Dizajn i trendovi
Uređenje interijera u obalnom, nautičkom, tropskom i mediteranskom stilu
Prilikom uređenja vaše kuće ili apartmana za odmor pravilno posložite materijale, boje i teksture u jednu harmoničnu cjelinu.

Prilikom uređenja prostora mora postojati temeljna ideja, odnosno koncept koji se bazira na dobrom poznavanju stila u kojem se zadani prostor uređuje. Za vas smo istražili obalni, nautički, tropski i mediteranski stil kako bi vam pomogli da prilikom uređenja vaše kuće ili apartmana za odmor pravilno posložite materijale, boje i teksture u jednu harmoničnu cjelinu.
Obalni stil uređenja interijera je stil koji miješa klasični dizajn s ležernim, opuštenim ugođajem. Karakterizira ga obilje prirodnog svjetla i nježni tonovi. Bijela boja prevladava zajedno s nježnim bojama pijeska, mora i neba. Prilikom odabira namještaja koristite prirodne materijale poput drva, ratana i pruća. Ležerne lanene i pamučne tkanine idealni su izbor za ovaj stil. Dizajn ojačajte unošenjem grubljih tekstura koje će ovom stilu dati karakter i dozu vjerodostojnosti. Prilikom odabira podova birajte drvene podne obloge ili keramiku i nadopunite ih tepisima izrađenim od prirodnih vlakana poput morske trave, jute ili sisal vlakana. Zidove obojite neutralnom bijelom bojom ili se dodatno poigrajte postavljanjem bijelih drvenih obloga. Zaokružite cijeli dizajn dekorativnim predmetima poput pletenih košara ili školjkama u prozirnim vazama, ali svakako pazite da prostor ostane svijetao, otvoren i prozračan. Ovaj stil traži osjećaj za balans, prostor nije poželjno pretrpavati namještajem ili dekorom.



Nautički stil uređenja interijera najlakše će te prepoznati po prugastim uzorcima u klasičnim plavim i bijelim nijansama. Prugasti dezen možete koristi u tkaninama za prostore, ukrasnim jastucima, zidnim obradama, tepisima, ali budite umjereni i ne pretjerujte. U prostoru prevladava boja pijeska i bijela boja u kontrastu s bogatom akcentnom tamno plavom bojom. Prostoru možete dodati još više karaktera i ritma uravnoteženim dodavanjem crvene boje. Drveni namještaj obično je obojan u bijelu, plavu ili smeđu boju. Zidovi se mogu oblagati drvenim oblogama, obojati bijelom bojom ili nešto hladnijom nijansom plave boje. Drvene podne obloge mogu biti nijansirane bijelom bojom ili pak tamnijom smeđom nijansom. Kod završnog dekoriranja upotrijebite ukrasne predmete poput velikog sidra, kormila, jedrilice, brodskog konopa, teleskopa i sl.



Tropski stil uređenja interijera koristi paletu boja inspiriranu prirodnim okruženjem mora, neba i bogate tropske vegetacije. Koristite zlatne tonove, boju pijeska, plavu, zelenu, žutu, crvenu, narančastu i smeđu boju. Osobito je popularna koraljna boja. Nijanse boja su duboke i bogate ili mogu biti nešto smanjenje u intenzitetu i smirenije. Svakako pazite da paletu boja dobro izbalansirate i da ne pretjerujete. Imajte na umu i tkanine koje su nerijetko u cvjetnim uzorcima u nijansama crvene, narančaste, plave i ružičaste. Namještaj je obično izrađen od tikovine, šiblja, ratana ili morske trave. Kao podna obloga koristi se egzotično drvo ili bambus. Dozu topline u prostor unesite biljkama tropske vegetacije, a kao dekoraciju upotrijebite školjke, koralje, drvene statute i sl.



