Povežimo se

Bilje

Ove sobne biljke najbolji su prirodni borci protiv plijesni u domu

Koliko god često čistili kuću, plijesan je neprijatelj kojeg se teško riješiti

Plijesan je uporna i tiho će nastaniti vlažne, tamne i loše prozračene kutke u domu kako bi održavala svoju koloniju.

Kako biste se riješili ovog neprijatelja, pomoć opet stiže iz prirode! Puno je biljaka koje imaju sposobnost apsorpcije toksina koje će pretvoriti u hranu i otpuštati pročišćen zrak nazad u vaš dom. Neke od njih su odlične u apsorpciji vlage, a manje vlage znači lošije uvijete za napredak plijesni.

Orhideja

Ona je puno više od cvijeta kojem se svi dive radi boja koje ju krase. Bijela, crvena, crvena, ljubičasta pa čak i crna – orhideje su odlični borci protiv vlage u domu, a tako će vas i riješiti spora plijesni koje se nalaze u zraku.

Ove sobne biljke gotovo je nemoguće uništiti – uz minimalnu njegu mogu živjeti desetljećima!

Kako biste i vi bili ponosan vlasnik predivne orhideje o njoj valja voditi brigu. Čuvajte je na mjesto na koje ne dopire direktno sunce i nemojte zaboraviti na dohranu koju ona jako voli.

Bršljan

Bršljan se može pohvaliti i nekim vrijednim svojstvima, osim svojom ljepotom. On će u vašem domu stvoriti zdravu okolinu. Studija koju je provela NASA otkriva kako ove penjačice mogu upiti opasne organske spojeve iz zraka. Na vama je samo da cvijet pravilno održavate i on će odraditi sav posao čišćenja zraka za vas.

Nemojte zaboraviti da može iritirati kožu pa koristite rukavice kada se bavite svojim bršljanom. Znamo da to nećete napraviti, ali ako se konzumira list bršljana, sve može završiti probavnim tegobama ali i poteškoćama s disanjem.

Spatifilum (Mirni ljiljan)

Postoji li osoba koja ne voli ljiljane i koja ih ne bi željela imati pokraj kreveta kada se probudi? Ova predivna biljka je poznata po tome što pročišćava zrak i prostoru nudi vlagu te tako nudi sve što trebate za miran san. Jednu stvar morate zapamtiti: ova biljka je otrovna i mora se čuvati van dohvata djece.

Pet najboljih prirodnih pripravaka za borbu protiv žohara

Potrebno ih je zalijevati redovno i zaštititi od direktne svjetlosti.

mirni-ljiljan-kupaonica-domnakvadrat

Palma

Elegantnog izgleda, ukras su svakom domu. Ovaj cvijet predivnog lista odličan je borac protiv vlage u zraku i uništit će spore plijesni u zraku pa je stavite u kupaonicu ili prostoriju u kojoj sušite rublje.

Palma voli sunce, ali ne direktno. Vode joj nemojte dodavati previše jer neće biti sretna.

Oglas

Bilje

Rujan je idealno vrijeme za sadnju jorgovana! Evo kako pravilno posaditi ove mirisne grmove

Savjeti o tome kako i kada uspješno posaditi ove mirisne grmove

Jesen je idealno vrijeme za sadnju grmova jorgovana, jer sadnja dok je vrijeme blago – ne pretoplo, ali ni prehladno – pomaže biljkama da razviju korijenje prije nego što stigne zima. U proljeće će vaši grmovi jorgovana biti u dobrom stanju i spremni za cvjetnu predstavu.

Dakle, bilo da želite posaditi živicu od jorgovana ili možda samo jedan grm kao upečatljivu biljku u velikoj posudi, ovaj vodič sadrži sve potrebne informacije za uspjeh.

Ove biljke sadite u rujnu i uživajte u svježim namirnicama cijelu jesen

Kada je pravo vrijeme za sadnju grma jorgovana?

“Sadnja jorgovana u jesenskim mjesecima dat će ovim cvjetnim grmovima dovoljno vremena da razviju zdrav korijenski sustav prije nego što tlo zamrzne u dubini zime,” kaže Rachel Bull, voditeljica vrtova u časopisu Homes & Gardens.

“Iako to može varirati ovisno o mjestu gdje živite, općenito, najbolje vrijeme za sadnju je nakon što prođu ljetne vrućine, ali prije prvog jakog mraza, obično negdje između rujna i studenog,” dodaje Rachel.

Dobro je pratiti jesenske vremenske prognoze kako biste osigurali da hladni val nije odmah na pomolu. Dokle god je vrijeme blago, možete početi sa sadnjom. Međutim, ako propustite taj vremenski okvir, preporučuje se čekanje do proljeća prije nego što posegnete za vilama i lopatom. Sadnja prekasno u jesen ili tijekom zime može biti izazovna, pa čak i pogubna za jorgovane.

Kako saditi jorgovane?

Iako su potpuno otporni na hladnoću, ovi proljetni cvjetni grmovi trebaju sunčano mjesto u vrtu, stoga uvijek razmislite gdje ćete smjestiti svoj jorgovan kako bi uživao u barem šest do osam sati sunca dnevno. Zapamtite, što više sunčeve svjetlosti grm dobije, to će više cvjetova proizvesti.

Koristeći čvrstu lopatu, iskopajte rupu pet do deset širu od korijenske kugle ili posude jorgovana, ali ne dublju. Ovo je važno jer ne želite da vaš novoposađeni jorgovan potone ili sjedi ispod razine tla, jer će voda tako otjecati prema bazi biljke i može uzrokovati truljenje.

Što se tiče gnojidbe jorgovana, oni uspijevaju u blago alkalnom tlu, pa je korisno prilikom sadnje dodati malu količinu vapna ili organskih koštanih obroka. Koštani obrok potiče razvoj korijena, pa lagano posipanje uz zemlju za sadnju može pomoći biljci da se uspostavi tijekom prvih nekoliko tjedana i mjeseci.

Orezivanje, zaštita i sadnja ruža – jesenska njega ovog cvijeta uključuje nekoliko važnih koraka

Na kraju, osigurajte da jorgovani imaju dovoljno prostora za rast. Preporučuje se sadnja na mjesto gdje imaju barem 15 cm prostora kako sunce ne bi bilo blokirano. Ako namjeravate posaditi mirisnu živicu, tada ih možete posaditi malo bliže. U tom slučaju preporučuje se redovito praćenje na plijesan i druge štetočine, jer sadnja jorgovana blizu jedno drugog ograničava cirkulaciju zraka.

Nastavite čitati

Bilje

Orezivanje, zaštita i sadnja ruža – jesenska njega ovog cvijeta uključuje nekoliko važnih koraka

Kako brinuti o svojim ružama u jesen, uz savjete o obrezivanju, sadnji i sprječavanju bolesti

Njega ruža u jesen je ključna ako želite izvući maksimum iz svojih ruža u nadolazećoj godini, omogućujući vašim cvjetovima da prežive zimu i ponovno procvjetaju kad se vrate proljeće i ljeto. Jesenska njega ruža uključuje nekoliko koraka, poput orezivanja, čišćenja, uklanjanja ocvalih cvjetova i uklanjanja oboljelog lišća. Ako redovito obavljate ove zadatke, sigurno ćete uživati u gledanju kako vaše ruže ponovno cvjetaju kada zima prođe.

Orezivanje

Iako mnogi vrtlari biraju orezivati svoje ruže tijekom zime, orezivanje ruža u jesen odlična je opcija ako želite uspostaviti uredan okvir za nadolazeću godinu. Koliko je učinkovito jesensko orezivanje ruža ovisi o vrsti ruža koje uzgajate; grmolike i penjačice posebno će imati koristi od orezivanja u jesen.

Koje ruže posaditi?

Skratite stabljike visokih grmolikih ruža kako biste smanjili njihovo ljuljanje tijekom zimskih oluja, jer to može olabaviti i oštetiti korijenje. Stabljike odrežite odmah iznad pupa koji je okrenut prema van kad god je to moguće.

Uklanjanje ocvalih cvjetova

Ako ne započnete orezivanje ruža u jesen i odlučite čekati zimu, i dalje je važno ukloniti ocvale cvjetove na kraju vegetacijske sezone, osim ako ne želite da vaše ruže razviju šipke.

Ako niste upoznati s pojmom, uklanjanje ocvalih cvjetova odnosi se na proces uklanjanja uvelih cvjetova. To omogućuje razvoj novih cvjetova tijekom sezone rasta te poboljšava oblik i izgled ruže. Važno je istražiti najbolje tehnike uklanjanja ocvalih cvjetova za vašu specifičnu sortu ruža, no općenito to uključuje rezanje ocvalog cvijeta iznad lišća, na kraju njegove kratke stabljike.

Uklanjanje ocvalih cvjetova dat će vašem vrtu uredan izgled pred zimu i pripremiti ruže za odličnu sezonu rasta nakon hladnijih mjeseci.

Prevenirajte širenje bolesti

Poberite i bacite sve preostalo lišće koje pokazuje znakove bolesti, poput crne pjegavosti, plijesni ili hrđe. Također skupite zaraženo lišće koje je palo na tlo, jer ono može prenijeti bolesti iz jedne godine u drugu.

Povećana vlažnost u zraku znači da njega ruža u jesen često uključuje suočavanje s prijetnjama poput štetnika i bolesti. Kao i uvijek, prevencija je bolja od pronalaženja lijeka kada otkrijete da su vaše ruže napadnute plijesni, crnim pjegama ili drugim vrstama bolesti i štetnika. Praćenje bolesti i štetnika ruža pomoći će vam da pripremite svoje ruže za snažnu godinu koja dolazi.

Kod crnih pjega, pobrinite se da izbjegavate zalijevanje lišća, zalijevajući samo tlo. Važno je dati svojim ružama dovoljno prostora da dišu. Ako primijetite crne pjege na lišću, jednostavno uklonite zaražene listove i primijenite topički sprej tjedno ako se čini da je to ponavljajući problem.

Plijesan je druga uobičajena bolest ruža koja se brzo širi i šteti općem zdravlju vaših ruža. Uklanjanje plijesni može biti dugotrajan proces koji zahtijeva pomno ispitivanje i orezivanje, pa je prevencija najbolja. Budući da plijesan raste zbog vlažnosti, pobrinite se da ruže imaju dovoljno prostora da dišu, što je jedan od razloga zašto može biti korisno orezivanje tijekom jeseni.

Premještanje ili sadnja ruža
Jesen je odlično vrijeme za sadnju novih ruža s golim korijenom ili presađivanje ruža koje bi bolje rasle na drugoj lokaciji, nakon što je orezivanje završeno. Razmotrite prostor potreban za sprječavanje mnogih od bolesti navedenih iznad ako želite izvući maksimum iz svojih ruža tijekom sljedećih godina rasta.

Ovako se sade ruže!



Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice