Dizajn i trendovi
Uređenje interijera u obalnom, nautičkom, tropskom i mediteranskom stilu
Prilikom uređenja vaše kuće ili apartmana za odmor pravilno posložite materijale, boje i teksture u jednu harmoničnu cjelinu.
Prilikom uređenja prostora mora postojati temeljna ideja, odnosno koncept koji se bazira na dobrom poznavanju stila u kojem se zadani prostor uređuje. Za vas smo istražili obalni, nautički, tropski i mediteranski stil kako bi vam pomogli da prilikom uređenja vaše kuće ili apartmana za odmor pravilno posložite materijale, boje i teksture u jednu harmoničnu cjelinu.
Obalni stil uređenja interijera je stil koji miješa klasični dizajn s ležernim, opuštenim ugođajem. Karakterizira ga obilje prirodnog svjetla i nježni tonovi. Bijela boja prevladava zajedno s nježnim bojama pijeska, mora i neba. Prilikom odabira namještaja koristite prirodne materijale poput drva, ratana i pruća. Ležerne lanene i pamučne tkanine idealni su izbor za ovaj stil. Dizajn ojačajte unošenjem grubljih tekstura koje će ovom stilu dati karakter i dozu vjerodostojnosti. Prilikom odabira podova birajte drvene podne obloge ili keramiku i nadopunite ih tepisima izrađenim od prirodnih vlakana poput morske trave, jute ili sisal vlakana. Zidove obojite neutralnom bijelom bojom ili se dodatno poigrajte postavljanjem bijelih drvenih obloga. Zaokružite cijeli dizajn dekorativnim predmetima poput pletenih košara ili školjkama u prozirnim vazama, ali svakako pazite da prostor ostane svijetao, otvoren i prozračan. Ovaj stil traži osjećaj za balans, prostor nije poželjno pretrpavati namještajem ili dekorom.
Nautički stil uređenja interijera najlakše će te prepoznati po prugastim uzorcima u klasičnim plavim i bijelim nijansama. Prugasti dezen možete koristi u tkaninama za prostore, ukrasnim jastucima, zidnim obradama, tepisima, ali budite umjereni i ne pretjerujte. U prostoru prevladava boja pijeska i bijela boja u kontrastu s bogatom akcentnom tamno plavom bojom. Prostoru možete dodati još više karaktera i ritma uravnoteženim dodavanjem crvene boje. Drveni namještaj obično je obojan u bijelu, plavu ili smeđu boju. Zidovi se mogu oblagati drvenim oblogama, obojati bijelom bojom ili nešto hladnijom nijansom plave boje. Drvene podne obloge mogu biti nijansirane bijelom bojom ili pak tamnijom smeđom nijansom. Kod završnog dekoriranja upotrijebite ukrasne predmete poput velikog sidra, kormila, jedrilice, brodskog konopa, teleskopa i sl.
Tropski stil uređenja interijera koristi paletu boja inspiriranu prirodnim okruženjem mora, neba i bogate tropske vegetacije. Koristite zlatne tonove, boju pijeska, plavu, zelenu, žutu, crvenu, narančastu i smeđu boju. Osobito je popularna koraljna boja. Nijanse boja su duboke i bogate ili mogu biti nešto smanjenje u intenzitetu i smirenije. Svakako pazite da paletu boja dobro izbalansirate i da ne pretjerujete. Imajte na umu i tkanine koje su nerijetko u cvjetnim uzorcima u nijansama crvene, narančaste, plave i ružičaste. Namještaj je obično izrađen od tikovine, šiblja, ratana ili morske trave. Kao podna obloga koristi se egzotično drvo ili bambus. Dozu topline u prostor unesite biljkama tropske vegetacije, a kao dekoraciju upotrijebite školjke, koralje, drvene statute i sl.
Mediteranski stil uređenja interijera crpi svoju inspiraciju iz zemalja sjeverne Afrike, zapadne Azije i južne Evrope i vodi nas u mediteranske zemlje, uključujući Francusku, Španjolsku, Grču, Italiju, Hrvatsku itd. Stil varira od kulture do kulture pa tako za interijere sjeverne Afrike karakteristična je uporaba šarenog tekstila. U Španjolskoj dominira svima poznata terakota keramika i živahni kolorit, a u Francuskoj, Italiji ili pak Grčkoj taj stil je jednostavniji, decentniji i smireniji. Paleta boja temelji se na bojama mora i neba, a ovisno o regiji može uključivati i toplu boju zemlje i pečene gline, boju rđe, žutu boju ili boju lavande. Drveni namještaj često je bojan u nijanse bijele, ljubičaste, maslinaste i žute boje. Podovi mogu biti obloženi drvom, keramikom ili kamenom. Zidovi su u kombinaciji prirodnog kamena ili obojeni u boju poput plave, lavande, bež, zelene ili neutralne bijele boje. Stropovi u interijerima nerijetko imaju drvene grede. Teksture su bogate, prirodne i materijali u prostoru se isprepliću. Prostor dodatno oplemenite predmetima od kovanog željeza, ukrasnim bocama, vazama i vrčevima i svakako ne zaboravite kamene posude s lavandom, ružmarinom, maslinom i drugim mediteranskim biljem.
Arhitektura
5 inspirativnih Instagram profila za ljubitelje arhitekture
Ovi Instagram profilu natjerat će vas da se zaljubite u arhitekturu – ako već niste!
U današnjem dinamičnom svijetu, naši prostori oblikuju naše raspoloženje i iskustva, što čini dizajn prostora koji nas okružuje važnijim nego ikad. Na Instagramu nas očekuje čitav svemir estetskih čuda. Nema sumnje da je ova vizualna platforma idealna za ljubitelje arhitekture i dizajna, s mnoštvom prekrasnih fotografija, skica i rendera koji se svakodnevno objavljuju uz inspirativne ideje.
Postoji gotovo previše fantastičnih profila za nabrojati, ali smo izdvojili 5 profila koje morate pratiti ako ste ikada objavu označili hashtagom #architecture.
Arhitektica Helena Alfirević Arbutina: Priča o inspiraciji, strasti i najljepšoj kući u Hrvatskoj
1. Zaha Hadid Architects
Jedna od, ako ne i najpoznatija arhitektonska tvrtka na svijetu, Zaha Hadid Architects ima preko 1,4 milijuna pratitelja na Instagramu. Njihov profil je zadivljujuća kombinacija fotografija, objava i videoisječaka (uključujući video u kojem Pharrell Williams izražava svoju ljubav prema legendarnoj arhitektici).
2. Architecture huntrer
Profilom @architecture_hunter upravlja brazilska arhitektica i urbanistica Amanda Ferber, a na njemu se objavljuju pažljivo odabrane fotografije neke od najljepših arhitektura svijeta. S više od 3,1 milijuna pratitelja, ovaj profil zaista inspirira i vrijedi ga pratiti, čak i ako vas arhitektura i dizajn zanimaju samo površno.
3. Snøhetta
Ovaj norveški studio bavi se arhitekturom, dizajnom krajolika, produkt dizajnom i grafičkim dizajnom, što njihov Instagram profil čini raznolikim. Na njemu se jednako često prikazuju grafike i proizvodi kao i zgrade i strukture. Studio je poznat po stvaranju dijaloga sa svojih 622 000 pratitelja, označavajući fotografije hashtagom #MySnohetta.
4. Architecture competitions
S više od 200 000 pratitelja, Instagram je idealna vizualna platforma za prikaz nevjerojatnih radova pobjednika i finalista Buildnerovih arhitektonskih natječaja. Objave kombiniraju planove i konceptualne crteže s impresivnim renderima koji zasigurno zaslužuju pokoji dvostruki tap.
5. Architizer
Architizer je još jedan Instagram profil kojeg prate više od 1,6 milijuna ljudi. Fokusira na arhitekturu i dizajn, povezan s poznatom platformom Architizer, koja promovira inovativne arhitektonske projekte i profesionalce. Na ovom profilu naći ćete zapanjujuće slike modernih i inovativnih zgrada diljem svijeta, kao i istaknute projekte koji slave kreativnost i funkcionalnost u arhitekturi.
Kuća Nodi proglašena je najuspješnijim ostvaranjem stambene arhitekture u Hrvatskoj
Dizajn i trendovi
Pet zanimljivih ideja kako tapetama osvježiti i obogatiti prostor
Ako pratite trendove, ovo su popularni motivi tapeta.
Trendovi u dizajnu tapeta obično nisu prolazni. Za razliku od promjene boje zidova, odabir tapeta ne samo da iziskuje veći trošak, već i zahtjevniju primjenu (i uklanjanje).
To znači da su trendovi tapeta obično širi i više usmjereni na stvaranje određenog ozračja u interijeru nego na određenu boju ili uzorak. Pa, koji stilovi su popularni u 2025.?
“Gdje smo prije viđali moderne, apstraktne dizajne, sada je prisutan jasan pomak prema klasičnim motivima, čak i u suvremenim domovima,” kaže Hugh Metcalf, urednik časopisa Livingetc. “Ti motivi variraju od detaljnih freski do tradicionalnih botaničkih printeva, ali primjetan je trend u smjeru ovakvog dizajna interijera.”
U nastavku donosimo neke od stilova tapeta koje inspiriraju dizajnere (i nas) za nadolazeću godinu.
1. Tapete na stropovima
Ideje za tapete na stropovima nastavljaju rasti u popularnosti u 2025. To je trend koji sve češće viđamo posljednjih godina, ali ove će godine doseći nove visine s odvažnim, upečatljivim dizajnima koji privlače pogled na “peti zid.“
2. Cvjetni uzorci
Cvjetni uzorci predstavljaju vječnu klasiku, ali najnovije zidne tapete s cvjetnim motivima donose uzbudljive boje i intrigantne detalje, vodeći prirodu u gotovo nadnaravnom smjeru. Zamislite dramatične, zavodljive i glamurozne cvjetne dizajne s dozom hrabrosti. “Definitivno primjećujemo porast interesa kod ljudi koji žele unijeti boju i prirodu u svoj dom,” kaže dizajnerica tapeta Niki Bergen, suosnivačica studija Superflower Studio, prikladnog naziva. “Naravno, uzorci i cvjetne tapete nisu novost, ali potraga za ljepotom i unos prirodnih elemenata u interijere nedavno je u porastu.”
3. Retro tapete
Retro se vraća. Interijeri inspirirani 70-ima u bogatim bojama poput narančaste, zelene, smeđe i žute sve su popularniji u dizajnu doma, pa nije iznenađenje da se pojavljuju i u interijerima. Razmislite o dodavanju ovih uzoraka na neočekivana mjesta poput tapeta u predsobljima ili kuhinjama.
“Jedan od trendova kojem se najviše radujemo je povratak 70-ih,” kaže Ross Taylor, suosnivač dizajnerskog studija The Curious Department. “Iako uzorci tapeta iz 70-ih mogu biti nevjerojatno odvažni, često vidimo da se oživljena razdoblja izražavaju u potpuno novim paletama boja.”
Uredite prostor u stilu 70-ih: Ovo su pravila koja je dobro slijediti
4. Veliki uzorci
Veći uzorci koji ostavljaju dojam popularni su za dramatične interijere. “Tapete s velikim uzorcima su popularan dizajn koji unosi pravi statement u prostoriju,” kaže Patrick iz Farrow & Ball. “Ovi upečatljivi uzorci izvrsni su za stvaranje suvremenog izgleda u prostoriji te pružaju gotovo muralni efekt. Također, mogu pomoći da mali prostori djeluju intimnije, dok u većim sobama dodaju zanimljivost stvaranjem dodatnog sloja uzorka.”
Umjesto ukrasne tapete isprobajte direktan ispis slike na zid – genijalno izgleda!
Kada koristite ovu vrstu tapeta u spavaćoj sobi ili kuhinji, sjetite se odabrati umanjene uzorke kako bi nadopunili ostale elemente u prostoru. Ne želite da prostor izgleda prenatrpano. Upotrijebite tapete kao sidro, i oblikujte dizajn oko njih.
You must be logged in to post a comment Login