Planiranje i uređenje
10 najvećih vrtnih mitova: Otkrivamo što se krije iza njih
Postoje brojni mitovi o njezi vrta i travnjaka. Otkrivamo što se krije iza njih.
1. Nove travnjake ne treba gnojiti
Raširen je mit o negnojenju svježe posijanog travnjaka u prvoj godini. Na taj način se biljke u početku mogu dobro ukorijeniti i ne razmaze se previše hranjivim tvarima. Međutim, praksa pokazuje vrlo različite rezultate: tijekom sezone sjetve, mlade biljke travnjaka su posebno ugrožene jer je travnjak još uvijek neravan i korov ima dovoljno prostora za klijanje. Stoga se pobrinite da novi travnjak bude gust što je prije moguće. Za to je vrlo važna dobra opskrba hranjivim tvarima. Najbolje je posipati brzodjelujuće početno gnojivo odmah nakon sjetve, a zatim gnojiti svakih četiri do šest tjedana normalnim gnojivom za travnjak kako biste dobili zdrav i gust travnjak.
2. Travnjak morate vapniti svake godine kako mahovina ne bi imala šanse
Vapno pomaže neutralizirati kiselost u tlu. Međutim, kiselo tlo nije jedini razlog za razvoj mahovine. Ostali razlozi su da travnjak nema dovoljno sunca, da je tlo pregusto, da je pokošeno preduboko ili da je pogrešno pognojeno. I naravno, vapnjenje tu ne može ništa. Najbolja metoda protiv mahovine na travnjaku je rahljenje i prozračivanje, barem jednom godišnje. S prozračivačem i njegovim različitim valjcima, oboje je brzo i jednostavno. Ako sumnjate da je vaš travnjak kisel, najbolje je napraviti test tla. Vapnenje ima smisla kod pH vrijednosti manje od 5.
3. Što je travnjak dublje pokošen, imam manje posla
Nažalost, to je pogrešno, jer preduboko košenje oštećuje travnjak. Kao rezultat toga, korijenje trave je izloženo, meta je za bolesti i, posebno ljeti, može biti toliko isušeno na suncu da travnjak posmeđi i umre. Preporučamo “pravilo trećine” kada kosite travnjak: ono kaže da se travnjak skraćuje samo za jednu trećinu, ostaju dvije trećine. Dakle, ako je travnjak visok 6 cm, odrezat ćete samo 2 cm, a ostat će 4 cm.
4. Manje gnojidbe znači i manje košnje
Ako se travnjak redovito gnoji, to dovodi do bržeg rasta. To ujedno znači: kosite češće! Pa trebamo li smanjiti gnojidbu? Ni to nije rješenje. Jer ako se zanemari redovita gnojidba, to dovodi do nedostatka hranjivih tvari. Nakon određenog vremena travnjak postaje mrljast, zarasta i izgleda zapušteno. Međutim, obnavljanje travnjaka zahtijeva više truda od redovite košnje.Ako ne želite sami kositi, najbolje je nabaviti Robolinho® robotsku kosilicu. On se potpuno automatski brine za redovitu košnju.
5. Malčiranje zamjenjuje gnojidbu
Malčiranje je savršena dopuna gnojidbi. Travnjaku vraća prirodne hranjive tvari i štiti ga od isušivanja. Prilikom košnje, pokošene vlati trave se vrte u kućištu kosilice, posebnom oštricom se fino usitnjavaju i otpuhuju natrag u travnjak kao prirodno gnojivo.
Za to su prikladne kosilice s funkcijom 3inONE ili 4inONE ili posebne kosilice za malčiranje. Najjednostavnije je s Robolinho® robotskom kosilicom. Potpuno automatski kosi travnjak i istovremeno vrlo fino sjecka pokošenu travu zahvaljujući svom jedinstvenom sustavu noževa za malčiranje. Sitna pokošena trava ostaje na travnjaku i djeluje poput prirodnog gnojiva. Mali savjet: malč košnja najbolje funkcionira na niskoj travi.
6. Savršen travnjak kroz prozračivanje
Kod prozračivanja travnjak se rahli valjkom za prozračivanje. To poboljšava rast travnjaka jer može bolje apsorbirati kisik, hranjive tvari i vlagu. Travnjak možete prozračiti nekoliko puta godišnje jer je to poput osvježavanja travnjaka. Međutim, to nije dovoljno za njegovan i bujan travnjak. Stoga ne zaboravite redovito kositi i, osobito ljeti, zalijevati travnjak.
7. Bolje je ne zalijevati travnjak usred dana
Ovo vjerojatno znate iz iskustva: ako biljke s velikim lišćem zalijevate na podnevnom suncu, zaostale kapi vode mogu uzrokovati lokalne opekline na lišću. Međutim, to nije slučaj s travnjacima. Vlati trave su vrlo uske i stoje okomito na sunce, tako da sunčeve zrake nemaju veliku površinu za napad.
Međutim, voda za navodnjavanje vrlo brzo ispari na ljetnim podnevnim vrućinama, pa je potrebno više vode. Stoga preporučujemo zalijevanje travnjaka ujutro ili predvečer. U idealnom slučaju, za to koristite kišnicu i ispumpajte je iz bunara, spremnika za kišnicu ili cisterne vrtnom pumpom.
8. Zelene reznice i vrtni otpad moraju se zbrinjavati uz velike troškove
Svaki lijepo uređeni vrt također treba ostati u formi. Stoga biste trebali redovito podrezivati živice, grmlje i drveće. Ali što učiniti sa svim isječcima? Rješenje je vrlo jednostavno: usitnite grane, grančice i zelenilo pomoću sjeckalice i upotrijebite nasjeckani materijal i malč u vrtu kao pokrivač za gredice protiv korova: kao sklonište za male životinje poput ježeva ili kao dno ili drugi donji sloj na kompostu.
9. Zadnja košnja travnjaka je u listopadu
Stav da je zadnja košnja uvijek u listopadu samo je djelomično točan, budući da se rast travnjaka ne temelji na kalendarskom mjesecu, već na vremenu. Gotovo je tek kada travnjak prestane rasti i/ili kada temperature trajno ne dosegnu više od 5-10 stupnjeva. Tada je vrijeme da kosilicu ili robotsku kosilicu pripremite za zimu.
10. Na travnjaku može ostati malo jesenjeg otpalog lišća
Obavezno uklonite jesenje lišće s travnjaka. Postoje različiti razlozi za to: travnjak ne spava zimski san, on nastavlja rasti i zimi kada temperature to dopuštaju. Ispod sloja lišća ne dobiva dovoljno svjetla i kisika. Rezultat su žute mrlje na travnjaku. Osim toga, može doći čak i do truljenja ako vlaga ne može izaći. To također oštećuje travnjak. Najlakši način za uklanjanje lišća s travnjaka je puhač za lišće ili usisivač za lišće.
Malo lišća u vrtu, npr. ispod grmlja, može poslužiti kao zimovalište za ježeve.
Planiranje i uređenje
Nemojte još spremati vrtne alate: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka
Započeti proljetni vrt unaprijed donosi niz prednosti za zdravlje i uspješnost vaših biljaka
Studeni je idealan mjesec za sadnju raznih biljaka zbog ugodnijih, hladnijih temperatura. Mnoge biljke koje vole hladnije vrijeme manje su izložene stresu ako se sade kad su temperature niže, što im omogućava da razviju snažan korijenski sustav i budu zdrave i bujne u proljeće.
U nastavku pročitajte koje biljke biste trebali posaditi ovaj mjesec i zašto.
Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica
1. Salatu
Jesen je najbolje vrijeme za sadnju većine vrsta salate (Lactuca sativa). “Ovo lisnato povrće može podnijeti mraz, posebno rimska i puterica,” kaže Lindsey Chastain, vrtlarica, domaćica i osnivačica tvrtke The Waddle and Cluck. “Berite vanjske listove prvo kako biste potaknuli kontinuirani rast.” Pokrijte salatu hladnim okvirom ako u vašem području zimi ima više od blagih mrazeva.
2. Tulipane
Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka – Tulipana (Tulipa spp.) Hladnija područja mogu ih saditi već u rujnu, dok toplije zone trebaju pričekati do prosinca kako bi biljka dobila potrebnu hladnoću za uspješan rast. U mnogim je regijama studeni savršeno vrijeme za sadnju tulipana jer tada nije ni pretoplo ni prehladno za lukovice. “U studenom tlo još nije smrznuto, pa vrtlari mogu lakše kopati,” kaže Amy Yarger, viša direktorica hortikulture u Butterfly Pavilionu.
3. Mrkve
Mrkve (Daucus carota) također se mogu saditi u jesen jer hladnije temperature čine njihov okus malo slađim. “Samo se pobrinite da odaberete kasne sorte mrkve,” kaže Chastain. “Posadite ih na sunčanom području s dobro dreniranim tlom i prekrijte malčem.”
4. Češnjak
Češnjak (Allium sativum) uvijek sadite u jesen, no pazite da ga posadite otprilike mjesec dana prije prvog mraza. “Češnjak najbolje uspijeva kada se sadi kasno u jesen i dobro podnosi hladno vrijeme,” kaže Chastain. Biljka će prirodno prezimiti sama. Međutim, ako predugo odgađate sadnju, korijenje češnjaka neće se uspjeti ukorijeniti u tlu te će ga mraz izbaciti iz zemlje kad se tlo smrzne.
5. Luk
U toplijim krajevima, luk (Allium cepa) možete saditi u jesen. Luk raste sporije tijekom zime, ali ubrzava rast u proljeće. “Luk dobro podnosi niže temperature, pa ako ga posadite u studenom iz sjemena, sporo će rasti tijekom zime,” kaže Chastain.
6. Narcisi: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka
Narcisi (Narcissus spp.) su trajnice koje se sade u jesen. “Ove lukovice imaju koristi od sadnje u studenom jer tada mogu razviti korijenje prije zime,” kaže vrtlarica i domaćica Lindsey Chastain. Tijekom zime, ove lukovice provode vrijeme razvijajući obilno korijenje koje učvršćuje biljku u tlu prije nego što stabljika s cvijetom i listovi izniknu početkom proljeća.
8 stvari koje biste trebali učiniti za svoj vrt sada — prije nego što stigne zima
Planiranje i uređenje
Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica
Hladnije temperature i kraći dani ograničavaju vrtne aktivnosti ali je sada dobro vrijeme da pripremite tlo, biljke i vrtne uređaje za zimu kako bi u proljeće imali zdrav vrt spreman za nove izazove.
Jedan od osnovnih radova u studenom je priprema travnjaka
Prije prvog snijega potrebno je pokupiti otpalo lišće jer se ono dugo zadržava na travnjaku. Upotreba puhača i usisivača lišća olakšat će ovaj zadatak omogućujući brz i efikasan rad. Usisivači lišća imaju u pravilu funkciju usitnjavanja lišća koji možete koristiti za kompost ili kao malč. Pokosite travnjak još jedan a vjerojatno i zadnji put u ovoj sezoni. Travu možete pokositi na neku višu razinu kako bi lakše podnijela nadolazeće hladne mjesece.
Priprema tla za zimu
Priprema tla za zimu omogućuje tlu da preko zime odmori i obogati se hranjivim tvarima, što je važno za proljetnu sezonu. Tlo treba obraditi prije nego što temperature previše padnu tj. prije prvog mraza. Smrznuto tlo postaje tvrđe i teže ga je obrađivati. Kopačice su moćni pomoćnici za takve grube radove. Bilo da pripremate tlo za sadnju lukovica ili želite samo poboljšati strukturu tla za proljeće, kopačica će vam znatno olakšati posao.
Dodavanje organskog materijala u obrađeno tlo, poput komposta ili slično, povećava njegovu plodnost. Osjetljive biljke zahtijevaju dodatnu zaštitu kako bi preživjele hladne zimske mjesece. Možete ih zaštititi slojem slame, malča ili specijalnom tkaninom koja zadržava toplinu.
Višenamjenski uređaj za razne vrtne zadatke koji će olakšati košnju i orezivanje
Studeni je zadnja prilika da posadite proljetne lukovice poput zumbula, šafrana, narcisa i tulipana. Posadite ih kako bi vas u proljeće iznenadile svojim prekrasnim cvjetovima.
Kako bi vaši vrtni uređaji bili spremni za iduću sezonu, važno je osigurati njihovo pravilno održavanje i zaštitu tijekom zime. Očistite i pripremite svoje vrtne uređaje prema uputama proizvođača. Koristite li akumulatorske uređaje, nemojte zaboraviti izvaditi baterije.
Studeni je važan mjesec za pripremu vrta za zimu. Pametno planirajte zimski odmor vrta, proljeće će vam uzvratiti bogatstvom boja. Neka u proljeće zablista u punom sjaju.