confident
Pametna tehnologija u domu
Kako funkcioniraju nevidljivi zvučnici u prostoru?
Možete li zamisliti prostoriju u kojoj vas okružuje izvrstan zvuk bez vidljivih zvučnika?
Jedan od trendova u uređenju interijera je sakriti sve što se sakriti da. Perilicu rublja, ploču za kuhanje, što god zamislite. Možete li zamisliti prostoriju u kojoj vas okružuje izvrstan zvuk bez vidljivih zvučnika? Posjetili smo jednu upravo takvu i razgovarali s Tomislavom Obradovićem, audiofilom.
Tomo, ugradbeni zvučnici stvarno nisu neki novitet, to postoji jako dugo, ali kako je moguće da zid svira sam od sebe?
Zid svira sam od sebe ukoliko se u njega ugrade nevidljivi zvučnici koji se ugrađuju na način da izreže knauf u dimenzijama samog zvučnika, gdje se sam zvučnik ugradi i zapravo nakon toga se oblijepi s trakom, pregleta, ofarba i zapravo gledamo u zid ili u strop koji svira.
Nekakvih ograničenja u kontekstu ugradnje zvučnika zapravo nema, potrebna je nekakva minimalna dubina, zavisi od modela zvučnika, od nekakvih četiri, pet, do sedam, osam centimetara i zapravo gledamo u zid ili strop koji svira.
Postoje li neki preduvjeti koje treba zadovoljiti da bi se zvučnik mogao ugraditi u zid?
Moramo imati stijenu drvenu ili knauf u koji se može napraviti rupa dimenzije zvučnika kako bi ga mogli ugraditi. Postoje različite dimenzije zvučnika, ovo je jedan od manjih, osim ovakvih manjih imamo naravno i nekakvih drugih dimenzija. Na primjer, ovaj tu koji je nešto veći.
Ono što je zanimljivo, što sam vidjela kod tebe, ti si tapetu zalijepio preko i sve najnormalnije funkcionira.
Tako je, preko zida se može staviti tapeta, imamo istu kvalitetu zvuka.
Kakva je to kvaliteta zvuka koja dolazi iz tog zvučnika, hoće li zadovoljiti audiofile?
Kvaliteta je zvuka iznenađujuće dobra. Čujemo zapravo fantastičan zvuk iz zida, odnosno iz stropa gdje zapravo ništa ne vidimo, a zid svira.
Na koji način se upravlja tim zvučnicima, pretpostavljam da ne mogu mu reći samo pusti mi nešto?
Ne, znači upravlja se na isti način kao što se danas pušta glazba, znači putem telefona, putem Spotifya, Tydela, Deezera ili nekog servisa za slušanje radio stanica gdje jednostavno pustimo da nešto svira.
Dimenziju zvučnika biramo prema veličini prostorije, za jednu prosječnu prostoriju, recimo ove veličine, kakav bi zvučnik preporučio?
Zavisi o kojem se prostoru radi, u nekim malim prostorijama, tipa WC ili nekakvi manji prostori, idu manji zvučnici. U nekakvim većim prostorima, idu veći zvučnici, veći zvučnici mogu biti u kombinaciji sa subwooferima, tako da u principu nešto se primjereno isprojektira za određeni prostor.
To što si spomenuo kupaonicu, mi se zapravo čini kao jako dobra ideja da se stavi tapeta na knauf i da to u kupaonici tako svira.
To je sad stvar nekakve estetike, nekakvog interijer dizajnera kako je osmislio prostor. U svakom slučaju nema nikakvih ograničenja u kontekstu da ćemo nešto u prostoru smetat jer se zapravo ništa neće niti vidjeti, u kontekstu zvuka.
Novinarka: Jasmina Franjić
Spavaća soba
Savjeti i ideje za uređenje male spavaće sobe
Slijedite ove savjete kako biste maksimalno iskoristili svaki kutak svoje spavaće sobe
Uređenje male spavaće sobe može biti izazovno, ali uz malo kreativnosti i pametnih rješenja, svaki prostor može postati funkcionalan, estetski ugodan i organiziran. Donosimo vam praktične savjete koji će vam pomoći maksimalno iskoristiti i najskromniji prostor.
1. Alternativna rješenja za noćne ormariće
Kada je prostor ograničen, noćni ormarići često se izostavljaju. Međutim, to ne znači da morate ostati bez prostora za odlaganje sitnica poput telefona, knjiga ili naočala.
Razmislite o ugradnji lebdećih polica, koje ne samo da štede prostor već i dodaju moderan izgled vašoj sobi. Ako želite dodatno uštedjeti, možete ugraditi plitke niše u zid pored kreveta. Takve niše ne samo da su funkcionalne, već mogu postati atraktivan dizajnerski detalj uz ogledala ili kontrastne tapete.
2. Ogledala za iluziju prostora
Jedan od najjednostavnijih trikova za uređenje male spavaće sobe je korištenje ogledala. Ogledala reflektiraju svjetlost i stvaraju iluziju većeg prostora.
Postavite ogledalo nasuprot prozoru kako biste maksimalno iskoristili prirodnu svjetlost. Također, veliko visoko ogledalo postavljeno nasuprot vratima može produbiti prostor i stvoriti osjećaj prostranosti.
3. Zabavite se uzglavljem kreveta
Čak i u malim sobama, uzglavlje kreveta može biti zanimljiv detalj. Birajte uzglavlja u neutralnim bojama i jednostavnim uzorcima kako ne biste dodatno opteretili prostor. Alternativno, možete postaviti šipku iznad kreveta i objesiti jastuke ili dekorativne tkanine za efektan i praktičan detalj.
4. Jednobojno uređenje male spavaće sobe
Jednobojne sheme boja, poznate i kao “color drenching,” izvrstan su način za stvaranje kohezivnog i smirujućeg ambijenta.
Kako unijeti odvažne boje u interijer? Pratite ovih 10 savjeta dizajnera
Razmislite o korištenju toplih tonova poput terakote, koji dodaju toplinu prostoru, ili odvažnih boja poput tamnoplave, što može stvoriti sofisticiranu atmosferu. Kako biste zadržali dinamiku, dodajte detalje u sličnim nijansama kroz dekoraciju i namještaj.
5. Koristite višenamjenski namještaj
Uređenje male spavaće sobe zahtijeva pametan izbor namještaja. Komadi koji imaju više funkcija, poput klupa za pohranu na kraju kreveta ili kreveta s ladicama, odlični su za uštedu prostora.
Višenamjenski namještaj pomaže održati prostor urednim, čineći sobu vizualno većom i organiziranijom.
6. Pametno koristite nezgodne kutove
Ako vaša mala spavaća soba ima nepravilne kutove ili kosine, iskoristite ih za skrivenu pohranu. Ugradbeni ormari, police ili ladice mogu transformirati neiskorišten prostor u korisno rješenje.
Skrivene opcije za pohranu pomažu u održavanju urednog izgleda, što je ključno za manje sobe jer vizualni nered može dodatno smanjiti osjećaj prostora.
7. Prirodna svjetlost i neutralni tonovi ključni su za uređenje male spavaće sobe
Pustite što više prirodne svjetlosti u sobu. Izbjegavajte blokiranje prozora te birajte neutralne tonove i svijetlo drvo za namještaj kako biste prostor učinili svjetlijim i prozračnijim.
Neutralni tonovi poput bež, krem ili blijedo sive reflektiraju svjetlost i stvaraju osjećaj lakoće, dok svijetli drveni elementi dodaju toplinu i prirodni dojam.
Uređenje male spavaće sobe ne mora biti komplicirano. Ključ je u pažljivom planiranju, izboru funkcionalnog namještaja i korištenju trikova poput ogledala i neutralnih tonova. Iskoristite naše savjete kako biste maksimalno iskoristili svaki kutak i stvorili sobu koja je ugodna, organizirana i stilski privlačna.
Izvor: Idealhome