Povežimo se

Planiranje i uređenje

Kako održati kuću u odličnom stanju

Za većinu nas dom je najveća investicija, a njegovo održavanje je obavezno. Dozvolite li da lišće ispuni oluke ili da se boja ljušti, mogli biste završiti s velikim računima za popravak.

Održavanje kuće može se činiti pretjeranim, posebno za vlasnika koji prvi put dolazi u kuću i koji je navikao da stanodavac obavlja taj posao. Ali to ne mora biti zastrašujuće. Planirajte obavljanje jednog niza malih poslova po mjesecu i ostalih poslova po sezoni. Slijedite ovaj prirodni obrazac tijekom cijele godine, budite u toku s malim stvarima i vaša će kuća biti savršeno održavana.

Ponudu nekretnina možete pogledati na stranici agencije za nekretnine eurovilla.hr

Mjesečne obveze

Testirajte alarme i ostale senzore – Vaš dom je vaša najveća investicija. Provjerite rade li alati koji ga štite od nevolja.

Provjerite istrošenost električnih kabela – Ako se gumeni premaz istroši ili pukne, kabeli postaju opasnost od požara.

Očistite slavine i tuševe – Mineralne naslage iz vode iz slavine se nakupljaju i smanjuju protok vode. Uklonite perlatore i namočite ih preko noći u ocat, a zatim izribajte starom četkicom za zube.


Podizanje vrijednosti nekretnine uređenjem interijera 

Dizajn interijera ovog trosobnog stana potpisuje Paula Helena Bara, koja je svojim istančanim ukusom stanu dala posebnu luksuznu notu te dodatno istaknula njegove prednosti. Više…


Kvartalne obveze

Proljeće

Pregledajte stabla – Ako vidite puno mrtvih grana na drvetu ili drvo nije izbacilo proljetno lišće kako bi trebalo, nazovite stručnjaka koji može potražiti bolest i otkriti problem prije nego što drvo strada. Također ne želite da stablo oslabljeno bolešću padne na vašu kuću.

Očistite oluke – Oluci kontroliraju protok kišnice i otopljenog snijega na vašoj kući, štiteći vaš krov, zidove i temelje, zato je održavanje oluka od velike važnosti. Začepljeni oluci mogu uzrokovati curenje krova ili ulazak vode u kuću. Očistite ih najmanje dva puta godišnje – češće ako vam se nad krovom nalazi puno drveća.

Osvježite vanjsku boju – Ako vidite ljuštenje boje, možda ćete trebati popraviti ili staviti potpuno novi sloj boje. Završite bojenje sada prije nego što ljetne kiše i visoke temperature oštete izložene površine.

Operite kuću – Isperite zimu s vanjskog dijela svog doma dobrim pilingom. Očistite prozore i zaslone te visokotlačnim peračem uklonite prljavštinu, pijesak i plijesan s fasade. Ta prljavština s vremenom može oštetiti boju i zidove. Poprskajte kuću blagim deterdžentom koji neće oštetiti zelenilo oko kuće i isperite ga vodom. Imajte na umu da stroj za pranje jer može oštetiti obloge i ciglu.

Provjerite terasu – Hladni proljetni dani odlično su vrijeme za doradu terasa ili zamjenu trulih ili puknutih dasaka.

Pognojite svoj travnjak, drveće i grmlje – Spavali su cijelu zimu. Nahranite ih sad kada se život budi.

Ljeto

Zalijevajte biljke i okoliš – Pobrinite se da vaša zelena površina ima dovoljno vode. Neodržavan i neuredan okoliš vas može koštati.

Provjerite sustav zalijevanja – Potražite začepljene vodove, nepropusne ventile i bazene vode. Provjerite mjerače. Nazovite stručnjaka za popravke ako pronađete probleme.

Nauljite otvarač garažnih vrata – Nauljite i lanac i šarke garažnih vrata.

Provjerite ima li curenja oko wc-a i u perilicama – Nazovite vodoinstalatera ako vidite probleme.

Održavajte drveće i grmlje – Time se uklanjaju mrtve ili bolesne grane i održavaju se zdravima.

Provjerite fuge u kupaonicama i kuhinjama – Pazite da voda ne uđe između pločica i ošteti zidove i podove.

Jesen

Pognojite svoj travnjak – Dajte svom travnjaku, drveću i grmlju posljednju dozu snage prije dolaska hladnoće.

Očistite oluke – Uz jesensko opadajuće lišće, ovo će biti najveće čišćenje oluka u godini. Zapamtite, začepljeni oluci mogu uzrokovati curenje krova ili ulazak vode u vašu kuću.

Provjerite dimnjak – Pripremite se za korištenje vašeg kamina pozivom dimnjačaru na godišnji pregled i čišćenje. Trebali bi provjeriti dimnjak, ložište i zaklopku.

Očistite ventilacijski otvor sušilice – To možete učiniti sami ili zatražite majstora koji je specijaliziran za otvore za sušenje da ukloni dlačice i pregleda ventil. Sušilice za rublje mogu uzrokovati požar, a zbog začepljenog otvora, vaša sušilica može “pregrijati”.

Ispustite vodu iz bojlera – Time se uklanja nakupljeni talog koji može uništiti uređaj.

Zabrtvite curenje zraka – Uzmite nekoliko tuba brtvene mase usklađene boje i zalijepite sve pukotine između obloga, okvira prozora i vrata i bilo gdje gdje cijevi ili žice ulaze u vašu kuću. To će spriječiti ulazak vlage u vaše zidove.

Ispraznite sustava prskalica – Sva voda koja ostane u vodovima može se smrznuti i oštetiti sustav.

Omotajte izolaciju oko vanjskih slavina i cijevi u negrijanim garažama – Neizolirane cijevi mogu se zamrznuti, a kada zamrznute cijevi puknu, poplave kuću.

Zima

Pokrijte vanjsku jedinicu klima uređaja – Zaštitite ga od vremenskih nepogoda navlakama napravljenim samo za ovu svrhu.

Očistite zavojnice hladnjaka i zamrzivača – Uklanjanje naslaga prašine spiralnom četkom pomoći će boljem radu hladnjaka i duljem trajanju. Isključite hladnjak prije nego što to učinite. Ispraznite i očistite posude.

Pregledajte krov, oluke i odvodne cijevi nakon nevremena – Vaša kuća najteže udarce trpi zimi. Nazovite stručnjaka ako uočite oštećenje. Ovo je također dobro vrijeme da provjerite ima li u podrumu curenja (nakon što se tlo otopi).

Pripazite na cijevi – Jesenas ste zamotali svoje cijevi, ali postoji još nešto što možete učiniti da spriječite smrzavanje. Pustite slavinu da kaplje hladnim noćima kako bi voda tekla i obavezno držite termostat postavljen na najmanje 12 stupnjeva ako niste kod kuće.

Planiranje i uređenje

Nemojte još spremati vrtne alate: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka

Započeti proljetni vrt unaprijed donosi niz prednosti za zdravlje i uspješnost vaših biljaka

Studeni je idealan mjesec za sadnju raznih biljaka zbog ugodnijih, hladnijih temperatura. Mnoge biljke koje vole hladnije vrijeme manje su izložene stresu ako se sade kad su temperature niže, što im omogućava da razviju snažan korijenski sustav i budu zdrave i bujne u proljeće.

U nastavku pročitajte koje biljke biste trebali posaditi ovaj mjesec i zašto.

Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica

1. Salatu

Jesen je najbolje vrijeme za sadnju većine vrsta salate (Lactuca sativa). “Ovo lisnato povrće može podnijeti mraz, posebno rimska i puterica,” kaže Lindsey Chastain, vrtlarica, domaćica i osnivačica tvrtke The Waddle and Cluck. “Berite vanjske listove prvo kako biste potaknuli kontinuirani rast.” Pokrijte salatu hladnim okvirom ako u vašem području zimi ima više od blagih mrazeva.

2. Tulipane

Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka – Tulipana (Tulipa spp.) Hladnija područja mogu ih saditi već u rujnu, dok toplije zone trebaju pričekati do prosinca kako bi biljka dobila potrebnu hladnoću za uspješan rast. U mnogim je regijama studeni savršeno vrijeme za sadnju tulipana jer tada nije ni pretoplo ni prehladno za lukovice. “U studenom tlo još nije smrznuto, pa vrtlari mogu lakše kopati,” kaže Amy Yarger, viša direktorica hortikulture u Butterfly Pavilionu.

3. Mrkve

Mrkve (Daucus carota) također se mogu saditi u jesen jer hladnije temperature čine njihov okus malo slađim. “Samo se pobrinite da odaberete kasne sorte mrkve,” kaže Chastain. “Posadite ih na sunčanom području s dobro dreniranim tlom i prekrijte malčem.”

4. Češnjak

Češnjak (Allium sativum) uvijek sadite u jesen, no pazite da ga posadite otprilike mjesec dana prije prvog mraza. “Češnjak najbolje uspijeva kada se sadi kasno u jesen i dobro podnosi hladno vrijeme,” kaže Chastain. Biljka će prirodno prezimiti sama. Međutim, ako predugo odgađate sadnju, korijenje češnjaka neće se uspjeti ukorijeniti u tlu te će ga mraz izbaciti iz zemlje kad se tlo smrzne.

5. Luk

U toplijim krajevima, luk (Allium cepa) možete saditi u jesen. Luk raste sporije tijekom zime, ali ubrzava rast u proljeće. “Luk dobro podnosi niže temperature, pa ako ga posadite u studenom iz sjemena, sporo će rasti tijekom zime,” kaže Chastain.

6. Narcisi: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka

Narcisi (Narcissus spp.) su trajnice koje se sade u jesen. “Ove lukovice imaju koristi od sadnje u studenom jer tada mogu razviti korijenje prije zime,” kaže vrtlarica i domaćica Lindsey Chastain. Tijekom zime, ove lukovice provode vrijeme razvijajući obilno korijenje koje učvršćuje biljku u tlu prije nego što stabljika s cvijetom i listovi izniknu početkom proljeća.

8 stvari koje biste trebali učiniti za svoj vrt sada — prije nego što stigne zima



Nastavite čitati

Planiranje i uređenje

Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica

Hladnije temperature i kraći dani ograničavaju vrtne aktivnosti ali je sada dobro vrijeme da pripremite tlo, biljke i vrtne uređaje za zimu kako bi u proljeće imali zdrav vrt spreman za nove izazove. 

Jedan od osnovnih radova u studenom je priprema travnjaka

Prije prvog snijega potrebno je pokupiti otpalo lišće jer se ono dugo zadržava na travnjaku. Upotreba puhača i usisivača lišća olakšat će ovaj zadatak omogućujući brz i efikasan rad. Usisivači lišća imaju u pravilu funkciju usitnjavanja lišća koji možete koristiti za kompost ili kao malč. Pokosite travnjak još jedan a vjerojatno i zadnji put u ovoj sezoni. Travu možete pokositi na neku višu razinu kako bi lakše podnijela nadolazeće hladne mjesece. 

Priprema tla za zimu

Priprema tla za zimu omogućuje tlu da preko zime odmori i obogati se hranjivim tvarima, što je važno za proljetnu sezonu. Tlo treba obraditi prije nego što temperature previše padnu tj. prije prvog mraza. Smrznuto tlo postaje tvrđe i teže ga je obrađivati. Kopačice su moćni pomoćnici za takve grube radove. Bilo da pripremate tlo za sadnju lukovica ili želite samo poboljšati strukturu tla za proljeće, kopačica će vam znatno olakšati posao. 

Dodavanje organskog materijala u obrađeno tlo, poput komposta ili slično, povećava njegovu plodnost. Osjetljive biljke zahtijevaju dodatnu zaštitu kako bi preživjele hladne zimske mjesece. Možete ih zaštititi slojem slame, malča ili specijalnom tkaninom koja zadržava toplinu.  

Višenamjenski uređaj za razne vrtne zadatke koji će olakšati košnju i orezivanje

Studeni je zadnja prilika da posadite proljetne lukovice poput zumbula, šafrana, narcisa i tulipana. Posadite ih kako bi vas u proljeće iznenadile svojim prekrasnim cvjetovima. 

Kako bi vaši vrtni uređaji bili spremni za iduću sezonu, važno je osigurati njihovo pravilno održavanje i zaštitu tijekom zime. Očistite i pripremite svoje vrtne uređaje prema uputama proizvođača. Koristite li akumulatorske uređaje, nemojte zaboraviti izvaditi baterije. 

Studeni je važan mjesec za pripremu vrta za zimu. Pametno planirajte zimski odmor vrta, proljeće će vam uzvratiti bogatstvom boja. Neka u proljeće zablista u punom sjaju. 

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice