Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Mali vrtlari – uključite djecu u vrtne radove

Pretvorite vrtlarenje u igru za dijete

Imate obaveze u vrtu i oko kuće a nemate kamo s mališanima? Uključite ih u vrtne radove. Osim što im uključivanje pomaže u razvoju motoričkih vještina i povećava njihovu svijest o prirodi i obavezama, zajedničke aktivnosti mogu biti zabavne, edukativne ali i odličan način za provođenje kvalitetnog vremena na otvorenom.

Za početak im dodijelite jednostavnije zadatke poput skupljanja lišća i zalijevanja biljki a kasnije i one malo složenije. Vrtlarenje potiče kreativnost i razvija maštu. Dodijelite im mali dio vrta gdje oni mogu saditi što žele i brinuti se o tome. Zajedno birajte biljke koje brzo rastu, kako bi se rezultati brzo pokazali. To će im dati dodatnu motivaciju i osjećaj ponosa. Njega vlastitog vrta će razviti osjećaj odgovornosti, a dijeca tako mogu naučiti i nešto više o životinjama, rastu biljaka ali i važnosti očuvanja okoliša.

Pčele, leptiri i druge male životinjice sve manje utočišta pronalaze u prirodi. Birajte biljke koje privlače pčelice i leptire, stvorite mjesta gdje ježevi, kukci, ptice i druge male životinje mogu pronaći vlastita staništa, baš kao u prirodi. Osim biljaka za prehranu životinja, stvorite mjesta za skrivanje životinjica poput ježeva. Postavite i malu posudu s vodom, životinje će biti sretne a vaše dijete će naučiti vrlo važnu lekciju o odgovornom ponašanju prema životinjama.

Robotske kosilice – idealno rješenje za jednostavno i efikasno održavanje travnjaka

Djeca su radoznala pa je važno poticati želju za istraživanjem i postavljanjem pitanja. Objašnjavajte im životinjski i biljni svijet.

Pretvorite vrtlarenje u igru za dijete uz dječje kosilice i traktore

Pokrenite natjecanja u skupljanju lišća ili postavite druge slične zadatke. Korištenje igračaka i alata dizajniranih za djecu može učiniti vrtlarenje još zabavnijim. Igračke poput grabljica, lopatica i kantica za zalijevanje omogućuju stvarno sudjelovanje u vrtnim radovima.

Male dječje kosilice koje guranjem proizvode zvukove rada prave kosilice su hit za male vrtlare. Dječji traktori su savršeni za male pomagače koji na svojoj prikolici žele transportirati manje količine zemlje ili biljaka, što im dodatno nudi važan osjećaj važnosti i uključenosti u radne aktivnosti odraslih.

Vrt je prepun mogućnosti za kreativne projekte korištenjem prirodnih materijala poput lišća, kestena, koštica od trešanja, cvijeća ili češera. Izradite zajedno zanimljive predmete poput vjenčića od cvijeća, figurica o češera i kestena, mozaika od koštica trešanja ili ukrasite teglice za cvijeće od lišća ili koštica trešanja.

Vaša zelena oaza je izvor za mnoge aktivnosti. Potičite svoju djecu da istražuju, sami stvaraju i uživaju u svakom trenutku provedenom u vrtu. Uključite svoje mališane u vrtne i kreativne radove i stvorite lijepe zajedničke uspomene.

Oglas

Bilje

10 sobnih biljaka koje će vaš dom ispuniti predivnim mirisima

Ispunite svoj dom umirujućim mirisima prirode

Za mnoge vrtlare sezonski mirisi mirisnog vanjskog cvijeća dovoljan su razlog da ulože trud u sadnju i održavanje vrta. Uz cvjetnice s ovog popisa, možete se okružiti prirodnim cvjetnim aromama – čak i u zatvorenom prostoru

Jessica Mercer iz Plant Addicts-a i Justin Hancock, hortikulturist iz Costa Farms-a, podijelili su svoje omiljene biljke koje su prikladne za unutarnje prostore i koje lijepo mirišu, od jasmina i gardenije do naranče i eukaliptusa – uz savjete o tome kako svaka biljka može uspijevati u vašem domu.

1. Voštani cvijet (Hoya)

Hoye dolaze u raznim bojama – bijeloj, ružičastoj, ljubičastoj i drugima – te s različitim oblicima listova. “Većina vrsta ili sorti proizvodi grozdove voštanih cvjetova u obliku zvijezde, koji mogu mirisati na čokoladu, citrus ili vaniliju!” kaže Hancock. “Može cvjetati povremeno tijekom cijele godine ako dobiva dovoljno svjetla.”

2. Anđeoska truba

Ovo južnoameričko drvo, Brugmansia x candida, dobilo je svoje uobičajeno ime po jako mirisnim cvjetovima u obliku trube, kaže Mercer. “Cvjetovi su najmirisniji u večernjim satima i mirišu slatko, s notama mošusa, limuna i jasmina,” dodaje. “Najbolje će rasti i cvjetati ako se tijekom ljeta drži vani.”

Kada vanjske temperature padnu ispod 15 °C, Mercer preporučuje unos biljke unutra. “Možete ju pustiti da miruje zimi i spremiti je u hladan, suh prostor ili je održavati kao sobnu biljku na toplom, sunčanom prozoru,” savjetuje ona.

3. Kalamondin ili Sobna naranča

Iako ovo drvo neće donijeti plodove osim ako ga ručno ne oprašite, i dalje možete uživati u njegovom citrusnom mirisu. “Kalamondin proizvodi sitne bijele cvjetove u obliku zvijezde, sa slatkim mirisom narančinog cvijeta,” kaže Mercer. “Smjestite ga na najsunčanije mjesto koje možete pronaći, a ljeti ga stavite vani za dodatnu dozu UV svjetla.”

3. Gardenija

Ikoničan miris cvjetova gardenije inspirirao je bezbrojne parfeme i mirise za dom. “Gardenije su poznate po tome da zahtijevaju mnogo pažnje, kako u zatvorenom, tako i na otvorenom,” kaže Mercer. “Njihova potreba za visokom vlagom i toplim temperaturama daje im reputaciju ‘dive’, ali raskošni cvjetovi vrijede tog truda.”

4. Begonije

“Većina begonija nije poznata po svom mirisu, ali postoje neke sorte koje imaju lagan, slatkast miris,” kaže Mercer. Čajna ruža je odličan primjer. “Begonija čajne ruže ima obilne svijetloružičaste cvjetove tijekom cijele godine,” dodaje. “Begonije vole visoku vlagu i najbolje cvjetaju pri razini vlage od oko 50 posto.”

5. Lovor

Ako više volite aromatičan miris od slatkog, odlučite se za zimzeleni lovor. “Lovor (Laurus nobilis) ima mirisno lišće koje miriše na balzam, bilje i citruse, posebno kada se trlja ili zgnječi”, kaže Mercer.

6. Pasiflora

Većina vrsta pasiflore nema aromu, kaže Hancock, ali sorta Vanilla Cream je iznimka. Bijeli cvjetovi koji mirišu na med cvjetaju tijekom cijele godine.

“Ostaje manja od mnogih drugih uobičajenih pasiflora, pa je lakše uživati ​​unutra budući da ne morate obaviti tonu rezidbe da biste je držali pod kontrolom”, kaže Hancock. “Cvjetovi se otvaraju ujutro i često zatvaraju između ručka i podneva, pa ako ga uzgajate, svakako ga držite na mjestu gdje ćete moći uživati ​​u mirisu.”

7. Arapski jasmin

Iako se obično uzgaja kao biljka na otvorenom, Hancock je vidio kako arapski jasmin uspješno cvjeta dok prezimljava u sunčanom uredu.

“Navika je malo nezgodna – nije baš vinova loza, ali je previše vitak da bi bio dobro odgojen grm, osim ako ga ne orezujete”, kaže on. “[Ali] cvjetovi su prekrasni: pupoljci poput bisera graciozno se otvaraju u čiste bijele cvjetove koji imaju slatki miris jasmina. (Ovo je jasmin koji se koristi za dodavanje mirisa zelenom čaju.) Postoje varijante s jednim i dva cvata na raspolaganju; prema mom osobnom iskustvu, tipovi s jednim cvjetanjem obično daju više cvjetova od dvostrukih.”

8. Pelargonije

Pelargonije dolaze u više od desetak sorti; tri Hancockova omiljena izbora su Atomic Snowflake, Chocolate Mint i Orange Fizz.

“Veliki, listovi [Atomic Snowflake] su mekani i prošarani s nepravilnim kremasto-bijelim rubovima. Kada se protrljaju, listovi imaju citrusni miris s cvjetnim tonovima“, kaže Hancock. “Čokoladna metvica još je jedan favorit—ima velike, nejasne listove s ljubičastom mrljom u sredini i miris mente s čokoladnim prizvucima. Orange Fizz, kao što mu ime govori, miriše poput boce narančine sode.”

9. Madagaskarski jasmin

“Lijepa cvjetajuća loza s čisto bijelim, voštanim cvjetovima u obliku zvijezde i debelim kožastim lišćem, zabavno ju je omotati oko stupa ili rešetke”, kaže Hancock. “Ako ima dovoljno svjetla, izbacuje grozdove tih mirisnih cvjetova – koji imaju umjereno jak cvjetni miris – od proljeća do jeseni.”

10. Eukaliptus

Zemljani miris eukaliptusa prirodna je nadopuna cvjetnijim mirisima ostalih cvjetova na ovom popisu. “Eukaliptus je zabavan jer pruža cjelogodišnji miris iz lišća”, kaže Hancock. “To je također arhitektonska biljka, sa svojim uspravnim rastom i srebrno-plavim zaobljenim listovima. Ako imate dovoljno svjetla – i strpljenja – možete je uzgojiti u obliku stabla.”

10 najpopularnijih sobnih biljaka na Instagramu

Nastavite čitati

Bilje

12 sobnih biljaka koje možete uzgajati u staklenkama

Uz malo truda, uzgoj biljaka u staklenkama može postati prekrasan dodatak vašem domu

Uzgajanje biljaka u staklenkama može biti zabavno i vizualno privlačno. Iako se ne preporučuje stavljanje biljaka u posude bez drenažnih rupa, uz pažljiv režim zalijevanja i pravu vrstu, mogli biste postići uspjeh. Evo nekoliko potencijalnih biljaka koje možete isprobati za ovaj eksperiment bez drenaže.

1. Sanseveria

Sanseveria je jedna od najjednostavnijih biljaka za održavanje. Ne zahtijeva često zalijevanje i dobro podnosi zaboravljanje. Idealna je za one koji nemaju “zelene prste” ili nemaju previše vremena za brigu o biljkama. Ove biljke mogu preživjeti u gotovo bilo kojoj posudi, pod uvjetom da ih ne prekomjerno zalijevate.

2. Zlatni puzavac

Ako želite zadržati svoj zlatni puzavac u staklenki, postoji nekoliko stvari koje treba uzeti u obzir. Iako nije zahtjevna biljka, kao i većina tropskih biljaka, najbolje se razvija u dosljedno vlažnom (ali ne mokrom!) tlu. Stavite staklenku na policu ili u knjižnicu, jer kada imaju priliku ponekad narastu i do 2,4 metra!

Ove sobne biljke godinama mogu rasti u vodi – zemlja im nije potrebna

3. Kalateja

Kalateje su idealna vrsta za uzgoj unutar kuće, obožavaju vlagu i najbolje uspijevaju u dosljedno vlažnom tlu, što ih čini još jednim potencijalnim izborom za sadnju u staklenkama.

4. Vriježasta kamenika

Ove jednostavne biljke, koje se ponekad nazivaju jagodnim begonijama, odlične su za početnike jer rijetko imaju problema s štetočinama ili bolestima. Osim toga, njihova sposobnost brze ekspanzije znači da ćete u vrlo kratkom vremenu moći imati zapanjujuću biljku u središtu pažnje.

5. Carska begonija

Prilagodljive i svestrane, carske begonije vrlo su tolerantne na širok spektar uvjeta, a njihova reputacija kao jednostavnih za uzgoj mogla bi im omogućiti da se suoče s izazovom života u staklenki, iako će se bolje snalaziti u plitkim staklenkama koje su pune krupnijeg, poroznog supstrata. Postavite je na mjesto koje dobiva filtriranu svjetlost i rotirajte je tjedno kako biste osigurali ravnomjeran rast.

6. Zebrasta afelandra 

U svom prirodnom staništu u Brazilu, Zebrasta afelandra (Aphelandra squarrosa) može narasti do 2m. Međutim, kao sobna biljka, neće doseći te visine i maksimalno će narasti do oko pola metra. Ali nemojte se razočarati jer njezina kompaktna veličina kao dijela vašeg doma još jedan je razlog zašto bi mogla biti dobro prilagođena životu u staklenkama.

7. Drvo žada

Drvo žada (Crassula ovata) može biti odličan izbor za uzgoj u staklenkama zahvaljujući svojoj otpornosti na zanemarivanje, sposobnosti da se nose s korijenjem koje je pretrpano, izdržljivosti, niskim zahtjevima za održavanje i sposobnosti da izdrže duže razdoblja bez vode. Većina sukulenata voli da ih se ostavi na miru i često su žrtve prekomjernog zalijevanja od strane svojih vlasnika. Drvo žada se koristi u otvorenim terarijima, bez problema se prilagođavajući nedostatku drenaže.

8. Gospin vlasak

Gospin vlasak dobro reagira na skučenije prostore, što ga čini pogodnim za staklenke bez drenažnih rupa. Ova biljka može rasti u različitim svjetlosnim uvjetima, od indirektnog svjetla do polusjene, što je čini svestranom opcijom za staklenke smještene u različitim dijelovima doma.

9. Ludesia

Zbog svoje sposobnosti podnošenja uvjeta bez drenaže, poput terarija, i činjenice da se obično smatraju jednim od najlakših orhideja za uzgoj, ove biljke bi mogle biti dobar izbor za sadnju u staklencima, pod uvjetom da ih ne zalijete previše i ne stvorite močvarne uvjet. Ludisia, poznata i kao orhideja dragulj, prilagođena je za rast u tlu, a ne na drveću, pa može podnijeti zadržavanje vlage. Preferiraju plitke posude, što ih čini odličnim izborom za niske staklenke ili čak staklene zdjele.

Znate li kada i kako presaditi orhideju? Pratite ove jednostavne korake

10. Anturij

Anturij bi mogao biti dobra biljka za uzgoj u staklenci zbog svoje sposobnosti da podnosi visoku vlagu i zahtjeva umjerenu njegu. Ove biljke vole vlažno tlo, što se lako može održavati u staklenci, gdje se zadržava vlaga. Osim toga, anturiji su prilično otporniji i mogu se prilagoditi različitim uvjetima svjetlosti, što ih čini pogodnima za unutarnje prostore. Uz pravilno zalijevanje i odgovarajuće uvjete, anturij može lijepo rasti u staklenci i pridonijeti dekoraciji doma svojom raskošnom, sjajnom folirom i cvjetovima.

11. Asplenium nidus

Ova prekrasna paprat voli visoku vlagu, što se lako može održavati u staklenci. Staklenke pomažu u zadržavanju vlage, stvarajući uvjete slične prirodnom staništu ove biljke. Asplenium nidus može uspjeti u uvjetima slabije svjetlosti, što je pogodna karakteristika za unutarnje prostore gdje staklenke često nalaze svoje mjesto.

12. Saracenija 

Saracenije mesožderke idealno su prilagođene za uzgoj u staklenci zbog svojih specifičnih potreba. Ove biljke preferiraju vodene i močvarne uvjete, što staklenka može lako osigurati. Njihovi plitki korijeni mogu se dobro smjestiti u staklenkama, a visoka razina vlage pomaže im u očuvanju zdravlja. Osim toga, Saracenije koriste vodu za privlačenje i hvatanje insekata, što dodatno poboljšava njihovu sposobnost preživljavanja u ovakvim uvjetima. Stoga, staklenka može biti savršeno okruženje za njihovo uspješno uzgajanje.

Nekoliko savjeta za uspješno sadnju biljaka koje možete uzgajati u staklenkama

Ove biljke nekoliko samo su neke koje možete uzgajati u staklenkama. Stavite kamenčiće ili šljunak na dno staklenke kako biste stvorili prostor za odvod viška vode, što može spriječiti truljenje korijena. Prilikom zalijevanja budite oprezni i izbjegavajte prekomjernu vlagu. Bolje je zalijevati manje i postepeno dodavati vodu ako je potrebno. Postavite staklenku na mjesto s filtriranom svjetlošću kako biste osigurali optimalne uvjete rasta za biljku.



Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice