevovoda i ta ograničenja se ne mogu zanemariti. Montažer sigurno neće ići preko toga radi sigurnosti samog uređaja, ali valja znati da u tom slučaju niti kupcu neće više vrijediti jamstveni list. Ako pak govorimo o rješenju kao što su instalacijski šahtovi ili ventilacija, ako se radi o više od 10 metara razlike, moraju se koristiti skuplji uređaji koji trpe i do 50 metara razlike dužine cjevovoda ili 20 metara visinske razlike. Tu dolazimo do skuplje investicije, skuplje montaže koje će moći raditi isključivo ovlašteni serviseri, sve drugo je veliki rizik za krajnjeg korisnika.”, zaključio je sugovornik.

Kako se pravilno postavlja vanjska jedinica klima uređaj?

Osim odabira klima uređaja,vrlo je važno gdje će se postaviti unutarnja i vanjska jedinica. Pravilna ugradnja nije važna samo zbog estetike, već i zato što može utjecati na korištenje energije, pravilno hlađenje i grijanje, ali i zdravlje vaše obitelji, stoji na stranicama Klima Koncepta.

Iz estetskih razloga važno je da jedinice budu što bliže jedna drugoj, kako bi se maksimalno smanjila duljina instalacije između vanjske i unutarnje jedinice. Kraće instalacije su bolje i efikasnost i energetsku učinkovitost.

Vanjska jedinica puše topli zrak i ispred nje treba biti 1 m slobodnog prostora. Ovo je posebno važno za stanove u kojima je vanjsku jedinicu potrebno postaviti na terasu.

Važno je ne samo da je na mjestu gdje mu se može prići u slučaju intervencije, nego da ima najmanje 30 cm prostora iznad gornjeg dijela vanjske jedinice zbog lakšeg servisiranja jer se u suprotnom prilikom popravka vanjska jedinica treba demontirati i skinuti povećava trošak popravka.

Vanjska jedinica mora biti na otvorenom, imati protok zraka i mora se osigurati odvod kondenzata. Plinska i strujna instalacija treba biti estetski prihvatljiva, crijevo za odvod kondenzata treba izvući van kako bi voda mogla nesmetano otjecati. Za efikasnije grijanje bolje je da je vanjska jedinica u toplijem, a za efikasnije hlađenje bolje je da je vanjska jedinica na hladnijem mjestu/poziciji.

Kada i kako očistiti klima uređaj? Pratite ove jednostavne korake

Vanjska jedinica se po potrebi može postaviti na tlo, ali s odstojnicima od cca 10cm kako bi se omogućilo otjecanje vode iz klima uređaja.

Razmak između unutarnje i vanjske jedinice mono-split klima uređaja treba biti što manji (maksimalno do 20 metara), posebno kod inverterskih klima uređaja, zbog mogućih gubitaka i opterećenja jedinice.

Nastavite čitati

Gradnja

Hoće li novi prijedlog zakona o porezu na nekretnine utjecati i na njihove cijene? Evo što kaže stručnjak

Novi prijedlog zakona o uvođenju poreza na prazne stambene nekretnine pokrenuo je rasprave o mogućem utjecaju na tržište

Nakon što je Vlada Republike Hrvatske najavila donošenje prijedloga zakona o porezu na nekretnine, pitali smo stručnjake hoće li porez utjecati na cijene nekretnina. 

Novi prijedlog zakona o uvođenju poreza na prazne stambene nekretnine pokrenuo je rasprave o mogućem utjecaju na tržište. Ključni je cilj ove inicijative povećati dostupnost stanova, no stručnjaci u tom pogledu ne očekuju veće promjene.

“Ono što je zadnji zakonski prijedlog, da se plaća na prazne stambene nekretnine a definicija toga je nekretnina koju ne koristite za vlastito stanovanje vas i članova obitelji, i koje nisu u dugoročnom najmu, odnosno moraju biti 10 mjeseci u godini iznajmljeni. 

Ali u osnovi znači ako je stan u funkciji, ne iznajmljujte ga dugoročno ili ne živite u njemu  trebali biste za njega plaćati porez.”, govori Boro Vujović, dopredsjenik udruženja poslovanja nekretninama pri HGK.

Kakav će to imati utjecaj na tržište nekretnina?

Vujević navodi kako još uvijek nemaju točne iznose i teško je pričati o opterećenju, ali vjeruje da će dio stanova zbog toga doći i u ponudu za najam i za prodaju, te ne misli da će imati neki drastičan utjecaj na tržište i da će dovesti do nekih baš  tektonskih poremećaja.

Iako bi veća ponuda stanova građanima trebala olakšati pronalazak i kupnju nekretnine, problem povoljnog stanovanja ne može se riješiti samo porezima. 

“Ako bude veća ponuda to može imati utjecaja da se dođe do stana, ali krenimo od činjenice da u većini zapadno-europskih zemalja, odnosno zemalja Europske unije imamo porez na nekretnine i svugdje imamo problem priuštivog stanovanja i skupih nekretnina. Nisam siguran da ćemo mi tim porezom riješiti taj problem, mislim da se to ipak rješava s nekim radnim mjestima, većim plaćama i nekim drugim mjerama i stambenom politikom koje ministarstvo graditeljstva najavljuje i koje nadam se da će zaživjeti. Ali mislim da sami porezi neće imati tako veliki utjecaj na priuštivo stanovanje.“, ističe.

Oporezivanje po metru kvadratnom na prvi pogled  djeluje kao logično rješenje, no, stručnjaci smatraju da nije najpravednije. 

Jedini, rekao bih porez koji bi bio na neki način pravedan, je porez po vrijednosti. S obzirom da nemamo sređene ni zemljišne knjige ni katastar ni evidenciju, niti imamo procjenu u ovom trenutku je odluka da se ide po metru kvadratnom. Ja vjerujem da će lokalna samouprava tu određivati po nekim zonama, regijama pa nekim svojim parametrima, ali još uvijek nemamo informacije kako i koliko će onda ti iznosi biti.

Je li to pravedno, pa baš i nije zato što možete imati novu kuću s bazenom, kraj nje neku trošnu  kućicu staru, ne znam, stotinjak godina i one će u ovom trenutku plaćati jednak iznos poreza na nekretnine. Ako pričamo o cjelokupnoj poreznoj reformi, o tome da ćemo rasteretiti rad, a opteretiti imovinu, onda je u to u svakom slučaju korak naprijed.”, pojašnjava Vujević.

Vlada planira uvesti i neke olakšice, a povrat dijela poreza na promet nekretnina i PDV-a uistinu bi se mogao pozitivno odraziti na prodaju stanova.

“I ono što je Vlada sad najavila, s tim da je jako važno da nemamo sve parametre, ne znamo sve detalje, ono što su najavili  da će vraćati tri posto poreza na promet nekretnina i da će vraćati pola PDV-a kad kupite novogradnju. Opet, ne znamo tko će biti u toj kategoriji, ali to je mjera koju apsolutno podržavamo zato što će tim kategorijama koje uđu, nekretnine biti ako ništa drugo 10% jeftinije, odnosno dobit će povrat 10% cijene koji mogu iskoristiti da opremanje nekretnine, za u konačnici vraćanje možda neke pozajmice koju su uzeli kao kaparu.”, zaključuje.

Planirane bi olakšice mogle dobro utjecati na smanjenje ukupnih troškova kupnje, a nadu posebno daju onima koji žele kupiti novogradnju. Ipak, kako će ove reforme zbilja utjecati na pristupačnost stanovanja, sa sigurnošću ćemo znati tek nakon implementacije. 

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice