Povežimo se

Lifestyle

Skrivaju se i u vašem vrtu: Evo što nikada ne smijete napraviti ako vas ugrize krpelj

Boravak u prirodi, osobito među niskim raslinjem, povezan je s rizikom od mogućeg kontakta s krpeljima

Krpelji su sitne životinjice iz skupine člankonožaca i paučnjaka, koje za svoj razvoj i razmnožavanje trebaju obrok krvi, pa su povremeno nametnici na životinjama (pticama i sisavcima), kojima sišu krv, a iznimno i na čovjeku te pritom mogu prenositi uzročnike zaraznih bolesti.

Boravak u prirodi, osobito među niskim raslinjem, povezan je s rizikom od mogućeg kontakta s krpeljima. Za aktivnost krpelja je neophodna povoljna temperatura i vlažnost, stoga imaju naglašenu sezonsku aktivnost. Najbrojniji su u proljeće i rano ljeto, a može ih se naći i u ranu jesen, ovisno o klimatskim okolišnim uvjetima.

U kontinentalnom dijelu Hrvatske je najrasprostranjeniji i na čovjeka se najčešće prihvaća tzv. šumski krpelj (Ixodes ricinus) koji prenosi bakteriju Borrelia burgdorferi koja uzrokuje Lajmsku bolest (boreliozu), virus krpeljnog meningoencefalitisa i dr., dok je u hrvatskom priobalju za ljude rizičniji pseći krpelj (Rhipicephalus sanguineus) koji prenosi rikecije koje uzrokuju mediteransku pjegavu groznicu.

Od bolesti koje prenose krpelji su u Hrvatskoj najčešće Lyme borelioza i krpeljni meningoencefalitis, a rjeđe tularemija, Mediteranska pjegava groznica, anaplazmoza, babezioza, erlihioza, što je uvjetovano prirodnim staništem prenosioca – krpelja s pogodnim uvjetima za njihovo razmnožavanje pa se pojavljuju samo u endemičnim područjima.

Krpelji se nalaze na listovima i granama grmova, niskog raslinja do visine od jednog metra, u šikarama, pretežno u prizemnom sloju šuma. Najčešće se zaraze prilikom hranjenja na šumskim životinjama i glodavcima, a svojim ubodom zarazu mogu prenijeti i na čovjeka, ako se on nađe u njihovu prirodnom okolišu.

Osobe koje profesionalno ili rekreativno često borave u prirodi na područjima prirodnih žarišta krpelja kao što su šumari, šumski radnici, vojnici, planinari, lovci, izletnici, turisti i dr. pripadaju rizičnoj skupini izloženoj krpeljima.

Praktični savjeti za dom bez nametnika

Rizik izloženosti zaraznim bolestima koje prenose krpelji može se umanjiti mjerama koje donosimo u nastavku.

Zaštitite se od krpelja

Preporučene osobne mjere zaštite su:

  • Obucite prikladnu odjeću i obuću za boravak u prirodi (dugi rukavi, nogavice uvučene u čarape, zatvorene cipele).
  • Izbjegavajte odjeću tamnih boja (na kojoj se krpelj teže uočava) i materijale poput vune i flanela, jer se na njih krpelji lakše zakvače.
  • Hodajte obilježenim stazama.
  • Izbjegavajte provlačenje kroz grmlje, ležanje na tlu i odlaganje odjevnih predmeta na grmlje i tlo.
  • Primijenite repelente (za odbijanje krpelja) na gole i izloženije dijelove tijela te eventualno na odjeću (koristite ih prema uputi proizvođača – provjerite uputstva o proizvodu!).
  • Nakon povratka iz prirode presvucite odjeću i pažljivo pregledajte cijelo tijelo (uz pomoć ogledala ili druge osobe radi pregleda neuočljivih dijelova tijela). Za to obično ima dovoljno vremena jer krpelj, nakon što dospije na domaćina, dosta dugo (nekoliko sati) “šeta” tražeći pogodno mjesto za ugriz.
  • Provjerite imate li na koži ili odjeći krpelja kako biste ga što prije odstranili, a posebno pretražite dijelove tijela s nježnijom kožom (iza uha, zatiljak, vrat, prepone, dojke, pazuhe, područje iza koljena, pupak…).
  • Kod djece se krpelj često nađe na glavi – zato što je dijete nisko i više se igra u travi nego odrasli, pa lakše može „pokupiti“ krpelja glavom odnosno gornjim dijelom tijela.
  • Otuširajte se po povratku iz prirode.

Postupanje kod uboda krpelja

Ako ste uočili krpelja na koži važno ga je ukloniti što prije – rizik od infekcije je veći što je krpelj duže pričvršćen. Lakše ga je odstraniti u prvih nekoliko sati nakon uboda.
Operite ruke, pincetu prebrišite antiseptikom i krpelja odmah izvadite pincetom (sami ili netko od vaših ukućana) zahvaćajući ga što bliže glavici, uz kožu i laganim ga povlačenjem izvucite iz kože, a na kožu primijenite antiseptik.

5 načina kako se sigurno riješiti puževa u vrtu

Krpelja nemojte ničim premazivati (alkoholom, kremom, uljem, lakom za nokte, petrolejem ni sl.) niti “paliti” plamenom, ne povlačite ga naglo, ne stiskajte niti gnječite, jer se on zbog toga grči i pojačano izlučuje veće količine sekreta i, ako je krpelj zaražen, uzročnika bolesti u ljudsko tijelo, pa se tako lakše prenese zaraza.

Izvor: HZJZ

Oglas

Lifestyle

10 važnih navika za održavanje doma! Evo što biste trebali raditi jednom mjesečno

Redovitim obavljanjem ovih zadataka možete osigurati dugovječnost svog doma i spriječiti veće probleme u budućnosti

Bilo da ste kupili svoju prvu kuću ili imate desetljeća iskustva u vlasništvu kuće, jedna stvar ostaje ista: pravovremeno održavanje je ključno. Briga o potrebama vašeg doma sprječava veće probleme kasnije. Ako se zanemari, neki problemi se brzo pogoršavaju — primjerice, curenje krova. Manji problem s krovom ili crijepom je prilično jednostavan za popraviti, ali s vremenom ćete se suočiti s rastom plijesni i oštećenjem vodom.

10 obaveznih mjesečnih zadataka za održavanje doma

1. Pregledajte tavan

Uđite na tavan kako biste uočili eventualna curenja tijekom kišne oluje,” kaže John Bodrozic, suosnivač HomeZade. “Curenje krova može ostati nepopravljeno dugo vremena, uzrokujući oštećenje izolacije i može biti izvor rasta plijesni, što je štetno za vaše zdravlje.” Također je dobra ideja pregledati tavan zbog problema s izolacijom i protokom zraka, koji mogu povećati vaš račun za grijanje i hlađenje.

Vodič za uređenje potkrovlja!

2. Provjerite mjesečne troškove električnih uređaja

Odredite koliko svaki uređaj u vašem domu troši električne energije i koliko to košta svaki mjesec. Poznavanje tih podataka pomaže vam bolje upravljati potrošnjom struje, odlučiti koje uređaje zaista trebate i koje biste mogli češće isključivati.

3. Obrežite grmlje oko svojih klima uređaja

Grmlje često raste oko vašeg klima uređaja, što blokira slobodan protok zraka, kaže Bodrozic. “To uzrokuje da uređaj radi teže i može ga oštetiti, pa je važno obrezivati grmlje i uklanjati lišće iz okolnog područja,” kaže. S pravim alatima za obrezivanje, možete oblikovati grmlje za ljepši izgled dvorišta, dok održavate klima uređaj učinkovitim.

Kada i kako očistiti klima uređaj? Pratite ove jednostavne korake

4. Očistite rešetku hladnjaka

“Na vrhu ili dnu hladnjaka nalazi se rešetka koju možete skinuti kako biste pristupili kompresoru i rashladnim zavojnicama,” kaže Bodrozic. “S vremenom se na njima nakuplja prašina i blokira protok zraka, što može uzrokovati kvar rashladnog sustava hladnjaka.” Redovito čišćenje sprječava buduće popravke hladnjaka.

5. Organizirajte svoj hladnjak

Na početku svakog mjeseca izvadite sve spremnike i lako kvarljive namirnice te odlučite što je još dobro, a što treba baciti.

Preporučujemo da dobro obrišete police i temeljito očistite hladnjak nakon što završite sa raščišnjavanjem. Održavanje hladnjaka čistim i organiziranim također pomaže u sprječavanju bacanja hrane.

6. Pregledajte odvode u sudoperima i kadama

“Ako primijetite da se sudoperi ili kade ne isušuju brzo, možda postoji nakupljanje koje uzrokuje začepljenje,” kaže Kyle Gesuelli, stručnjak za kućna poboljšanja na handy.com.

Odčepite sudopere u kuhinji, kupaonici, kade i druge odvode prije nego što začepljenje postane problem. Odvod je lako odčepiti bez kemikalija.

Neugodnog mirisa iz odvoda možete se riješiti ovim jednostavnim trikom

“Prvo što trebate učiniti jest pokušati ručno ukloniti sve što blokira cijev koristeći čistač za cijevi kako biste izvukli ostatke kroz odvod. Zatim ulijte šalicu sode bikarbone u odvod, a nakon toga malo vruće vode, što bi trebalo očistiti začepljenje.”

7. Očistite filtre kuhinjske nape

Svaka kuhinjska napa ima filter koji prikuplja mast, pa će s vremenom postati manje učinkovit kako se mast nakuplja,” kaže Gesuelli. Da biste ga očistili, uklonite filter i stavite ga u sudoper napunjen vrućom vodom, deterdžentom za pranje posuđa i sodom bikarbonom. “Ostavite da se natapa 10 do 15 minuta,” dodaje on. “Ako je potrebno, očistite preostalu mast četkom, a zatim isperite. Osušite filtre papirnatim ručnikom prije nego ih ponovno stavite na mjesto.”

8. Testirajte detektore dima i ugljikovog monoksida

Detektori dima su ključni za pravovremeno otkrivanje požara. Redovitim testiranjem osiguravate da su ispravni i da će se oglasiti u slučaju opasnosti.

Ventilacijski otvori pomažu u održavanju zdravog protoka zraka i sprječavaju nakupljanje opasnih plinova, poput ugljikovog monoksida. Redovito provjeravanje osigurava da su ovi sustavi funkcionalni i pomaže u održavanju doma. Znajući da su vaši detektori dima i ventilacijski sustavi redovito provjeravani, možete se osjećati sigurnije u svom domu

9. Pregledajte podrum

Podrumi su skloni nakupljanju vlage, što može dovesti do plijesni i oštećenja strukture. Redovitim pregledavanjem možete uočiti znakove vlage i brzo reagirati. Podrumi su često skloni infestacijama štetočina kao što su miševi, štakori ili insekti. Mjesečni pregled pomaže u otkrivanju i suzbijanju ovih problema.

10. Vodite mjesečni kalendar održavanja doma

“Održavanje svih preventivnih zadataka tijekom svakog mjeseca u godini važno je za smanjenje troškova energije, izbjegavanje troškova ranih zamjena te održavanje doma zdravim i sigurnim za obitelj,” kaže Bodrozic. Predložio je HomeZada, korisnu aplikaciju koja automatski stvara ove zadatke i mnoge druge za vlasnike kuća. Također, ne zaboravite na godišnje održavanje doma. Može biti korisno razdijeliti ga po sezonama za proljetne, ljetne, jesenske i zimske zadatke održavanja doma.



Nastavite čitati

Lifestyle

Postoji dobar razlog zašto prozore nije pametno prati kad je sunčano i vruće

Ovi savjeti će vam pomoći da posao obavite brže i jednostavnije

Prekrasan, sunčan dan može se činiti kao odlična prilika za pranje prozora, ali istina je suprotna. Ključna stvar ovdje je temperatura. Ako je vani vruće, sunce može prebrzo osušiti prozore, što obično ostavlja tragove čišćenja. To se događa jer voda i sredstvo za čišćenje prozora isparavaju na vrućini, ostavljajući mrlje i tragove.

Online svijet savjeta za čišćenje, naravno, prepun je različitih trikova i ideja s različitom učinkovitošću. Neki predlažu korištenje novina, dok drugi jednostavno dopuštaju da kiša očisti prozore.

10 jednostavnih navika zbog kojih će vaš dom uvijek biti čist i uredan

Zašto su ovakvi dani najgori dani za čišćenje prozora

Adam Pawson iz vodećeg proizvođača prozora Safestyle slaže se da će vas toplina od sunčeve svjetlosti natjerati da radite teže i brže. “Poliranje i sapun brzo se suše nakon što se nanesu na prozor, ostavljajući vam manje vremena da ih učinkovito uklonite brisačem ili izglancate krpom,” kaže Adam.

Ako nemate drugu opciju nego očistiti prozore kada je sunčano, preporučuje da sapunate i čistite samo mali dio ili jedno staklo u isto vrijeme prije nego što prijeđete na sljedeći dio kako biste izbjegli da se sapunica osuši na staklu.

Propuh, visoki računi, alergije… Znakovi koji otkrivaju da je vrijeme za nove prozore

Čišćenje prozora ne može se izbjeći, jer stakla i okviri prozora uvijek skupljaju prljavštinu, masnoću i vodene mrlje zbog stalne izloženosti vanjskom svijetu. Redovito čišćenje pomoći će u održavanju tradicionalnih prozora, a također će značajno povećati količinu prirodnog svjetla u svakoj prostoriji. Maksimiziranje količine svjetla u prostoriji tako da prozori budu čisti značajno će utjecati na to kako se osjećate u njoj.

Kada je najbolje vrijeme za pranje prozora?

Dakle, ako ste razmišljali o čišćenju prozora kao dijelu proljetnog čišćenja – ili da to obavi profesionalac – pričekajte oblačan dan. Ono što zaista želite izbjeći je pokušavati čistiti prozore kada su na izravnom sunčevom svjetlu, jer će se tada zagrijati.

Također ih možete oprati rano ujutro dok su temperature relativno niske. Čišćenje tijekom vrućeg dijela dana može se pretvoriti u beskonačan zadatak jer se tragovi stalno pojavljuju, što nikome nije potrebno.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice