Gradnja
Godišnje nagrade za zelenu gradnju i održivi razvoj
Tri udruge okupljene u kampanju Obnovimo Hrvatsku, po prvi puta su dodijelile prestižnu Godišnju nagradu.
Tri udruge okupljene u kampanju Obnovimo Hrvatsku, po prvi puta su dodijelile prestižnu Godišnju nagradu za zelenu gradnju i održivi razvoj. Riječ je o udrugama Hrvatski savjet za zelenu gradnju (HSZG), Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustava (HUPFAS) i Hrvatska udruga energetskih certifikatora (HUEC).
Godišnja nagrada za zelenu gradnju i održivi razvoj ustanovljena je s glavnim ciljem podizanja ugleda struke u široj i stručnoj javnosti, promicanja izvrsnosti na području zelene gradnje i održivog razvoja, stalnog unapređenja načela dobroga poslovanja i cirkularnog gospodarstva, a sve u cilju očuvanja okoliša i održivog razvoja društva u Republici Hrvatskoj – u svojem su obraćanju istaknuli predsjednici triju udruga. Na samoj dodjeli se okupilo oko 200 ljudi i to predstavnika industrije, akademske zajednice, ali i samih institucija vezanih uz zelenu gradnju i održivi razvoj.
Od pristiglih preko 20 prijava, povjerenstvo od 11 stručnjaka iz područja zelene gradnje i održivog razvoja izabralo je pobjednike u pet kategorija.
Tako je u počasnoj kategoriji, onoj za Osobu godine nagradu dobio Dubravko Ponoš, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kao osoba koja se najviše istaknula u promicanju zelene gradnje i održivog gospodarstva. Od kada je preuzeo čelnu poziciju, FZOEU je proširio je djelokrug rada pa je tako osim institucije koja osigurava financiranje niza strateških ciljeva koje Hrvatska ima, Fond postao tehnička pomoć za prijavitelje na EU financiranje. Suradnja s Fondom omogućila je uspješnu pripremu projekata i osigurala čak 95% prolaznost projektnih prijedloga. Od višestambenih zgrada pa sve do vrtića, škola, domova zdravlja i ostalih javnih zgrada, diljem zemlje je trenutno aktualno više od 900 projekata obnove, koji se financiraju iz Europskih fondova, a koje uspješno prate i zajedno s korisnicima realiziraju stručne službe Fonda. Ponošu je nagradu je predao Željko Pecak, predsjednik HUPFAS-a.
Stambeno poslovna zgrada Bužanova-Štrigina u Zagrebu – Blok Bužanova, projekt tvrtke VMD Model d.o.o., dobitnica je nagrade u kategoriji Građevina godine – Novogradnja. Blok Bužanova ističe se posebnim tehnološkim i arhitektonskim rješenjima kojima se ostvaruje visoka kvaliteta življenja. Kako bi stvorili maksimalno ozelenjen okoliš, sva parkirališna mjesta smještena su u podzemne etaže. Vođeni brigom za okoliš, razrađen je sustav prikupljanja kišnice sa svih terasa i otvorenih površina koja se čuva u posebnom spremniku i koristi za navodnjavanje okoliša. Dodatno, ističu se i posebnim sustavom sa spremnicima za otpad skrivenim ispod zemlje, zatim KNX smart home sustavom te je generalno osigurana niska potrošnja energije te je postignut visoki energetski standard. Nagradu je preuzeo g. Neven Mikec, direktor VMD Model d.o.o. od Goge Tropčić Zekan, predsjednice HUEC-a.
U kategoriji Građevina godine – Rekonstrukcija, nagrada je dodijeljena tvrtki ESCO ENERGY d.o.o., za projekt energetske obnove Opće bolnice Šibensko kninske županije. Opća bolnica Šibensko kninske županije je projekt koji ima veliki utjecaj na zajednicu. Za vrijeme trajanja radova, bolnica je radila cijelo vrijeme te je nakon obnove uočeno značajno povećanje ugode u prostoru te su prepolovljene emisije stakleničkih plinova u atmosferu i potrošnja energije. Obnova je trajala od veljače do kraja kolovoza 2018 godine. U projektu je sudjelovalo 27 hrvatskih tvrtki, odnosno oko 250 ljudi. Ovakav projekt znatno doprinosi podizanju svijesti o savjesnom korištenju energije, a kako se radi o velikom projektu, ima utjecaja i na druge lokalne zajednice te služi kao poticaj da i one pokušaju primijeniti slične metode. U sklopu energetske obnove, zamijenjen je veći dio magistralnog cjevovoda potrošnje tople vode i recirkulacije čime su se postigle uštede na potrošnji energenata za pripremu vode, a što je posljedično poboljšalo i kakvoću vode. Na potpuno inovativan i moderan način, projektirana je i kotlovnica. Nagradu je preuzeo g. Danijel Benčić, Predsjednik Uprave ESCO ENERGY d.o.o. a predala ju Snježana Turalija, članica uprave Svjetskog saveza za zelenu gradnju.
U kategoriji Institucija / Organizacija godine, nagrada je dodijeljena Osječko-baranjskoj županiji koja se istaknula kao pozitivan primjer institucije koja je svjesna nužnosti zelene gradnje i održivog dugoročnog razvojnog gospodarstva te da je samo odgovornim i održivim razvojem i upravljanjem prirodnim i drugim resursima županije moguće postići zacrtane razvojne ciljeve. Najveća ilustracija posvećenosti OBŽ dosezanju maksimalnog stupnja energetske efikasnosti u svim sferama je i natječaj za bespovratna sredstva „Energetska obnova zgrada i korištenja obnovljivih izvora energije u zgradama javnog sektora“ gdje OBŽ ima 23 projekta u provedbi od srpnja 2018. godine do srpnja/kolovoza 2020. godine ukupne vrijednosti 92.819.196,44 HRK. Nagradu je preuzeo sam župan g. Ivan Anušić a predao ju Zdravko Vukić, pomoćnik ministra graditeljstva.
U kategoriji – Projekt godine, nagrada je pripala projektu: „Razvoj profesionalnih kompetencija za zelenu gradnju- CPD4GB“ čiji je koordinator Hrvatski inženjerski savez. Nov pristup učenju očituje se u interdisciplinarnome, neformalnome obrazovanju na razini Sveučilišta i time se podiže svijest studenata o tome da kroz odabir obrazovnih sadržaja stvaraju kompetencije za svoj novi posao i upravljaju svojom karijerom te da na taj način odgovaraju na potrebe suvremenoga tržišta rada. Novi sadržaji obrazovanja građevinu promatraju tijekom njezina cijeloga životnog vijeka, vodeći računa o održivome razvoju – na temelju tehničkih kriterija održivost se postiže poštovanjem i uključivanjem ekoloških, društvenih i ekonomskih aspekata gradnje. Cilj je projekta povezivanje organizacija civilnog društva s fakultetima Sveučilišta u Zagrebu kako bi se razvio interdisciplinarni, neformalni obrazovni program namijenjen studentima diplomskih studija i obrazovao naraštaj mladih stručnjaka s profesionalnim kompetencijama potrebnima za rad u području zelene gradnje. U sklopu projekta studenti će kreirati energetski učinkovite, ekonomski isplative i za okoliš i čovjeka zdrave životne prostore. Nagradu je preuzela gđa Mihaela Zamolo, voditeljica projekta, a predala ju Irena Križ Šelendić iz Ministarstva graditeljstva.
U svrhu poticanja međusuradnje, a sa ciljem dekarbonizacije zgrada do 2050. godine, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja u rujnu ove godine, iniciralo je Povelju o suradnji u cilju dekarbonizacije zgrada do 2050. godine, kao važan dokument koji će povezati sve grane društva.
Poveljom o međusobnoj suradnji uspostavlja se Stalni dijalog partnera u RH kroz sudjelovanje na zajedničkim radionicama i skupovima, koje će organizirati Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja.
Do sada, Povelju su, sa Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, potpisali predstavnici partnera: Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustava, Hrvatski savjet za zelenu gradnju, Klaster nZEB; te Grad Jastrebarsko, Grad Sveti Ivan Zelina, Energetski institut Hrvoje Požar, Grad Karlovac, HUEC, Klimaproing d.o.o., Grad Rijeka, Baumit d.o.o., Rockwool Adriatic d.o.o., REA Sjever, VITA PROJEKT d.o.o, VELUX Hrvatska d.o.o. i Colliers Advisory d.o.o.
Gradnja
Klima uređaji uskoro neće smjeti na pročelja zgrada! Doznali smo gdje ih postaviti
Gdje postaviti vanjsku jedinicu klime?
Vijest o tome da će se zabraniti postavljanje klima uređaja na pročelja zgrade sigurno je već stigla i do vas.
Iako je ispred nas vrijeme kada se klime gase do novog ljeta, mnogi razmišljaju i o nabavci novog uređaja u jesen ili na zimu, a jedan od razloga su moguće niže cijene od onih u proljeće i ljeto. No, čini se da će doći do promjena i da ćemo morati dobro promisliti prije nego vanjsku jedinicu postavimo – kako nama odgovara. Gdje postaviti vanjsku jedinicu klime, otkrivamo u razgovoru sa stručnjakom.
Naime, novi bi zakon donio zabranu postavljanja klima uređaja, ali i satelitskih antena na pročelja zgrada koja su svima vidljiva s ulice.
Zašto iz klima uređaja curi voda? Ovo su najčešći razlozi
Vanjska jedinica klime u podrum, na tavan ili balkon?
Ovo sigurno nije dobra vijest, a kazna je prilično visoka. Na sreću, postoje riješenja, a o njima nešto više zna Jozo Kekez, direktor tvrtke Klima Koncept.
“Jasno je da će morati doći do usklađivanja i ključno je tražiti druga rješenja vezano za postavljanje vanjske jedinice klima uređaja. Rekao bih da su to prvenstveno balkoni i lođe, ali vjerujem da radi gubitka komocije koje to rješenje donosi, za mnoge kupce to neće biti opcija.”, pojasnio je Kekez te dodao kako su daljnja rješenja krovišta ili zajedničke prostorije, što opet za sobom povlači nove nedoumice.
“Radi se o tome da klasični klima uređaji mogu istrpjeti i do 10 metara visinske razlike između dvije jedince (vanjske i unutarnje), a 20 metara dužine cjevovoda i ta ograničenja se ne mogu zanemariti. Montažer sigurno neće ići preko toga radi sigurnosti samog uređaja, ali valja znati da u tom slučaju niti kupcu neće više vrijediti jamstveni list. Ako pak govorimo o rješenju kao što su instalacijski šahtovi ili ventilacija, ako se radi o više od 10 metara razlike, moraju se koristiti skuplji uređaji koji trpe i do 50 metara razlike dužine cjevovoda ili 20 metara visinske razlike. Tu dolazimo do skuplje investicije, skuplje montaže koje će moći raditi isključivo ovlašteni serviseri, sve drugo je veliki rizik za krajnjeg korisnika.”, zaključio je sugovornik.
Kako se pravilno postavlja vanjska jedinica klima uređaj?
Osim odabira klima uređaja,vrlo je važno gdje će se postaviti unutarnja i vanjska jedinica. Pravilna ugradnja nije važna samo zbog estetike, već i zato što može utjecati na korištenje energije, pravilno hlađenje i grijanje, ali i zdravlje vaše obitelji, stoji na stranicama Klima Koncepta.
Iz estetskih razloga važno je da jedinice budu što bliže jedna drugoj, kako bi se maksimalno smanjila duljina instalacije između vanjske i unutarnje jedinice. Kraće instalacije su bolje i efikasnost i energetsku učinkovitost.
Vanjska jedinica puše topli zrak i ispred nje treba biti 1 m slobodnog prostora. Ovo je posebno važno za stanove u kojima je vanjsku jedinicu potrebno postaviti na terasu.
Važno je ne samo da je na mjestu gdje mu se može prići u slučaju intervencije, nego da ima najmanje 30 cm prostora iznad gornjeg dijela vanjske jedinice zbog lakšeg servisiranja jer se u suprotnom prilikom popravka vanjska jedinica treba demontirati i skinuti povećava trošak popravka.
Vanjska jedinica mora biti na otvorenom, imati protok zraka i mora se osigurati odvod kondenzata. Plinska i strujna instalacija treba biti estetski prihvatljiva, crijevo za odvod kondenzata treba izvući van kako bi voda mogla nesmetano otjecati. Za efikasnije grijanje bolje je da je vanjska jedinica u toplijem, a za efikasnije hlađenje bolje je da je vanjska jedinica na hladnijem mjestu/poziciji.
Kada i kako očistiti klima uređaj? Pratite ove jednostavne korake
Vanjska jedinica se po potrebi može postaviti na tlo, ali s odstojnicima od cca 10cm kako bi se omogućilo otjecanje vode iz klima uređaja.
Razmak između unutarnje i vanjske jedinice mono-split klima uređaja treba biti što manji (maksimalno do 20 metara), posebno kod inverterskih klima uređaja, zbog mogućih gubitaka i opterećenja jedinice.
Gradnja
Hoće li novi prijedlog zakona o porezu na nekretnine utjecati i na njihove cijene? Evo što kaže stručnjak
Novi prijedlog zakona o uvođenju poreza na prazne stambene nekretnine pokrenuo je rasprave o mogućem utjecaju na tržište
Nakon što je Vlada Republike Hrvatske najavila donošenje prijedloga zakona o porezu na nekretnine, pitali smo stručnjake hoće li porez utjecati na cijene nekretnina.
Novi prijedlog zakona o uvođenju poreza na prazne stambene nekretnine pokrenuo je rasprave o mogućem utjecaju na tržište. Ključni je cilj ove inicijative povećati dostupnost stanova, no stručnjaci u tom pogledu ne očekuju veće promjene.
“Ono što je zadnji zakonski prijedlog, da se plaća na prazne stambene nekretnine a definicija toga je nekretnina koju ne koristite za vlastito stanovanje vas i članova obitelji, i koje nisu u dugoročnom najmu, odnosno moraju biti 10 mjeseci u godini iznajmljeni.
Ali u osnovi znači ako je stan u funkciji, ne iznajmljujte ga dugoročno ili ne živite u njemu trebali biste za njega plaćati porez.”, govori Boro Vujović, dopredsjenik udruženja poslovanja nekretninama pri HGK.
Kakav će to imati utjecaj na tržište nekretnina?
Vujević navodi kako još uvijek nemaju točne iznose i teško je pričati o opterećenju, ali vjeruje da će dio stanova zbog toga doći i u ponudu za najam i za prodaju, te ne misli da će imati neki drastičan utjecaj na tržište i da će dovesti do nekih baš tektonskih poremećaja.
Iako bi veća ponuda stanova građanima trebala olakšati pronalazak i kupnju nekretnine, problem povoljnog stanovanja ne može se riješiti samo porezima.
“Ako bude veća ponuda to može imati utjecaja da se dođe do stana, ali krenimo od činjenice da u većini zapadno-europskih zemalja, odnosno zemalja Europske unije imamo porez na nekretnine i svugdje imamo problem priuštivog stanovanja i skupih nekretnina. Nisam siguran da ćemo mi tim porezom riješiti taj problem, mislim da se to ipak rješava s nekim radnim mjestima, većim plaćama i nekim drugim mjerama i stambenom politikom koje ministarstvo graditeljstva najavljuje i koje nadam se da će zaživjeti. Ali mislim da sami porezi neće imati tako veliki utjecaj na priuštivo stanovanje.“, ističe.
Oporezivanje po metru kvadratnom na prvi pogled djeluje kao logično rješenje, no, stručnjaci smatraju da nije najpravednije.
“Jedini, rekao bih porez koji bi bio na neki način pravedan, je porez po vrijednosti. S obzirom da nemamo sređene ni zemljišne knjige ni katastar ni evidenciju, niti imamo procjenu u ovom trenutku je odluka da se ide po metru kvadratnom. Ja vjerujem da će lokalna samouprava tu određivati po nekim zonama, regijama pa nekim svojim parametrima, ali još uvijek nemamo informacije kako i koliko će onda ti iznosi biti.
Je li to pravedno, pa baš i nije zato što možete imati novu kuću s bazenom, kraj nje neku trošnu kućicu staru, ne znam, stotinjak godina i one će u ovom trenutku plaćati jednak iznos poreza na nekretnine. Ako pričamo o cjelokupnoj poreznoj reformi, o tome da ćemo rasteretiti rad, a opteretiti imovinu, onda je u to u svakom slučaju korak naprijed.”, pojašnjava Vujević.
Vlada planira uvesti i neke olakšice, a povrat dijela poreza na promet nekretnina i PDV-a uistinu bi se mogao pozitivno odraziti na prodaju stanova.
“I ono što je Vlada sad najavila, s tim da je jako važno da nemamo sve parametre, ne znamo sve detalje, ono što su najavili da će vraćati tri posto poreza na promet nekretnina i da će vraćati pola PDV-a kad kupite novogradnju. Opet, ne znamo tko će biti u toj kategoriji, ali to je mjera koju apsolutno podržavamo zato što će tim kategorijama koje uđu, nekretnine biti ako ništa drugo 10% jeftinije, odnosno dobit će povrat 10% cijene koji mogu iskoristiti da opremanje nekretnine, za u konačnici vraćanje možda neke pozajmice koju su uzeli kao kaparu.”, zaključuje.
Planirane bi olakšice mogle dobro utjecati na smanjenje ukupnih troškova kupnje, a nadu posebno daju onima koji žele kupiti novogradnju. Ipak, kako će ove reforme zbilja utjecati na pristupačnost stanovanja, sa sigurnošću ćemo znati tek nakon implementacije.
You must be logged in to post a comment Login