Povežimo se

Bilje

Vrijeme je za sadnju lukovica tulipana – pratite ove jednostavne korake

Tulipane je najbolje posaditi između rujna i sredine studenog

Bez obzira na to gdje živite, živopisni cvjetovi tulipana često označavaju početak proljeća i pružaju dašak boje nakon duge zime. Postizanje te idilične slike lako je uz malo planiranja i jesenske sadnje. Ova dva stručnjaka za vrtlarstvo otkrivaju kada je najbolje vrijeme za sadnju tulipanovih lukovica i kako osigurati uspjeh u proljeće.


Rujan je idealno vrijeme za sadnju jorgovana! Evo kako pravilno posaditi ove mirisne grmove

Kada saditi lukovice tulipana

Ako želite da živopisni tulipani ukrase vaše dvorište do proljeća, razmislite o sadnji između rujna i sredine studenog kada temperature počnu padati.

„Tulipani napreduju u hladnijim temperaturama,“ kaže Michele Brown, su vlasnica Brown Hill Farms, obiteljske farmi u Pennsylvaniji koja svake godine uzgaja više od 4 hektara tulipana, kao i druge cvjetove i usjeve poput narcisa, kukuruza i bundeva.

Brown preporučuje da se čeka dok temperatura tla ne dostigne oko 13 stupnjeva Celzija, ističući da tulipani najbolje uspijevaju u hladnijem vremenu. Za nju to znači sadnju 1. studenog svake godine kako bi osigurala uspješan urod za sljedeće proljeće.

Joe Moussa, vlasnik Mosaic Home & Garden Centra, također preporučuje da se čeka dok temperature ne padnu. „To im daje malo vremena da se ukorijene i prilagode prije prvih mrazeva.“

Kako posaditi lukovice tulipana

Za početak, trebat će vam vrtne rukavice, lopatica i lukovice koje želite posaditi.

  • Iskopajte rupu duboku oko 10 do 15 centimetara kako biste osigurali da je lukovica dovoljno duboko zasađena da preživi zimske mjesece.
  • Ako želite da vaši tulipani izgledaju bujnije kada procvjetaju, Brown predlaže sadnju lukovica na udaljenosti od samo 2,5 centimetra.
  • Umetnite lukovicu tulipana s vrhom okrenutim prema gore i ponovno napunite zemljom.
  • Zalijte lukovice. Lukovice tulipana ne trebaju puno vode, ali Brown preporučuje zalijevanje nakon sadnje, posebno ako sadite blizu svoje kuće ili u području gdje inače neće dobiti vodu. „Volje s malo vode, a to će pomoći da se počne razvijati njihov korijenski sustav.“
  • Stavite malč preko svježe zasađenih lukovica tulipana. I Brown i Moussa preporučuju dodavanje sloja malča ili sijena preko zasađenih lukovica tulipana, osobito ako živite u državi s posebno hladnim zimama.

Brown također preporučuje prekrivanje svježe zasađenih lukovica žičanom mrežom ako vaš dvorište često posjećuju jelene ili veverice. Time ćete spriječiti gladne životinje da grickaju vaše lukovice.

Oglas

Bilje

7 sobnih biljaka koje nikada ne biste trebali previše zalijevati

Kod nekih biljaka je puno sigurnije ostaviti ih suhim i žednim nego ih ‘utopiti’ vodom

Ponekad može biti nezgodno postići savršenu ravnotežu između premalo, previše ili upravo dovoljno zalijevanja biljaka. Međutim, kod nekih biljaka je puno sigurnije ostaviti ih suhim i žednim nego ih ‘utopiti’ vodom. Prekomjerno zalijevanje može dovesti do truljenja korijena, venuća, žućenja i opuštanja listova, a u nekim nesretnim slučajevima čak i do smrti biljke. Stoga je važno biti pažljiv s količinom vode koju dajete svojim biljkama te znati koje su biljke posebno osjetljive na prekomjerno zalijevanje. Evo sedam sobnih biljaka koje nikada ne biste trebali previše zalijevati.

Vrijeme je za sadnju lukovica tulipana – pratite ove jednostavne korake

1. Kaktus

Kao što ste možda pretpostavili, kaktusi također ne vole previše vode. Ove biljke zahtijevaju vrlo dobro drenirano tlo kako bi bile uspješne sobne biljke. Previše vode dovest će do stresa kod kaktusa i može uzrokovati brojne probleme.

2. Sukulenti

Sukulenti prirodno rastu u sušnim dijelovima svijeta, a kao sobne biljke tražit će slične uvjete. Prekomjerno zalijevanje dovest će do truljenja korijena i biljke će početi propadati.

3. Aloe vera

Kao i mnogi drugi sukulenti, aloe vera preferira dobro drenirano tlo. Da bi aloe vera napredovala, dajte joj male količine vode odjednom i pustite da se tlo potpuno osuši prije nego što je ponovno zalijete.

4. Begonije

Iako begonije trebaju redovito zalijevanje, važno je da tlo ne bude previše zasićeno. Prekomjerno zalijevanje može dovesti do žućenja listova te truljenja stabljike i korijena.

5. Afrička ljubičica

“Afrička ljubičica voli se osušiti između zalijevanja“, kaže Andrew Bunting, potpredsjednik hortikulture u Društvu za hortikulturu Pennsylvanije.

Također je važno biljku zalijevati tako da je stavite u tanjurić s vodom i kamenčićima za drenažu ili pažljivo koristite zalijevač s uskim vrhom kako biste izbjegli da voda dođe u kontakt s lišćem, dodaje.

6. Citrusna stabla

“Voće poput limete, limuna i naranče može se uspješno uzgajati u zatvorenom prostoru uz odgovarajuće uvjete temperature i svjetlosti”, kaže Bunting.

“Zalijevanje je također ključno za njihov uspjeh, jer su citrusna stabla osjetljiva na prekomjerno zalijevanje, što može uzrokovati stres i učiniti ih podložnijima napadima insekata“, objasnio je.

7. Lirasti fikus

Kao i mnoge druge vrste fikusa, lirasti fikus treba vlagu da bi napredovali, ali prekomjerno zalijevanje dovodi do truljenja korijena, kaže Bunting. Žućenje listova obično je znak da biljka dobiva previše vode, pa preporučuje zalijevanje jednom tjedno – i nikada ne dopustiti da biljke stoje u vodi.

Rujan je idealno vrijeme za sadnju jorgovana! Evo kako pravilno posaditi ove mirisne grmove

Nastavite čitati

Bilje

Rujan je idealno vrijeme za sadnju jorgovana! Evo kako pravilno posaditi ove mirisne grmove

Savjeti o tome kako i kada uspješno posaditi ove mirisne grmove

Jesen je idealno vrijeme za sadnju grmova jorgovana, jer sadnja dok je vrijeme blago – ne pretoplo, ali ni prehladno – pomaže biljkama da razviju korijenje prije nego što stigne zima. U proljeće će vaši grmovi jorgovana biti u dobrom stanju i spremni za cvjetnu predstavu.

Dakle, bilo da želite posaditi živicu od jorgovana ili možda samo jedan grm kao upečatljivu biljku u velikoj posudi, ovaj vodič sadrži sve potrebne informacije za uspjeh.

Ove biljke sadite u rujnu i uživajte u svježim namirnicama cijelu jesen

Kada je pravo vrijeme za sadnju grma jorgovana?

“Sadnja jorgovana u jesenskim mjesecima dat će ovim cvjetnim grmovima dovoljno vremena da razviju zdrav korijenski sustav prije nego što tlo zamrzne u dubini zime,” kaže Rachel Bull, voditeljica vrtova u časopisu Homes & Gardens.

“Iako to može varirati ovisno o mjestu gdje živite, općenito, najbolje vrijeme za sadnju je nakon što prođu ljetne vrućine, ali prije prvog jakog mraza, obično negdje između rujna i studenog,” dodaje Rachel.

Dobro je pratiti jesenske vremenske prognoze kako biste osigurali da hladni val nije odmah na pomolu. Dokle god je vrijeme blago, možete početi sa sadnjom. Međutim, ako propustite taj vremenski okvir, preporučuje se čekanje do proljeća prije nego što posegnete za vilama i lopatom. Sadnja prekasno u jesen ili tijekom zime može biti izazovna, pa čak i pogubna za jorgovane.

Kako saditi jorgovane?

Iako su potpuno otporni na hladnoću, ovi proljetni cvjetni grmovi trebaju sunčano mjesto u vrtu, stoga uvijek razmislite gdje ćete smjestiti svoj jorgovan kako bi uživao u barem šest do osam sati sunca dnevno. Zapamtite, što više sunčeve svjetlosti grm dobije, to će više cvjetova proizvesti.

Koristeći čvrstu lopatu, iskopajte rupu pet do deset širu od korijenske kugle ili posude jorgovana, ali ne dublju. Ovo je važno jer ne želite da vaš novoposađeni jorgovan potone ili sjedi ispod razine tla, jer će voda tako otjecati prema bazi biljke i može uzrokovati truljenje.

Što se tiče gnojidbe jorgovana, oni uspijevaju u blago alkalnom tlu, pa je korisno prilikom sadnje dodati malu količinu vapna ili organskih koštanih obroka. Koštani obrok potiče razvoj korijena, pa lagano posipanje uz zemlju za sadnju može pomoći biljci da se uspostavi tijekom prvih nekoliko tjedana i mjeseci.

Orezivanje, zaštita i sadnja ruža – jesenska njega ovog cvijeta uključuje nekoliko važnih koraka

Na kraju, osigurajte da jorgovani imaju dovoljno prostora za rast. Preporučuje se sadnja na mjesto gdje imaju barem 15 cm prostora kako sunce ne bi bilo blokirano. Ako namjeravate posaditi mirisnu živicu, tada ih možete posaditi malo bliže. U tom slučaju preporučuje se redovito praćenje na plijesan i druge štetočine, jer sadnja jorgovana blizu jedno drugog ograničava cirkulaciju zraka.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice