Povežimo se

Uradi sam

Eko deterdžent za rublje

Od nekoliko svima dostupnih sastojaka izradite potpuno prirodni deterdžent za rublje u vlastitoj kuhinji.

Zdravlje je na prvom mjestu pa se svi trebamo potruditi da i okruženje u kojem živimo bude što zdravije. Tome će pridonijeti i deterdžent za rublje iz kućne radinosti. Kako ga napraviti, pokazala nam je voditeljica ekoloških radionica Mirjana Koprek.

Sastojci za izradu domaćeg deterdženta za rublje

  • 7 dcl kipuće voda
  • 30 grama prirodnog sapuna
  • 1 žličica sode bikarbone (natrijev bikarbonat)
  • 2 žličice sode za čišćenje (natrijev karbonat)
  • 3 dcl vruće vode
  • 10 kapi eteričnog ulja po izboru
eko-deterđent-za-rublje-sastojci

Priprema eko deterdženta za rublje

Narežite prirodni sapun na sitne komadiće i potom ga prelije sa 7 decilitara kipuće vode. Sve lagano promiješajte dok se sapun ne otopi.  

prirodni-sapun-zeleni
rastopljeni-prirodni-sapun

U posebnu posudu nalijte još decilitra vruće vode i u nju umiješate sodu bikrbonu i sodu za čišćenje te dobro promiješajte da se sve grudice otope kako pri pranju ne bi ostalo bijelih tragova na odjeći. Soda za čišćenje je soda koja će vodu omekšati učiniti je lužnatom te će deterdžent biti učinkovitiji. Dobivenu smjesu ulijte u rastopljeni sapun i sve dobro promiješajte.

soda-bikarbona-01
soda-bikarbona-02

U ovaj deterdžent možete dodati 10-tak kapi eteričnog ulja po vašem izboru i promiješajte. To može biti eterično ulje limuna, naranče, lavande, čajevca.

Deterdžent za rublje treba ostaviti da se u potpunosti ohladi i ulijati u staklenku.

prirodni-deterđent za-rublje

Za pranje bijelog rublja možete koristiti decilitar i pol tekućeg deterdženta, a za pranje šarenog rublja do decilitar deterdženta.

Boja deterdženta za rublje ovisit će o boji prirodnog sapuna kojeg koristite za njegovu izradu.

eko-deterđent-za-pranje-rublja
Eko deterdžent za pranje rublja
Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Jednostavno i zabavno: Pretvorite stare staklenke u romantične svijećnjake

Donosimo vam jednostavan vodič kako pretvoriti obične staklenke za džem u prekrasne svijećnjake

Ponovno korištenje i upcycling običnih posuda koje biste inače bacili sjajan je način, ne samo da pomognete očuvanju okoliša, već i da stvorite jedinstveni dekor.

Staklene posude, poput staklenki za džem, posebno su korisne jer se mogu koristiti za skladištenje, ali i dekorativne svrhe koje uljepšavaju vaš dom. To uključuje korištenje slatkih staklenki za džem i dodatnih materijala za izradu jednostavnih DIY svijećnjaka koji nadopunjuju razne estetske stilove, od rustikalnog dekoriranja do “cottagecore” prostora.

Izrada svijećnjaka od staklenki za džem

Da biste napravili slatke svijećnjake od običnih staklenki za džem, temeljito očistite posude i uklonite sve naljepnice sapunom i vodom. Zadržite originalne poklopce, jer su odlični za skladištenje između korištenja, posebno za vanjske svijeće kako bi se spriječilo ulazak insekata i otpada u vaš novi svijećnjak.

Napravite sami unikatnu lampu od terakota tegle

Postavite svijeću ili lučicu unutar staklenke. Ako koristite lučice, jednostavno ih stavite na dno staklenke i uživajte u atmosferi.

Dekorirajte svijećnjake prema vlastitom stilu

Postoji mnogo načina kako prilagoditi svoje staklenke prema vlastitim potrebama i dekoru. Možete stvoriti jednostavne svijećnjake bez dodatnih ukrasa, kao što je opisano iznad, ili dodati druge elemente poput omotanog konopca od jute, vrpce ili burlap tkanine oko dna ili vrha staklenke za rustikalan izgled. Također možete koristiti vanjsku stranu stakla kao površinu za dekupažiranje lišća, suhog cvijeća, lijepog pakirnog papira ili vintage uspomena na strane staklenke.

Ako želite stvoriti tematski dekor, možete koristiti različite boje ili ukrase ovisno o godišnjem dobu ili prigodi.

Za prepoznatljiv izgled u seoskom stilu, koristite krednu boju na unutarnjoj strani staklenke u bijeloj ili svijetloj boji koja će sjajiti na svjetlu. Također možete stvoriti vintage efekt stakla od žive koristeći srebrnu sprej boju koja će dodati i više svjetla.

Postavite svijećnjake na stolove, prozore ili bilo gdje gdje želite stvoriti ugodnu atmosferu.

Još jedna romantična ideja za vrtne proslave – objesite staklenke na drveće pomoću konopca od jute i prisjetite se krijesnica koje su donedavno osvjetljavale naša dvorišta.

Nastavite čitati

Uradi sam

Pet najboljih prirodnih pripravaka za borbu protiv žohara

Sve što vam treba već je u vašem domu!

Žohara se teško riješiti jednom kada se uvuku u dom, a mogu se smjestiti ispod umivaonika, odvoda, u kuhinjskim elementima. Bez obzira koliko često čistite kuću, oni su tu!

Ako ste imali problem s naseljavanjem žohara u vaš dom, sigurno znate kako se oni dobro snalaze u raznim okolnostima i otporni su na gotovo sve. Osim korištenja raznih sredstava koje možete nabaviti u trgovini, neki će tvrditi da najbolju pomoć možemo potražiti u kuhinji.

1. Lovorov list

Usitnite nekoliko lovorovih listova i posipajte ih po ormarima ili tamo gdje ste opazili žohare. Malo lišća možete i skuhati u vodi te dobivenom tekućinom poprskati njihova skloništa i kutke.

lovorov-list-domnakvadrat

2. Ulje peperminta

Eterična ulja danas je lako pronaći, a tko je znao da su korisna na toliko načina? Ulje paprene metvice jedno je od najučinkovitijih esencijalnih ulja u borbi protiv žohara. Napravite smjesu od slane vode i ulja od metvice i poprskajte je po mjestima gdje su viđeni. Razliku ćete primijetiti nakon kontinuirane primjene.

3. Ulje nima (neema)

Neem, poznatije kao sveto drvo, neizostavan je dio indijskih kućanstava. Njegov prah prirodni je lijek za mnoge bolesti, a s obzirom i na antiparazitska svojstva, koristi se i u suzbijanju štetočina. Ulje ili prah Neema sadrže snažne komponente koje mogu ubiti žohare.

Riješite se mrava, pauka i moljaca uz pomoć namirnica koje imate u kuhinji

Ako ga koristite u obliku ulja, u boci s raspršivačem pomiješajte malu količinu ulja neema i prskajte ga na mjestima gdje ste primijetili ove štetnike. Međutim, ako koristite neem u prahu, sve što trebate jest posipati ga navečer na mjestima gdje ste ih primjetili i ponoviti postupak ujutro.

4. Šećer i soda bikarbona

Ova metoda je klasični primjer tehnike ribe i mamca. Smjesa sode bikarbone i šećera učinkovit je način suzbijanja razmnožavanja ovih štetnika. Šećer djeluje kao mamac za privlačenje žohara, a soda će ih ubiti. Samo trebate prepoznati njihova skrovišta i tamo posuti smjesu.

Riješite se hrđe s metalnih predmeta uz pomoć krumpira, sapuna, limuna ili octa …

5. Krastavac

Iako korištenje krastavca za odbijanje žohara nije svima poznat savjet, neki vjeruju kako je miris krastavca neugodan žoharima. Možete ga narezati i staviti na mjesta gdje ste žohare primijetili, možda vam pomogne pri rješavanju ovog problema.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice