Povežimo se

Interijeri

Tri mala stana kao odličan primjer pametnog i kreativnog uređenja

Vama bi mogli poslužiti kao inspiracija…

Ako planirate uređivati životni prostor, znamo koliko to može biti zahtjevan zadatak, a posebno kada je u pitanju premali broj kvadrata… Ako tražite inspiraciju kako to postići, donosimo tri odlična primjera uređenja malih stanova u kojima njihovi vlasnici uživaju.

Adaptacija stana od 40 kvadrata udahnula mu je novi život

Ovaj mali stan nalazi se u staroj zgradi u samom centru Zagreba. U samo četrdeset kvadrata smjestile su se kuhinja, blagovaonica, velika spavaća soba, kupaonica i zaseban toalet. Stan je bio u derutnom stanju i njega je bilo potrebno u potpunosti adaptirati, od podova, zidova, stropova, instalacija, apsolutno je sve novo i promijenjeno. Četveromjesečna adaptacija udahnula je novi život stanu namijenjenom za iznajmljivanje.

Efektne tamne gumene lajsne na zidovima štite od oštećenja na koja se uvijek mora računati ako se prostor uređuje za najam, a skučeni prostor vizualno se proširio korištenjem svijetlih tonova. Uredila ga je Snješka Kožul, dizajnerica interijera.

Svoju funkciju imaju i ugradbeni skladišni prostori, odnosno ormari koji nude brojne opcije – od vrste materijala, završnih obrada, ekonomične unutrašnjosti, pa sve do estetskih detalja poput kvaka i ručki. Ovaj mali, moderan stan njima obiluje.

Posebna pozornost je posvećena radijatoru koji je uspješno zakamufliran u dekorativnu masku koja može poslužiti kao polica. Uz dekorativnu, ovakve maske imaju i praktičnu ulogu jer štite zid iznad radijatora, ne ometaju njegovu funkciju, već ravnomjerno raspoređuju toplinu cijelom površinom.

Renovacija stare kleti ili kuće – donosimo tri savršena primjera takve obnove

Nakon funkcionalnog predvorja pogled privlači neobično prostrana spavaća soba koja ima i prostor za kretanje, prilaženje krevetu, odlaganje ali i prozor. Iz spavaće sobe se ulazi u open space kuhinju i dnevni boravak.

Zahtjev klijenta, s obzirom na to da je stan namijenjen za najam, bio je da oni koji ga iznajmljuju u njemu imaju sve ono što je potrebno, a inače stane u 70 do 80 kvadrata.

Moderna klasika u predivnom stanu od samo 38 kvadrata – ključnu ulogu imaju boje

Kod projektiranja kuhinje moralo se razmišljati o svakom centimetru pa je postavljen šank s barskim stolicama jer mu je potreban uži, odnosno manji prostor. S njegove prednje strane nalazi se skladišni, to jest odlagališni prostor za namirnice i kuhinjski pribor.

Stan od 23 kvadrata u centru grada skriva zanimljiva rješenja

Njegovo je preuređenje za arhitekticu Miru Matulović Burazin bio izazovan zadatak. Dočekao ju je taman prostor u kojem su bili smješteni soba, wc, kuhinja i kupaonica.

Zidovi su ogoljeni, strop je spušten, provedene su nove instalacije, a klijentica je imala jednu izričitu želju, da spavaći prostor nikako ne bude na galeriji, već da krevet bude konstanta u prostoru i po mogućnosti odijeljen od ostatka.

To je uspjela postići velikim ormarom izrađenim po mjeri koji ujedno ima i ulogu zida, a kojeg je arhitektica sama projektirala. Odjeljuje spavaću sobu od dnevnog boravka. Bijele je boje kako bi vizualno povećao prostor, a skriva veliki spremišni prostor. U njemu se tako nalazi sve, od prostora za vješanje odjeće do prostora za odlaganje proizvoda čišćenje.

Iza njega se sakrio krevet izrađen po mjeri koji također ima prostor za pohranu. Valja naglasiti kako je ormar dubine 58 cm kako bi krevet mogao biti širine 148 cm. Jer je primjerice jedan centimetar u velikom prostoru zanemariv, dok je u malom, zlata vrijedan.

Kuhinja, na čijem je mjestu nekoć bila kupaonica bez wc-a, također krije vrlo zanimljiva rješenja. Nestandardne je visine zbog prozora, a ima sve, od ploče za kuhinje do perilice rublja
S vanjske strane šanka je prostor za spremište pa je tako u njega integriran i dodatan ormar za pohranu.

Najbolji savjeti za uređenje garsonjere i malog stana- izbjegavajte ove materijale i boje

Kako stan ne bi djelovao sterilno i hladno, arhitektica ga je utoplila detaljima u boji drva te onima u crnoj boji.

Da bi prostor bio povezan, isti tonovi su korišteni i u kupaonici. Na zidu su postavljene bijele metro pločice kao i u kuhinji, a na podu sive. Možemo zaključiti kako ovaj mali stan ima sve što je za urbani život potrebno. Francuski prozor daje malo pariškog šika, boje ga čine minimalistički razigranim, a skrivena odlagališna mjesta vrlo funkcionalnim, štoviše, čudom u 23 kvadrata!

Romantična atmosfera stana od 29 kvadrata

Nježne boje pudera dale su pečat jednom malom stanu koji se prostire na svega 29 četvornih metara. Želja klijentice je bila da se stvori ugodan, ženstven prostor, a uredila ga je dizajnerica interijera Kristina Duran Grob.

Nekadašnje spremište pretvoreno je u blagovaonicu u kojoj je veliki stol u imitaciji mramora okružen stolcima nježne boje, a dugačke zavjese pridonose vrlo ugodnoj atmosferi. Taj aneks prostora ima jednu rustikalnu notu, a to je kosi krov pa su zadržali grede koje su obojili i tako postigli dodatni dojam svjetline. Iako je naručen luster sive boje, nakon postavljana namještaja klijentica je poželjela drugu boju, što se riješilo bojom za zid.

Blagovaonica kao dodana prostorija s ostatkom stana spojena je duplim staklenim vratima koja propuštaju dovoljno dnevnog svjetla u dnevnu sobu, a prostor se prema potrebi može odvojiti. Nježne boje nastavljaju se kroz ostatak stana gdje je toplina prostora postignuta drvenim podom.

Kuhinja je rađena po mjeri kao i većina namještaja u stanu, s obzirom na to da se radi o maloj kvadraturi svakako treba iskoristiti svaki centimetar. Dodan je i barski dio.

Spavaća soba malena i iskorišten je svaki centimetar.

Rađeni su i ugradbeni ormari koji su van standarda, nešto su plići kako bi se ipak zadržao taj prolaz između kreveta i ormara. Krevet je praktičan, može se podići madrac i na taj način se može iskoristiti prostor za spremanje.

Kupaonica je bila također izazov, ona je široka 120 centimetara u nju je smještena tuš kabinu, pristojan lavabo, wc i ugradbeni ormari u kojima je bojler, košara za veš i prostor za odlaganje.
Visoka funkcionalnost i sklad boja upotpunjen zanimljivim detaljima pružaju ugodnu atmosferu za životnu svakodnevicu.

Oglas

Interijeri

Jennifer Garner otvorila vrata novouređene kuće – promišljeno dizajniran raj prkosi holivudskim stereotipima

Garner je prvi put sama donosila odluke o dizajnu

Smješten u sunčanim brežuljcima Los Angelesa, dom Jennifer Garner predstavlja vještu kombinaciju šarma seoske kuće i suvremene udobnosti, s naglaskom na zajedništvo, korisnost i jednostavan način života. Promišljeno dizajniran raj prkosi holivudskim stereotipima – baš kao i sama Garner, koja osim glumačkog rada, služi kao članica odbora organizacije Save the Children i suosnivačica kompanije Once Upon a Farm, koja proizvodi organske, svježe obroke i grickalice za bebe i djecu.

