Povežimo se

Gradnja

Na ove stvari trebate obratiti pažnju ako planirate kupiti građevinsko zemljište

Kupnja građevinskog zemljišta i izgradnja kuće zahtijeva temeljitu pripremu, uključujući provjeru lokacije, infrastrukture i financijskih opcija, kako bi se osigurala isplativa i sigurna investicija

Imati vlastitu kuću san je mnogih mladih parova. U današnje vrijeme, popularne su manje obiteljske kuće koje često imaju prizemlje s kuhinjom, blagovaonicom i dnevnim boravkom koji izlazi na dvorište. To pruža idealan prostor za dnevna događanja i obiteljska druženja. Gornji kat obično je namijenjen spavaćim sobama i kupaonicama, čime se osigurava privatnost i udobnost.

Međutim, ponuda takvih kuća na tržištu nekretnina je ograničena. Zbog toga se mnogi odlučuju na kupnju građevinskog zemljišta kako bi izgradili kuću prema vlastitim željama i potrebama. Tako mogu osigurati funkcionalan tlocrt koji maksimalno iskorištava prostor i omogućuje jednostavnije prilagodbe promjenama životnih okolnosti, poput proširenja obitelji.

Prije kupnje je ključna stavka lokacijska informacija

Prije nego što se odlučite za kupnju zemljišta, važno je zatražiti lokacijsku informaciju od nadležnog ureda za prostorno planiranje. Ova informacija sadrži bitne podatke o namjeni prostora, mogućnostima gradnje, uvjetima, kao i o trenutno važećem prostornom planu za to zemljište.

Također, preporučujemo da provjerite udaljenost zemljišta od važnih sadržaja koje ćete često koristiti, poput trgovina, škola, bolnica i javnog prijevoza. Ako imate djecu ili planirate obitelj, važno je znati koliko je zemljište udaljeno od najbliže škole, zar ne.

Važne smjernice za kupnju građevinskog zemljišta

Prije same kupnje zemljišta, važno je provjeriti je li ono građevinsko ili, prema urbanističkom planu, smješteno u zoni građenja. Bitno je znati na kojem dijelu zemljišta je dopuštena gradnja.

Na primjer, zemljište može imati površinu od 850 m², ali samo je 500 m² u građevinskoj zoni, dok je preostalih 350 m² u zelenoj zoni gdje gradnja nije dozvoljena.

Fasade – na što sve treba paziti pri njihovu odabiru?

Također, trebali biste saznati koja je propisana minimalna veličina zemljišta, kolika je dopuštena izgrađenost, kao i minimalna udaljenost građevine od susjedne parcele. Sve su to ključne informacije koje morate znati prije nego se upustite u ovu investiciju.

Obratite pozornost na nagib terena, jer on može značajno utjecati na troškove gradnje. Uz to, provjerite mogućnosti odvodnje i stabilnost tla.

Infrastruktura je također od ključne važnosti. Provjerite dostupnost komunalnih usluga kao što su voda, struja, plin i internet.

Orijentacija zemljišta i pristup terenu također igraju važnu ulogu. Dobra orijentacija kuće omogućava maksimalno iskorištavanje prirodnog svjetla, što može smanjiti potrebu za umjetnim osvjetljenjem i povećati energetsku učinkovitost. Pravilna pozicija kuće može pomoći u regulaciji unutarnje temperature.

Dobar pristup terenu ključan je ne samo za dovođenje građevinskog materijala i opreme, već i za olakšavanje svakodnevnog života nakon useljenja.

Kako financirati kupnju?

Ako vaša ušteđevina nije dovoljna za kupnju zemljišta, razmotrite mogućnosti stambenog financiranja. Prije odabira banke i vrste kredita, usporedite sve uvjete i mogućnosti financiranja te procijenite svoju sposobnost uredne otplate kredita.

Jeste li znali da kreditne institucije obično financiraju kupnju građevinskog zemljišta, ali da neke banke, primjerice, nemaju u ponudi financiranje komunalnog uređenja zemljišta? Zato je važno provjeriti sve opcije kreditiranja sa svojim bankarom. Također, možete iskoristiti uslugu besplatnog kreditnog posredovanja kako biste pronašli najbolje rješenje za svoje potrebe.

Uvjeti koji su potrebni da bi potkrovlje postalo dom

Kreditna institucija će procijeniti vašu kreditnu sposobnost, zatražiti izradu procjene vrijednosti zemljišta te donijeti odluku o odobrenju kredita. Nakon solemnizacije ugovora o kreditu i upisa založnog prava na zemljištu (hipoteka može biti i na zamjenskoj nekretnini), slijedi isplata stambenog kredita i uknjižba prava vlasništva.

Važno je da prilikom izbora kredita odaberete opciju koja najbolje odgovara vašim potrebama i financijskim mogućnostima.

Preporuka: Temeljita priprema

Kupnja građevinskog zemljišta zahtijeva temeljitu pripremu i istraživanje kako biste osigurali da je to prava odluka za vas i vašu obitelj. Od provjere zemljišta i njegove lokacije do razumijevanja financijskih opcija i uvjeta, svaki korak je važan za postizanje vašeg cilja.

Planiranje vam može pomoći izbjeći mnoge uobičajene zamke i osigurati da vaša investicija u budući dom bude što sigurnija i isplativija. S pravim informacijama i planom, možete uspješno započeti put prema izgradnji kuće iz snova na zemljištu koje ste pažljivo odabrali.

Autor: Martina Mataić Škugor, Opereta.hr

Arhitektura i dizajn

Ekološki životni stil uz niske režije – poslušajte iskustva življenja u CLT kućama

U prethodnim emisija već smo govorili o kućama građenim od CLT-a. Sada smo posjetili stanare tih kuća i provjerili kakva su njihova iskustva te jesu li doista niže režije u odnosu na klasičnu gradnju. 

Naselje u Velikoj Mlaki nadomak Zagreba i Velike Gorice, sastoji se od 44 dvojne i trojne montažne kuće koje su u potpunosti izrađene od CLT-a. 

“CLT ploče križno su lamelirano drvo, lijepljeno u više blokova pod visokim pritiskom, koriste se u namjeni izgradnja kuća, izgradnja visokih zgrada. Dolaze nam u debljinama od 80 milimetara, širine tri metra 20, dužine do 20 metara. 

To nije klasična modularna gradnja sa nekim građevinskim gredama ili sendvič panelima, ovo je križno lijepljeno lamelirano drvo, kvalitetom je to vrhunski.”, pojašnjava Josip Šebalj, prodajni savjetnik tvrtke Frischeis.

Debljina zida u ovim kućama iznosi 100 milimetara debljine, a međukatna konstrukcija je 160 milimetara. Za ovaj je projekt korištena smreka, a CLT se izrađuje još od bora i jele. Osim što je gradnja puno brža od klasične, a kuće su otporne na potrese do 7 stupnjeva po MCS skali, brojne su prednosti života u ovakvim kućama. 

“Kad uđete u objekt ili kuću koja je napravljena od CLT-a, apsolutno je drugačija klima. Tu dolazimo do te vrlo, vrlo dobre izolacije i CLT vole nazvati zdravijom, boljom alternativom armiranom betonu, a ima istu nosivost, a manje je težine. “, dodaje.

Vlado Maršić, Vlasnik CLT kuće navodi kako mu je cijeli život bio san napraviti nešto tako od drva.

“Za CLT kuću smo se odlučili kako sam se školovao na šumarskom fakultetu, cijeli život je bio plan napraviti nešto svoje sa drvom. Međutim, kada sam se školovao, konstantno smo živjeli u najmu i nakon završetka školovanja smo žena i ja odlučili uzeti nešto svoje. I taman je ovaj projekt krenuo s realizacijom kada smo vidjeli da se ovdje ima prostora za napredovanje, za život, blizina grada, blizina mjesta gdje radimo. “

Vlado kaže da sama spoznaja da je kuća napravljena od prirodnih materijala ima umirujući učinak, a najviše ih se dojmila toplinska izolacija. 

“Što se tiče toplinske izolacije, mi u zimskim mjesecima upalimo ventilokonvektore da rade dva sata, zatim ih isključimo i toplina se zadržava samo tako. Međutim, preko ljeta klimu nije ni potrebno paliti. Nama je razlika temperature čak do 7 stupnjeva, vani je recimo 32, nama je u kući 20, 26, 27 sa otvorenim vratima. Znači, sprječavanje ulaska toplog zraka unutra, zadržavanje hladnog zraka u samoj prostoriji.”, dodaje.

Ivana Pavušek u kući živi godinu dana i njeno iskustvo života u CLT kući bolje je od očekivanog. 

“S obzirom da su ovo dvojne kuće, bojala sam se zvučne izolacije, međutim, kad su nam susjedi uselili prije par mjeseci, kao da ih i nema, nije se ništa promijenilo.” 

Benefite niskog energetskog razreda stanovnici su osjetili već prve zime. 

“Energetski razred je A+ i režije su minimalne, sve je na struju i kad usporedim sa drugim ljudima koji se griju na plin, nama su režije stvarno minimalne. Prve zime nam grijanje skoro pa i nije bilo potrebno, grijali smo samo u prizemlju, toplina kako odlazi gore. Do 12. mjeseca smo otvarali prozore jer nam je bilo prevruće koliko se zapravo toplina zadržava u prostoru.”, dodaje.

Istraživanja pokazuju da je život u kućama izrađenim od križno lameliranog drva ima brojne prednosti. Pozitivno utječe na smanjenje razine stresa, bolja koncentracija te snižavanje krvnog tlaka. 

Iako eksterijer ničime ne odaje da su kuće građene od drveta, u interijeru su namjerno ostavljene poneke vidljive grede koje daju poseban dojam svakom stilu uređenja interijera. 

Nastavite čitati

Gradnja

Proizvod koji donosi konfor: Inovativna WC školjka s funkcijom bidea

Kupaonice su postale SPA oaze čijem uređenju posvećujemo sve više pažnje, a brojni su noviteti omogućili moderan dizajn i posebne tretmane

Brojni noviteti predstavljeni su na ovogodišnjem sajmu interijera. Među njima se ističe TECE koji je na domaćem tržištu prisutan već gotovo 20 godina, a sada je svoj asortiman obogatio novim proizvodima sanitarne keramike. 

“Ove godine smo predstavili po prvi puta WC keramiku i imamo novi proizvod TECE Neo, to je wc školjka sa funkcijom tuša koju smo upgrade napravili u odnosu na prije 5 godina na TECE vam koji smo napravili prije 5, 6 godina, 2018 godine.”, otkriva Goran Božić, direktor tvrtke TECE.

TECE Neo je wc školjka s funkcijom bidea koja se od sličnih školjki izdvaja po jakom i bogatom mlazu vode te ugrađenoj tehnologiji za nisku potrošnju vode izravno iz vodovoda i jednostavnom rukovanju. 

Kako navodi sugovornik, ona funkcionira bez električne energije, uz dva gubma (jedan s lijeve, jedan s desne strane), za toplu i hladnu vodu te je sasvim jednostavna za montažu i ima funkciju tuša.   

Zahvaljujući bezvremenskom dizajnu, TECE sanitarna keramika uklapa se u svaki stil uređenja kupaonice, a umivaonici optimalnog oblika i funkcija te elegantnog dizajna dostupni su u različitim dimenzijama. 

“Umivaonike imamo prvi puta tu, imamo i druge wc školjke, imamo bidee i kompletno taj dio je prvi puta izašao iz zida van. Do sad smo uvijek bili u zidu, sa vodokotlićima, sa tuš kanalicama, sa nekim drugim proizvodima…”, pojašnjava.

Nadgradni umivaonici različitih oblika i veličina

Nadgradni umivaonici različitih su oblika i veličina što ih čini fleksibilnijim izborom za sve veličine kupaonica. Osim što zauzimaju manje prostora, podižu ukupan dojam dizajna i jednostavnije se održavaju dok izbočeni rubovi sprječavaju prskanje vode. 

“To su klasični umivaonici, nismo mi sad išli nešto posebno raditi. To je prvi korak, gdje smo ih sad predstaviti prvi puta i to samo jedan mali dio umivaonika u standardnoj bijeloj boji, ali ćemo naravno to proširiti u drugim nijansama, drugim bojama.”, otkriva sugovornik.  

Prateći zahtjeve tržišta i navike kupaca, TECE svoj asortiman nadopunjuje tuš kanalicama u vrlo aktualnoj mat završnoj obradi s dvostrukim premazom koji osigurava dugotrajnu izdržljivost baršunaste površine. Tijelo tuš kanalice izrađeno od plemenitog čelika i bez fuga osiguravaju jednostavno održavanje, a pripadajuća dizajnerska rešetka lako se uklapa u prostor za tuširanje.  

Za potpunu slobodu u uređenju kupaonice, dostupne su i aktivacijske tipke za ispiranje od različitih materijala i dizajna, poput brušenih reljefnih površina koje prate popularne teme u dizajnu kupaonica. 

“Kad govorimo o trendovima, kupci traže da bude sve od istog proizvođača, pa nas je to potaknulo da krenemo malo u tom smjeru razmišljati drugačije.”, zaključuje.

TECE nudi kompletna, inovativna i suvremena rješenja za kupaonice koja se jednostavno implementiraju u svaki projekt obnove ili novogradnje. 

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice