Povežimo se

Gradnja

Zašto odabrati aluminij

Aluminij je jedan od najzelenijih materijala u građevinarstvu. Za njegovo recikliranje potrebno samo 5 posto ukupne energije utrošene u proizvodnji. Tržište nudi veliki izbor materijala za prozore i vrata, no evo zašto odabrati aluminij.

Inovativni sistemi

Grčka tvrtka Alumil sudjelovala je na BAU 2023 u München izloživši svoje inovativne proizvode koji odgovaraju na suvremene izazove industrije.

“Ove godine izašli smo na BAU s velikim brojem inovativnih sistema u pogledu dizajna i konstrukcija. Prije svega, iz oblasti kliznih sistema, kao i iz oblasti klasičnih okretno nagibnih sistema i sistema outdoor programa”, rekla je Ivana Petronijević.

“Naš primarni posao je dizajnirati ovakve inovativne sustave s namjerom poboljšanja kvalitete života ljudi koji žive u tim zgradama. To je naša misija, to je naš fokus, zato postojimo kao kompanija u ovom sektoru”, naglasio je Panaqiotis Chatzidimitriou.

“Želimo i da naši partneri prihvate ovakve prakse”

Nadodaje kako žele promovirati u isto vrijeme i zelene prakse, ne samo u njihovoj proizvodnji u tvornicama, nego također žele i da njihovi partneri prihvate ovakve prakse i prenose taj duh korisnicima i da zajedno idu prema zelenijim i održivijem okruženju.

Napredni klizni sustavi s minimalnim dimenzijama vidljivog aluminija, namijenjeni izazovnim arhitektonskim projektima koji traže široke i transparentne otvore, omogućavaju povezivanje interijera i eksterijera.

“Ono što je posebno važno jest da inovativni klizni sistemi mogu zatvoriti velike dimenzije otvora u pogledu visine, što se odnosi također i na veliku težinu samih staklenih krila. Također, tu su sistemi sklopivih vrata koji isto odgovaraju velikim otvorima u smislu visine i širine i posebno interesantan dio je da klizni sistemi mogu biti izvedeni kao sferne pozicije što također odgovara najzahtjevnijim arhitektonskim projektima”, kazala je Ivana Petronijević.

Estetski privlačno i funkcionalno

Alumil nudi visoku estetiku modernog stambenog objekta kombinirajući minimalistički dizajn s visokim toplinskim svojstvima.

Phos na grčkom znači svjetlost, odnosno sistem koji ima toliko svedene linije vidljivog aluminija da pruža više svjetlosti koja ulazi u interijer. Ono što ga odlikuje je potpuno skriveno krilo i kada se pogleda iz određenog ugla, ako npr. stojimo s vanjske strane, vidimo samo štok. Ne vidimo i krilo i štok.

To je također jedan lijep odabir kako u estetskom pogledu, što je arhitektima jako važno, ali i korisnicima, tako i u pogledu samih performansi sistema jer prihvaća vrlo složene, čak i troslojne staklo pakete.

Pergola se može obojati u bilo koju boju

Bar code zidna obloga od aluminijskog lima može se koristiti u interijeru, ali i u vanjskom prostoru za vrata ili ograde, dok se pozicioniranjem LED kanalica unutar profila postižu se različiti efekti.

Predstavljen program za zaštitu od sunca, moguće je integrirati u bilo kojoj arhitektonskoj sredini.

Velika prednost pergola je što se može obojati u bilo koju boju i kao takva ne traži dodatno održavanje. Može biti sa pokretnim i fiksnim lamelicama i sa dodatnom opremom u vidu LED osvjetljenja, audio opreme, opreme za grijanje, opreme za hlađenje, a daje mogućnost stavljanja kliznog sistema ili sistema za shading sa strane. Može ići za natkrivanje bazena, za natkrivanje nekog relax lounga.

Pokretni ili fiksni brisoleji u elipsastom ili pravokutnom presjeku, obojani ili obloženi imitacijom drveta, poseban su dodatak svakom eksterijeru.

Aluminij kao materijal odgovara zahtjevnim konstrukcijama i podnosi veliku težinu stakala s minimalističkim efektom, zbog čega je odličan odabir.

Gradnja

Klima uređaji uskoro neće smjeti na pročelja zgrada! Doznali smo gdje ih postaviti

Gdje postaviti vanjsku jedinicu klime?

Vijest o tome da će se zabraniti postavljanje klima uređaja na pročelja zgrade sigurno je već stigla i do vas.

Iako je ispred nas vrijeme kada se klime gase do novog ljeta, mnogi razmišljaju i o nabavci novog uređaja u jesen ili na zimu, a jedan od razloga su moguće niže cijene od onih u proljeće i ljeto. No, čini se da će doći do promjena i da ćemo morati dobro promisliti prije nego vanjsku jedinicu postavimo – kako nama odgovara. Gdje postaviti vanjsku jedinicu klime, otkrivamo u razgovoru sa stručnjakom.

Naime, novi bi zakon donio zabranu postavljanja klima uređaja, ali i satelitskih antena na pročelja zgrada koja su svima vidljiva s ulice.

Zašto iz klima uređaja curi voda? Ovo su najčešći razlozi

Vanjska jedinica klime u podrum, na tavan ili balkon?

Ovo sigurno nije dobra vijest, a kazna je prilično visoka. Na sreću, postoje riješenja, a o njima nešto više zna Jozo Kekez, direktor tvrtke Klima Koncept.

“Jasno je da će morati doći do usklađivanja i ključno je tražiti druga rješenja vezano za postavljanje vanjske jedinice klima uređaja. Rekao bih da su to prvenstveno balkoni i lođe, ali vjerujem da radi gubitka komocije koje to rješenje donosi, za mnoge kupce to neće biti opcija.”, pojasnio je Kekez te dodao kako su daljnja rješenja krovišta ili zajedničke prostorije, što opet za sobom povlači nove nedoumice.

“Radi se o tome da klasični klima uređaji mogu istrpjeti i do 10 metara visinske razlike između dvije jedince (vanjske i unutarnje), a 20 metara dužine cjevovoda i ta ograničenja se ne mogu zanemariti. Montažer sigurno neće ići preko toga radi sigurnosti samog uređaja, ali valja znati da u tom slučaju niti kupcu neće više vrijediti jamstveni list. Ako pak govorimo o rješenju kao što su instalacijski šahtovi ili ventilacija, ako se radi o više od 10 metara razlike, moraju se koristiti skuplji uređaji koji trpe i do 50 metara razlike dužine cjevovoda ili 20 metara visinske razlike. Tu dolazimo do skuplje investicije, skuplje montaže koje će moći raditi isključivo ovlašteni serviseri, sve drugo je veliki rizik za krajnjeg korisnika.”, zaključio je sugovornik.

Kako se pravilno postavlja vanjska jedinica klima uređaj?

Osim odabira klima uređaja,vrlo je važno gdje će se postaviti unutarnja i vanjska jedinica. Pravilna ugradnja nije važna samo zbog estetike, već i zato što može utjecati na korištenje energije, pravilno hlađenje i grijanje, ali i zdravlje vaše obitelji, stoji na stranicama Klima Koncepta.

Iz estetskih razloga važno je da jedinice budu što bliže jedna drugoj, kako bi se maksimalno smanjila duljina instalacije između vanjske i unutarnje jedinice. Kraće instalacije su bolje i efikasnost i energetsku učinkovitost.

Vanjska jedinica puše topli zrak i ispred nje treba biti 1 m slobodnog prostora. Ovo je posebno važno za stanove u kojima je vanjsku jedinicu potrebno postaviti na terasu.

Važno je ne samo da je na mjestu gdje mu se može prići u slučaju intervencije, nego da ima najmanje 30 cm prostora iznad gornjeg dijela vanjske jedinice zbog lakšeg servisiranja jer se u suprotnom prilikom popravka vanjska jedinica treba demontirati i skinuti povećava trošak popravka.

Vanjska jedinica mora biti na otvorenom, imati protok zraka i mora se osigurati odvod kondenzata. Plinska i strujna instalacija treba biti estetski prihvatljiva, crijevo za odvod kondenzata treba izvući van kako bi voda mogla nesmetano otjecati. Za efikasnije grijanje bolje je da je vanjska jedinica u toplijem, a za efikasnije hlađenje bolje je da je vanjska jedinica na hladnijem mjestu/poziciji.

Kada i kako očistiti klima uređaj? Pratite ove jednostavne korake

Vanjska jedinica se po potrebi može postaviti na tlo, ali s odstojnicima od cca 10cm kako bi se omogućilo otjecanje vode iz klima uređaja.

Razmak između unutarnje i vanjske jedinice mono-split klima uređaja treba biti što manji (maksimalno do 20 metara), posebno kod inverterskih klima uređaja, zbog mogućih gubitaka i opterećenja jedinice.

Nastavite čitati

Gradnja

Hoće li novi prijedlog zakona o porezu na nekretnine utjecati i na njihove cijene? Evo što kaže stručnjak

Novi prijedlog zakona o uvođenju poreza na prazne stambene nekretnine pokrenuo je rasprave o mogućem utjecaju na tržište

Nakon što je Vlada Republike Hrvatske najavila donošenje prijedloga zakona o porezu na nekretnine, pitali smo stručnjake hoće li porez utjecati na cijene nekretnina. 

Novi prijedlog zakona o uvođenju poreza na prazne stambene nekretnine pokrenuo je rasprave o mogućem utjecaju na tržište. Ključni je cilj ove inicijative povećati dostupnost stanova, no stručnjaci u tom pogledu ne očekuju veće promjene.

“Ono što je zadnji zakonski prijedlog, da se plaća na prazne stambene nekretnine a definicija toga je nekretnina koju ne koristite za vlastito stanovanje vas i članova obitelji, i koje nisu u dugoročnom najmu, odnosno moraju biti 10 mjeseci u godini iznajmljeni. 

Ali u osnovi znači ako je stan u funkciji, ne iznajmljujte ga dugoročno ili ne živite u njemu  trebali biste za njega plaćati porez.”, govori Boro Vujović, dopredsjenik udruženja poslovanja nekretninama pri HGK.

Kakav će to imati utjecaj na tržište nekretnina?

Vujević navodi kako još uvijek nemaju točne iznose i teško je pričati o opterećenju, ali vjeruje da će dio stanova zbog toga doći i u ponudu za najam i za prodaju, te ne misli da će imati neki drastičan utjecaj na tržište i da će dovesti do nekih baš  tektonskih poremećaja.

Iako bi veća ponuda stanova građanima trebala olakšati pronalazak i kupnju nekretnine, problem povoljnog stanovanja ne može se riješiti samo porezima. 

“Ako bude veća ponuda to može imati utjecaja da se dođe do stana, ali krenimo od činjenice da u većini zapadno-europskih zemalja, odnosno zemalja Europske unije imamo porez na nekretnine i svugdje imamo problem priuštivog stanovanja i skupih nekretnina. Nisam siguran da ćemo mi tim porezom riješiti taj problem, mislim da se to ipak rješava s nekim radnim mjestima, većim plaćama i nekim drugim mjerama i stambenom politikom koje ministarstvo graditeljstva najavljuje i koje nadam se da će zaživjeti. Ali mislim da sami porezi neće imati tako veliki utjecaj na priuštivo stanovanje.“, ističe.

Oporezivanje po metru kvadratnom na prvi pogled  djeluje kao logično rješenje, no, stručnjaci smatraju da nije najpravednije. 

Jedini, rekao bih porez koji bi bio na neki način pravedan, je porez po vrijednosti. S obzirom da nemamo sređene ni zemljišne knjige ni katastar ni evidenciju, niti imamo procjenu u ovom trenutku je odluka da se ide po metru kvadratnom. Ja vjerujem da će lokalna samouprava tu određivati po nekim zonama, regijama pa nekim svojim parametrima, ali još uvijek nemamo informacije kako i koliko će onda ti iznosi biti.

Je li to pravedno, pa baš i nije zato što možete imati novu kuću s bazenom, kraj nje neku trošnu  kućicu staru, ne znam, stotinjak godina i one će u ovom trenutku plaćati jednak iznos poreza na nekretnine. Ako pričamo o cjelokupnoj poreznoj reformi, o tome da ćemo rasteretiti rad, a opteretiti imovinu, onda je u to u svakom slučaju korak naprijed.”, pojašnjava Vujević.

Vlada planira uvesti i neke olakšice, a povrat dijela poreza na promet nekretnina i PDV-a uistinu bi se mogao pozitivno odraziti na prodaju stanova.

“I ono što je Vlada sad najavila, s tim da je jako važno da nemamo sve parametre, ne znamo sve detalje, ono što su najavili  da će vraćati tri posto poreza na promet nekretnina i da će vraćati pola PDV-a kad kupite novogradnju. Opet, ne znamo tko će biti u toj kategoriji, ali to je mjera koju apsolutno podržavamo zato što će tim kategorijama koje uđu, nekretnine biti ako ništa drugo 10% jeftinije, odnosno dobit će povrat 10% cijene koji mogu iskoristiti da opremanje nekretnine, za u konačnici vraćanje možda neke pozajmice koju su uzeli kao kaparu.”, zaključuje.

Planirane bi olakšice mogle dobro utjecati na smanjenje ukupnih troškova kupnje, a nadu posebno daju onima koji žele kupiti novogradnju. Ipak, kako će ove reforme zbilja utjecati na pristupačnost stanovanja, sa sigurnošću ćemo znati tek nakon implementacije. 

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice