Uređenje interijera
Kako dizajnirati kuhinju koja se lako održava?
Dobra je vijest da dizajniranjem kuhinje taj posao možete znatno olakšati.

Kuhinja je prostorija u domu koja zahtijeva konstantno čišćenje i održavanje. Dobra vijest je da dizajnom kuhinje, odabirom materijala i pozicioniranjem elemenata, taj posao možete znatno olakšati.
1. Odaberite lako održavajuće kuhinjske uređaje

Pećnice, ploče za kuhanje tijekom spremanja jela, teško mogu ostati čiste. Zato je bitno odabrati one koje će se lako čistit, pogotovo masnoća i ulje, a da pritom ne trebate koristiti jaka abrazivna sredstva. Tako su primjerice, indukcijske ploče jednostavnije za održavanje od primjerice plinskih.
2. Jednostavna zidna obloga

Pločice su najčešći izbor kad je o kuhinjskim oblogama riječ. No, mnogi se znaju napatiti čisteći masnoću s njih i vraćajući im sjaj. One velikih formata bit će lakše za održavati, a najjednostavije za čišćenje su staklene zidne obloge.
Staklena zidna obloga u kuhinji – da ili ne?
3. Ravne fronte na kuhinjskim elementima

Na ravnim i glatkim frontama kuhinjskih ormarića nakupljat će se manje prljavštine što znači da će i održavanje biti jednostavnije. Fronte koje ima razne oblike po sebi, bit će izazov očistiti.
4. Radna ploča

Radna ploča se u kuhinji najviše upotrebljava i stalno bi trebala biti čista. Stoga je vrlo bitno odabrati materijal koji nije porozan i koji će se s lakoćom održavati, poput kvarca.
5. Strateško postavljanje koševa za smeće

Koševe za smeće najbolje je smjestiti ispod sudopera i u blizini radne ploče. Na taj ćete način stvarati manje nereda u kuhinji jer ćete otpad moći odmah baciti.
6. Izdržljiva boja na zidovima

Kuhinjske zidove obojite u boje koje ćete moći očisiti. Završni premazi dat će prostoru sjaj, a vama omogućiti lakše održavanje. Jer nezgode se događaju i uvijek je moguće proliti nešto ili nehotice poprskati zid.
7. Izbjegavajte otvorene police

Otvorene police izgledaju atraktivno i otvaraju kuhinju. No, zahtjevne su za održavanje. Trebalo bi ih čistiti skoro svaki dan što oduzima mnogo vremena, posebice ako se na njima nalazi posuđe i dekorativni predmeti.

Iako je TECE godinama poznat kao proizvođač odvodnih kanalica i tipkala, na ovogodišnjem ISH sajmu u Frankfurtu napravili su korak dalje – predstavili su proizvode koji izlaze iz zida i ulaze u središnji prostor kupaonice. S povećanim izložbenim prostorom od čak 650 kvadrata, prikazali su širi asortiman i inovacije koje nadilaze dosadašnje granice funkcionalnog dizajna.
TECEneo: WC školjka nove generacije
Jedna od najupečatljivijih novosti je TECEneo – WC školjka s funkcijom bidea koja je osvojila prestižnu German Design Award nagradu. Ova druga generacija kombinira vrhunsku higijenu, moderni dizajn i naprednu tehnologiju – bez potrebe za električnom energijom.
TECEneo funkcionira pomoću tople i hladne vode, jednostavna je za korištenje i održavanje, te uključuje sustav protiv kamenca – idealno rješenje u regijama s tvrdom vodom. Ugradnja traje svega 30 minuta, a korisničko sučelje jasno je i intuitivno.

Tuš kanalice i kade za suvremenu arhitekturu
Nakon 20 godina iskustva, TECE je predstavio novu generaciju tuš kanalica TECE DrainWave. S minimalističkim dizajnom i mogućnošću ugradnje na prijelazu između zidnih i podnih pločica, ove kanalice se vizualno stapaju s prostorom, nudeći arhitektima i dizajnerima slobodu u oblikovanju kupaonica.
Dodatno, predstavljene su i tuš kade od kompozitnih materijala, rezultat suradnje s jednom španjolskom tvrtkom. Novi modeli odlikuju se modernim dizajnom i mogućnošću uklapanja u različite stilove uređenja.

Vizualne i funkcionalne inovacije
TECE nije stao samo na kanalizaciji i školjkama – izložili su i nove aktivacijske tipke s atraktivnim završnim obradama koje pridonose estetici i svakodnevnoj funkcionalnosti prostora. Cilj je stvoriti kupaonicu koja ne samo da izgleda odlično, već i olakšava svakodnevicu kroz pametno osmišljena rješenja.
Čišćenje i organizacija
Kako zidove zaštiti od vlage?
Razlozi njenog nastanka su razni. Dobra je vijest da je možemo spriječiti

Prilikom kupanja, kuhanja, pranja i sušenja rublja stvara se vlaga. Uz to, vlagu izazivaju i pospješuju i drugi elementi poput loše hidroizolacije objekta te sanacijskih pogrešaka. Ozbiljni problemi nastaju kad građevinski materijali ostanu konstantno vlažni.
Vlaga u građevinskim elementima smanjuje toplinsku izolaciju, a njeno trajno djelovanje može oštetiti strukturu, stoga je sprječavanje koncentracije vlage u prostoru od iznimne važnosti. Razlikujemo vlagu koja nastaje na unutrašnjim te vanjskim zidovima, kao i takozvanu građevinsku vlagu koja se akumulira u samom građevnom materijalu.
Razlozi nastanka
Razloga za nastanak vlage u objektu je mnogo. Od oštećenih zidova i krova, pukotina u cijevima za grijanje i vodovodnim cijevima do podne vlage i začepljenog žljebnog odvoda. Tomu se mogu pribrojiti i nedovoljna izolacija objekta, greške pri projektiranju i sanaciji, kao i građevinska vlaga te prodiruća voda izvana.
Znakovi

Glavni znakovi rastuće vlažnosti u zgradi su izrazito hladne površine zidova, neugodan miris vlage, opadanje žbuke te izbijanje plijesni. Kako bismo postigli dobru klimu u prostoru i spriječili oštećenja, potrebno je osigurati dobro prozračivanje otvaranjem prozora ili mehaničko provjetravanje i odzračivanje, kojim se prekomjerna vlaga izvodi iz objekta.
Trajna zaštita od vlage
Ipak, trajnu zaštitu od vlage nudi samo adekvatno izvedena i sveobuhvatna izolacija zidova i krova uključujući i odgovarajuće prozore i vrata. No, mogu se poduzeti neke mjere predostrožnosti, a to je već spomenuto provjetravanje, posebice nakon kupanja i kuhanja, kad se i kondenzira najviše vlage u prostoru.
Kod podrumskih prostora situacija je obratna. Pri višim temperaturama, prozori i vrata moraju ostati zatvoreni, jer bi se u suprotnom topli zrak kondenzirao na hladnim zidovima.
Kapilarna i kondenzacijska vlaga – kako ih razlikovati i riješiti?
Smanjenje vlage
Emisiju vlage moguće je smanjiti ako izbjegavate sušenje rublja u interijeru. Između namještaja i zidova trebalo bi ostaviti barem 5 cm prostora.
Tijekom hladnih jesenjih i zimskih mjeseci, sve prostorije ravnomjerno zagrijavajte. Temperaturna razlika između pojedinih soba ne smije biti veća od 5 °C.
Vlagu je moguće ukloniti i strojnim isušivanjem, kojim se postižu dobri mikroklimatski uvjeti u prostoru.
You must be logged in to post a comment Login