Vrt
Pravilna briga o pelargoniji ljeti – uz ove savjete ona će cvjetati obilnije i dulje od drugog ljetnog cvijeća
Pelargonijama ukrasite dom i uz malo mašte stvorite oazu za opuštanje

Iako svi željno iščekujemo trenutak godišnjih odmora, ponekad je dovoljan i onaj jednostavniji odmor – odmor za oči. Još uvijek stignete osmisliti vlastitu oazu mira i opuštanja, mjesto na kojem se odmaraju sva osjetila, a još idealnije je ako su to vaši balkoni, terase ili vrtovi. Stručnjaci inicijative Pelargonium for Europe (PfE) predstavljaju utočišta za odmor uz pelargonije koje se lako njeguju i otkrivaju zašto je ova biljka idealan izbor za sve koji sunčane ljetne dane rado provode u opuštanju.
Osjetite dašak Mediterana uz pelargonije
Sam pogled na pelargonije razigrat će vašu maštu i potaknuti vas da razmišljate o odmoru. To i ne čudi, budući da je ovo balkonsko cvijeće rasprostranjeno u osunčanim regijama južne Europe. Zahvaljujući južnoafričkom podrijetlu, mogu izdržati intenzivno podnevno sunce. Čak ni ekstremna vrućina i privremena suša neće utjecati na pelargonije. U kombinaciji s drugim biljkama koje vole sunce i toplinu, poput palmi ili limunovih stabla, dočaravaju mediteranski ugođaj koji se može mjeriti s bilo kojom destinacijom za odmor na jugu.
Kako njegovati cvatuće biljke tijekom ljeta
Da biste u svom vrtu, na balkonu ili terasi stvorili pravo utočište za odmor, cvjetnu raskoš pelargonija upotpunite vrtnim namještajem od ratana, dodacima od rafije, šarenim jastucima i atraktivnim prekrivačima koji će vanjskom dnevnom boravku dati svježinu i opušteni boho izgled. Ako svemu tome možete dodati i vlastiti bazen, sigurni smo da ćete imati odmor za pamćenje!

Namještaj i ukrasne tegle koje možete sami izraditi
Oni koji najljepše doba godine radije provode kod kuće, često ulažu puno vremena i ljubavi u uređenje vlastitog doma. Komadi namještaja iz kućne radinosti i tegle za biljke više su od pukog ukrasa. Oni vaš vanjski prostor čine jedinstvenim i stvaraju privlačnu i ugodnu atmosferu. Najbolja stvar u vezi toga je to, što sve možete dizajnirati po vlastitom ukusu.
Od starog ormara ili viška dasaka možete ručno izraditi natkrivenu klupu koja podsjeća na tradicionalne primorske klupe, a primjer možete vidjeti na slikama. Nudi zaštitu od vjetra i vremenskih nepogoda, čineći je savršenim mjestom za ugodan odmor u vašem vrtu. Šarene pelargonije u posudama i košarama uparene s ukrasnim dodatcima, ispunit će očekivanja pravog odmora.

Rezane pelargonije, postavljene u vaze na polici ili u ručno rađeni zidni izlog, daju dodatnu dozu čarolije. Ovakva dekoracija izgleda sofisticirano, a zapravo je vrlo jednostavna za izradu. Vrućim ljepilom pričvrstite epruvete na okrugle mramorne diskove, napunite epruvete vodom, u njih stavite rezane pelargonije i sve zajedno pričvrstite na zid pomoću nosača za tanjure.
Brine vas rezanje cvjetova pelargonija? To nije problem, naprotiv, potiče biljku da proizvede nove cvjetove.
Kako pravilno ukloniti uvenule cvjetove pelargonije?
Uz malo boje i kreativnosti vašoj staroj natkrivenoj klupi udahnite novi život. A, ako vam ponestane inspiracije, pogledajte na slici kako nijanse crvene mogu razigrati vaš vrtni kutak i učiniti ga mjestom u kojem ćete poželjeti provesti svaki slobodan trenutak.
Visoki učinak uz minimalno održavanje
Pelargonije su idealan izbor za sve koji sunčane ljetne dane radije provode opuštajući se umjesto u vrtlarenju. Ove biljke cvjetaju obilnije i dulje nego bilo koje drugo ljetno cvijeće te su iznenađujuće otporne i jednostavne za održavanje. Dovoljno svjetla, redovito zalijevanje i puno hranjivih tvari je sve što je potrebno pelargoniji da nastavi proizvoditi novo cvijeće od proljeća do jeseni.

Što se događa sa svom tom ljepotom ako želite otići na nekoliko dana, a nema nikoga tko bi se brinuo o vašim biljkama? S pelargonijama nećete imati problem. Budući da mogu pohraniti dovoljno vlage u svoje stabljike i lišće, lako mogu izdržati bez vode nekoliko dana. No, naravno, redovito zalijevanje potiče stvaranje novih cvjetova.
Automatski sustavi za navodnjavanje smanjuju količinu potrebnog zalijevanja i osiguravaju da se vaše pelargonije održavaju u najboljem mogućem stanju, iako ste dugo odsutni. Stavljanje pelargonija privremeno u hlad, također smanjuje njihovu potrebu za vodom. U slučaju duljeg izbivanja, a da pritom ne posjedujete automatski sustav za navodnjavanje, pelargonije možete orezati prije samog odlaska. Njihov će izgled privremeno trpjeti, no nakon nekog vremena izrast će i pružiti vam ljepotu kao i na samome početku.
Autor fotografija: „Pelargonium for Europe“
Vrt
Patuljaste i stupaste voćke idealan su izbor za balkone i male vrtove
Otkrijte zašto su patuljaste i stupaste voćke savršen izbor za male prostore

Patuljaste i stupaste voćke idealno su rješenje za one koji žele uživati u vlastitom voću, čak i ako nemaju veliki vrt.
Zahvaljujući kompaktnom rastu i visokoj produktivnosti, ove voćke savršeno se uklapaju u male vrtove, terase, pa čak i balkone – donoseći bogat urod bez potrebe za puno prostora.
Uvjeti potrebni za neometani rast
Osim niske vlažnosti tla, potrebno je zadovoljiti još nekoliko uvjeta kako bi naše voćke neometano rasle.
Ne smijemo ih saditi u blizini šume, jer će nam u proljeće probleme praviti različite biljne štetočine.
Voćke nije preporučljivo saditi niti u velikim udolinama. Mraz zna nastupiti i u rano proljeće, period koji je najbitniji za razvitak cvjetnih pupova.
Osim povoljnih klimatskih uvjeta te nagiba zemljišta koji ne smije biti prevelik, za sadnju je važna i kiselost tla. Većini voćnih sadnica odgovara pH vrijednost tla oko 6 do 6.5. Borovnice su iznimka s pH vrijednosti od 4,5 do 5.
Ukoliko je tlo prekiselo, tlo možemo povapniti te mu na taj način podići pH.
Pravila za sadnju
Vrlo atraktivan voćnjak za amaterski uzgoj čine patuljaste i stupaste voćke.
Kumkvat je idealan citrus za tegle
Na jednom hektaru može se posaditi čak 10 tisuća takvih sadnica, što ovakav tip voćki čini ekonomski vrlo isplativim i s obzirom da nam nisu potrebni nasloni niti drugi troškovi za uzgoj.
Na komercijalnim plantažama stupaste voćke mogu se saditi s međusobnim razmakom od svega pola metra.
Na amaterskim plantažama i u manjim voćnjacima obično sade na razmak od metar do metar i dvadeset. Stupaste jabuke ne moramo saditi isključivo u vrtu, već ih možemo držati i u većim žardinjerama na balkonima i terasama.

Već druge godine nakon sadnje možemo očekivati 10 do 15 kilograma plodova po stablu. Za razliku od stablašica, iskoristivost plodova kod stupastih voćki je stopostotna. Svi su plodovi nadohvat ruke što obiranje čini jednostavnim i brzim.
Ovaj tip voćki ima maleni porast pa ne zahtijevaju značajniju gnojidbu niti preobilno zalijevanje, već samo kada tlu zaista nedostaje vlage.
Najpopularnije opcije stupastih i patuljastih voćki
Osim stupastih jabuka, popularno je i patuljasto voće breskvi, krušaka, šljiva, višanja ili nektarina te drugih vrsta, koje se također mogu saditi u voćnjacima, ali držati i na terasama. Razmak na koji ih sadimo iznosi oko 50 do 70 cm, a osim što su korisne vrlo su i dekorativne te će uljepšati ambijent.
Osim što su prirodni izvor vitamina nadohvat ruke, patuljaste i stupaste voćke od sada mogu biti i živi ukras balkona ili atraktivan detalj u vašemu vrtu.








Vrtni alat
Najvažniji vrtni alat za proljeće u vrtu – provjerite imate li svih 5!
Bilo da ste iskusni vrtlar ili početnik, pravi alat uvelike će vam olakšati proljetne radove u vrtu

Proljeće je vrijeme kada priroda ponovno oživljava, a vrtlari s veseljem izlaze u svoje vrtove. No, uspješno vrtlarenje ne ovisi samo o ljubavi prema biljkama, već i o pravilnom odabiru i održavanju vrtnog alata.
Bilo da ste iskusni vrtlar ili početnik, poznavanje osnovnog, ali i suvremenog električnog alata može uvelike olakšati proljetne radove u vrtu.

Ključni alati za proljetne radove u vrtu
Proljetno uređenje vrta obuhvaća niz zadataka: uklanjanje suhog bilja, obrada tla, sadnja novih biljaka i obrezivanje. Evo osnovnog alata koji bi svaki vrtlar trebao imati:
1. Motika – nezamjenjiva za rahljenje tla, uklanjanje korova i pripremu gredica za sadnju.

2. Grabljice (metalne i lepezaste) – pomažu pri čišćenju lišća, ravnanju tla i raspodjeli komposta.

3. Škare za rezidbu – koristite ih za oblikovanje grmlja, orezivanje ruža i uklanjanje suhih grana.

4. Lopata i sadilica – idealne za premještanje zemlje i preciznu sadnju biljaka.

5. Kanta za zalijevanje ili crijevo s prskalicom – omogućuju kontrolirano i ravnomjerno zalijevanje mladih biljaka.

Prilikom izbora alata važno je obratiti pažnju na ergonomiju – alat treba dobro ležati u ruci kako bi rad bio što udobniji i sigurniji.
Koji alat treba imati svaki vrtlar?
Kako pravilno održavati i pohraniti vrtni alat
Vrtni alat često je izložen vlagi, zemlji i raznim mehaničkim opterećenjima, pa redovito održavanje čini veliku razliku. Evo nekoliko osnovnih pravila:
- Nakon svakog korištenja, alat operite i osušite.
- Metalne dijelove povremeno premažite lanenim ili strojnim uljem kako biste spriječili koroziju.
- Drvene drške povremeno izbrusite i premažite zaštitnim lakom ili voskom.
- Oštrice škara i noževa redovito naoštrite kako biste olakšali rad i spriječili oštećenja biljaka.
- Pohranite alat na suho mjesto – idealno obješene na zid ili u zatvorenom ormariću.
Ovakvim pristupom ne samo da produljujete vijek trajanja alata, već i čuvate svoju sigurnost tijekom rada.
Električni alati za jednostavnije vrtlarenje
Za veće vrtove ili intenzivnije radove, električni alati su prava pomoć. Sve više vrtlara danas koristi moderne uređaje koji štede vrijeme i štite leđa. Neki od najkorisnijih uključuju:
- Električne škare za živicu – omogućuju brzo i precizno podrezivanje većih površina.
- Kosilice i trimeri – nezaobilazni za održavanje travnjaka, uz mogućnosti za prilagodbu visine i širine rezanja.
- Lančane pile – pomažu u uklanjanju debljih grana ili pripremi drva.
- Električni kultivatori – olakšavaju obradu zemlje, pogotovo u većim vrtovima.
Kod odabira električnih alata važno je voditi računa o snazi motora, težini, sigurnosnim značajkama i dostupnosti zamjenskih dijelova. Redovito ih čistite nakon upotrebe i čuvajte u skladu s uputama proizvođača.

Uz pravilan odabir, održavanje i pametno korištenje vrtnog alata, proljetni radovi mogu postati pravo zadovoljstvo. Bilo da se oslanjate na klasične ručne alate ili moderne električne uređaje, cilj je isti – uredan, zdrav i bujan vrt koji će vas nagraditi svojom ljepotom kroz cijelu sezonu.