Planiranje i uređenje
Vrtlarski radovi koji se moraju obaviti u lipnju
Mjesec pun izazova za svakog vrtlara!
U lipnju vrtovi bujaju, biljke cvjetaju, povrće lagano sazrijeva a trava raste brže nego ikada. Evo par savjeta koje je radove važno obaviti kako bi vaš vrt ostao lijep i zdrav.
Redovita košnja, navodnjavanje i uklanjanje korova
Trava raste izuzetno brzo pa je redovita košnja važna. Kosite travnjak jednom tjedno kako bi ga održali u najljepšem izdanju. Ne skraćujte ga previše, idealna košnja je na 4 do 6 cm.
Kako napraviti prirodno gnojivo – kvalitetan vrtni kompost najbolja je hrana za biljke
Temperature mogu u lipnju biti visoke što znači da je potrebno dodatno navodnjavanje. Zalijevajte vrt rano ujutro ili kasno navečer, da ne dođe do isparavanja vode. Posebno obratite pozornost na biljke koje su u posudama jer se brže suše. Mulčiranje vrta je u ovom periodu posebno važno. Sloj malča će pomoći tlu da zadrži vlagu a korovu će otežati rast. Odličan izbor su prirodni materijali poput slame ili kore drveta.
Nekim biljkama je potrebna i dodatna prehrana kako bi zdravo rasle. Koristite primjerena gnojiva za povrće i cvijeće a možete dodati i kompost. Prihranjujte biljke prema uputama na ambalaži gnojiva ili jednom tjedno.
Korov i štetnici mogu biti veliki problem. Redovito pregledavajte biljke i uklonite korov. Protiv štetnika koristite prirodne insekticide ili sapunske otopine kako biste ih suzbili.
Koje je biljke potrebno orezivati?
Cvjetnice poput lavande i ruža zahtijevaju orezivanje nakon cvatnje. Uklonite ocvale cvjetove kako biste potaknuli novi rast i oblikujte biljke da zadrže željeni oblik. Isto tako orežite i trajnice koje su prerasle. Lipanj je savršeno vrijeme za orezivanje mladih stabala i grmova. Sada je prošla najjača faza rasta pa će zadržati željeni oblik. Ako imate višenamjenski alat, možete koristiti nastavak za škare za živicu ili nastavak za orezivanje.
Nije kasno ni za sadnju određenih vrsta biljki
Posadite ono što ste posadili na početku proljeća a do sada nije uspjelo. Nije kasno ni za sadnju krastavaca, tikvica, mahuna i mrkve. Isto tako možete posaditi dvogodišnje biljke i trajnice. Želite li presaditi biljke koje su pregusto nikle? Sada je idealno vrijeme za to.
Ako ste već ranije obavili sadnju, sada možete uživati u plodovima svoga rada. U lipnju se bere mladi krumpir, salata, grašak, češnjak. Osim povrća, sazrijevaju i višnje, trešnje, jagode, maline, dud, borovnice i marelice.
Vrelom vodom možete uništiti korov u vrtu? Evo što o tome misle stručnjaci
Lipanj je mjesec pun izazova za svakog vrtlara. Redovita briga vrtlarskim radovima osigurat će vam prekrasan i plodan vrt tijekom cijele sezone. Uživajte u svakom trenutku koji provodite u vašoj zelenoj oazi!
Planiranje i uređenje
Nemojte još spremati vrtne alate: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka
Započeti proljetni vrt unaprijed donosi niz prednosti za zdravlje i uspješnost vaših biljaka
Studeni je idealan mjesec za sadnju raznih biljaka zbog ugodnijih, hladnijih temperatura. Mnoge biljke koje vole hladnije vrijeme manje su izložene stresu ako se sade kad su temperature niže, što im omogućava da razviju snažan korijenski sustav i budu zdrave i bujne u proljeće.
U nastavku pročitajte koje biljke biste trebali posaditi ovaj mjesec i zašto.
Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica
1. Salatu
Jesen je najbolje vrijeme za sadnju većine vrsta salate (Lactuca sativa). “Ovo lisnato povrće može podnijeti mraz, posebno rimska i puterica,” kaže Lindsey Chastain, vrtlarica, domaćica i osnivačica tvrtke The Waddle and Cluck. “Berite vanjske listove prvo kako biste potaknuli kontinuirani rast.” Pokrijte salatu hladnim okvirom ako u vašem području zimi ima više od blagih mrazeva.
2. Tulipane
Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka – Tulipana (Tulipa spp.) Hladnija područja mogu ih saditi već u rujnu, dok toplije zone trebaju pričekati do prosinca kako bi biljka dobila potrebnu hladnoću za uspješan rast. U mnogim je regijama studeni savršeno vrijeme za sadnju tulipana jer tada nije ni pretoplo ni prehladno za lukovice. “U studenom tlo još nije smrznuto, pa vrtlari mogu lakše kopati,” kaže Amy Yarger, viša direktorica hortikulture u Butterfly Pavilionu.
3. Mrkve
Mrkve (Daucus carota) također se mogu saditi u jesen jer hladnije temperature čine njihov okus malo slađim. “Samo se pobrinite da odaberete kasne sorte mrkve,” kaže Chastain. “Posadite ih na sunčanom području s dobro dreniranim tlom i prekrijte malčem.”
4. Češnjak
Češnjak (Allium sativum) uvijek sadite u jesen, no pazite da ga posadite otprilike mjesec dana prije prvog mraza. “Češnjak najbolje uspijeva kada se sadi kasno u jesen i dobro podnosi hladno vrijeme,” kaže Chastain. Biljka će prirodno prezimiti sama. Međutim, ako predugo odgađate sadnju, korijenje češnjaka neće se uspjeti ukorijeniti u tlu te će ga mraz izbaciti iz zemlje kad se tlo smrzne.
5. Luk
U toplijim krajevima, luk (Allium cepa) možete saditi u jesen. Luk raste sporije tijekom zime, ali ubrzava rast u proljeće. “Luk dobro podnosi niže temperature, pa ako ga posadite u studenom iz sjemena, sporo će rasti tijekom zime,” kaže Chastain.
6. Narcisi: Studeni je idealan mjesec za sadnju ovih biljaka
Narcisi (Narcissus spp.) su trajnice koje se sade u jesen. “Ove lukovice imaju koristi od sadnje u studenom jer tada mogu razviti korijenje prije zime,” kaže vrtlarica i domaćica Lindsey Chastain. Tijekom zime, ove lukovice provode vrijeme razvijajući obilno korijenje koje učvršćuje biljku u tlu prije nego što stabljika s cvijetom i listovi izniknu početkom proljeća.
8 stvari koje biste trebali učiniti za svoj vrt sada — prije nego što stigne zima
Planiranje i uređenje
Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica
Hladnije temperature i kraći dani ograničavaju vrtne aktivnosti ali je sada dobro vrijeme da pripremite tlo, biljke i vrtne uređaje za zimu kako bi u proljeće imali zdrav vrt spreman za nove izazove.
Jedan od osnovnih radova u studenom je priprema travnjaka
Prije prvog snijega potrebno je pokupiti otpalo lišće jer se ono dugo zadržava na travnjaku. Upotreba puhača i usisivača lišća olakšat će ovaj zadatak omogućujući brz i efikasan rad. Usisivači lišća imaju u pravilu funkciju usitnjavanja lišća koji možete koristiti za kompost ili kao malč. Pokosite travnjak još jedan a vjerojatno i zadnji put u ovoj sezoni. Travu možete pokositi na neku višu razinu kako bi lakše podnijela nadolazeće hladne mjesece.
Priprema tla za zimu
Priprema tla za zimu omogućuje tlu da preko zime odmori i obogati se hranjivim tvarima, što je važno za proljetnu sezonu. Tlo treba obraditi prije nego što temperature previše padnu tj. prije prvog mraza. Smrznuto tlo postaje tvrđe i teže ga je obrađivati. Kopačice su moćni pomoćnici za takve grube radove. Bilo da pripremate tlo za sadnju lukovica ili želite samo poboljšati strukturu tla za proljeće, kopačica će vam znatno olakšati posao.
Dodavanje organskog materijala u obrađeno tlo, poput komposta ili slično, povećava njegovu plodnost. Osjetljive biljke zahtijevaju dodatnu zaštitu kako bi preživjele hladne zimske mjesece. Možete ih zaštititi slojem slame, malča ili specijalnom tkaninom koja zadržava toplinu.
Višenamjenski uređaj za razne vrtne zadatke koji će olakšati košnju i orezivanje
Studeni je zadnja prilika da posadite proljetne lukovice poput zumbula, šafrana, narcisa i tulipana. Posadite ih kako bi vas u proljeće iznenadile svojim prekrasnim cvjetovima.
Kako bi vaši vrtni uređaji bili spremni za iduću sezonu, važno je osigurati njihovo pravilno održavanje i zaštitu tijekom zime. Očistite i pripremite svoje vrtne uređaje prema uputama proizvođača. Koristite li akumulatorske uređaje, nemojte zaboraviti izvaditi baterije.
Studeni je važan mjesec za pripremu vrta za zimu. Pametno planirajte zimski odmor vrta, proljeće će vam uzvratiti bogatstvom boja. Neka u proljeće zablista u punom sjaju.