Vrt
Zaštita bilja od vrućina i nametnika – evo koje proizvode koristiti
Kod organskog vrtlarenja najvažnije je prepoznati i bolesti i štetnike i na vrijeme reagirati
Vrući ljetni dani nisu idealni za naše biljke u povišenim gredicama ili vrtu i potrebno im je osigurati dovoljnu količinu vode i hranjivih tvari.
Biljke preko ljeta treba sačuvati od tih visokih temperatura, a za to nam najbolje pomažu stimulatori ili aminokiseline. Savjetnica tvrtke Plantella, Milica Sekulić, savjetuje da se iz tog razloga tijekom ljeta koristi BioPlantella vrt koji se smije koristiti svakih desetak dana. Proizvod koji je na bazi morskih algi i koji se može koristiti neograničeno nije štetan za ljude, a donijet će veliki uspjeh u vrtlarenju zato što će biljke biti puno otpornije i na bolesti i na štetnike, ponudit će puno više cvjetova, ali i puno više plodova na plodovitom povrću.

BIO Plantella proizvodi za učinkovitu zaštitu biljka
Tijekom ljeta najviše stradavaju biljke plitkog korijena, to su uglavnom jednogodišnje biljke i njih treba zalijevati češće. Zaštita biljaka učinkovita je samo ako se napravi u pravo vrijeme i s pravim sredstvima koja se smiju koristiti u organskom ili ekološkom vrtu.
Kako izgraditi povišenu vrtnu gredicu i koje su njene prednosti?
Kod organskog vrtlarenja najvažnije je prepoznati i bolesti i štetnike i na vrijeme reagirati, pa je BIO Plantella pripremila cijelu liniju proizvoda za zaštitu biljaka – jestivih i ukrasnih, tako da možete spriječiti i bolesti i štetnike da naprave štetu.

Sredstvo za zaštitu od insekata i nametnika
“Kada su temperature u jako velikoj oscilaciji tada jako dobro koristiti neki bio stimulator ili aminokiseline i mi u ovom vrtu ćemo koristiti aminokiseline Bio Plantella Vitu, koja će se koristiti svakih 15-ak dana. Ona ojačava korijen biljaka pa će one puno lakše podnijeti stres od tih vremenskih promjena, a isto tako će jako dobro reagirati na eventualnu tuču ili vremensku nepogodu koje mogu uništiti biljke. Ovo je vrijeme kada naše biljke napada pepelnica ili druga gljivična oboljenja što zahtjeva pomoć s prirodnim pripravcima kao što je Bioplantella Natur, proizvod na bazi poljske preslice koji je već pripremljen za upotrebu i koji koristi se može koristiti i dva puta tjedno ako vidimo da je vlažno vrijeme.
Tu su i štetnici koji napadaju biljke, najčešće su to biljne uši ili insekti koji sišu sokove na biljkama i tako im štete. Mi smo pripremili biljni pripravak koji je na bazi ulja biljaka timijana i kleka – zove se Bioplantella Timi, možemo ga isto tako koristit više puta tijekom mjeseca. Čime se neki nametnici jave, odmah možemo koristiti taj insekticid, nije štetan niti za nas, nema karence, upotrebljavamo ga na biljkama koje kasnije jedemo i nema nikakve štete za ljude.”, pojašnjava Sekulić.

Svake ljetne sezone vodimo istu bitku s puževima u vrtu, a Bio Plantella i tu nudi rješenje.

Iz Bio Plantella linije je nastao najaktualniji proizvod Bio Plantella Arion, to su plava zrnca na bazi prirodnih djelovanja, koje sto posto rješavaju problem s puževima, iznimno je učinkovit.
Znate li kada i kako presaditi orhideju? Pratite ove jednostavne korake
Tijekom suše, biljke teže primaju nutrijente i zato se tekuća gnojiva dodaju folijarno, odnosno putem listova, a posebno je važno da gnojiva koja se dodaju budu organska. Zato koristimo Bio Platenllu.

Vrt
Patuljaste i stupaste voćke idealan su izbor za balkone i male vrtove
Otkrijte zašto su patuljaste i stupaste voćke savršen izbor za male prostore

Patuljaste i stupaste voćke idealno su rješenje za one koji žele uživati u vlastitom voću, čak i ako nemaju veliki vrt.
Zahvaljujući kompaktnom rastu i visokoj produktivnosti, ove voćke savršeno se uklapaju u male vrtove, terase, pa čak i balkone – donoseći bogat urod bez potrebe za puno prostora.
Uvjeti potrebni za neometani rast
Osim niske vlažnosti tla, potrebno je zadovoljiti još nekoliko uvjeta kako bi naše voćke neometano rasle.
Ne smijemo ih saditi u blizini šume, jer će nam u proljeće probleme praviti različite biljne štetočine.
Voćke nije preporučljivo saditi niti u velikim udolinama. Mraz zna nastupiti i u rano proljeće, period koji je najbitniji za razvitak cvjetnih pupova.
Osim povoljnih klimatskih uvjeta te nagiba zemljišta koji ne smije biti prevelik, za sadnju je važna i kiselost tla. Većini voćnih sadnica odgovara pH vrijednost tla oko 6 do 6.5. Borovnice su iznimka s pH vrijednosti od 4,5 do 5.
Ukoliko je tlo prekiselo, tlo možemo povapniti te mu na taj način podići pH.
Pravila za sadnju
Vrlo atraktivan voćnjak za amaterski uzgoj čine patuljaste i stupaste voćke.
Kumkvat je idealan citrus za tegle
Na jednom hektaru može se posaditi čak 10 tisuća takvih sadnica, što ovakav tip voćki čini ekonomski vrlo isplativim i s obzirom da nam nisu potrebni nasloni niti drugi troškovi za uzgoj.
Na komercijalnim plantažama stupaste voćke mogu se saditi s međusobnim razmakom od svega pola metra.
Na amaterskim plantažama i u manjim voćnjacima obično sade na razmak od metar do metar i dvadeset. Stupaste jabuke ne moramo saditi isključivo u vrtu, već ih možemo držati i u većim žardinjerama na balkonima i terasama.

Već druge godine nakon sadnje možemo očekivati 10 do 15 kilograma plodova po stablu. Za razliku od stablašica, iskoristivost plodova kod stupastih voćki je stopostotna. Svi su plodovi nadohvat ruke što obiranje čini jednostavnim i brzim.
Ovaj tip voćki ima maleni porast pa ne zahtijevaju značajniju gnojidbu niti preobilno zalijevanje, već samo kada tlu zaista nedostaje vlage.
Najpopularnije opcije stupastih i patuljastih voćki
Osim stupastih jabuka, popularno je i patuljasto voće breskvi, krušaka, šljiva, višanja ili nektarina te drugih vrsta, koje se također mogu saditi u voćnjacima, ali držati i na terasama. Razmak na koji ih sadimo iznosi oko 50 do 70 cm, a osim što su korisne vrlo su i dekorativne te će uljepšati ambijent.
Osim što su prirodni izvor vitamina nadohvat ruke, patuljaste i stupaste voćke od sada mogu biti i živi ukras balkona ili atraktivan detalj u vašemu vrtu.








Vrtni alat
Najvažniji vrtni alat za proljeće u vrtu – provjerite imate li svih 5!
Bilo da ste iskusni vrtlar ili početnik, pravi alat uvelike će vam olakšati proljetne radove u vrtu

Proljeće je vrijeme kada priroda ponovno oživljava, a vrtlari s veseljem izlaze u svoje vrtove. No, uspješno vrtlarenje ne ovisi samo o ljubavi prema biljkama, već i o pravilnom odabiru i održavanju vrtnog alata.
Bilo da ste iskusni vrtlar ili početnik, poznavanje osnovnog, ali i suvremenog električnog alata može uvelike olakšati proljetne radove u vrtu.

Ključni alati za proljetne radove u vrtu
Proljetno uređenje vrta obuhvaća niz zadataka: uklanjanje suhog bilja, obrada tla, sadnja novih biljaka i obrezivanje. Evo osnovnog alata koji bi svaki vrtlar trebao imati:
1. Motika – nezamjenjiva za rahljenje tla, uklanjanje korova i pripremu gredica za sadnju.

2. Grabljice (metalne i lepezaste) – pomažu pri čišćenju lišća, ravnanju tla i raspodjeli komposta.

3. Škare za rezidbu – koristite ih za oblikovanje grmlja, orezivanje ruža i uklanjanje suhih grana.

4. Lopata i sadilica – idealne za premještanje zemlje i preciznu sadnju biljaka.

5. Kanta za zalijevanje ili crijevo s prskalicom – omogućuju kontrolirano i ravnomjerno zalijevanje mladih biljaka.

Prilikom izbora alata važno je obratiti pažnju na ergonomiju – alat treba dobro ležati u ruci kako bi rad bio što udobniji i sigurniji.
Koji alat treba imati svaki vrtlar?
Kako pravilno održavati i pohraniti vrtni alat
Vrtni alat često je izložen vlagi, zemlji i raznim mehaničkim opterećenjima, pa redovito održavanje čini veliku razliku. Evo nekoliko osnovnih pravila:
- Nakon svakog korištenja, alat operite i osušite.
- Metalne dijelove povremeno premažite lanenim ili strojnim uljem kako biste spriječili koroziju.
- Drvene drške povremeno izbrusite i premažite zaštitnim lakom ili voskom.
- Oštrice škara i noževa redovito naoštrite kako biste olakšali rad i spriječili oštećenja biljaka.
- Pohranite alat na suho mjesto – idealno obješene na zid ili u zatvorenom ormariću.
Ovakvim pristupom ne samo da produljujete vijek trajanja alata, već i čuvate svoju sigurnost tijekom rada.
Električni alati za jednostavnije vrtlarenje
Za veće vrtove ili intenzivnije radove, električni alati su prava pomoć. Sve više vrtlara danas koristi moderne uređaje koji štede vrijeme i štite leđa. Neki od najkorisnijih uključuju:
- Električne škare za živicu – omogućuju brzo i precizno podrezivanje većih površina.
- Kosilice i trimeri – nezaobilazni za održavanje travnjaka, uz mogućnosti za prilagodbu visine i širine rezanja.
- Lančane pile – pomažu u uklanjanju debljih grana ili pripremi drva.
- Električni kultivatori – olakšavaju obradu zemlje, pogotovo u većim vrtovima.
Kod odabira električnih alata važno je voditi računa o snazi motora, težini, sigurnosnim značajkama i dostupnosti zamjenskih dijelova. Redovito ih čistite nakon upotrebe i čuvajte u skladu s uputama proizvođača.

Uz pravilan odabir, održavanje i pametno korištenje vrtnog alata, proljetni radovi mogu postati pravo zadovoljstvo. Bilo da se oslanjate na klasične ručne alate ili moderne električne uređaje, cilj je isti – uredan, zdrav i bujan vrt koji će vas nagraditi svojom ljepotom kroz cijelu sezonu.