Mediteranski stil uređenja interijera crpi svoju inspiraciju iz zemalja sjeverne Afrike, zapadne Azije i južne Evrope i vodi nas u mediteranske zemlje, uključujući Francusku, Španjolsku, Grču, Italiju, Hrvatsku itd. Stil varira od kulture do kulture pa tako za interijere sjeverne Afrike karakteristična je uporaba šarenog tekstila. U Španjolskoj dominira svima poznata terakota keramika i živahni kolorit, a u Francuskoj, Italiji ili pak Grčkoj taj stil je jednostavniji, decentniji i smireniji. Paleta boja temelji se na bojama mora i neba, a ovisno o regiji može uključivati i toplu boju zemlje i pečene gline, boju rđe, žutu boju ili boju lavande. Drveni namještaj često je bojan u nijanse bijele, ljubičaste, maslinaste i žute boje. Podovi mogu biti obloženi drvom, keramikom ili kamenom. Zidovi su u kombinaciji prirodnog kamena ili obojeni u boju poput plave, lavande, bež, zelene ili neutralne bijele boje. Stropovi u interijerima nerijetko imaju drvene grede. Teksture su bogate, prirodne i materijali u prostoru se isprepliću. Prostor dodatno oplemenite predmetima od kovanog željeza, ukrasnim bocama, vazama i vrčevima i svakako ne zaboravite kamene posude s lavandom, ružmarinom, maslinom i drugim mediteranskim biljem.



Dizajn i trendovi
Sedam zanimljivih ideja kako tapetama osvježiti i obogatiti prostor
U nastavku donosimo neke od stilova tapeta koje inspiriraju dizajnere (i nas) za nadolazeću godinu.

Trendovi u dizajnu tapeta obično nisu prolazni. Za razliku od promjene boje zidova, odabir tapeta ne samo da iziskuje veći trošak, već i zahtjevniju primjenu (i uklanjanje).
To znači da su trendovi tapeta obično širi i više usmjereni na stvaranje određenog ozračja u interijeru nego na određenu boju ili uzorak. Pa, koji stilovi su popularni u 2025.?
U nastavku donosimo neke od stilova tapeta koje inspiriraju dizajnere (i nas) za nadolazeću godinu.
1. Tapete na stropovima
Ideje za tapete na stropovima nastavljaju rasti u popularnosti u 2025. To je trend koji sve češće viđamo posljednjih godina, ali ove će godine doseći nove visine s odvažnim, upečatljivim dizajnima koji privlače pogled na “peti zid.“
2. Tapete u kupaonicama
Tapete su najnoviji hit u uređenju kupaonica.
Njihovo postavljanje i mijenjanje jednostavnije je od postavljanja keramičkih pločica, a imaju moć u potpunosti promijeniti vizuru kupaonice.
Posebno su popularne tapete s uzorcima, uz koje je poželjno kombinirati neutralne boje. Izborom tapeta možete na jednostavan način postići izgled, odnosno stil kupaonice kakav želite. Prednost tapeta je i to što, ukoliko vam nakon nekog vremena dosade, tapete uvijek možete jednostavno – zamijeniti.

3. Cvjetni uzorci
Cvjetni uzorci predstavljaju vječnu klasiku, ali najnovije zidne tapete s cvjetnim motivima donose uzbudljive boje i intrigantne detalje, vodeći prirodu u gotovo nadnaravnom smjeru. Zamislite dramatične, zavodljive i glamurozne cvjetne dizajne s dozom hrabrosti.
Grandmillennial ili ‘baka chic’: Povratak klasike u interijere
4. Retro tapete
Retro stil vraća se na velika vrata. Interijeri inspirirani 70-ima u bogatim bojama poput narančaste, zelene, smeđe i žute sve su popularniji u dizajnu doma, pa nije iznenađenje da se pojavljuju i u interijerima. Razmislite o dodavanju ovih uzoraka na neočekivana mjesta poput tapeta u predsobljima ili kuhinjama.
Uredite prostor u stilu 70-ih: Ovo su pravila koja je dobro slijediti
5. Veliki uzorci
Veći uzorci koji ostavljaju dojam popularni su za dramatične interijere. Ovi upečatljivi uzorci izvrsni su za stvaranje suvremenog izgleda u prostoriji te pružaju gotovo muralni efekt. Također, mogu pomoći da mali prostori djeluju intimnije, dok u većim sobama dodaju zanimljivost stvaranjem dodatnog sloja uzorka.”
Umjesto ukrasne tapete isprobajte direktan ispis slike na zid – genijalno izgleda!
Kada koristite ovu vrstu tapeta u spavaćoj sobi ili kuhinji, sjetite se odabrati umanjene uzorke kako bi nadopunili ostale elemente u prostoru. Ne želite da prostor izgleda prenatrpano. Upotrijebite tapete kao sidro, i oblikujte dizajn oko njih.
6. Poigrajte se geometrijom
Geometrijski uzorci unose energiju u prostor i stvaraju vizualni ritam koji privlači pažnju. Od jednostavnih i minimalističkih do složenih i hrabrih uzoraka, geometrijske tapete mogu se uklopiti u različite stilove uređenja.
7. Naglasite zid monokromnim tapetama
Akcentni zidovi dodaju zanimljivost i stvaraju vizualne točke u manjim prostorima. Jedan akcentni zid omogućuje da snažna izjava bude sadržana u malom prostoru.
Dizajn i trendovi
Namještaj zaobljenih linija popularan je trend u dizajnu interijera: Evo kako ga primijeniti u prostoru
Za postizanje osjećaja mira i sigurnosti u vašim životnim prostorima, isprobajte ove ideje za uređenje s udobnim, zakrivljenim namještajem

Odabir namještaja koji dobro izgleda ključan je faktor, ali imati namještaj koji je udoban je još je važnije. Kako smo posljednjih godina više boravili kod kuće, udobnost je postala najvažnija, a stilovi namještaja su se prilagodili. Zaobljeni kutovi, mekani rubovi i lučni oblici sve su češći kod trgovaca namještajem.
Privlačnost namještaja zaobljenih linija svodi se na jednostavnu psihologiju: Naši mozgovi prirodno su privučeni kružnim oblicima i zaobljenim linijama, koje povezujemo sa sigurnošću i smirenošću. Ovo su neki od načina za uključivanje zakrivljenog dizajna i u vaš dom.
1. Birajte umirujuće boje
Poboljšajte smirujuća svojstva zaobljenog namještaja bojama koje također djeluju umirujuće. Potražite inspiraciju u prirodi i unesite nijanse koje podsjećaju na zemlju, šumu ili nebo.
Te boje možete primijeniti kroz sam namještaj ili stvoriti spokojnu pozadinu s bojama zidova, zavjesa, podova i drugim elementima u umirujućim tonovima.
Psihologija boja: Kako boje utječu na naš prostor i emocije
2. Stvorite cirkularni raspored namještaja
Postignite skladan izgled s rasporedom namještaja koji prati konture vašeg zaobljenog namještaja. Za opuštenu grupu za sjedenje, postavite namještaj u krug oko središnje točke.
Tehnička razrada namještaja – više prostora, manje problema
U ovom dnevnom boravku, zakrivljeni kauč i stolice okružuju okrugli stolić, stvarajući ugodan raspored namještaja savršen za razgovor.

3. Uvedite prirodne teksture
Zakrivljeni oblici često se pojavljuju u prirodi, pa je uvođenje drugih elemenata iz prirode prirodan način da zaokružite ovaj trend.
Uključite organsku teksturu s namještajem i dodacima izrađenim od materijala kao što su drvo, kamen i prirodna vlakna. Kombinirajte različite grube, glatke, hrapave i mekane teksture kako biste rekreirali ravnotežu pronađenu u prirodnom svijetu.

4. Osmislite kutak za opuštanje
Zakrivljeni namještaj idealan je za prostore namijenjene opuštanju.
Odaberite stolicu ili ležaljku s mekanim jastucima i zaobljenim rubovima kako biste stvorili ugodan kutak za čitanje ili opuštanje. Dodajte sobne biljke, zidne umjetnine i udoban jastuk za miran, personalizirani kutak.

You must be logged in to post a comment Login