Povežimo se

Predstavljamo dom

Stara zagorska klet u novom ruhu

Stara drvena kuća iz 1950. godine, prije dvije godine dobila je nove vlasnike i krenula u potpunu renovaciju.

Ljubav na prvi pogled

U principu, zaljubili smo se u tu drvenu klet i u pogled koji zapravo puca na naše lijepo Zagorje. Eto, odlučili smo ju kupiti i krenuti u taj projekt, rekao je Matej Kinčić, vlasnik kućice, a njegov otac Zvonimir dodao je da im se svidjela cijela ta ideja obnove zagorskih kućica, gdje su maksimalno nastojali očuvati taj autohtoni izričaj.

Smještena na osami, na brežuljku s prekrasnim pogledom, danas je malena kućica od svega 35 kvadrata, čiju su obnovu većim dijelom napravili otac i sin. Zvonimir Kinčić rekao je da je sve kompletno obnovljeno.

Proces obnove stare kleti

Kućica je bila stara drvena kletica na zemljanom podu, gdje smo iskoristili sve što se dalo iskoristiti od te drvene građe. Ostalo smo zamijenili, stavili smo nove temelje, vratili smo taj donji dio autohton, a drugo smo stavili sve novo, rekao je Zvonimir Kinčić.

Matej se nadovezao i objasnio da su prvo skinuli stari krov, koji se nije dao spasiti. Vanjske zidove, koje su činile hrastove grede, označili smo svaku svojim brojem. Tako da, kada se vraća na mjesto, znamo točno koja gdje ide, zato što svaka je rezana na mjeru, svaka ima poseban utor, zapravo da, kada je ona bila građena, da sjedne na mjesto. Grede su bile spajane drvenim klinovima, a mi smo to ipak zamijenili modernijom metodom i spajali ih dugim vijcima, rekao je Matej Kinčić.

Instalacije i grijanje

Na hladan dan, kakav je bio u vrijeme naše posjete, isparavanje topline iz hidromasažne kade bilo je vrlo primamljivo, no, toplina kućice ipak nas je ugrijala. Uz korištenje obnovljivih izvora energije, logičan odabir bilo je podno grijanje.

Podno grijanje smo stavili jer nam se činilo da će biti najzgodnije, najpovoljnije za jedan ovako mali prostor. To podno grijanje na struju ide s obnovljivim izvorima energije koje koristimo i to je nekako prirodni slijed stvari, zapravo, rekao je Zvonimir.

Stil uređenja i izbor materijala

Toplina interijera postignuta je idealnom kombinacijom modernog i tradicionalnog stila.

Uglavnom, svi materijali su prirodni i autohtoni, a nastojali smo sačuvati postojeće materijale koliko smo mogli. Drvo, kamen, stara cigla – hrpa stvari je dolazila u hodu, kako smo tu svaki dan. Sve nam kroz ruke prođe, pa onda, aha, ovo bismo mogli tu iskoristiti, ovo bismo mogli ovdje. Hrpu stvari smo već i maknuli, pa smo onda vraćali sa skladišta. To ćemo staviti tu, to ćemo staviti tamo. Tako smo dobili toplinu objekta, rekao je Zvonimir.

Željeli smo zadržati što više originalnog drveta, da se vidi i da bude naglašeno. Iznutra smo željeli spojiti moderno i tradicionalno, da se vidi da je to zagorska kuća, ali neki dijelovi su napravljeni modernije ipak.

Detalji u uređenju by Mama

Mama je pomogla sa unutarnjim uređenjem, ona je birala neke detalje, sitnice i to. Ono što njoj ide jako dobro, mama je odabrala kuhinju. Njoj je palo na pamet da bismo stara vrata od same kućice pretvorili u panoramski prozor i stara vrata iskoristili kao sjenilo tog prozora, nadovezao se Matej.

Dosjetila se i postolje stare šivaće mašine iskoristiti za postolje za umivaonik, što je kupaonici dalo poseban šarm.

Predivno uređena galerija

Minimalno prostora zauzele su drvene stube koje vode na bajkovitu galeriju s mnoštvom prirodnog svjetla.

Galerija je u principu spavaći prostor, dignuta iznad boravka. Nasuprot kreveta je velika staklena stijena koja gleda na krajolik. Krevet je napravljen od greda koje su prije držale bačve u samoj kleti, a jedan stolar ih je obradio i napravio od njih krevet, autohton.

Otac i sin su dali novi život jednoj staroj kleti, a mamina kreativnost dala joj je zanimljiv karakter.

Predstavljamo dom

Stan za najam u centru Zagreba: Iako ima samo 21 kvadrat, oduševljava zanimljivim rješenjima

Da bi dobila funkcionalniji prostor, dizajnerica je imala i tlocrtne intervencije

Investitori su poželjeli stan bez boja, a dizajnerica interijera Iris Pinjuh spretno je tome doskočila. Osim sjajno iskorištenog prostora, nas su oduševile upravo boje.

Stan opremljen za najam

Stan od 21 kvadrata, od čega je 17 dnevnog prostora, a 4 kupaonica, nalazi se u centru glavnog grada i namijenjen je za dnevni najam. 

“Iako prvotno investitori nisu mogli odlučiti hoće li stan koristiti osobno ili će ga dati u najam, pa smo s toga gledali da stan bude i malo luksuznije opremljen, tako da u nekom trenutku ako se oni predomisle, imaju lijepi stambeni prostor. “, otkriva Iris Pinjuh, dizajnerica interijera.

Da bi dobila funkcionalniji prostor, dizajnerica je imala i tlocrtne intervencije. Pojašnjava i kako je bio u ruševnom stanju, derutan, a oni su radili pregradne zidove kako bi se svi elementi po mjeri mogli staviti u svoj prostor. “Jedan od tih pregradnih zidova je prostor zone za čitanje, odnosno za rad; kao jednu radnu jedinicu. 

Spuštali smo stropove za negdje 15-ak centimetara zato što smo htjeli zadržati visinu stare gradnje u samom centru grada i ideja je bila da ostavimo da prostor diše i da stropovi ostanu kako jesu. Međutim, ideja je bila da stavimo ugradbenu rasvjetu koja nam neće opteretiti već dovoljno mali prostor, ovo je garsonijera i svaki višak elemenata u zraku i prostoru bi možda bio preopterećenje.”

Ideja vlasnika je bio interijer bez boja

Iako je projektni zadatak bio interijer bez boja, Iris je odabrala mirne tonove koji potiču na dobro raspoloženje, a istovremeno su prostoru dali dubinu kako bi stan dobro podnio štukature na zidovima. 

“Htjeli smo se držati jedne boje, da baš ne opteretimo tako mali prostor i ono što je bila ideja je da evo, boja bude svježa koja odgovara mirnom snu. Obzirom da se unutar prostora nalazi i krevet i to je ujedno prostorija za spavanje, a opet s druge strane da ujutro, kad se čovjek probudi, potakne na nekakvu svježinu, buđenje, dobro raspoloženje, imamo čak i jako lijepi prozor koji gleda na stražnju stranu zgrade i zeleni vrt.

Ono što je moja ideja u uređenju interijera često volim povezivati arhitekturu same građevine u kojoj je prostor, a tako i eksterijere, pa onda na neki način volim povezivati eksterijer sa interijerom i unijeti nekakvu vizuru izvana unutra. Utoliko smo stavili tapete koje su jedno osvježenje.”, govori sugovornica.

Kuhinja daje osjećaj luksuza u prostoru

Korpusi ormara i kuhinje napravljeni su od iverala, a fronte od mediapana, što dodatno podiže osjećaj luksuza u prostoru. 

“Radnu ploča također, s obzirom da je ovo mali prostor, htjeli smo izbjeći maksimalno višak materijala i nekakvih pojavnosti u prostoru koje bi možda vukle pažnju, pa smo od istog ustvari mineralnog materijala ovaj napravili radnu ploču i sudoper.”,

Karakter malenoj kupaonici dala je tapeta čiji su se tonovi savršeno povezali s odabranom keramikom. 

“S obzirom da smo išli na taj nekakav umjetnički štih, keramiku smo birali da bude u manjim formatima, da bude karakterna, opet pratimo te nekakve zelenkaste, mirne tonove. Izbrali smo španjolsku keramiku koja je poznata po svojim keramičkim, malim, zanimljivim pločicama.”, dodaje dizajnerica.

Zanimljivi stolci, komoda čije fronte propuštaju signal daljinskog upravljača, samo su neki dizajnerski trenutci u ovom prostoru. 

“Za neke stvari smo htjeli zaista da budu fokal point u prostoru, s obzirom da su jedine lampe u prostoru takve vrste. Sve ostale su ugradbene, onda smo išli na lampe od bambusa koje super djeluju kao noćne lampe i daju određeni ambijent. Na neki način rasvjeta se može isključiti, a također imamo još jednu lampu u špagi, koja daje toplinu i stvara ugođaj pred spavanje, puno mirniji nego da imamo samo stropnu rasvjetu.”, zaključila je sugovornica.

Ograničen budžet bio je poseban, ali uspješno svladan izazov čiji je rezultat primamljiv interijer.

Nastavite čitati

Arhitekti i arhitektonski projekti

Stan iz snova: Dizajn inspiriran pogledom na istarski zaljev

Neustrašivom korištenju tamne boje na ponekim zidovima i kuhinjskim frontama savršeno kontriraju bakrena zrcala

Stan od 115 četvornih metara uređen je u skladu s pogledom na zaljev u istarskom Rapcu, a arhitekt je na vrlo pametan način uspio duplicirati taj predivan pogled.  

“Boje su uglavnom nježni tonovi, znači neke toplije bež boje, ali i kontrastnije ove smeđe koje možete vidjeti u detaljima, kao i detalji metala i crne boja koja se nalazi u samom interijeru. 

Htio sam postići jednu ugodnu atmosferu, to je bilo glavno. Znači, ne pratiti isključivo trendove, nego u biti stvoriti jednu atmosferu u kojoj će se netko osjećat ugodno i opušteno.”, pojasnio je vlasnik stana, dipl.ing.arh. Robert Dragogna

Neustrašivom korištenju tamne boje na ponekim zidovima i kuhinjskim frontama savršeno kontriraju bakrena zrcala.  Vlasnik pojašnjava kako se želio istaknuti pogled i tako se duplicirati – da se on odražava u ogledalu preko puta.

Polica koja odvaja blagavaonu od dnevne sobe

Blagovaonski stol okružen je stolcima čiji dizajn datira iz 1968. godine, a vrlo posebna polica odvaja blagovaonu od dnevne sobe

“Polica je u biti u centru prostora, kablovi su provučeni kroz samu policu, izvod za samu televiziju i sve ono što je potrebno je iz poda i ta polica ima dva trika, jedan je da je korištena televizija frame koja je u biti jako tanka i kad se gleda bočno znači nema cijelog onog dijela koji inače televizije imaju i polica se u ovom centralnom dijelu može okretati tako da se može gledati i iz dnevnog boravka i ovdje iz blagovaone.”, pojasnio je.

Stolarija koja ističe ljepotu lokacije

Osim fantastičnih stilskih trenutaka, odmah očarava pogled na zaljev zbog čega je izabrana  stolarija koja dodatno ističe ljepotu lokacije

Birane su staklene stijenke koje smo u suradnji sa tvrtkom Roplast u biti izabrali smo iz asortimana Deceuninck i birane su zato jer su one prvi na neki način uspjeli u PVC stolariji proizvesti onaj efekt aluminijske stolarije, pravilnih čistih linija. Naravno, tu se niže i kvaliteta koja dolazi s time, ali moram priznati, prvenstveno je to bila estetika. 

Pragovi su ravni zato jer je to najjednostavnije što se može napraviti i najfunkcionalnije. Učinjeno je na taj način da je na vanjskom dijelu terase podignuti pod u drvenim panelima i na taj način se poravnalo recimo kota između unutarnjeg i vanjskog prostora. “, zaključio je.

Dina Matić, voditeljica marketinga tvrtke Deceuninck, dodaje: “Nama je cilj biti pouzdan partner našim kupcima, odgovoriti na sve zahtjeve tržišta i pružiti najbolju uslugu. Upravo zato Deceuninck PVC profili ističu se ne samo svojom kvalitetom nego i različitim izvedbama dizajna tako mogu odgovoriti svakom stilu gradnje. Bilo da se radi o industrijskom, tradicionalnom ili klasičnom. I također naši profili mogu doći u 57 različitih boja. Kako bi to osigurali našem tržištu, prošle godine smo u Donjoj Bistri nadomak Zagreba otvorili proizvodno poslovni pogon za laminaciju profila koji je ujedno i najveći u ovom dijelu Europe. Tako da iz tog pogona možemo odgovoriti na sve zahtjeve naših kupaca ali i tržišta.”. 

U ovom je stanu teško ne zaljubiti se u umivaonike…

Umivaonici su moja tako strast i zato sam birao u biti u svakoj kupaonici jedan drugačiji umivaonik. U prvoj je onaj samostojeći visoki, u ovoj je neki koji je kao isklesan iz jednog komada kamena, tako da se i zašto ne i u kupaonici daje neki poseban štimung.”, zaključio je vlasnik stana.

Predivan pogled na zaljev savršeno potkrijepljen profinjenim dizajnom koji se prelijeva se iz prostorije u prostoriju ovaj stan čine neodoljivim. 

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice