Ljubičasta elegancija ljetnica na balkonima i terasama
Već nekoliko godina za redom kreatori sezonskih modnih smjernica diktiraju sadnju u ljubičastim tonovima, što simbolizira sjaj i dostojanstvo i djeluje smirujuće.

Sezonske ljetnice na balkonima i u lončanicama
Za ukrasne se namjene uzgaja samo nekoliko vrsta ljubičastih cvjetova. Nekoliko se nijansi može naći među omiljenim pelargonijama, uspravnim, kao i visećim. Ljubitelji visećih biljaka mogu saditi bakopu, brahikomu, milijunske zvončiće, portulak, verbenu i viseću petuniju. Među otporne predstavnice koje rastu prema gore spadaju angelonija, japanska mirta i patagonijska verbena. Mogle bi vas očarati i velike sezonske predstavnice – grmasti bosiljak, kleoma, krumpirov grm, tibouchina i abutilon, koje najhladnije godišnje doba prežive na hladnom i svjetlom mjestu i jačaju iz godine u godinu. U polusjenovite zakutke ćemo posaditi fuksije, lobelije, viseće novogvinejske vodenike te obične vodenike.

Foto: Plantella
Grmovnice, lukovice i trajnice u vrtu
Iza veličanstvenih magnolija i jorgovana, procvjetaju budleje i hibiskusi. Među penjačicama ljubičaste tonove nalazimo kod ukrasnih pavitina sa mnoštvom baršunasto ljubičastih cvjetova.

Foto: Plantella
I lukovice cvatu u ljubičastoj boji. Na gredicama se otvaraju proljetni šafrani, mrežaste perunike i tulipani te ukrasni lukovi. Ne smijemo zaboraviti ni mirisne ciklame.
Krajem zime otvore se orijentalni kukurijeci, a proljeće nam u ljubičastim tonovima navješćuju jastučaste aubrecije, zatim uživamo u karanfilima, geranijama. Ljeto nam donosi raskoš ljubičastih božura, dnevnih ljiljana, vučika, tradeskancija, kokotića i ehinacea.

Foto: Plantella
Njega i zaštita ljetnica
Kada kupujete biljke, nabavite najbolji supstrat i hranjiva kojima ćete vašim ljepoticama održavati najbolju kondiciju najmanje 6 mjeseci u tim njihovim malim domovima. Odlična podloga za mlade biljke balkona je petkomponentna zemlja sa novom formulom Plantella Balkonia koja sadrži sve potrebne elemente za početak razvoja biljaka, najbolje šote i zeleni kompost za dobro zadržavanje vode i poboljšanje strukture te sadrži dovoljno hranjiva i aktivatora cvatnje za barem mjesec dana. Korito prije sadnje do vrha napunite Plantella Balkoniom zemljom. Pazite na dubinu sađenja budući da preduboko posađenim biljkama, naročito uspravnim pelargonijama, donji listovi počnu brzo gnjiliti.

Foto: DOMnaKVADRAT
Kada se mlade biljčice već sasvim naviknu na novi dom i iscrpe početna gnojiva iz petkomponentne zemlje Plantella Balkonie, počnete ih prignojavati jedinstvenim gnojivom s organskom komponentom Plantella Cvetom. Jednom tjedno vodi za zalijevanje dodajte tekuće gnojivo za cvjetajuće biljke Plantella Cvet obogaćeno vitaminima i morskim algama i na taj način ubrzate razvoj cvjetnih nastavaka te tako osigurate bujniji učinak. Pokusima je dokazano, da Plantella Cvet stvara i više od 30% više korijena i više lisnih grana a s tim i više cvijetova. A i cvtatnja traje duže čak do kasne jeseni. To sve omogućuje ova dodana organska komponenta u gnojivu sa vitaminima i algama. I to ima samo gnojivo Plantella CVET.

Foto: Plantella
Biljke redovito jednom tjedno prskamo prirodnim zaštitnim sredstvom na bazi njivske preslice bio plantella natur-f kojim ih štitimo od raznih bolesti i plijesni. Protiv ušiju i drugih štetnika prskamo prirodnim sprayem na osnovi timijana i kleka bio plantella thymi.
Savjet stručnjaka: 01 621 39 66 ili 092 194 16 94
bacc.ing.agr. Milica Sekulić, Unichem Agro d.o.o.

Vrt
Patuljaste i stupaste voćke idealan su izbor za balkone i male vrtove
Otkrijte zašto su patuljaste i stupaste voćke savršen izbor za male prostore

Patuljaste i stupaste voćke idealno su rješenje za one koji žele uživati u vlastitom voću, čak i ako nemaju veliki vrt.
Zahvaljujući kompaktnom rastu i visokoj produktivnosti, ove voćke savršeno se uklapaju u male vrtove, terase, pa čak i balkone – donoseći bogat urod bez potrebe za puno prostora.
Uvjeti potrebni za neometani rast
Osim niske vlažnosti tla, potrebno je zadovoljiti još nekoliko uvjeta kako bi naše voćke neometano rasle.
Ne smijemo ih saditi u blizini šume, jer će nam u proljeće probleme praviti različite biljne štetočine.
Voćke nije preporučljivo saditi niti u velikim udolinama. Mraz zna nastupiti i u rano proljeće, period koji je najbitniji za razvitak cvjetnih pupova.
Osim povoljnih klimatskih uvjeta te nagiba zemljišta koji ne smije biti prevelik, za sadnju je važna i kiselost tla. Većini voćnih sadnica odgovara pH vrijednost tla oko 6 do 6.5. Borovnice su iznimka s pH vrijednosti od 4,5 do 5.
Ukoliko je tlo prekiselo, tlo možemo povapniti te mu na taj način podići pH.
Pravila za sadnju
Vrlo atraktivan voćnjak za amaterski uzgoj čine patuljaste i stupaste voćke.
Kumkvat je idealan citrus za tegle
Na jednom hektaru može se posaditi čak 10 tisuća takvih sadnica, što ovakav tip voćki čini ekonomski vrlo isplativim i s obzirom da nam nisu potrebni nasloni niti drugi troškovi za uzgoj.
Na komercijalnim plantažama stupaste voćke mogu se saditi s međusobnim razmakom od svega pola metra.
Na amaterskim plantažama i u manjim voćnjacima obično sade na razmak od metar do metar i dvadeset. Stupaste jabuke ne moramo saditi isključivo u vrtu, već ih možemo držati i u većim žardinjerama na balkonima i terasama.

Već druge godine nakon sadnje možemo očekivati 10 do 15 kilograma plodova po stablu. Za razliku od stablašica, iskoristivost plodova kod stupastih voćki je stopostotna. Svi su plodovi nadohvat ruke što obiranje čini jednostavnim i brzim.
Ovaj tip voćki ima maleni porast pa ne zahtijevaju značajniju gnojidbu niti preobilno zalijevanje, već samo kada tlu zaista nedostaje vlage.
Najpopularnije opcije stupastih i patuljastih voćki
Osim stupastih jabuka, popularno je i patuljasto voće breskvi, krušaka, šljiva, višanja ili nektarina te drugih vrsta, koje se također mogu saditi u voćnjacima, ali držati i na terasama. Razmak na koji ih sadimo iznosi oko 50 do 70 cm, a osim što su korisne vrlo su i dekorativne te će uljepšati ambijent.
Osim što su prirodni izvor vitamina nadohvat ruke, patuljaste i stupaste voćke od sada mogu biti i živi ukras balkona ili atraktivan detalj u vašemu vrtu.








Dekoracije i detalji
Ogledala – elegantan element uređenja interijera
Znaš li da ogledala mogu učiniti mnogo više od pukog prikazivanja tvog odraza? Pravilno odabrana ogledala mogu vizualno povećati prostor, osvijetliti ga, originalno dekorirati ili – zahvaljujući pametnim funkcijama – unijeti dašak modernosti u tvoj dom.

U ovom članku saznat ćeš:
• Koja se ogledala najbolje uklapaju u svaku kupaonicu?
• Kako odabrati ogledalo za hodnik?
• Po čemu se ističu samostojeća ogledala i zašto ih vrijedi imati u domu?
• Koja su ogledala trenutno najpopularnija u uređenju interijera?
Bez obzira na to gdje želiš postaviti ogledalo u svom domu, ono mora ispuniti i funkcionalnu i dekorativnu ulogu. U nastavku donosimo nekoliko korisnih savjeta kako odabrati savršeno ogledalo za svaku prostoriju.
Ogledala za kupaonicu – funkcionalnost i stil u jednom
LED ogledala savršen su izbor za moderna i funkcionalna kupaonska rješenja. Osiguravaju ravnomjerno, neovisno osvjetljenje koje je ključno za svakodnevnu njegu i pripremu za dan. Tako uvijek možeš biti siguran/na da izgledaš besprijekorno.
Ogledala integrirana u pločice idealna su za male, minimalističke kupaonice. Vizualno proširuju prostor i stvaraju efekt besprijekorno ujednačenog zida. Mana ovog rješenja je što nije moguće lako mijenjati dimenzije ogledala, pa odluku o ugradnji treba donijeti pažljivo.
Ogledala s grijaćom (anti-parnom) folijom pravi su hit u modernom i praktičnom uređenju interijera. Zahvaljujući toj tehnologiji, ogledalo ostaje čisto čak i nakon duge, vruće kupke – štediš vrijeme jer ga nije potrebno brisati.
Odabir kupaonskog ogledala treba upotpuniti kvalitetnim osvjetljenjem, osobito ako u kupaonici nema prirodnog svjetla. Bočne zidne lampe ili LED rasvjeta u okviru ogledala mogu u potpunosti transformirati prostor i stvoriti idealne uvjete za tvoju jutarnju i večernju rutinu.
Kako odabrati veličinu i oblik ogledala za svoju kupaonicu?
Pravilno odabrano ogledalo za kupaonicu treba spojiti funkcionalnost i estetiku. Najčešće se preporučuje da širina ogledala odgovara širini umivaonika – na taj način osoba ispred ogledala vidi se u cijelosti, a prostor izgleda skladno. Ako imaš malu kupaonicu, razmisli o modelu koji se postavlja direktno na pločice, zauzima cijelu širinu zida iznad umivaonika i dodatno vizualno povećava prostor.
Rasvjeta za ogledalo u kupaonici – praktični savjeti
U kupaonici rasvjeta ima posebno važnu ulogu. Prilikom planiranja, obavezno uzmi u obzir sljedeće čimbenike:
• Bočne zidne lampe (kinketi) osiguravaju ravnomjerno osvjetljenje lica.
• Ako imaš ograničen prostor, odličan izbor je ogledalo s integriranom LED rasvjetom – ne zahtijeva dodatne izvore svjetla.
• Temperatura svjetla trebala bi biti što neutralnija kako ne bi iskrivila ton kože tijekom šminkanja ili brijanja.

Ogledalo za hodnik – prvi dojam je važan
Hodnik je prva stvar koju gosti vide – tvoja vizitka. Ujedno je to i prostor u kojem se svakodnevno pripremaš za izlazak. Budući da svaki hodnik ima svoje specifičnosti, izbor ogledala treba biti dobro promišljen. Evo nekoliko korisnih prijedloga:
• Velika okomita ogledala nezamjenjiva su u malim i tamnim hodnicima jer reflektiraju svjetlost i vizualno povećavaju prostor.
• Ako nemaš pristup prirodnom svjetlu, odaberi ogledalo s LED rasvjetom – osvijetlit će hodnik i dati mu suvremen izgled.
• Ogledala bez okvira savršen su odabir za minimalističke interijere. Suptilno se stapaju sa zidom i daju prostoru dojam elegancije i kohezije.
• Ako hodnik ima dovoljno prostora, razmisli o samostojećem ogledalu – nije potrebno bušiti zidove, a lako ga možeš premjestiti prema potrebi.
Ogledala za hodnik – kako izbjeći greške u uređenju?
Ogledala u hodniku mogu biti i praktična i dekorativna, ali treba izbjegavati njihovo postavljanje tako da reflektiraju nered – poput odloženih cipela, torbi ili neurednog ormara. Takav odraz može stvoriti dojam kaosa. Umjesto toga, pozicioniraj ogledalo tako da reflektira dobro osvijetljene i estetski privlačne elemente, poput zelene biljke u tegli ili svijetlog dijela hodnika.
Samostojeća ogledala – elegancija u svakom kutku doma
Ako želiš brzo osvježiti interijer, samostojeće ogledalo može biti pravi pogodak. Njegov veliki format omogućuje pregled cijelog tijela bez potrebe za montažom, što je idealno rješenje za unajmljene stanove ili ako često mijenjaš raspored.
Samostojeća ogledala savršen su izbor za one koji cijene fleksibilnost. Dovoljno ih je samo premjestiti na drugo mjesto i već imaš novu atmosferu u prostoru. Odličan su dodatak uz toaletni stolić, u spavaćoj sobi ili bilo gdje gdje ne želiš bušiti zidove.
Na što obratiti pažnju prilikom kupnje i postavljanja ogledala?
• Pobrini se da je ogledalo dovoljno visoko kako bi mogao/la vidjeti cijelu siluetu.
• Provjeri je li okvir ili postolje ogledala stabilno – ako u kućanstvu ima djece, razmisli o dodatnom učvršćivanju kako bi se spriječilo prevrtanje.

Dekorativna ogledala – jedinstveni naglasak u interijeru
Na tržištu postoji mnogo oblika, stilova i vrsta ogledala koje mogu djelovati kao prava umjetnička djela. Evo nekoliko zanimljivih opcija:
• Asimetrična ogledala privlače pažnju neobičnim dizajnom, a nepravilni rubovi unose dašak suvremenosti u prostor.
• Ogledala s policom osim što lijepo izgledaju, nude dodatnu funkcionalnost – polica je idealna za male dekoracije ili biljke.
• Ogledalne pločice odličan su izbor za one koji traže nekonvencionalna rješenja. Mogu se slagati po vlastitom ukusu i stvarati efekt moderne mozaika.
• Setovi ogledala savršeni su ako voliš kombinirati više manjih ogledala u jedinstvenu zidnu kompoziciju.
Prilikom odabira dekorativnog ogledala, uzmi u obzir stil uređenja svog doma i nastoj ga dodatno naglasiti. Npr. tanki zlatni okvir lijepo će se uklopiti u glamurozan interijer, dok će ogledalo bez okvira savršeno pristajati minimalističkom prostoru.
Koji materijali i završne obrade najbolje odgovaraju pojedinim prostorijama?
• U kupaonici, ogledalo treba imati posebno zaštićenu stražnju površinu (lak ili zaštitna folija) kako bi bilo otporno na vlagu i ne bi došlo do korozije.
• U hodniku, idealne su otporne staklene površine, posebno ako se često unose torbe, prtljaga ili vrećice.
• Samostojeća ogledala trebala bi biti izrađena od kvalitetnog, čvrstog stakla i imati stabilan okvir ili postolje, kako bi bila sigurna i dugotrajna.
Ogledalo i stil uređenja interijera
• U interijerima uređenim u glamour stilu dominiraju bogati zlatni ili srebrni okviri i velike površine ogledala, često s LED osvjetljenjem.
• Minimalistički, moderni i skandinavski stil preferiraju ogledala jednostavnih linija, bez okvira ili s vrlo diskretnim rubovima.
• U loftovima i industrijskim prostorima odlično se uklapaju ogledala s metalnim pregradama (šprosama) ili crnim metalnim okvirima, koji dodaju dozu urbanog karaktera i sirove elegancije.

Ogledalo – mali detalj, veliki učinak
Čak i mala promjena, poput postavljanja ogledala, može unijeti potpuno novi ugođaj u prostor. U svijetlim prostorijama ogledalo dodatno pojačava osjećaj prostranosti, dok u tamnijim interijerima, postavljeno nasuprot prozoru, unosi svjetlost i toplinu.
Bez obzira tražiš li ogledalo za kupaonicu, hodnik ili dnevni boravak, danas je izbor ogroman. Prilagodi ga svom stilu, ali ne zaboravi na funkcionalnost i estetiku. Uz taj jednostavan trik, cijeli prostor može dobiti novu svježinu i lakoću, a ti – užitak boravka u domu koji u potpunosti odgovara tvojoj osobnosti.
Širok asortiman ogledala koja će sigurno ispuniti tvoja očekivanja pronađi u internetskoj trgovini www.alfaram.hr. Odaberi model koji ti savršeno odgovara, uživaj u praktičnom i elegantnom dodatku u svom domu – i unesi još malo svjetlosti u svoj prostor!
You must be logged in to post a comment Login