Kuća iz snova

“Shvatila sam da ću se morati odseliti iz scenarija kuće iz snova,” kaže Jennifer.

“Tražila sam i tražila kuću u koju bih se mogla preseliti, ali mi je trebala privatnost, a svaka kuća koja je imala privatnost bila je previše raskošna za moj ukus.” Ovaj izazov ju je naveo da razmisli o tome da sama izgradi nešto od nule. “Bila sam frustrirana, ali naposljetku sam rekla, U redu, mislim da ću morati graditi i pronašla sam ovu parcelu.” Zatim je angažirala bračni par, arhitekta i dizajnericu interijera, Stevea i Brooke Giannetti, koji sada žive u Tennesseeju, a s kojima je već surađivala na prijašnjim projektima. (Dizajnerica Laura Putnam također je surađivala na projektu.)

Ovaj projekt, međutim, predstavljao je značajnu osobnu prekretnicu za Garner: prvi put je sama donosila odluke o dizajnu. Kao majka troje djece, “željela je novi, topao obiteljski dom,” prisjeća se Steve. Arhitekt je crpio inspiraciju iz Garnerinih uspomena na djetinjstvo u Zapadnoj Virginiji. “Imao sam ideju stvoriti nešto što izgleda kao seoska kuća i štala,” kaže Steve. “Htjeli smo prirodno drvo, udobnost – kuću koja pruža topao zagrljaj jer je ona tako divna osoba.”

Rezultat je rezidencija koja odbacuje grandioznost u korist suptilne elegancije — dom koji, iako impresivan, uvijek izražava divljenje prema veličanstvenosti prirode. Okružena šumama i voćnjacima, dizajn odaje počast prirodi na svakom koraku, bilo kroz umjetnost, tekstile ili arhitekturu.

Nježni oblici i zakrivljene linije

Proces dizajniranja interijera bio je usmjeren na stvaranje mirne, neutralne palete s naglaskom na prirodne teksture. “Jen voli vintage komade,” kaže Brooke, koja je za blagovaonicu nabavila francuski stol iz 1850-ih, kao i ukrasne predmete iz sredine 20. stoljeća od švedskih i danskih dizajnera. “Također ima nešto pomalo razigrano u njoj. Voli nježne oblike, zakrivljene linije. Ova kuća je na neki način verzija Jenine osobnosti.”

Jedan od najugodnijih prostora je kuhinja, koja uključuje radne ploče od poliranog mramora i sapunice, zaobljene stolice za doručak presvučene mohairom i kamin.

Granit više nije najpopularnija radna ploča za kuhinje – evo koja je

“Ona voli mekane i udobne stvari,” kaže Steve o svojoj klijentici. “Ne pokušava biti napadna ili koristiti jarke boje ili nešto slično. Postoji neka prirodna tišina u stvarima koje voli.”

Garner je također željela stvoriti prostore koji podržavaju stvaranje uspomena. “Imala je različite ideje o tome što je važno za njezinu obitelj i kako je zamišljala korištenje tih prostorija,” objašnjava Brooke. To je dovelo do posebnih detalja poput udobne plave radne sobe i kutka za čitanje na katu, s vitražnim prozorima. Prozorima, koje je izradio umjetnik Reed Bradley, nadahnule su ilustracije njegove majke, Marle Frazee, iz dječje knjige All the World, omiljene u obitelji. Djelo prikazuje sove koje predstavljaju Garnerinu djecu i njihovog psa, Birdie.

Okućnica

Vanjski prostori, dizajnirani u suradnji s krajobraznom dizajnericom Christine London, zamišljeni su kao često korišteni. Vrt s kuhinjskim biljem osigurava svježe voće i povrće, dok su bazen i prostor s ognjištem idealni za druženja i opušteno zabavljanje gostiju. Imati vlastito voće i povrće tik uz kuću podsjeća Garner na dom iz djetinjstva. Prisjećajući se svog odrastanja u Zapadnoj Virginiji, kaže: “Vrlo rano se sjećam kako mi je mama govorila da, ako nešto ubereš izravno s trsa, mnogo je vjerojatnije da će ti se svidjeti. Kao da možeš okusiti sunčevu svjetlost.”

Budući da Garner zaista živi u svom domu, Steve i Brooke znali su da će se prostor s vremenom nastaviti razvijati. “Mislim da domovi nikada nisu potpuno završeni,” kaže Brooke. “Ovo je samo jedan trenutak u njihovom životu. Kako obitelj raste i kako njezina djeca postaju starija, dodat će slojeve i mijenjati stvari.” Ipak, za sada, Garner zadovoljno kaže: “Sretna sam što imam osjećaj da stvarno dobro koristimo prostor i da su djeca svugdje po kući. Jednako su ugodni dok sjede u dnevnoj sobi kao i kad rade domaću zadaću u blagovaonici. A to je san, zar ne?”

@archdigest

Join @Jen Garner as she gives us a tour of her oh so cozy home

♬ original sound – Architectural Digest

Naslovna fotografija: screenshot Architectual Digest

Nastavite čitati

Interijeri

Feng Shui u spavaćoj sobi: Gdje postaviti krevet, ogledalo ili biljke?

Koristite prirodne materijale, meko osvjetljenje i dobro postavljena zrcala kako biste poboljšali mirnoću i kvalitetu sna

Imate li problema s postizanjem dobrog sna? Pokušali ste s čajevima, rasporedima i čak prilagođavanjem temperature u sobi, ali jeste li razmotrili raspored prostorije i Feng Shui principe?

Feng Shui je filozofija temeljena na drevnom kineskom sustavu prirodnih zakona, koji bi trebali upravljati prostornim rasporedom i orijentacijom namještaja i dekoracije u odnosu na tok energije (Chi). Riječ ‘feng’ na kineskom znači vjetar, a riječ ‘shui’ voda. Zajedno, oni simboliziraju tok života kojemu bi svatko trebao težiti u svom domu koristeći unutarnji dizajn kako bi postigao ravnotežu i sreću.

1. Postavite svoj krevet centralno

Za pozitivnu energiju u Feng Shuiju, vaš krevet treba biti postavljen centralno u sobi uz zid, ali ne potpuno priljubljen uz njega, kako bi energija mogla slobodno teći oko njega. Ovo je temeljni Feng Shui koncept nazvan “zapovjedna pozicija”, koji se odnosi na postavljanje predmeta tako da budu okrenuti prema ulaznim vratima, ali ne u liniji s njima. Najbolja Feng Shui pozicija kreveta je dijagonalno od vrata, tako da ih možete vidjeti, ali ne gledate izravno prema njima.

2. Spavajte s glavom okrenutom prema jugu

Feng Shui se ne odnosi samo na raspored prostorije, već također uzima u obzir vašu poziciju spavanja i smjer. Prema njegovim principima, trebali biste spavati s glavom okrenutom prema jugu. To je u skladu s tradicionalnom kineskom praksom koja je pod utjecajem južnih vjetrova.

3. Razmislite o većem krevetu i madracu

Feng Shui se temelji na interakciji ljudi i okoliša u kojem provode vrijeme. Budući da je veliki dio toga vezan uz mjesto gdje spavamo, odabir većeg kreveta omogućuje nam maksimalan prostor za opuštanje. Ako imate dovoljno prostora, odlučite se za krevet veličine king size ili luksuzno prostrani super king krevet.

Mislite da je vašem madracu “istekao rok”? Postavite si ova pitanja kada razmišljate o kupnji novog

4. Postavite noćne ormariće s obje strane kreveta

Ravnoteža i simetrija su važne za dobar raspored prostorije prema Feng Shuiju. Jednostavan način da to postignete je postavljanje noćnih ormarića. Postavite jedan s obje strane kreveta, i vaša spavaća soba počet će djelovati skladnije, omogućujući vam postizanje bolje Chi energije. Postavite biljku na svaki ormarić i dodatno ćete maksimizirati prirodnu esenciju Feng Shuija u svojoj spavaćoj sobi.

5. Postavite ogledala izvan vidokruga kreveta

Iako su ogledala odlična za povećavanje malih prostorija, postavljanje ogledala može biti izazovno kad primjenjujete Feng Shui u spavaćoj sobi. Najvažnije je osigurati da ogledala nisu u liniji s krevetom, jer bi to moglo unijeti više ometajućih elemenata u vaš vidokrug. To ne znači da su ogledala nepoželjna za sobu s visokom razinom Chi energije. Pokušajte se pobrinuti da se iz kreveta ne vidite u ogledalu te da ono ne bude okrenuto prema vratima – viši položaj ogledala može pomoći u postizanju dobre ravnoteže.

Dobra ideja je postaviti ih nasuprot prozoru. Time ćete maksimizirati količinu svjetlosti u prostoriji bez ometanja dok se pokušavate opustiti u krevetu.

6. Pustite prirodno svjetlo i protok zraka

Priroda je ključna komponenta Feng Shui spavaće sobe, a jednostavan način da uključite prirodni svijet je kroz prozore. Kroz podesive rolete ili zavjese, držite ih otvorenima tijekom dana kako biste pustili dnevno svjetlo. Otvaranjem prozora ili ostavljanjem malog otvora omogućit ćete protok zraka kroz sobu, održavajući je svježom i čistom, što doprinosi boljem snu.

7. Koristite biljke u spavaćoj sobi za svježu energiju

Kako biste dodatno unijeli prirodu i svježu energiju, upotrijebite male sobne biljke koje će unijeti životnu energiju i privući sreću. Biljke u spavaćoj sobi donose mnoge koristi, od opuštanja do pročišćavanja zraka i poboljšanja kvalitete sna. Najbolja biljka za Feng Shui je biljka žada jer simbolizira bogatstvo, prosperitet i prijateljstvo.

8. Koristite prirodnu posteljinu i ekološke materijale

Još jedan način da unesete prirodne elemente u svoju spavaću sobu je korištenje prirodne posteljine. Potražite prirodne madrace od bambusa ili pamuka kako biste smanjili količinu sintetičkih materijala u svom prostoru za spavanje. Oni ne samo da poboljšavaju razinu Feng Shuija u vašoj sobi, već su i idealni za regulaciju temperature jer prirodni materijali bolje upijaju vlagu od sintetičkih.

Koliko često trebate prati posteljinu? Odgovor će vas iznenaditi

9. Ograničite elektroničke uređaje i ekrane

Plava svjetlost jedan je od najgorih čimbenika koji ometaju san. No kada je riječ o stvaranju ispravne razine jina i janga u vašoj spavaćoj sobi, to ide dalje od činjenice da tehnologija ometa naše cirkadijalne ritmove. Budući da se Feng Shui temelji na prirodnom svijetu, sve tehnološko ili umjetno može smanjiti razinu Chi energije u našem okolišu i tako početi ometati naš san i opuštanje.

10. Odaberite umirujuće, prigušene boje

Opuštanje u snu najbolje se postiže kada ništa u dizajnu spavaće sobe ne iskače ili ne privlači previše pažnje. Da biste postigli ovaj osjećaj ravnoteže, koji je također ključni dio Feng Shuija, odaberite prigušene i umirujuće boje i uzorke. Pastelni tonovi ovdje su odlični. Umirujuće nijanse plave, ružičaste i zelene boje izvrsno djeluju na stvaranje skladne spavaće sobe bez ometanja.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice