Povežimo se

Gradnja

Kako bazen utječe na stolariju?

Gubitak topline kroz stolariju može iznositi čak do 50 posto, a odabirom kvalitetne stolarije postižu se velike energetske uštede. 

Kad zamijenite stare prozore pogotovo, to se najviše vidi kod adaptacija starih kuća i zgrada. Fasade su stare i neizolirani stari prozori sa lošim staklom. Tu kad se zamijeni ta stara stolarija sa novom, tu se vidi najveći efekt. Višestruko se smanjuju računi za grijanje, odnosno hlađenje. Odmah se vidi kod prve zamjene stolarije, prva zima, prvo ljeto i rezultati su vidljivi, rekao je Alen Stanišić iz A. B. S. Stolarije. 

Pripazite na odabir stakla

Kod odabira prozora, osim kvalitetnih profila renomiranih proizvođača, vrlo je važno pripaziti na odabir stakla. 

Staklo zauzima 80 posto površine prozora. Zato nisu bitni samo profili, komore i toplinska izolacija i provodljivost profila. Možda je i značajnije koje je staklo korišteno, odnosno koja su njegova toplinska svojstva. 

Odabir stakla ovisi o mikrolokaciji na kojoj se nalazi građevina. Ako je to kontinent, onda je bitno da staklo ima takva svojstva da zadrži toplinu u prostoru. Da po zimi toplina ne izlazi van. Kod nas na moru, u Primorju, staklo mora biti jako dobro toplinski izolirano da ne pušta energiju prema van, ali isto tako je jako bitno da ne propušta toplinsku energiju prema unutra. Zato jer mi tu više trošimo energije za ohladit prostor nego za u zimskim mjesecima za grijat. U Primorju se više, tri puta više energije troši na rashlađivanje prostora nego na zagrijavanje, dodao je Stanišić. 

Elegantna ljepotica usred Istre – kuća zanimljivog geometrijskog oblika i unutarnjeg dizajna

Toplinska vrijednost prozora prikazuje se UW vrijednošću. Što je UW vrijednost manja, gubitci toplinske energije su niži.

Postoje stakla koja odbijaju solarnu energiju pogotovo u ljetnim mjesecima i toplina ostaje vani, ne ulazi unutra,  što znači da ne treba trošit toliko energije na hlađenje. 

Često je neko uvrijeđeno mišljenje da moraju uvijek biti troslojna stakla i da je to najbolje. Slažem se da je to tako ali za kontinent, za sjever Europe, definitivno troslojna stakla, baš radi tog ne propuštanja toplinske energije iznutra prema van. Međutim, na Mediteranu, dovoljna su i dvoslojna stakla. Ona imaju već jako dobra toplinska svojstva da ne propuštaju toplinsku energiju u zimskim mjesecima prema van, ali je bitno da imaju takva svojstva da ne propuštaju toplinsku energiju u ljetnim mjesecima unutra. Da se ne mora toliko energije trošit na hlađenje, pojasnio je Stanišić.

PVC ili aluminijska stolarija?

Pri odabiru stolarije, važno je znati i njene vrijednosti zvučne izolacije koja se mjeri u decibelima, a nije zanemariva niti razina sigurnosti..  

Ako želite protuprovalnost i stakla isto tako moraju biti protuprovalna. Također i okov mora to pratit. Ako želite zaštitu ne samo toplinsku, nego zaštitu od buke, tu opet idu odgovarajuća stakla, deblja sa zvučnim folijama i tako dalje, rekao je Stanišić. 

ABS Stolarija nudi aluminijske i PVC prozore, a birate li između te dvije vrste stolarija, nekoliko je važnih čimbenika koji će pomoći u rješavanju dileme. 

PVC stolarija ima nešto bolja toplinska svojstva od aluminijske, iako tu ne smijemo zaboravit na staklo jer ono zauzima najveći dio površine prozora pa uvijek je bitan odabir stakala. PVC stolarija ajmo reći da je nešto ekonomičnija što se cijene tiče često prevagne u odluci ali glavna nedostatak odnosno prednost aluminija je kad se traže velike otvori. To arhitekti danas traže poprilično jer se rade moderni objekti sa velikom staklenim stijenama, ispričao je Stanišić za Dom na kvadrat. 

Objekt blizu mora

Ako je objekt smješten blizu mora, jako je važno pravilno održavanje stolarije i ispiranje posolice čistom vodom da okovi ne bi zahrđali. 

Od mora, moram naglasit da je najgore za stolariju i za općenito okove za stolariju i prozore i profile, bazeni. Isparavanje klora uništi okove u roku dvije godine treba se zamijenit, rekao je Stanišić. 

Suvremeni prozori moraju zadovoljavati visokim estetskim zahtjevima jer izravno utječu na arhitektonsko oblikovanje objekta. Visoki energetski standardi danas nisu luksuz već potreba koja pridonosi smanjenju potrošnje energenata i ugodnijoj svakodnevnici u vašem domu. 

Gradnja

Klima uređaji uskoro neće smjeti na pročelja zgrada! Doznali smo gdje ih postaviti

Gdje postaviti vanjsku jedinicu klime?

Vijest o tome da će se zabraniti postavljanje klima uređaja na pročelja zgrade sigurno je već stigla i do vas.

Iako je ispred nas vrijeme kada se klime gase do novog ljeta, mnogi razmišljaju i o nabavci novog uređaja u jesen ili na zimu, a jedan od razloga su moguće niže cijene od onih u proljeće i ljeto. No, čini se da će doći do promjena i da ćemo morati dobro promisliti prije nego vanjsku jedinicu postavimo – kako nama odgovara. Gdje postaviti vanjsku jedinicu klime, otkrivamo u razgovoru sa stručnjakom.

Naime, novi bi zakon donio zabranu postavljanja klima uređaja, ali i satelitskih antena na pročelja zgrada koja su svima vidljiva s ulice.

Zašto iz klima uređaja curi voda? Ovo su najčešći razlozi

Vanjska jedinica klime u podrum, na tavan ili balkon?

Ovo sigurno nije dobra vijest, a kazna je prilično visoka. Na sreću, postoje riješenja, a o njima nešto više zna Jozo Kekez, direktor tvrtke Klima Koncept.

“Jasno je da će morati doći do usklađivanja i ključno je tražiti druga rješenja vezano za postavljanje vanjske jedinice klima uređaja. Rekao bih da su to prvenstveno balkoni i lođe, ali vjerujem da radi gubitka komocije koje to rješenje donosi, za mnoge kupce to neće biti opcija.”, pojasnio je Kekez te dodao kako su daljnja rješenja krovišta ili zajedničke prostorije, što opet za sobom povlači nove nedoumice.

“Radi se o tome da klasični klima uređaji mogu istrpjeti i do 10 metara visinske razlike između dvije jedince (vanjske i unutarnje), a 20 metara dužine cjevovoda i ta ograničenja se ne mogu zanemariti. Montažer sigurno neće ići preko toga radi sigurnosti samog uređaja, ali valja znati da u tom slučaju niti kupcu neće više vrijediti jamstveni list. Ako pak govorimo o rješenju kao što su instalacijski šahtovi ili ventilacija, ako se radi o više od 10 metara razlike, moraju se koristiti skuplji uređaji koji trpe i do 50 metara razlike dužine cjevovoda ili 20 metara visinske razlike. Tu dolazimo do skuplje investicije, skuplje montaže koje će moći raditi isključivo ovlašteni serviseri, sve drugo je veliki rizik za krajnjeg korisnika.”, zaključio je sugovornik.

Kako se pravilno postavlja vanjska jedinica klima uređaj?

Osim odabira klima uređaja,vrlo je važno gdje će se postaviti unutarnja i vanjska jedinica. Pravilna ugradnja nije važna samo zbog estetike, već i zato što može utjecati na korištenje energije, pravilno hlađenje i grijanje, ali i zdravlje vaše obitelji, stoji na stranicama Klima Koncepta.

Iz estetskih razloga važno je da jedinice budu što bliže jedna drugoj, kako bi se maksimalno smanjila duljina instalacije između vanjske i unutarnje jedinice. Kraće instalacije su bolje i efikasnost i energetsku učinkovitost.

Vanjska jedinica puše topli zrak i ispred nje treba biti 1 m slobodnog prostora. Ovo je posebno važno za stanove u kojima je vanjsku jedinicu potrebno postaviti na terasu.

Važno je ne samo da je na mjestu gdje mu se može prići u slučaju intervencije, nego da ima najmanje 30 cm prostora iznad gornjeg dijela vanjske jedinice zbog lakšeg servisiranja jer se u suprotnom prilikom popravka vanjska jedinica treba demontirati i skinuti povećava trošak popravka.

Vanjska jedinica mora biti na otvorenom, imati protok zraka i mora se osigurati odvod kondenzata. Plinska i strujna instalacija treba biti estetski prihvatljiva, crijevo za odvod kondenzata treba izvući van kako bi voda mogla nesmetano otjecati. Za efikasnije grijanje bolje je da je vanjska jedinica u toplijem, a za efikasnije hlađenje bolje je da je vanjska jedinica na hladnijem mjestu/poziciji.

Kada i kako očistiti klima uređaj? Pratite ove jednostavne korake

Vanjska jedinica se po potrebi može postaviti na tlo, ali s odstojnicima od cca 10cm kako bi se omogućilo otjecanje vode iz klima uređaja.

Razmak između unutarnje i vanjske jedinice mono-split klima uređaja treba biti što manji (maksimalno do 20 metara), posebno kod inverterskih klima uređaja, zbog mogućih gubitaka i opterećenja jedinice.

Nastavite čitati

Gradnja

Hoće li novi prijedlog zakona o porezu na nekretnine utjecati i na njihove cijene? Evo što kaže stručnjak

Novi prijedlog zakona o uvođenju poreza na prazne stambene nekretnine pokrenuo je rasprave o mogućem utjecaju na tržište

Nakon što je Vlada Republike Hrvatske najavila donošenje prijedloga zakona o porezu na nekretnine, pitali smo stručnjake hoće li porez utjecati na cijene nekretnina. 

Novi prijedlog zakona o uvođenju poreza na prazne stambene nekretnine pokrenuo je rasprave o mogućem utjecaju na tržište. Ključni je cilj ove inicijative povećati dostupnost stanova, no stručnjaci u tom pogledu ne očekuju veće promjene.

“Ono što je zadnji zakonski prijedlog, da se plaća na prazne stambene nekretnine a definicija toga je nekretnina koju ne koristite za vlastito stanovanje vas i članova obitelji, i koje nisu u dugoročnom najmu, odnosno moraju biti 10 mjeseci u godini iznajmljeni. 

Ali u osnovi znači ako je stan u funkciji, ne iznajmljujte ga dugoročno ili ne živite u njemu  trebali biste za njega plaćati porez.”, govori Boro Vujović, dopredsjenik udruženja poslovanja nekretninama pri HGK.

Kakav će to imati utjecaj na tržište nekretnina?

Vujević navodi kako još uvijek nemaju točne iznose i teško je pričati o opterećenju, ali vjeruje da će dio stanova zbog toga doći i u ponudu za najam i za prodaju, te ne misli da će imati neki drastičan utjecaj na tržište i da će dovesti do nekih baš  tektonskih poremećaja.

Iako bi veća ponuda stanova građanima trebala olakšati pronalazak i kupnju nekretnine, problem povoljnog stanovanja ne može se riješiti samo porezima. 

“Ako bude veća ponuda to može imati utjecaja da se dođe do stana, ali krenimo od činjenice da u većini zapadno-europskih zemalja, odnosno zemalja Europske unije imamo porez na nekretnine i svugdje imamo problem priuštivog stanovanja i skupih nekretnina. Nisam siguran da ćemo mi tim porezom riješiti taj problem, mislim da se to ipak rješava s nekim radnim mjestima, većim plaćama i nekim drugim mjerama i stambenom politikom koje ministarstvo graditeljstva najavljuje i koje nadam se da će zaživjeti. Ali mislim da sami porezi neće imati tako veliki utjecaj na priuštivo stanovanje.“, ističe.

Oporezivanje po metru kvadratnom na prvi pogled  djeluje kao logično rješenje, no, stručnjaci smatraju da nije najpravednije. 

Jedini, rekao bih porez koji bi bio na neki način pravedan, je porez po vrijednosti. S obzirom da nemamo sređene ni zemljišne knjige ni katastar ni evidenciju, niti imamo procjenu u ovom trenutku je odluka da se ide po metru kvadratnom. Ja vjerujem da će lokalna samouprava tu određivati po nekim zonama, regijama pa nekim svojim parametrima, ali još uvijek nemamo informacije kako i koliko će onda ti iznosi biti.

Je li to pravedno, pa baš i nije zato što možete imati novu kuću s bazenom, kraj nje neku trošnu  kućicu staru, ne znam, stotinjak godina i one će u ovom trenutku plaćati jednak iznos poreza na nekretnine. Ako pričamo o cjelokupnoj poreznoj reformi, o tome da ćemo rasteretiti rad, a opteretiti imovinu, onda je u to u svakom slučaju korak naprijed.”, pojašnjava Vujević.

Vlada planira uvesti i neke olakšice, a povrat dijela poreza na promet nekretnina i PDV-a uistinu bi se mogao pozitivno odraziti na prodaju stanova.

“I ono što je Vlada sad najavila, s tim da je jako važno da nemamo sve parametre, ne znamo sve detalje, ono što su najavili  da će vraćati tri posto poreza na promet nekretnina i da će vraćati pola PDV-a kad kupite novogradnju. Opet, ne znamo tko će biti u toj kategoriji, ali to je mjera koju apsolutno podržavamo zato što će tim kategorijama koje uđu, nekretnine biti ako ništa drugo 10% jeftinije, odnosno dobit će povrat 10% cijene koji mogu iskoristiti da opremanje nekretnine, za u konačnici vraćanje možda neke pozajmice koju su uzeli kao kaparu.”, zaključuje.

Planirane bi olakšice mogle dobro utjecati na smanjenje ukupnih troškova kupnje, a nadu posebno daju onima koji žele kupiti novogradnju. Ipak, kako će ove reforme zbilja utjecati na pristupačnost stanovanja, sa sigurnošću ćemo znati tek nakon implementacije. 

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice