Povežimo se

Interijeri

Proljeće u vašem domu

S dolaskom proljeća i priroda se budi iz zimskog sna. Toplina nadvladava zimsku hladnoću, koju u domu odražava bijeli namještaj i sive nijanse. Probudite svoj dom bojama i u njega unesite proljetnu energiju.

Kako bi stambeni prostor bio usklađen s prirodom, u interijer s vremenom treba unijeti promjene, a u proljeće to je sva radost i bogatstvo boja karakterističnih za ovo godišnje doba. Vedre boje tako će se naći u svim prostorima doma – u kuhinji, blagovaonici, kupaonici, kao i dnevnoj i spavaćoj sobi.

Izbor proljetnih boja

U kontekstu proljetnih dekoracija pozornost treba posvetiti šarolikosti kojom nas priroda daruje u vrijeme svog buđenja. Žuta, zelena, plava, ljubičasta i crvena samo su neke od boja kojima se priroda služi pri izražavanju svoje maštovitosti i umjetničke slobode.

Zelena i žuta boja u interijeru, uz dodatak cvjetnih dezena na tkaninama i namještaju, interijer pretvaraju u veselu proljetnu livadu. Ovaj osvježavajući koktel boja vješto balansira između toplog i hladnog kolorita i kao takav je izuzetno prikladan za uređenje svakog prostora u domu. Svojom vedrinom i svježinom ružičasta će osvježiti prostor, dok je ljubičasta boja u interijeru kreativnosti i optimizma, osobito poželjnog prilikom proljetnog uređenja doma. Još jedna osvježavajuća kombinacija tople i hladne boje su plava i narančasta, dok će temperamentna crvena svojom energijom zagrijati svaki prostor.

Ova se filozofija prenosi i na dekoriranje stola, odnosno kombinacije boja i varijacije nijansi kod izbora stolnjaka, nadstolnjaka, jastučića, ukrasa i posuđa. Proljetnu čaroliju upotpunit će i svježe cvijeće koje tako može postati centralni ukras na stolu.

Proljetno dekoriranje Dom2

Žuta

Najsvjetlija u spektru boja, žuta, tradicionalno se povezuje s toplinom, srećom i vitalnošću, a vjeruje se da potiče umne sposobnosti i kreativnost, karakteristike vrlo poželjne u kuhinji. Nijanse žute međusobno se nadopunjuju. Svijetli tonovi vizualno proširuju prostor i čine ga prozračnim, dok istovremeno djeluju smirujuće, pa su pogodni za spavaće i radne sobe.

Žarka sunčana boja u interijeru oživjet će prostor u kojima nema dovoljno prirodne svjetlosti, zbog čega je poželjna u uskim hodnicima, malim predsobljima i tamnim prostorima. Ukoliko u dnevnom boravku žutom obojite samo jednu frontu zida, cijeli će prostor zračiti toplinom i pozitivnom energijom.

Zelena

Zelena je idealna za buđenje blijedih i slabo naglašenih prostorija. To je boja dobrog življenja, mira i obnove, a brojne varijante i mogućnosti kombiniranja čine je idealnom za promjenu interijera.

Blijedozelena se odlično nadopunjuje s neutralnom bijelom (ne)bojom. Bijeli drveni namještaj u kombinaciji sa zavjesama i jastučićima u zeleno-žutoj kombinaciji, u prostoru dnevnog boravka djelovat će profinjeno, lagano, a opet živahno. Sunčano-žuta i blijedozelena nude spoj svježine i odmora.

Spajanjem anis-zelene i boje tamne čokolade odražava se duh Azije, uz dojam mira i topline u prostoru. To može biti kombinacija boja zidova ili tek zelene posteljine na tamnom drvenom krevetu. Zelena i ljubičasta će u interijer unijeti eleganciju i harmoniju, a ova toplo-hladna kombinacija je posebno poželjna u sobama za mlade.

Energične kombinacije

Kada se ljubičasta i žuta boja nađu zajedno nastaje energični duo, idealan za prostore u kojima se obavlja neka kreativna djelatnost. Kuhinja u boji ciklame ili namještaj s presvlakama u istoj boji, također će djelovati proljetno svježe i razigrano.

S namještaja, posteljina, prozračnih zavjesa i veselih dekora smiješi nam se svo bogatstvo boja, koje će u domu stvoriti pravi proljetni ugođaj.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Interijeri

Odabir vrste peći za zimu bit će lakši uz ove savjete

Peći na drva i peći na pelete su dva su najpopularnija izbora

Ako još uvijek niste odabrali vrstu peći i ogrijeva za ovu zimu, donosimo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da izaberete najbolju opciju. 

Dolaskom hladnih dana suočavamo se s pitanjem kako se efikasno i ekonomično grijati, a zbog nestabilne cijene plina, često tražimo alternativu. Peći na drva i peći na pelete su dva su najpopularnija izbora, a oba imaju svoje prednosti i mane. 

Peći na palete i peći na drva

Najučinkovitije su peći na drva zbog toga što imaju puno veću energetsku vrijednost u grijanju, isto tako imaju, po meni, puno veću iskoristivost. Razlog je taj što kada u njima drvo sagorijeva ono se pretvara u ugljen. Taj ugljen se pretvara opet u žar i onda imamo duži vremenski period toplinu koju one proizvode.”,  izjavio je Tomislav Kromar, prodajni savjetnik u Pevexu.

Peći na drva stvaraju i posebnu atmosferu u domu

Peći na drva su tradicionalan izbor za grijanje koje pridonose posebnoj atmosferi u prostoriji dok su peći na pelete novija opcija koja popularnost zahvaljuje učinkovitosti i praktičnosti. 

Peći na drvo i peći na pelet se razlikuju po vrsti materijala kojima se služe za grijanje, s time da peći na pelet ponajviše se razlikuju po tome što moraju imati električnu energiju da bi mogle raditi, da bi mogao sustav gorenja grijat. 

Električna energija služi za to da upuhuje zrak unutra kako bi taj pelet mogao gorjeti, jer pelet je jedna nabijena masa koja jednostavno bez protoka zraka ne može gorjeti i stvoriti vatru i toplinu.”, dodaje sugovornik.

Prilikom odabira važno je znati koji su preduvjeti potrebni za instalaciju 

Za instalaciju peći na drva, ističe sugovornik, je prvobitno potreban dobar dimnjak koji je predviđen za peć koju smo odabrali, potrebne su dimovodne cijevi, koljena, rozete. Kod peći na pelete isto tako je potreban dimovodni sustav, odnosno cijevi, koljena i sve ostalo i isto tako je potreban dovod zraka kako bi pelet mogao gorjeti. 

Bez obzira koju opciju birate, snagu peći treba prilagoditi veličini prostorije koju želite zagrijati. 

“Po idealnim uvjetima, kada je izolacija savršena i da nema puno staklenih stijena koje hlade prostor, po pravilu bi trebalo biti; kilovat snage peći na otprilike 10 kvadrata. Ali kako nigdje nisu toliko idealni uvjeti, uvijek se uzima više tako da možemo reći da je jedan kilovat sat za nekakvih 7 do 8 kvadrata.”, savjetuje.

Palete, brikete ili drvo…

U računicu svakako uključite dostupnost ogrjeva, a pelete, brikete i drvo možete nabaviti u Pevexovim poslovnicama. 

“Razlike i prednosti između tih ogrjeva su prije svega te da drvo ima najveću energetsku učinkovitost. Kod briketa je stvar nešto malo bolja, nije kao drvo, ima puno veću toplotnu vrijednost tako da nam je puno manja količina potrebna prilikom grijanja, naspram drveta. 

A kod peleta je, smatram, najbolja stvar to što ne stvaraju puno otpada, a to znači da puno jednostavnije i brže možete očistiti te peći jer cijeli pelet se pretvara u pepeo koji jednostavno sa usisavačem za pepeo i usisate. Peći na brikete nisu neke specijalne peći, to su iste peći kao peći na drva samo šta koriste drugo gorivo za loženje.”, pojašnajva sugovornik te dodaje kako se kod peći na drva mogu koristiti i briketi jer oni su u biti jedan dio otpadnog materijala od drveta, sažet u jednu cjelinu, isto kao peleti, samo u većem izdanju. 

Grijanje na struju

Iako je grijanje na struju jedno od najskupljih, najčešće se koristi u pojedinačnim prostorijama kada  je potrebno brzo zagrijavanje. 

“Najveće prednosti peći na struju, odnosno grijalice, su te što ne moramo paziti na gorivu tvar unutra koja nam stvara toplinu, već one imaju ugrađene u sebi grijače. Uključimo ih jednostavno u električnu energiju i pustimo ih da one odrađuju svoj posao kako treba.”, zaključio je Kromar.

Najbolji izbor ogrijeva je onaj koji vam omogućuje komforno i ekonomično grijanje prilagođeno vašem načinu života. 

pevex.hr

Nastavite čitati

Interijeri

Kako odabrati boju za zidove? Birajte one koje na vas djeluju inspirativno

Prvo trebamo znati što želimo postići, kakvu atmosferu i da su pravila tu da ih kršimo

Ulaskom u interijer, boja zidova definitivno nije prva stvar koju primjećujemo, a upravo boje pridonose stvaranju atmosfere. Iako postoje pravila koje boje idu u koju veličinu prostorije, Iva Pavičić nam je pokazala da su pravila tu da bi ih kršili. 

Uz široku paletu dostupnih boja za zidove, ponekad je teško odabrati onu pravu. Dizajnerica Iva Pavičić savjetuje da prvo trebamo znati što želimo postići, kakvu atmosferu i da su pravila tu da ih kršimo. 

“Svi vidimo malo drugačije boje, ali onaj doživljaj koji nama boja koja nas okružuje čini, je drugačija od jedne do druge osobe. Neki malo tendiraju ipak na toplije tonove, bež, krem, žućkasto, dok se drugi puno bolje osjećaju u paleti prema sivim ili recimo plavim tonovima.”, otkriva Iva Pavičić, dizajnerica interijera.

Kršite pravila, nemojte se bojati nespojivog

Boju odaberite prema vlastitim osjećajima – birajte one koje na vas djeluju inspirativno i nemojte se bojati spojiti nespojivo. 

“Možda ono što je ljudi češće izbjegavaju je kombinacija crvene i roze boje, ali opet upravo taj spoj može vibrirati na specifičan način. Kombinacija koja nije tako česta u interijerima, upraco radi posebnosti nekako ima “jači”karakter.”, dodaje.

Iva u svojim projektima rijetko koristi čistu bijelu boju, jer ona često ne ističe dovoljno karakter prostorije. 

“Ima puno nijansi bijele boje i svaka govori nešto svoje. Na tržištu ima dosta proizvođača različitih tipova boje. Ustvari mi je želja imati ogromne formate od svake bijele boje, tri puta tri metra, da ih mogu gledati, da ih mogu donijeti u prostor… Jer naravno u svakom prostoru nijansa drugačije djeluje. Jako je važna orijentacija sobe, odnosno prozora; ovisi naravno jesmo na mediteranu ili smo negdje u planinama ili na kontinentu. Tu je tip svjetlosti drugačiji, tako da sve ima utjecaja. “, ističe.

Manji prostori vole svijetle boje

Sobe u stanu mogu biti različitih nijansi pa čak i boja, sve dok kolorit iz kompatibilnih paleta teče kroz interijer. Neka su opća pravila da sobe koje imaju manje dnevnog svjetla više vole svijetle tonove i toplije nijanse, no i to često ovisi o karakteru prostorije

“Znam što čini u manjem prostoru svjetla boja i naravno ako je ideja da prostor djeluje veći, uzimaju se svijetli tonovi. Ali nije samo stvar niti boje na zidu, važnost je čitavog kolorita, svih elemenata koji su prisutni u jednom interijeru. Oni čine cjelinu i taj osjećaj boje. Recimo, možemo imati manju prostoriju u kojoj su malo tonirani zidovi, ali ako idemo na svjetliji namještaj, svjetliji pod, svjetlije zavjese i takve nekakve elemente, opet će se dobiti taj dojam bjeline i svjetline, ne.”, otkriva dizajnerica.  

Brine li vas usklađivanje podne obloge i boje zidova, tu je jedino bitno da se boje međusobno ne pobijaju. Mogu biti istog tona ili potpuni kontrast. 

“Neki put čak naprotiv, kad su mi tamni podovi i želim postići jednu jako prigušenu, sfumato atmosferu u prostoru, ići ću i u tamne zidove, time se super jedno drugo podržava. Isto tako ako je recimo svijetli pod u prostoru, a želi se postići baš da dojam prozračnosti i otvorenosti, mogu ići uz to svijetli tonovi. Ako je taman pod i uvijek je samo svijetli zid, ne možemo onda postići taj potpuni element svjetline koji nam treba i koji želimo.”, dodaje sugovornica.

Za spavaće sobe, najčešće se biraju nježnije nijanse, odnosno mirniji kolorit. Sugovornica navodi kako veliki utjecaj na odabir ima i osoba koja u toj sobi spava jer neki ljudi baš trebaju otvorene tonove iako možda pravilo nalaže da se ne uzimaju otvoreni tonovi za spavaću sobu. Ipak, svi smo različiti i nekima stvarno treba, vjerojatno i prije spavanja i kad se probude, da ugledaju oko sebe kolorit koji njih ispunjava. Tu se može odstupiti od generalnog pravila prema tome da se boja, koju izaberemo za spavaću sobu, prilagodi baš osobi koja će u njoj boravit. 

Kupaonica postaje sve važnije mjesto

Ako iz spavaonice idemo ravno u kupaonicu, tada je jasno da i ona mora dobiti svoj skladni kolorit. 

“Kupaonica je isto važna i drago mi je da ustvari kupaonicu sve više ljudi ne doživljavaju samo kao neki jednostavan prostor nego se i unutar njega koriste koloriti te različite kombinacije keramike. Nije više nužno da na podu i na zidu, od poda do stropa, sve bude isto. Iako i to može izgledati jako lijepo, ni jedno pravilo ustvari ne postoji iz kojeg se ne može napravit lijepi interijer.”,  ističe sugovornica.


Trebate li malo poticaja za hrabri odabir boja zidova, Iva ima odličan savjet.

“Mislim da se prilikom uređenja interijera, bilo privatnog ili poslovnog, ipak treba biti hrabar. Na kraju, nije to tako strašno velika investicija. Ako vam se ne sviđa ton kojim ste obojili zid, vi ga “prefarbajte” u drugi.”, zaključila je.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice