Planiranje i uređenje
U njihovim rukama svaka okućnica postaje oaza
Bilo da ima bazen ili prekrasno uređen vrt – i okućnica je dio doma. Nju treba pomno planirati i urediti. Kako to napraviti znaju dizajneri vrta. Saznali smo što sve uče i što sve mogu osmisliti.
Kad je okućnica prekrasno uređena kao šećer na kraju dolazi bazen za ljetno osvježenje. Međutim, da bi užitak bio potpun, oko bazena treba biti osmišljeno i sunčalište. Nije to nimalo lak zadatak, ali budući dizajner iz Učilišta Profokus Davor Polutnik uspješno ga je savladao.
Pritom mu je od pomoći bilo iskustvo koje je ranije stekao u građevini. No, kako bi izvršio zadatak, najviše mu je koristilo znanje o krajobraznoj arhitekturi stečeno u Učilišti Profokus.
Prilagođavanje željama
Polaznici programa dizajna vrtova u Učilištu Profokus uče kako se prilagoditi stvarnim željama investitora i stvarnim projektima. Upravo zato kao zadatak dobivaju osmisliti projekte za stvarne klijente.
U ovom je slučaju polaznik trebao oživiti jedan atrij u užem centru Zagreba i u njemu organizirati zonu za spremišta, edukaciju i odmor koji će moći koristiti svi stanari zgrade.
Cijeli atrij je osmislio i popločio novim opločenjem, a to su betonske ploče većih dimenzija sive boje koje će dati jednu čistinu prostora i povećati prostor. S druge strane je koristio povišene gredice i žardinjere u kojima je smjestio ukrasno bilje.
Drvena obloga s klupa za sjedenje od istog je materijala kao i letvičasta nadstrešnica, te spremišta.
Biljni materijal je pomno biran, a najvažnije je bilo da nije zahtjevan za održavanje. “Najvažniji element u tome je japanski javor kao i ukrasne trave koje će omogućiti prozračnost i jedan kontrast u prostoru”, naglasila je voditeljica obrazovanja odraslih u Učilištu Profokus Lidija Marošević.
Interaktivni program
U Učilištu Profokus, uz dizajnere vrta i interijera školuju se i stručnjaci na području mode, ljepote, te zdravlja. Prilikom stvaranja programa za dizajn vrtova i pejsažne arhitekture cilj im je bio ljubav prema eksterijeru i vrtu podići na jednu novu razinu. Njihov interaktivni program polaznicima pruža potrebna znanja i vještine za tržište rada u samo godinu dana.
Uz stručne mentore polaznici uče projektiranje, 2D i 3D vizualizaciju, dobivaju znanja iz dendrologije i botanike. Ovo sve traženije zanimanje dizajnera vrtova uključuje ne samo projektiranje okućnica i vrtova, već projektiranje razno raznih atrija, terasa, bazena, balkona, te se stavlja veliki naglasak na povezivanje interijera s eksterijerom.
A kako to izgleda kad se spajaju interijer i eksterijer, provjerili smo na projektu jednog bivšeg polaznika Profokusa.
Krajobrazni arhitekt i dizajner interijera Matej Kušević za zadatak je imao dnevni boravak pretvoriti u otvoreni prostor. To se postiglo jednoličnim opločenjem boravka i vanjskog prostora. Dijeli ih staklena stijena kroz koju se pruža pogled prema moru.
Postignut je i dodatni učinak na način da su napravljene lamerilane grede koje su od istog materijala kao i dijelovi namještaja u interijeru.
Spajanjem interijera i eksterijera mogu se povećati često ograničeni unutarnji prostori, bilo da je riječ o vrtu ili tek malom balkonu. Onda ni spavanje pod ljetnim zvjezdanim nebom, a da ste još uvijek u svojem domu, nije nemoguće.
Planiranje i uređenje
Nemojte još spremati vrtne alate: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka
Započeti proljetni vrt unaprijed donosi niz prednosti za zdravlje i uspješnost vaših biljaka
Studeni je idealan mjesec za sadnju raznih biljaka zbog ugodnijih, hladnijih temperatura. Mnoge biljke koje vole hladnije vrijeme manje su izložene stresu ako se sade kad su temperature niže, što im omogućava da razviju snažan korijenski sustav i budu zdrave i bujne u proljeće.
U nastavku pročitajte koje biljke biste trebali posaditi ovaj mjesec i zašto.
Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica
1. Salatu
Jesen je najbolje vrijeme za sadnju većine vrsta salate (Lactuca sativa). “Ovo lisnato povrće može podnijeti mraz, posebno rimska i puterica,” kaže Lindsey Chastain, vrtlarica, domaćica i osnivačica tvrtke The Waddle and Cluck. “Berite vanjske listove prvo kako biste potaknuli kontinuirani rast.” Pokrijte salatu hladnim okvirom ako u vašem području zimi ima više od blagih mrazeva.
2. Tulipane
Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka – Tulipana (Tulipa spp.) Hladnija područja mogu ih saditi već u rujnu, dok toplije zone trebaju pričekati do prosinca kako bi biljka dobila potrebnu hladnoću za uspješan rast. U mnogim je regijama studeni savršeno vrijeme za sadnju tulipana jer tada nije ni pretoplo ni prehladno za lukovice. “U studenom tlo još nije smrznuto, pa vrtlari mogu lakše kopati,” kaže Amy Yarger, viša direktorica hortikulture u Butterfly Pavilionu.
3. Mrkve
Mrkve (Daucus carota) također se mogu saditi u jesen jer hladnije temperature čine njihov okus malo slađim. “Samo se pobrinite da odaberete kasne sorte mrkve,” kaže Chastain. “Posadite ih na sunčanom području s dobro dreniranim tlom i prekrijte malčem.”
4. Češnjak
Češnjak (Allium sativum) uvijek sadite u jesen, no pazite da ga posadite otprilike mjesec dana prije prvog mraza. “Češnjak najbolje uspijeva kada se sadi kasno u jesen i dobro podnosi hladno vrijeme,” kaže Chastain. Biljka će prirodno prezimiti sama. Međutim, ako predugo odgađate sadnju, korijenje češnjaka neće se uspjeti ukorijeniti u tlu te će ga mraz izbaciti iz zemlje kad se tlo smrzne.
5. Luk
U toplijim krajevima, luk (Allium cepa) možete saditi u jesen. Luk raste sporije tijekom zime, ali ubrzava rast u proljeće. “Luk dobro podnosi niže temperature, pa ako ga posadite u studenom iz sjemena, sporo će rasti tijekom zime,” kaže Chastain.
6. Narcisi: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka
Narcisi (Narcissus spp.) su trajnice koje se sade u jesen. “Ove lukovice imaju koristi od sadnje u studenom jer tada mogu razviti korijenje prije zime,” kaže vrtlarica i domaćica Lindsey Chastain. Tijekom zime, ove lukovice provode vrijeme razvijajući obilno korijenje koje učvršćuje biljku u tlu prije nego što stabljika s cvijetom i listovi izniknu početkom proljeća.
8 stvari koje biste trebali učiniti za svoj vrt sada — prije nego što stigne zima
Planiranje i uređenje
Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica
Hladnije temperature i kraći dani ograničavaju vrtne aktivnosti ali je sada dobro vrijeme da pripremite tlo, biljke i vrtne uređaje za zimu kako bi u proljeće imali zdrav vrt spreman za nove izazove.
Jedan od osnovnih radova u studenom je priprema travnjaka
Prije prvog snijega potrebno je pokupiti otpalo lišće jer se ono dugo zadržava na travnjaku. Upotreba puhača i usisivača lišća olakšat će ovaj zadatak omogućujući brz i efikasan rad. Usisivači lišća imaju u pravilu funkciju usitnjavanja lišća koji možete koristiti za kompost ili kao malč. Pokosite travnjak još jedan a vjerojatno i zadnji put u ovoj sezoni. Travu možete pokositi na neku višu razinu kako bi lakše podnijela nadolazeće hladne mjesece.
Priprema tla za zimu
Priprema tla za zimu omogućuje tlu da preko zime odmori i obogati se hranjivim tvarima, što je važno za proljetnu sezonu. Tlo treba obraditi prije nego što temperature previše padnu tj. prije prvog mraza. Smrznuto tlo postaje tvrđe i teže ga je obrađivati. Kopačice su moćni pomoćnici za takve grube radove. Bilo da pripremate tlo za sadnju lukovica ili želite samo poboljšati strukturu tla za proljeće, kopačica će vam znatno olakšati posao.
Dodavanje organskog materijala u obrađeno tlo, poput komposta ili slično, povećava njegovu plodnost. Osjetljive biljke zahtijevaju dodatnu zaštitu kako bi preživjele hladne zimske mjesece. Možete ih zaštititi slojem slame, malča ili specijalnom tkaninom koja zadržava toplinu.
Višenamjenski uređaj za razne vrtne zadatke koji će olakšati košnju i orezivanje
Studeni je zadnja prilika da posadite proljetne lukovice poput zumbula, šafrana, narcisa i tulipana. Posadite ih kako bi vas u proljeće iznenadile svojim prekrasnim cvjetovima.
Kako bi vaši vrtni uređaji bili spremni za iduću sezonu, važno je osigurati njihovo pravilno održavanje i zaštitu tijekom zime. Očistite i pripremite svoje vrtne uređaje prema uputama proizvođača. Koristite li akumulatorske uređaje, nemojte zaboraviti izvaditi baterije.
Studeni je važan mjesec za pripremu vrta za zimu. Pametno planirajte zimski odmor vrta, proljeće će vam uzvratiti bogatstvom boja. Neka u proljeće zablista u punom sjaju.
You must be logged in to post a comment Login