Povežimo se

Interijeri

Kako odabrati bezvremenske komade namještaja? Arhitektica otkriva vrijedne trikove

Trendove u uređenju interijera najviše prate javni objekti, poput restorana i hotela. A za uređenje stambenih objekata, stručnjaci preporučuju birati bezvremenske komade namještaja. Arhitekticu Sunčicu Mastelić Ivić pitali smo za smjernice kako ih odabrati. 

Prva tema kojom ćemo se baviti u ovoj sezoni je bezvremenski namještaj, za početak, objasni nam što zapravo znači bezvremenski namještaj? 

Bezvremenski namještaj kao što mu samo ime kaže, označava nešto što traje za sva vremena. To nam je jako interesantno i pokazat ćemo neke primjere, što to točno zapravo znači. To znači da kad uređujete sebi neki interijer vlastiti, da ćete imati komade namještaja koji će biti takvi po svojem dizajnu i obliku da vam uvijek traju, bez obzira na trendove kakvi vladaju, a onda ćete vi uskočiti u taj trendovski vlak na način da ćete to rješavati sa detaljima koji će se isplesti oko tog bezvremenskog namještaja. 

Kad sa nalazimo u dnevnoj sobi, pokaži nam što bi to točno značilo…

Ja uvijek predlažem da to budu veliki, voluminozni komadi zato jer to ujedno predstavlja i najveću investiciju u našem interijeru pa jedan od osnovnih primjera kojim se možemo pozabaviti su sjedeće garniture. Bilo da se radi o kutnoj garnituri ili da se radi o kombinaciji trosjeda i dvosjeda. 

Ako želimo da su bezvremenski, onda moraju biti neutralni. Šta znači, neutralni, da ne odskaču nikakvim specijalnim dizajnerskim elementima od onog svog osnovnog volumena?

Na ovom primjeru vidimo da imamo vrlo jednostavan oblik, imamo ravni rukonaslon koji nije zaobljen, nema dodatnih ukrasa, nemamo dodatnih prošitaka, niti na jastucima niti na djelu za sjedenje, boja je stopljena ili sa podom u ovom slučaju ili sa zidom, zašto zato da bi taj veliki komad namještaj se bolje utopio u prostor. I onda kao što na ovom primjeru vidimo, onda sa nekim malim detaljima uvijek možemo svake sezone ako želimo osvježiti i ubaciti se u trend. 

Spomenula si da, znači boje to su obično nekakve neutralne boje, kakvi su to oblici kakve preferiramo za bezvremenski namještaj?

Ovdje je jedan primjer koji je interesantan, zašto, jer ima malo drugačiji rukonaslon ali ga navodim zato što nas podsjeća na dizajn trosjeda još od prije 300 godina, to je oblik Chesterfield koji je vezan i za način šivanja i za način oblika samog trosjeda i tipično za taj Chesterfield trosjed su ovakva forma rukonaslona, pa premda je malo neuobičajenija od ostalih komada neutralnog namještaja, ipak možemo i ovu formu odabrati kao jednog kandidata za ono što bismo zvali bezvremenski namještaj. 

Rekla si znači mogu biti svijetle boje, neki neutralniji tonovi ali da može biti i neka tamna varijanta?

Možemo se odlučiti za neke tamnije modele pa onda predlažem u nekim konkretnijim tonovima sive. Kao što ovaj primjer govori. 

To uvijek moraju biti tonovi u skali sivih boja, u skali bež boja, u skali bijelih boja, u nekim rjeđim slučajevima, antracit i crna boja, ali to uvijek moraju biti neutralni tonovi to je važno. Možeš li nam još pokazati u blagovaonici, što bi to bio bezvremenski namještaj.

Što jednostavnije, to bolje. Uložite u komade i sad ćemo objasniti na kakvu vrstu jednostavnosti treba obratiti pažnju.  

Mislim da je dobro koncentrirati se na to da stol ima vrlo jednostavne noge, one mogu biti nešto deblje ili tanje, ovisno o finoći izvedbe, dobro je da su na rubovima, premda nije zabranjeno imati niti centralnu nogu ali onda treba biti jednostavna. Međutim, kod centralne noge onda imate situaciji da morate imati pozamašnu ploču koja će držati taj balast. 

A stolac?

A kod stolca, ponovit ćemo pravilo, on po svom obliku naravno mora imati i mora zadovoljiti puno više zahtjeva nego što to treba zadovoljiti stol, jer svi sjedite u tom stolcu, dakle, velika je tema da li taj stolac treba imati rukonaslon ili ne, važno je primijetiti da ukoliko uzmete stolac sa rukonaslonom da morate znati da li je taj rukonaslon takvog tipa da vi možete ga podvući pod stol ili je to nešto više, pa ne možete podvući pod ploču stola. 

Po svom oblikovanju, mora biti jednostavan bez suvišnih detalja, bez suvišnih prošitaka, noge također moraju biti jednostavne. Čuvajte se, ukoliko možete, zlatnih i srebrnih detalja jer vam to vrlo brzo može dosaditi. 

Intervju: Jasmina Franjić

Interijeri

Ako tražite posebno finu posteljinu koja će trajati generacijama, provjerite što nudi hrvatski brend Moel

A nakon uživanja u tuširanju, vrijeme je za leći u krevet. Da biste uronili u najljepše snove pobrinula se Mia Antunović, vlasnica tvrtke Moel, kreirajući vrlo posebnu posteljinu i mirisne svijeće.

Mia, Moel već treći put na Indizajnu, što ove godine predstavljate?

Svake godine su nam uglavnom ključne posteljine i to je naša, hajdemo reći, nekakav core business. Ove godine smo se odlučili za plavu jer nekako ima osjećaj da je ono vrijeme minimalizma, nekakvih neutralnih tonova, da je sve neutralno bijelo ili bež prošlo, polako se vraćaju boje ustvari u spavaću sobu, pa smo ove godine predstavili ovu našu navy blue posteljinu.

Koja je posebnost ove navy blue posteljine? Na dodir je prekrasna.

Općenito, posebnost svake naše posteljine što se one rade iz bala dugog konca, što znači da su puno izdržljivije. Njihova obrada je po svojoj vokaciji satenski pamuk ali su sto posto pamučne, samo imaju tu takozvanu satensku obradu, zato su tako glatke i ono što je najvažnije, da se peru na 95 stupnjeva sve naše posteljine, ne samo bijela nego i bojane. Izuzev maslina, koje su 3D printane, one se peru na 60, ali to je i dalje puno puno više nego što nude drugi proizvođači koji su maksimalno na 30.

Što se tiče plahti za madrac, ono što je posebno da imamo gumice na kutevima, a bokove imamo slobodne tako da recimo ako netko ima boxspring krevet da si može navući i sve naše plahte jer imaju 30 centimetara sa svih strana dodatno pa se sve može pokriti.

Ja sam veliki fan mirisnih svijeća, ako možemo pomirisati ove godine što imate.

Ove godine imamo naša glavna 4 mirisa u ponudi. Oni su uglavnom raspoređeni po varijacijama – po jačini. Neki ljudi vole jako neutralne mirise, blage mirise, čiste, neki vole jake mirise, tako da mi imamo japansku trešnju sa šljivom, što je onako najjači miris, možda najpopularniji kod ovih što vole da im se puno osjeti, a imamo s druge strane kontra tome nekakav pamuk koji miriši kao svježe oprana posteljina i on je recimo najneutralniji i najčešće se bira za poklone. Svijeće dolaze u dvije dimenzije, ovoj velikoj od skoro 600 grama i 200 gramskoj standardnoj.

Jako su posebne vaše svijeće, imaju baš lijepi onaj miris, kako je to postignuto?

Pa prvo mi koristimo prirodni sojin vosak, koji onda nije štetan za zdravlje, mirise bez ftalata, odnosno koji su zaslužni za jako veliku većinu bolesti, od hiperaktivnosti do problema s plodnošću i razno raznih drugih… Dosta velika zasluga za njihov predivan miris je koncentracija mirisa koji mi koristimo jer je u pitanju duplo veća koncentraciju od drugih proizvođača što naravno iziskuje i puno veću cijenu ali je naš ključ bio da Moel svijeća može stajat i neupaljena i da obujmi prostoriju s mirisom neovisno.

Nastavite čitati

Dizajn i trendovi

Lesnina otkriva trendove u dizajnu interijera u 2025.

Na nedavno održanom Indizajnu, Lesnina je pokazala kakvi nas trendovi očekuju iduće godine u dizajnu interijera. 

Spremate li se transformirati svoj životni prostor prateći najnovije trendove, Lesnina je na Indizajn sajmu pokazala kako bi ta transformacija trebala izgledati.  

Matija Mandić, direktor prodaje u Lesnini pojašnjava kako je Lesnina predstavila jedan cijeli moderan stan, u modernim bojama i trendovima koji su izašli ove godine ili koji dolaze već sad za sljedeću godinu u Hrvatsku.

Sve je u svijetlim bojama, kuhinja je kombinacija drva i svijetlog laka, u trendu su velike garniture u svijetlim bojama, mucasti materijali, bukle kod stolica. Spavaće sobe isto, boxspring kreveti, tako da sve u jednom novom svježem trendu koji dolazi na tržište.”

Kombinacija stila i funkcionalnosti

Ideje za dizajn interijera u idućoj godini biti će usmjerene na kombiniranje stila s funkcionalnošću. Bilo da vas privlači udobnost japandija, bogate teksture ili hrabri maksimalizam, novi će trend preferirati svijetle tonove, osobito u spavaćoj sobi. 

Dierktorica Lesnine, Petra Bizjak navodi kako, kao i svake godine, na sajmu pokušaju prezentirati sve trendove. “Smatramo se trendseterima, ono što vidite na našem štandu je definitivno ono što će u budućnosti biti trend i što će većina naših kupaca ipak priželjkivati.

Ove godine su u trendu veliki kreveti, visoka uzglavlja, varijanta tapeciranog boxspring kreveta. Postoji opcija da se da imamo krevete koji su boxspring zajedno sa postojećim madracom, nadmadracom, također postoji opcija da si sami modelirate krevet kakav vam odgovara u smislu da sami odaberete boju i dizajn okvira kreveta, a dalje onda birate po preferencijama, konstituciji, željama madrac i nadmadrac. Kada pričamo o nekakvim bojama, definitivno je trend svijetla boja u varijantama sive, smeđe, bež.”.

Kao i uvijek, htjet ćemo maksimalno iskoristiti svaki kutak za prostor za pohranu, a sve više pažnje posvećuje se unutrašnjosti ormara. Prije su to bile ono klasična podjela u smislu ladica, polica i prostor za vješanje, a sad je tu mnoštvo nekih mogućnosti u smislu liftova, podizača, spuštača, svega što nam omogućuje da svaki dio tog prostora bude, odnosno unutrašnjost ormara maksimalno iskoristiv. 

Kuhinjska inspiracija

Jedan pogled na novu kuhinjsku inspiraciju iz Lesnine potaknuti će vas na povratak toplim prirodnim tonovima drveta uz hrabro istaknutu funkcionalnost i jednostavnost s daškom vintage šarma. Upravo taj štih Lesnina je postigla odvažnim barskim stolcima, a uz kuhinju su savršeno kombinirali moderan blagovaonski stol. 

Kako odabrati bezvremenske komade namještaja? Arhitektica otkriva vrijedne trikove

“Također smo prezentirali ovdje na sajmu uz kuhinje Dieter Knoll i aparate uređaje Dieter Knoll koji su ekskluzivno dostupni u Lesnini i na njima je kuhao pobjednik Masterchefa, prezentirao njihove sve karakteristike i pokazao kako oni funkcioniraju.”, navodi sugovornica.

Zaobljeni rubovi i velike sofe ključni element trenda

Dizajneri će iduće godine biti usredotočeni na stvaranje prekrasnih prostora koristeći ležerno udoban namještaj bez kompromisa u stilu. Velike sofe, duboki stolci i zaobljeni rubovi, ključni su elementi nadolazećeg trenda koji se besprijekorno stapa s modernim i tradicionalnim dekorom. 

Lesnina je svojim štandom pokazala da ćemo iduće godine poželjeti interijer koji privlači sva osjetila. Dizajn koji uključuje teksture, mirise i osvjetljenje stvara impresivna okruženja koja utječu na raspoloženje svojih korisnika. 

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice