Povežimo se

Gradnja

Izolacijom fasade do uštede

Za optimalnu energetsku uštedu izolacija ovojnice zgrade, prvenstveno fasade, je ključna. Zato je bitno odabrati izolacijske proizvode primjerene debljine i tehničkih karakteristika koje će uz uštedu osigurati ugodan, zdrav i siguran boravak.

Prema statistici, od ukupnog broja nastanjenih stanova i kuća u Hrvatskoj, čak 75 posto građevina starije je od 20 godina. Takve zgrade energetski su neučinkovite i troše previše energije za grijanje i hlađenje. Zbog nesigurnosti zaliha energije i zabrinjavajućeg rasta cijena, ali prije svega zbog zdravog i udobnog boravka, energetska obnova zgrada i kuća treba biti prioritet.

Kako bi takva obnova bila učinkovita i ostvarila sve zacrtane ciljeve uštede energije i ugodnog boravka, bitno je da se provodi prema stručnim tehničkim smjernicama.

Proučite stanje podloge

Dario Henezi iz tvrtke Knauf Insulation kaže da kod obnove starih fasada treba temeljito proučiti postojeće stanje podloge, osobito kad su posrijedi nekakve stare fasade, stara pročelja i često se tu dogodi da su na fasadi nekakve pukotine, ne nosivi dijelovi koje treba pripremiti u smislu skidanja ne nosivih dijelova i popravka reparaturnim motovima, nešto slično ili jasno, od tih nečistoća, prljavština, nekakvih ulja i nešto slično.

Prema tehničkom procesu o uštedi energije, na kontinentalnom dijelu sad su već uobičajene debljine od petnaest do dvadeset centimetara debljina izolacije toplinske, a u primorskom dijelu od desetak do petnaest centimetara toplinske izolacije na vanjskim zidovima objekata, izjavio je Henezi za Dom na kvadrat.

Minimalna toplinska zaštita

Kod novih zgrada su svojstva i debljine izolacije definirane Tehničkim propisom za racionalno korištenje energije, a Henezi je objasnio da treba izračunati koeficijent prolaska topline koji mora biti kao minimalna toplinska zaštita. Kada računate toplinsku vrijednost samog zida, pa čak i žbuke, iznutra i izvana i debljine izolacije, morate dobiti taj U koeficijent minimalne toplinske zaštite zahtjevan prema tim propisima. Zapravo je to ono što određuje potrošnju topline odnosno energije u tim stambenim zgradama.

Kod obnove starih zgrada, djelomična je ograničenost tehničkih rješenja, no kod gradnje novih tih ograničenja nema te svaka zgrada uz svoju arhitektonsku vrijednost mora biti i energetski učinkovita. Knauf Insulation izolacijske ploče su najbitniji i neizostavan dio fasadnih sustava jer upravo o njima ovisi kolike će biti uštede energije i kakvi će biti uvjeti stanovanja.

Kad gledamo praktički postoji nekoliko vrsta, možda samo dvije vrste toplinske izolacije za kontaktne toplinske fasade trenutno na tržištu. Najučestaliji bi rekli, ali kamena vuna ono što nudi, prvenstveno je sama po sebi je osim toplinske, zvučna i protupožarna zaštita, a vrlo bitno je i da je sama kamena vuna od tih mineralnih vlakna vrlo porozan materijal i jako paropropustan, gotovo kao zrak, što omogućava da jednostavno zbog bolje klime u unutarnjim prostorima, ta takozvani zidovi dišu, rekao nam je Henezi.

Mineralna vuna

Mineralna vuna je negoriv izolacijski materijal, kompatibilan sa svim certificiranim fasadnim sustavima na tržištu. Ona je prirodan, trajno dimenzijski stabilan materijal te izvrsna zvučna izolacija.

Knauf insulation nudi četiri u jedan proizvod. Dakle, toplinska, protupožarna, zvučna izolacija i vrlo bitno spomenuti po pitanju požara. Postoji jedan pamtljiv podatak da u Europskoj uniji svake četiri minute dolazi do požara. U Zagrebu je to četiri dnevno i bitno je kod tih stambenih zgrada da kamena vuna kao potpuno negorivi materijal jednostavno ne dopušta da, ako se dogodi požar u nekom stanu, da se on ne širi po fasadi u stanove iznad, objasnio je Henezi.

Izolacija fasade kamenom mineralnom vunom štedimo i do pedeset posto energije koju trošimo za grijanje i hlađenje radnog i životnog prostora.

Na www.knaufinsulation.hr nalazi se kalkulator za obiteljske kuće u koji možete unijeti postojeće stanje izolacije, ne samo na fasadu nego i u krovišta, u podove i u pregradne zidove, obloge zidova i možete izračunati koliko okvirnu godišnju uštedu, izjavio je Henezi.

Najavljene državne subvencije za obnovu kuća i zgrada će s najvećim iznosima poticati tzv. dubinsku i sveobuhvatnu obnova zgrada, pri čemu će se voditi računa o uštedama, zdravim unutarnjim klimatskim uvjetima u prostoru te zaštiti od požara kao primarnom sigurnosnom faktoru.

Gradnja

Hoće li novi prijedlog zakona o porezu na nekretnine utjecati i na njihove cijene? Evo što kaže stručnjak

Novi prijedlog zakona o uvođenju poreza na prazne stambene nekretnine pokrenuo je rasprave o mogućem utjecaju na tržište

Nakon što je Vlada Republike Hrvatske najavila donošenje prijedloga zakona o porezu na nekretnine, pitali smo stručnjake hoće li porez utjecati na cijene nekretnina. 

Novi prijedlog zakona o uvođenju poreza na prazne stambene nekretnine pokrenuo je rasprave o mogućem utjecaju na tržište. Ključni je cilj ove inicijative povećati dostupnost stanova, no stručnjaci u tom pogledu ne očekuju veće promjene.

“Ono što je zadnji zakonski prijedlog, da se plaća na prazne stambene nekretnine a definicija toga je nekretnina koju ne koristite za vlastito stanovanje vas i članova obitelji, i koje nisu u dugoročnom najmu, odnosno moraju biti 10 mjeseci u godini iznajmljeni. 

Ali u osnovi znači ako je stan u funkciji, ne iznajmljujte ga dugoročno ili ne živite u njemu  trebali biste za njega plaćati porez.”, govori Boro Vujović, dopredsjenik udruženja poslovanja nekretninama pri HGK.

Kakav će to imati utjecaj na tržište nekretnina?

Vujević navodi kako još uvijek nemaju točne iznose i teško je pričati o opterećenju, ali vjeruje da će dio stanova zbog toga doći i u ponudu za najam i za prodaju, te ne misli da će imati neki drastičan utjecaj na tržište i da će dovesti do nekih baš  tektonskih poremećaja.

Iako bi veća ponuda stanova građanima trebala olakšati pronalazak i kupnju nekretnine, problem povoljnog stanovanja ne može se riješiti samo porezima. 

“Ako bude veća ponuda to može imati utjecaja da se dođe do stana, ali krenimo od činjenice da u većini zapadno-europskih zemalja, odnosno zemalja Europske unije imamo porez na nekretnine i svugdje imamo problem priuštivog stanovanja i skupih nekretnina. Nisam siguran da ćemo mi tim porezom riješiti taj problem, mislim da se to ipak rješava s nekim radnim mjestima, većim plaćama i nekim drugim mjerama i stambenom politikom koje ministarstvo graditeljstva najavljuje i koje nadam se da će zaživjeti. Ali mislim da sami porezi neće imati tako veliki utjecaj na priuštivo stanovanje.“, ističe.

Oporezivanje po metru kvadratnom na prvi pogled  djeluje kao logično rješenje, no, stručnjaci smatraju da nije najpravednije. 

Jedini, rekao bih porez koji bi bio na neki način pravedan, je porez po vrijednosti. S obzirom da nemamo sređene ni zemljišne knjige ni katastar ni evidenciju, niti imamo procjenu u ovom trenutku je odluka da se ide po metru kvadratnom. Ja vjerujem da će lokalna samouprava tu određivati po nekim zonama, regijama pa nekim svojim parametrima, ali još uvijek nemamo informacije kako i koliko će onda ti iznosi biti.

Je li to pravedno, pa baš i nije zato što možete imati novu kuću s bazenom, kraj nje neku trošnu  kućicu staru, ne znam, stotinjak godina i one će u ovom trenutku plaćati jednak iznos poreza na nekretnine. Ako pričamo o cjelokupnoj poreznoj reformi, o tome da ćemo rasteretiti rad, a opteretiti imovinu, onda je u to u svakom slučaju korak naprijed.”, pojašnjava Vujević.

Vlada planira uvesti i neke olakšice, a povrat dijela poreza na promet nekretnina i PDV-a uistinu bi se mogao pozitivno odraziti na prodaju stanova.

“I ono što je Vlada sad najavila, s tim da je jako važno da nemamo sve parametre, ne znamo sve detalje, ono što su najavili  da će vraćati tri posto poreza na promet nekretnina i da će vraćati pola PDV-a kad kupite novogradnju. Opet, ne znamo tko će biti u toj kategoriji, ali to je mjera koju apsolutno podržavamo zato što će tim kategorijama koje uđu, nekretnine biti ako ništa drugo 10% jeftinije, odnosno dobit će povrat 10% cijene koji mogu iskoristiti da opremanje nekretnine, za u konačnici vraćanje možda neke pozajmice koju su uzeli kao kaparu.”, zaključuje.

Planirane bi olakšice mogle dobro utjecati na smanjenje ukupnih troškova kupnje, a nadu posebno daju onima koji žele kupiti novogradnju. Ipak, kako će ove reforme zbilja utjecati na pristupačnost stanovanja, sa sigurnošću ćemo znati tek nakon implementacije. 

Nastavite čitati

Gradnja

Prednosti solarnih sustava za grijanje vode: Od uštede i energetske učinkovitosti do zaštite okoliša

Bez obzira na to motivira li vas financijska ušteda ili ekološka odgovornost, sada je idealno vrijeme za ulaganje u solarno grijanje vode

Solarni sustavi za grijanje vode predstavljaju pametnu investiciju za vaš dom i okoliš. Od uštede troškova i energetske učinkovitosti do smanjenja ugljičnog otiska, prednosti su jasne. Odlukom za solarni sustav ne osiguravate samo pouzdan izvor tople vode, već i pridonosite održivijem svijetu.

Većina solarnih sustava za grijanje vode može trajati od 15 do 20 godina uz pravilno održavanje. Neki ključni dijelovi, poput izmjenjivača topline i kolektora, mogu trajati i dulje. Ako živite u hladnijem području, sustavi s neizravnom cirkulacijom i antifrizom mogu dodatno produžiti vijek trajanja vašeg sustava jer sprječavaju oštećenja od smrzavanja tijekom zime.

Solarni sustavi za grijanje vode i njihov utjecaj na okoliš

Odabir solarnog sustava za grijanje vode nije samo ušteda novca—radi se i o doprinosu čišćoj i održivijoj budućnosti. Pogledajmo kako ovi sustavi koriste okolišu.

  1. Smanjenje ugljičnog otiska Prijelazom s tradicionalnih plinskih ili električnih bojlera na solarne sustave možete znatno smanjiti emisije ugljičnog dioksida svog kućanstva. Prema istraživanjima, tipični solarni sustav za grijanje vode može smanjiti emisije CO₂ u kući za 1,5 do 2 tone godišnje. Korištenjem obnovljive energije ne samo da snižavate račune za energiju, već i pridonosite globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promjena.
  2. Smanjenje ovisnosti o fosilnim gorivima Solarni sustavi za grijanje vode oslanjaju se na sunce, potpuno obnovljiv izvor, za razliku od tradicionalnih bojlera koji koriste plin ili električnu energiju, često dobivenu iz fosilnih goriva. Prelaskom na solarnu energiju smanjujete pritisak na neobnovljive izvore energije i ublažavate štetu na okolišu prouzročenu vađenjem i korištenjem fosilnih goriva.
  3. Smanjenje zagađenja vode i zraka Prelazak na solarne sustave pomaže i u smanjenju zagađenja vode i zraka. Tradicionalne elektrane koje opskrbljuju električnom energijom ili proizvode toplinu iz fosilnih goriva ispuštaju štetne nusproizvode poput sumporovog dioksida i dušikovih oksida, što pridonosi kiselim kišama i lošoj kvaliteti zraka. Solarni sustavi za grijanje vode eliminiraju ove štetne emisije.

Prednosti i nedostaci solarnih sustava za grijanje vode

Prije nego što se odlučite za solarnu energiju, važno je sagledati cijelu sliku. Kao i svaka tehnologija, solarni sustavi za grijanje vode imaju svoje prednosti i nedostatke. Ovdje su navedeni ključni elementi koji će vam pomoći odlučiti je li to pravi izbor za vaš dom.

Održivi dom: Kako i zašto odabrati ekološki prihvatljiviji način života

Prednosti

  • Ušteda troškova: Tko ne bi želio smanjiti račune za energiju do 80%? Solarni grijači vode mogu drastično smanjiti iznos koji trošite na grijanje vode, posebno ako živite u sunčanom području.
  • Ekološki prihvatljivo: Solarni grijači vode oslanjaju se na obnovljiv izvor energije – sunce! To smanjuje potrebu za fosilnim gorivima i pomaže u smanjenju vašeg ugljičnog otiska.
  • Nisko održavanje: Solarni sustavi za grijanje vode imaju manje pokretnih dijelova, što znači manje šansi za kvar. Osim toga, sustavi obično traju dulje – do 20 godina uz pravilno održavanje.
  • Povećava vrijednost nekretnine: Kuće sa solarnim sustavima često imaju veću tržišnu vrijednost zbog svoje energetske učinkovitosti i nižih operativnih troškova.

Nedostaci

Grije samo vodu: Za razliku od solarnih panela koji proizvode električnu energiju za cijeli dom, solarni grijači vode specijalizirani su samo za potrebe tople vode.

Visoki početni troškovi: Najveći nedostatak? Instalacija može biti skupa.

Ovisnost o vremenu: Iako su ovi sustavi vrlo učinkoviti u sunčanim područjima, manje su učinkoviti u regijama s dugim, oblačnim zimama. Trebat će vam dobar plan za podršku u danima kada sunce ne sija.

Zašto odabrati solarni sustav za grijanje vode?

Nije namijenjeno samo ekološkim entuzijastima! Solarni sustavi za grijanje vode nisu tu samo za spas planeta. Oni pomažu vama uštedjeti novac i čine vaš dom energetski učinkovitijim.

Najvažniji razlozi za prijelaz na solarno grijanje vode:

  • Ušteda energije: Možete uštedjeti do 80% na računima za grijanje vode.
  • Ekološka prihvatljivost: Solarni sustavi smanjuju vaš ugljični otisak i pomažu u očuvanju okoliša.
  • Nisko održavanje: Manje pokretnih dijelova znači manje brige.
  • Dug životni vijek: Većina sustava traje više od 20 godina.
  • Povećava vrijednost nekretnine: Kuće sa solarnim instalacijama često imaju višu prodajnu cijenu.

I ako se pitate: „Hoću li ostati bez tople vode?“ – odgovor je ne! Ovi sustavi uključuju pomoćni grijač (električni ili plinski) kako bi se osigurala dostupnost tople vode i u oblačnim danima.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice