Povežimo se

Uradi sam

Originalna ideja za božićni poklon

Unikatni dnevnici, rokovnici i kuharice mogu biti idealan božićni poklon. Kako biti originalan, unijeti u te poklone malo svoje osobnosti i sami ih napraviti, pokazala nam je Maja Mahovlić.

Idealan božićni poklon ne moramo nužno kupiti. Možemo ga napraviti i sami. Sve što vam treba je mašta i malo dobre volje. Ove godine okušajte se u izradi ručno rađenih dnevnika.

jounk-journal-maja-mahovlic-dom-na-kvadrat
jounk-journal-maja-mahovlic-dom-na-kvadrat-2
jounk-journal-maja-mahovlic-dom-na-kvadrat-3

Junk journal kao idealan božićni poklon

jounk-journals-maja-mahovlic-dom-na-kvadrat

Uspomene često pohranjujemo u foto albumima, dnevnicima, spomenarima. A kad ih spojimo u jedno i dodamo dašak nekih davnih i zaboravljenih vremena, dobijemo mala umjetnička djela.

Ideja ručno rađenih, craft dnevnika izvorno je nastala u SAD-u. Kod nas ih iz hobija izrađuje zagrepčanka Maja Mahovlić.  Do sad ih je napravila više od stotinjak.

„Ovo što radim se zove junk journals. Doslovan prijevod bi bio, dnevnici rađeni od smeća. Zapravo se misli na različite ostatke papira, omotnica.S vremenom je naravno ideja u rukama craftera prerasla u jedan hobi i sami dnevnici su dobili na svojoj estetici, odnosno postali su ljepši, šareniji, dobivali su različite teme“, kazala nam je Maja koja se ovim hobijem bavi od lockdown-a. Inače radi kao trenerica javnog nastupa, a u junk journals se zaljubila na prvi pogled. Njihova izrada, kaže, jako ju opušta.

craft-dnevnici-mja-mahovlic-dom-na-kvadrat

Izrada craft dnevnika

Iako su u pitanju raznolike knjige čija izrada traži dosta vremena, Maja je s nama podijelila jednu od brojnih tehnika kojima se služi u oslikavanju korica.

„Ovo je jedan hobi koji uzima dosta vremena i truda, ali netko tko je početnik može napraviti jednostavnu varijantu toga. Prijedlog je možda početi na običnoj bilježnici“, objašnjava nam Maja.

Za izradu craft dnevnika potrebno je minimalno tjedan dana, puno mašte te razni materijali i predmeti koje imate kod kuće i ne znate što s njima.

Romantične korice s 3D efektom

Prvi korak je izrada korica. A na isti se način mogu oslikati i korice knjiga.

izrada-craft-dnevnika-maja-mahovlic-dom-na-kvadrat

„Za ukrašavanje ove bilježnice, ja sam uzela jedan komad papira koji sam prije toga malo pobojala kavom, ali možete na internetu uzeti neku zgodnu sliku ili ovakav isječak. Ja sam uzela neko staro pismo. Prepolovit ću za početak ovaj papir i prerezati ga na dva dijela. I zalijepit ću ga na korice bilježnice. Ne mora biti sve precizno, ravno. Zapravo lijepa stvar kod ovog hobija je što ništa ne mora biti perfektno, da bi na kraju ispalo lijepo i kreativno“, govori nam Maja.

Zatim je potrebno odrezati komad obične spužvice i njome na rubove korica, tapkanjem, nanijeti crnu temperu. „Stvar sa spužvicom je da dobivamo ovako rubove koji su nejednaki i točkasti, a postižemo i starinski izgled korica“, objašnjava Maja.

tapkanje-boje-spužvicom-maja-mahovlic-dom-na-kvadrat

Sljedeći korak je razdvojiti slojeve salvete, i onaj posljednji bijeli dio natrgati na dijelove. Pomalo ih zgužvati te ljepilom za decoupage zalijepiti na rubove korica.

„Salvetu zapravo stavljamo da dobijemo jedan  3D efekt. Dakle da korice nisu samo pobojane, nego da imaju i malo teksture“, ističe Maja.

Salvete i rubove korica potrebno je zatim pobojati vodenim bojicama. Maja je odabrala dvije nijanse plave. Malo crne stavila je na kraju uz vanjski rub i ostavila da se dobro osuši prije stavljanja zlatne tempere koja će pojačati 3D efekt.

„Uzimam običan suhi kist , razmazujem boju kojom prelazim preko rubova salveta“, pokazuje nam Maja.

jounk-journal-maja-mahovlci-dom-na-kvadrat

Romantični izgled korica pojačat će starinski pečat.

Sve još treba pošpricati i prozirnim mat sprejom koji će spriječiti prenošenje boje na prste prilikom upotrebe dnevnika kojeg po želji još treba ukrasiti i iznutra.  Stavite li u njega fotografije i uspomene s vama dragom osobom bit to idealan božićni poklon.

craft-dnevnik-bozicni-poklon-dom-na-kvadrat
Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Jednostavno i zabavno: Pretvorite stare staklenke u romantične svijećnjake

Donosimo vam jednostavan vodič kako pretvoriti obične staklenke za džem u prekrasne svijećnjake

Ponovno korištenje i upcycling običnih posuda koje biste inače bacili sjajan je način, ne samo da pomognete očuvanju okoliša, već i da stvorite jedinstveni dekor.

Staklene posude, poput staklenki za džem, posebno su korisne jer se mogu koristiti za skladištenje, ali i dekorativne svrhe koje uljepšavaju vaš dom. To uključuje korištenje slatkih staklenki za džem i dodatnih materijala za izradu jednostavnih DIY svijećnjaka koji nadopunjuju razne estetske stilove, od rustikalnog dekoriranja do “cottagecore” prostora.

Izrada svijećnjaka od staklenki za džem

Da biste napravili slatke svijećnjake od običnih staklenki za džem, temeljito očistite posude i uklonite sve naljepnice sapunom i vodom. Zadržite originalne poklopce, jer su odlični za skladištenje između korištenja, posebno za vanjske svijeće kako bi se spriječilo ulazak insekata i otpada u vaš novi svijećnjak.

Napravite sami unikatnu lampu od terakota tegle

Postavite svijeću ili lučicu unutar staklenke. Ako koristite lučice, jednostavno ih stavite na dno staklenke i uživajte u atmosferi.

Dekorirajte svijećnjake prema vlastitom stilu

Postoji mnogo načina kako prilagoditi svoje staklenke prema vlastitim potrebama i dekoru. Možete stvoriti jednostavne svijećnjake bez dodatnih ukrasa, kao što je opisano iznad, ili dodati druge elemente poput omotanog konopca od jute, vrpce ili burlap tkanine oko dna ili vrha staklenke za rustikalan izgled. Također možete koristiti vanjsku stranu stakla kao površinu za dekupažiranje lišća, suhog cvijeća, lijepog pakirnog papira ili vintage uspomena na strane staklenke.

Ako želite stvoriti tematski dekor, možete koristiti različite boje ili ukrase ovisno o godišnjem dobu ili prigodi.

Za prepoznatljiv izgled u seoskom stilu, koristite krednu boju na unutarnjoj strani staklenke u bijeloj ili svijetloj boji koja će sjajiti na svjetlu. Također možete stvoriti vintage efekt stakla od žive koristeći srebrnu sprej boju koja će dodati i više svjetla.

Postavite svijećnjake na stolove, prozore ili bilo gdje gdje želite stvoriti ugodnu atmosferu.

Još jedna romantična ideja za vrtne proslave – objesite staklenke na drveće pomoću konopca od jute i prisjetite se krijesnica koje su donedavno osvjetljavale naša dvorišta.

Nastavite čitati

Uradi sam

Pet najboljih prirodnih pripravaka za borbu protiv žohara

Sve što vam treba već je u vašem domu!

Žohara se teško riješiti jednom kada se uvuku u dom, a mogu se smjestiti ispod umivaonika, odvoda, u kuhinjskim elementima. Bez obzira koliko često čistite kuću, oni su tu!

Ako ste imali problem s naseljavanjem žohara u vaš dom, sigurno znate kako se oni dobro snalaze u raznim okolnostima i otporni su na gotovo sve. Osim korištenja raznih sredstava koje možete nabaviti u trgovini, neki će tvrditi da najbolju pomoć možemo potražiti u kuhinji.

1. Lovorov list

Usitnite nekoliko lovorovih listova i posipajte ih po ormarima ili tamo gdje ste opazili žohare. Malo lišća možete i skuhati u vodi te dobivenom tekućinom poprskati njihova skloništa i kutke.

lovorov-list-domnakvadrat

2. Ulje peperminta

Eterična ulja danas je lako pronaći, a tko je znao da su korisna na toliko načina? Ulje paprene metvice jedno je od najučinkovitijih esencijalnih ulja u borbi protiv žohara. Napravite smjesu od slane vode i ulja od metvice i poprskajte je po mjestima gdje su viđeni. Razliku ćete primijetiti nakon kontinuirane primjene.

3. Ulje nima (neema)

Neem, poznatije kao sveto drvo, neizostavan je dio indijskih kućanstava. Njegov prah prirodni je lijek za mnoge bolesti, a s obzirom i na antiparazitska svojstva, koristi se i u suzbijanju štetočina. Ulje ili prah Neema sadrže snažne komponente koje mogu ubiti žohare.

Riješite se mrava, pauka i moljaca uz pomoć namirnica koje imate u kuhinji

Ako ga koristite u obliku ulja, u boci s raspršivačem pomiješajte malu količinu ulja neema i prskajte ga na mjestima gdje ste primijetili ove štetnike. Međutim, ako koristite neem u prahu, sve što trebate jest posipati ga navečer na mjestima gdje ste ih primjetili i ponoviti postupak ujutro.

4. Šećer i soda bikarbona

Ova metoda je klasični primjer tehnike ribe i mamca. Smjesa sode bikarbone i šećera učinkovit je način suzbijanja razmnožavanja ovih štetnika. Šećer djeluje kao mamac za privlačenje žohara, a soda će ih ubiti. Samo trebate prepoznati njihova skrovišta i tamo posuti smjesu.

Riješite se hrđe s metalnih predmeta uz pomoć krumpira, sapuna, limuna ili octa …

5. Krastavac

Iako korištenje krastavca za odbijanje žohara nije svima poznat savjet, neki vjeruju kako je miris krastavca neugodan žoharima. Možete ga narezati i staviti na mjesta gdje ste žohare primijetili, možda vam pomogne pri rješavanju ovog problema.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice