Povežimo se

nature

Sezonski radovi i bilje

Kako pravilno preseliti biljke u kuću: 6 pogrešaka koje morate izbjeći

Pročitajte koje su najčešće pogreške koje ljudi čine kada unose biljke unutra za zimu – i stručne savjete kako ih izbjeći

Dani postaju kraći, a zrak sve hladniji. Dok se pripremamo provoditi više vremena unutra i ušuškati se, vrijeme je i da svoje vanjske biljke prenesete unutra kako bi im pomogli da uspijevaju. Iako možda mislite da je dovoljno jednostavno unijeti biljke unutra, neki pogrešni koraci mogu biti štetni ne samo za te vanjske biljke, već i za one koje već imate unutra.

1. Predugo čekanje

Vrijeme je ključno kada odlučujete kada ćete unijeti biljke unutra. “Jedna od pogrešaka koju vrtlari često čine prilikom prijelaza biljaka unutra je predugo čekanje, što može izazvati stres pa čak i smrt biljke ako postane prehladno”, objašnjava Andrew Bunting, potpredsjednik hortikulture pri Pennsylvanijskom hortikulturnom društvu. “Kada noćna temperatura dosegne 10°C, općenito je vrijeme da biljke unesete unutra na toplije mjesto.” Naravno, postoje iznimke, poput tropskih biljaka koje treba unijeti ranije, dok druge biljke, poput bromelija, koje podnose hladnije temperature, mogu ostati vani duže, dodao je.

2. Zanemarivanje pregleda biljaka pri unosu

Kada su vaše biljke bile vani, postoji mogućnost da su bile izložene nekim uobičajenim štetnicima biljaka, poput lisnih uši, paukovih grinja, bijelih mušica, ljuskavaca i vunastih uši. Prije nego unesete biljke unutra, temeljito ih pregledajte radi znakova insekata, uključujući jajašca.

3. Premalo ili previše osvjetljenja

Obratite pažnju na mjesto – i uvjete osvjetljenja – kada unosite biljke unutra. “Svaka biljka koja je bila vani na punom suncu najbolje će rasti blizu svijetlog prozora, po mogućnosti južno ili zapadno orijentiranog, ali to naravno ovisi o kući”, kaže Sarah Nolimal, viša hortikulturistica iz Botaničkog vrta u Chicagu.

4. Nedovoljno vlage u unutarnjem prostoru

Unutarnji zrak može biti mnogo suši od vanjskog, osobito zimi kada grijanje radi.

Koristite posude s vodom za povećanje vlažnosti ili postavljanje biljaka koje vole vlagu na prirodno vlažna mjesta, poput kupaonice.

5. Prekomjerno zaljevanje

Budući da unutarnje biljke dobivaju manje sunčeve svjetlosti, to znači da će im trebati manje vode, kaže Awot-Traut. “Prekomjerno zalijevanje je česta pogreška koju vrtlari čine”, kaže. “Uvijek prvo provjerite razinu vlage u tlu.”

6. Prečesto premještanje biljaka

Većini biljaka treba vremena da se prilagode novoj okolini – a svaki put kad ih premjestite na drugo mjesto, morat će se ponovno prilagoditi. “Ovaj proces prilagodbe zahtijeva energiju, što s vremenom može oslabiti biljku, čineći je podložnijom bolestima, štetnicima ili čak uginuću”, rekla je Awot-Traut. “Postavite ih na dobro mjesto s puno svjetla i ostavite ih tamo.

Nastavite čitati

Čišćenje i održavanje doma

Poliranje srebra i namještaja ili brisanje prašine… 5 neočekivanih načina kako iskoristiti koru od banane

Kore od banane obično asociraju na klizanje, ali zanimljivo je da upravo ono što ih čini skliskima – prirodni vosak – čini kore savršenima za poliranje metalnih predmeta i uklanjanje ogrebotina s kože

Osim prirodnog voska, kore od banane sadrže kalij, koji se u industriji štavljenja kože koristi za obradu kože i drugih životinjskih koža. Kalij pomaže da koža ostane podatna i izdržljiva stabilizirajući kolagen, što je čini jačom i otpornijom.

Pročitajte kako možete koristiti kore od banane za poliranje srebra i kože, kao i za nekoliko drugih neobičnih kućanskih trikova.

1. Poliranje srebra s korama od banane

Za čišćenje nekoliko srebrnih predmeta, utrljajte unutrašnjost kore od banane izravno na srebro. Ako čistite kolekciju srebrnine, napravite pastu od kore tako da nekoliko kora sameljete u blenderu ili procesoru hrane. Mekanom krpom nanesite pastu na srebro, a čistom krpom obrišite pastu i uklonite tamne mrlje. Nakon poliranja, operite srebro toplom sapunicom kako biste uklonili ostatke banane.

2. Brisanje prašine sa sobnih biljaka

Brisanje sobnih biljaka važan je (i često zanemaren!) dio brige o unutarnjem vrtu. Korištenje kore od banane za brisanje lišća ne samo da uklanja prašinu, već ulja iz kore daju lišću dodatni sjaj. Nakon čišćenja biljke korom od banane, upotrijebite mikrovlaknastu krpu kako biste uklonili ostatke s lišća, koji mogu izgledati mutno i privući voćne mušice i druge štetočine.

5 sobnih biljaka koje su dobre za vaše zdravlje – provjerite imate li ih

3. Uklanjanje ogrebotina s kože

Kožni proizvodi, od remena i torbi do cipela, pa čak i namještaja, skloni su ogrebotinama koje se javljaju tijekom uobičajene upotrebe. Nemate pri ruci sredstvo za njegu kože? Upotrijebite koru od banane za uklanjanje ogrebotina s kože tako da unutrašnjost kore utrljate na oštećene dijelove. Nakon što ste uklonili ogrebotine korom, obrišite ostatke mekom krpom, a zatim čistim dijelom krpe ispolirajte i ulaštite kožu trljajući energično kružnim pokretima.

4. Poliranje drvenog namještaja s korama od banane

Osvježite drveni namještaj koji je prošao i bolja vremena tako da ga ispolirate korom od banane i uklonite ogrebotine, vodene mrlje i druga površinska oštećenja. Utrljajte koru u drvo kružnim pokretima, a zatim obrišite ostatke banane i ispolirajte drvo mekom krpom.

Ovo je najlakši način za popravak drevnog poda u vašem domu

5. Uklanjanje ogrebotina s CD-ova i DVD-ova

Kompaktni diskovi (CD-ovi) i digitalni video diskovi (DVD-ovi) uglavnom su izašli iz upotrebe, ali nisu u potpunosti zastarjeli. Ako imate kolekciju CD-ova ili DVD-ova, velika je vjerojatnost da su neki od njih tijekom godina zadobili ogrebotine koje uzrokuju preskakanje ili lošiju kvalitetu zvuka. Trljanjem kore od banane preko ogrebotina na površini CD-a ili DVD-a možete popraviti oštećenja.



Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice