Josipa Dumančić
Klasična, moderna, mediteranska.. Savjeti kako urediti kuhinju u stilu koji volite
Svaki stil kuhinje nosi svoju priču- ima svoje specifične karakteristike, materijale i atmosferu koju prenosi
Ključ uspjeha je u detaljima – od odabira rasvjete i materijala, do boja i ukrasa. Pravi odabir stila stvara ne samo estetski ugodan prostor, već i funkcionalan ambijent u kojem će korisnici uživati.
Uređenje klasične kuhinje
Klasični stil kuhinje donosi bezvremensku eleganciju i profinjenost, spajajući tradicionalne elemente s modernom funkcionalnošću. Karakteriziran je bogatim materijalima i pažljivo odabranim detaljima koji odražavaju luksuz, ali i pristupačnost. Ova vrsta kuhinje nikada ne izlazi iz mode jer kombinira bezvremenski stil s praktičnošću, stvarajući prostor koji se jednako koristi za svakodnevne aktivnosti, kao i za svečana okupljanja. Elementi su izrađeni od kvalitetnog drveta poput hrasta, oraha ili medijapana, često ukrašeni rezbarijama, panelima i klasičnim profilima.
Boje koje dominiraju su neutralne i sofisticirane – krem, bijela, bež, tamno drvo, a povremeno i tamnije nijanse poput sive, tamnozelene ili plave. Radne površine su obično od mramora, granita ili kvarca, s glatkim i poliranim završnim obradama koje odišu luksuzom i izdržljivošću. Klasične kuhinje također često uključuju pločice s diskretnim uzorcima ili mozaik detaljima, posebno u dijelovima iza radnih ploha. Rasvjeta igra ključnu ulogu u postizanju ugodne atmosfere.
Bogati lusteri, često kristalni ili s metalnim elementima, donose dozu elegancije, dok su zidne lampe ili ugradbena svjetla praktična za radne površine. Klasične kuhinje odišu elegancijom i luksuzom, sa fokusom na detalje poput ukrasnih lajsni, profiliranih rubova i ukrašenih ručki od mesinga ili zlata. Cjelokupan dojam je otmjen, ali topao i ugodan, što ih čini savršenima za one koji traže spoj tradicionalne estetike i moderne udobnosti.
Rustikalna kuhinja
Rustikalna kuhinja ima poseban šarm. Ona je mjesto za kuhanje i uživanje, ali i prostor gdje se priče prenose kroz generacije, gdje mirisi domaćeg kruha i svježe pripremljenih obroka obavijaju prostor. Rustikalni stil kuhinje nije samo estetika – to je način života. Stvoren je za one koji vole autentičnost i prostor u kojem svaki detalj ima svoju priču. Središnji element rustikalne kuhinje je drvo – masivno, često s vidljivim godovima, koje pričaju priču o vremenu i prirodi.
Uređenje interijera s niskim budžetom: Uz malo kreativnosti i znanja, sve je moguće
Kuhinjski otoci, često s masivnim drvenim pločama, služe kao srce ove vrste kuhinje, okupljajući obitelj i prijatelje u prostoru koji nije samo funkcionalan, već i emotivno bogat. Bez obzira je li riječ o tamnijem drvu poput oraha ili hrasta, ili svjetlijim nijansama bora i jasena, drvo u rustikalnim kuhinjama donosi onaj prepoznatljivi osjećaj prirodne udobnosti. Elementi su robusni, s ručno izrađenim detaljima, a patinirane površine često daju prostorima osjećaj dugovječnosti i karaktera.
Rustikalne kuhinje često uključuju i kamene elemente – radne ploče ili zidne obloge od grubog, neobrađenog kamena. Pločice, ako se koriste, često imaju ručno izrađene uzorke ili starinski izgled. Boje u rustikalnim kuhinjama su zemljane i prirodne – duboke nijanse smeđe, tople tonove terakote, krem i bež, koje stvaraju opuštajuću atmosferu. Detalji poput starinskih bakrenih lonaca koji vise iznad kuhinjskog otoka, keramičkih zdjela, vaza s cvijećem, zdjela sa svježim voćem, zavjesa od lana ili ručno tkani stolnjaci donose osjećaj domaće udobnosti. Svjetlost u ovim kuhinjama dolazi iz velikih prozora, kroz koje ulazi prirodno sunčevo svjetlo- dopunjena starinskim visilicama ili željeznim lusterima s toplim sjajem. Svjetiljke od kovanog željeza ili bakra dodatno naglašavaju osjećaj seoskog šarma.
Moderni minimalistički stil
Ovdje je fokus na funkcionalnosti i jednostavnosti, bez suvišnih ukrasa ili detalja. Elementi su često bez ručkica, s ugrađenim sistemima za otvaranje. Najčešće se koriste bijela, siva, crna i antracit boje. Moderni minimalistički stil kuhinje karakteriziraju čiste linije, glatke površine i suptilna, neutralna paleta boja.
Radne površine su od kvarca, betona ili stakla, čime se postiže sofisticiran, ali jednostavan izgled. Kuhinja u ovom stilu često uključuje vrhunske uređaje, pažljivo skrivene unutar ormarića kako bi se zadržao uredan izgled. Rasvjeta je minimalna, s ugrađenim led svjetlima u ormarima i stropu, a svjetiljke geometrijskih oblika ili neobične forme.
Industrijski stil kuhinje
Industrijski stil kuhinje nosi u sebi onu prepoznatljivu sirovu energiju urbanih prostora, stvarajući jedinstvenu atmosferu u kojoj se spajaju funkcionalnost i estetska hrabrost. Inspiriran tvorničkim halama i radnim prostorima starih industrijskih zgrada.
Glavni elementi ovog stila uključuju vidljive ciglene zidove, beton i tamno drvo. Umjesto savršenih, poliranih površina, ovdje dominiraju izloženi zidovi od cigle, neobrađeni beton i metalne konstrukcije. U kombinaciji s tamnim, hrapavim betonom, stvaraju savršen kontrast između sirovog i sofisticiranog. Radne površine u industrijskoj kuhinji često su izrađene od metala, nehrđajućeg čelika ili tamnog drva s grubom teksturom.
Moderna klasika u predivnom stanu od samo 38 kvadrata – ključnu ulogu imaju boje
Drvo, s druge strane, unosi toplinu i prirodnu ravnotežu u cijelu priču. Jedan od najvažnijih elemenata industrijskog stila je njegova funkcionalnost. Sve je osmišljeno tako da bude praktično, jednostavno i dugotrajno, ali bez gubitka vizualne privlačnosti. Kuhinjski uređaji su često od inoxa, integrirani u dizajn na način da se savršeno uklapaju u cjelokupnu sliku. Često se koriste industrijske slavine s fleksibilnim cijevima, dodajući funkcionalni, ali i estetski naglasak. Elementi su jednostavnih oblika, bez suvišnih ukrasa, a otvorene police su čest element u industrijskim kuhinjama i omogućuju izlaganje lonaca, tava i drugih kuhinjskih alata, čineći ih dijelom dekoracije i naglašavaju funkcionalnu estetiku.
Metalni okviri, rešetke ili zidne police od željeza dodatno naglašavaju urbanost. Boje u industrijskom stilu su neutralne i tamne, sa sivim, crnim, tamnosmeđim i metalnim nijansama koje dominiraju prostorom. Velike, metalne lampe često vise iznad kuhinjskog otoka ili radnih površina, osvjetljavajući prostor toplim, zlatnim svjetlom. Zrači snagom i karakterom, privlačeći one koji vole nesavršenosti, autentičnost i prostor u kojem svaki materijal, od cigle do betona, priča vlastitu priču.
Skandinavski stil kuhinje
Skandinavski stil kuhinje nosi sa sobom nenametljivu ljepotu i funkcionalnost, utjelovljujući filozofiju koja slavi jednostavnost, prirodne materijale i svjetlost. Iako su linije jednostavne, a prostor čist, skandinavske kuhinje nikad ne djeluju hladno ili sterilno. Topli, mekani tekstili, poput lanenih kuhinjskih krpa ili pamučnih stolnjaka, i pažljivo odabrani detalji – vaze s granama, keramika u prirodnim tonovima ili drvene daske za rezanje unose duh domaće atmosfere i personaliziraju prostor. Ovaj stil nije samo estetski trend, već način života– prozračan, svijetao i usmjeren na stvaranje osjećaja mira i ravnoteže u domu. Skandinavska kuhinja ne stvara samo vizualni sklad – ona stvara prostor u kojem se osjećamo ugodno, spokojno i povezano s prirodom.
Glavna karakteristika skandinavske kuhinje je njena svijetla paleta boja, u kojoj dominira bijela, koja reflektira svjetlost i čini prostor svjetlijim i prostranijim. Elementi su jednostavnih, čistih linija, bez pretjeranih ukrasa, no često s naglaskom na prirodno drvo. Svijetli drveni podovi, najčešće u boji breze ili bora, dodatno ističu prirodni element, dajući prostoriji osjećaj otvorenosti i harmonije. Materijali u skandinavskom stilu su uvijek prirodni i funkcionalni.
Drvo, kamen, lan i pamuk čine osnovu ovog dizajna, a svaki materijal odabran je ne samo zbog estetike, već i zbog dugovječnosti i kvalitete.
Drvene radne ploče su često od svijetlog hrasta ili jasena. S druge strane, kamene ili kvarcne ploče donose moderan dodir, zadržavajući pritom jednostavnost i eleganciju. Prirodna svjetlost igra ključnu ulogu u skandinavskim kuhinjama. Veliki prozori bez zavjesa ili s laganim, prozirnim tkaninama omogućuju maksimalan prodor dnevne svjetlosti, koja unosi život i energiju u prostor. Rasvjeta je također pažljivo odabrana – minimalističke visilice u bijelim ili crnim tonovima, jednostavnih oblika, osvjetljavaju prostor bez previše ukrasa, stvarajući ugodnu atmosferu. Ponekad se koriste i dizajnerske lampe, ali uvijek s naglaskom na funkcionalnost.
Mediteranski stil kuhinje
Mediteranski stil kuhinje ne donosi samo estetiku, već i cijeli način života– ležeran, radostan i usmjeren na uživanje u trenucima, hrani i okupljanjima. Ono što odmah privlači pažnju u mediteranskoj kuhinji jest njezina paleta boja. Tonovi inspirirani prirodom– topla zemljana smeđa, zlatnožuta, terakota, maslinasta zelena i bogata plava boja čine prostor dinamičnim i punim života. Mediteranski stil kuhinje stvara prostor ispunjen svjetlom, bojama i teksturama koje mame osmijeh i pozivaju na druženje.
Prirodni materijali su srž mediteranskog stila. Drvo, posebno maslina ili hrast, često je zastupljeno u kuhinjskim elementima, od rustikalnih ormarića do debelih drvenih radnih ploha.
Keramičke pločice su nezaobilazne u mediteranskoj kuhinji, a često dolaze u bogatim uzorcima i bojama– od šarenih mozaika do jednostavnih, ručno oslikanih uzoraka koji podsjećaju na stare kuće u Toskani ili na bijele grčke vile uz obalu. Podovi su najčešće prekriveni terakota pločicama, koje svojim zemljanim tonovima unose toplinu u prostor, dok su zidovi iznad radnih ploha često ukrašeni keramičkim pločicama, morskim uzorcima ili geometrijskim oblicima koji unose dašak mediteranskog duha.
Mediteranska kuhinja je svjetlost sama po sebi. Veliki prozori, često ukrašeni zavjesama od laganih, prozračnih tkanina poput lana, omogućuju ulazak obilja prirodnog svjetla koje obasjava svaki kutak kuhinje. Rasvjeta je jednostavna, ali šarmantna – često u obliku željeznih lustera ili bakrenih visilica. Prostorom često dominira veliki kuhinjski stol, izrađen od masivnog drveta, mjesto gdje se obitelj okuplja i gdje je svaki obrok mali praznik.
Dekoracija u mediteranskoj kuhinji poput lončanica s aromatičnim biljem poput ružmarina, bosiljka ili lavande često krase prozorske daske ili police, unoseći mirise mediterana u prostor. Keramičke zdjele, boce maslinovog ulja i predivno ručno rađena keramika i ukrasne ručkice unose prirodne i rustikalne elemente koji prostoru daju osobnost. Vaze s divljim cvijećem ili košare s voćem dodatno oživljavaju kuhinju.
Četiri ključna pravila koja treba slijediti kada dizajniramo kuhinju iz snova
Mediteranska kuhinja zrači životom – ona je mjesto gdje se hrana priprema polako, s ljubavlju, gdje se obitelj i prijatelji okupljaju oko stola, dijeleći trenutke i smijeh. To je prostor u kojem se osjeća povezanost s prirodom, tradicijom i jednostavnim, ali ispunjenim načinom života. U mediteranskoj kuhinji, svaki kutak, svaki detalj nosi priču o uživanju u životu, čineći je srcem doma, prepunim sunčeve svjetlosti, topline i opuštenog šarma morskih obala.
Shabby Chic stil kuhinje
Shabby Chic kuhinja utjelovljuje romantičnu, nostalgičnu ljepotu prošlih vremena, donoseći u dom nježnu kombinaciju vintage šarma i opuštene elegancije. U Shabby Chic kuhinji, vrijeme kao da usporava– ona zrači opuštenošću i poziva na uživanje u svakodnevnim trenucima. To je prostor u kojem se ljepota ne skriva u perfekciji, već u šarmantnim nesavršenostima, gdje se udobnost spaja s elegancijom.
Ovaj stil, toliko prepoznatljiv po svojoj paleti boja, starinskim detaljima stvara prostor ispunjen toplinom, ugodom i bezvremenskom privlačnošću.
U Shabby Chic kuhinji svaki detalj priča priču, prizivajući osjećaj kao da ste zakoračili u slikovitu kućicu na selu, prepunu toplih uspomena i ručno rađenih predmeta. Boje su ključni element ovog stila – dominiraju nježni pastelni tonovi, poput blijedo ružičaste, mint zelene, lavande i boje bjelokosti. Svijetli, izbjeljeni drveni elementi pridonose prozračnosti prostora, dok boje poput bijele ili krem naglašavaju svježinu, čineći kuhinju svijetlom i prostranom. Ipak, ono što Shabby Chic čini tako posebnim jest upravo ta pomalo “istrošena” estetika, gdje su površine namjerno patinirane ili blago izblijedjele, dajući dojam da svaki komad namještaja ima svoju povijest.
Materijali su uvijek prirodni – drvo koje je prošlo kroz procese bijeljenja ili laganog brušenja te namjerno “istrošene” površine. Otvorene police, s predivnim porculanskim ili keramičkim posuđem, često krase kuhinje u Shabby Chic stilu, donoseći dodatni sloj šarma i ženstvenosti. Čipkasti ili cvjetni motivi na zavjesama, stolnjacima ili jastucima također su neizostavni, stvarajući dojam da svaki komadić tekstila donosi blagi, romantični prizvuk. Radne površine su često drvene ili od bijelog mramora, što dodaje dozu luksuza u inače ležeran prostor.
Metalni elementi, poput slavina i ručki, često su od starinskog mesinga ili željeza, dajući prostoru rustikalnu notu, dok detalji poput starih posuda, zdjela ili vintage kuhinjskih alata dodatno naglašavaju nostalgičnu atmosferu.
Rasvjeta u Shabby Chic kuhinji nije samo praktična – krase je lusteri s kristalima, romantične visilice ili svijećnjaci unose dozu elegancije i sjaja. Detalji su ono što Shabby Chic kuhinju čini tako posebnom. Ručno izrađeni ukrasi, starinske staklenke, cvjetni aranžmani u vazi, stari zidni satovi ili porculanski tanjuri izloženi na policama. Svaki predmet ima svoje mjesto i priču, često prenošen s generacije na generaciju, ili otkriven na buvljacima, vintage trgovinama i restauriran s pažnjom i ljubavlju.
Josipa Dumančić
Ja sam Josipa Dumančić, dizajnerica interijera iz prelijepog kraljevskog grada Jajca u Bosni i Hercegovini. Moja ljubav prema umjetnosti i dizajnu ukorijenjena je u kreativnoj obitelji koja se bavila izradom nakita. Još kao dijete, s velikom radošću izrađivala sam unikatne komade nakita, ali moja prava strast uvijek je bila uređenje prostora.
Posljednjih deset godina posvetila sam se uređenju prostora za dnevni najam s pet zvjezdica, koji je bio u našem privatnom vlasništvu i uređen u klasicističkom stilu. Ova iskustva omogućila su mi da razvijem oko za detalje i sposobnost da svaki prostor učinim luksuznim i funkcionalnim. Moja težnja za originalnošću i savršenstvom dovela me do dodatnog usavršavanja, te sam završila prestižnu talijansku školu Callegari za dizajn interijera.
Svaki projekt koji sam radila, bilo veliki ili mali, doživljavam s istom strašću i predanošću. S posebnom ljubavlju posvećujem se stilovima moderne klasike i klasicizma. Ovi stilovi, iako često zahtjevni i skupi, pružaju neiscrpne mogućnosti za kreativno izražavanje. Ulažem puno vremena i truda u pronalaženje unikatnih i posebnih komada koji svaki prostor čine elegantnim, profinjenim i istovremeno jednostavnim.
U svom radu volim se igrati sa štukaturama, ukrasnim lajsnama i rozetama, a posebnost prostoru često dajem tapetama i ručno oslikanim zidovima. Radoznalost i ljubav prema dizajnu vode me u svaki novi projekt, gdje uvijek težim stvaranju prostora koji odišu elegancijom, funkcionalnošću, profinjenošću i jedinstvenošću.
Kao kolumnistica, radujem se što ću imati priliku dijeliti svoja iskustva, inspiracije i savjete s vama. Vjerujem da svaki prostor može biti pretvoren u estetski i funkcionalan dom, i tu sam da vam pomognem u ostvarivanju te vizije. Bilo da se radi o modernom, klasičnom, rustikalnom, minimalističkom, industrijskom, boho, mediteranskom ili eklektičnom stilu, moj cilj je postići harmoniju između elegancije i udobnosti, stvarajući prostore koji pričaju vašu jedinstvenu priču.
Josipa Dumančić
Zanimljive dekoracije koje će u vaš dom unijeti toplinu prirode
Kao dizajnerica interijera koja obožava detalje, jesen doživljavam kao savršenu priliku za kreativno izražavanje kroz dekoracije koje istovremeno slave promjenu godišnjeg doba i unose nježnost i toplinu u naš svakodnevni život.
Jesenske dekoracije imaju moć da nas emocionalno povežu s prirodom i stvore atmosferu koja poziva na opuštanje i uživanje u jednostavnim trenucima. Dekoracije koje odražavaju duh ove sezone unose mekoću i raskošne tonove prirode, pretvarajući svaki interijer u mjesto koje poziva na mir, odmor i uživanje. Jesen donosi čaroliju u svaki kutak našeg života, a interijer doma postaje pravo platno za igru bojama, teksturama i mirisima. Svake godine, kada prvi jesenski povjetarac prođe kroz otvorene prozore, osjeti se promjena u zraku– priroda usporava, a mi tražimo toplinu i ugodu unutar četiri zida.
Toplina prirode unutar doma
Jesen je savršena sezona za sve one koji vole detalje, teksture i promjene u interijeru. Kroz male, ali promišljene ideje, možemo unijeti duh prirode u svoj dom i stvoriti prostor koji nas poziva da usporimo i uživamo u svakodnevnim trenucima. Jesen je poznata po svojim bogatim, toplim nijansama koje dominiraju prirodom – zlatne, bakrene, smeđe, crvene i duboke zelene boje postaju glavne zvijezde dekoracija. Ove boje ne samo da unose toplinu u prostor, već stvaraju osjećaj raskoši i profinjenosti.
Klasična, moderna, mediteranska.. Savjeti kako urediti kuhinju u stilu koji volite
Kada uđete u prostoriju ispunjenu ovim tonovima, odmah osjetite tu mekoću i udobnost koju jesen nosi. Kada pomislimo na jesen, pred očima nam se pojave boje prirode u svom punom sjaju. Zlaćane nijanse žutog lišća, bogati tonovi narančaste, crvene, smeđe i tamnozelene postaju izvor inspiracije za jesenske dekoracije. Pletene košare, ispunjene sezonskim voćem, suhim lišćem ili šišarkama, također su odličan izbor i mogu donijeti nevjerojatnu količinu šarma u prostor.
Središnje mjesto može zauzeti aranžman sa suhim granama, cvjetovima i zrelim plodovima poput žirova ili oraha. Zatim keramičke zdjele s orasima ili suhim voćem te ručno rađeni podmetači unose domaći, ručno izrađeni štih, stvarajući prostor prepun personaliziranih detalja. Ovi jednostavni, ali efektni detalji povezuju nas s godišnjim dobima i unose miris i teksturu prirode u dom- dodaju dubinu prostoru, dok se istovremeno uklapaju u bilo koji stil interijera. Priroda postaje neiscrpna inspiracija za stvaranje doma koji odiše toplinom i jednostavnošću.
Zidovi, ako su neutralni, postaju savršena pozadina za sezonske promjene. Umjesto da mijenjamo cijeli interijer, mali detalji u jesenskim bojama mogu transformirati prostor. Dodavanje nekoliko dekorativnih elemenata u crvenim i zlatnim nijansama stvara atmosferu koja podsjeća na jesensko lišće koje se njiše na povjetarcu. Zidne dekoracije također mogu biti izvrsna prilika za unos jesenskih elemenata. Ogledala u drvenim okvirima, slike s motivima jesenskih pejzaža, ili čak jednostavne girlande od lišća, mogu transformirati zidove i dodati im sezonski pečat. Također, rustikalni elementi poput starih satova, keramičkih posuda ili antiknih svijećnjaka mogu postati središnje točke svakog prostora.
Ključni element u jesenskom uređenju interijera je pravilna kombinacija boja
Smeđa, boja zemlje i kore drveta, idealna je baza za sve ostale jesenske tonove. Tamni drveni elementi, poput komode ili stola, odlično se kombiniraju s toplim nijansama narančaste ili crvene na tekstilu i dekorativnim detaljima.
Teksture su također važan element– za ovu sezonu biramo mekane, tople i ugodne tkanine koje pozivaju na sjedenje, odmaranje i uživanje. Jedan od mojih najdražih detalja za jesen su i dekice koje mogu biti diskretno prebačene preko naslonjača ili kauča. One ne samo da daju estetski ugođaj, već su i praktične, pozivajući na uživanje uz dobru knjigu ili šalicu toplog čaja.
5 savjeta za uređenje hodnika i predsoblja
Dekorativni jastučići, prekrivači i deke od flisa ili vune stvaraju osjećaj sigurnosti i komfora. Jastučići u jesenskim tonovima, s motivima poput lišća ili cvjetova, mogu osvježiti bilo koji kauč ili fotelju, dodajući boje i teksture koje prostoru daju novi život. Vunene prostirke ili tepisi s izraženim uzorcima također mogu unijeti dozu topline u interijer. U jesen volim koristiti i stolnjake od prirodnih materijala, poput lana ili pamuka, koji svojim jednostavnim, ali sofisticiranim izgledom stvaraju osjećaj domaće ugode.
Toplina kroz rasvjetu
Kako dani postaju kraći, a večeri hladnije, želimo stvoriti interijer koji nas grije. Rasvjeta je tu još jedan ključan element pri stvaranju opuštajuće jesenske atmosfere. Svijeće su nezaobilazan detalj u jesenjem uređenju. Postavljene na prozorske klupice, stoliće ili police, svijeće stvaraju intimnu, toplu atmosferu koja smiruje.
Mirisne svijeće s notama vanilije, cimeta ili bundeve unose dodatnu dimenziju u prostor. Uz svijeće, lampe s toplim, mekim svjetlom također mogu promijeniti atmosferu prostora. Umjesto jakog, direktnog svjetla, koristite lampe koje pružaju difuzno, prigušeno svjetlo. Svjetiljke s drvenim postoljem ili bakrenim nijansama odlično se uklapaju u jesensku shemu boja, unoseći rustikalni, ali suvremeni dodir.
Josipa Dumančić
Ja sam Josipa Dumančić, dizajnerica interijera iz prelijepog kraljevskog grada Jajca u Bosni i Hercegovini. Moja ljubav prema umjetnosti i dizajnu ukorijenjena je u kreativnoj obitelji koja se bavila izradom nakita. Još kao dijete, s velikom radošću izrađivala sam unikatne komade nakita, ali moja prava strast uvijek je bila uređenje prostora.
Posljednjih deset godina posvetila sam se uređenju prostora za dnevni najam s pet zvjezdica, koji je bio u našem privatnom vlasništvu i uređen u klasicističkom stilu. Ova iskustva omogućila su mi da razvijem oko za detalje i sposobnost da svaki prostor učinim luksuznim i funkcionalnim. Moja težnja za originalnošću i savršenstvom dovela me do dodatnog usavršavanja, te sam završila prestižnu talijansku školu Callegari za dizajn interijera.
Svaki projekt koji sam radila, bilo veliki ili mali, doživljavam s istom strašću i predanošću. S posebnom ljubavlju posvećujem se stilovima moderne klasike i klasicizma. Ovi stilovi, iako često zahtjevni i skupi, pružaju neiscrpne mogućnosti za kreativno izražavanje. Ulažem puno vremena i truda u pronalaženje unikatnih i posebnih komada koji svaki prostor čine elegantnim, profinjenim i istovremeno jednostavnim.
U svom radu volim se igrati sa štukaturama, ukrasnim lajsnama i rozetama, a posebnost prostoru često dajem tapetama i ručno oslikanim zidovima. Radoznalost i ljubav prema dizajnu vode me u svaki novi projekt, gdje uvijek težim stvaranju prostora koji odišu elegancijom, funkcionalnošću, profinjenošću i jedinstvenošću.
Kao kolumnistica, radujem se što ću imati priliku dijeliti svoja iskustva, inspiracije i savjete s vama. Vjerujem da svaki prostor može biti pretvoren u estetski i funkcionalan dom, i tu sam da vam pomognem u ostvarivanju te vizije. Bilo da se radi o modernom, klasičnom, rustikalnom, minimalističkom, industrijskom, boho, mediteranskom ili eklektičnom stilu, moj cilj je postići harmoniju između elegancije i udobnosti, stvarajući prostore koji pričaju vašu jedinstvenu priču.
Josipa Dumančić
Četiri ključna pravila koja treba slijediti kada dizajniramo kuhinju iz snova
Dizajniranje kuhinje za mene je uvijek poseban projekt, jer spaja sve aspekte dizajna – od estetike i funkcionalnosti, do odabira pravih materijala i detalja. Kuhinja je prostor u kojem se osjećam najugodnije, jer tu mogu izraziti svoju ljubav prema detaljima, klasičnom stilu i svakodnevnoj praktičnosti.
Svaka kuhinja koju dizajniram nosi sa sobom osobni pečat vlasnika, ali i moju posvećenost stvaranju prostora koji je topao, funkcionalan i prepun detalja koji ostavljaju trajan dojam.
Kao dizajnerica interijera, smatram da je ključ uspješnog dizajna u balansiranju svih tih elemenata, a kuhinja je savršen primjer prostora gdje taj balans postaje stvarnost. Kuhinja je za mene srce svakog doma i prostor gdje se susreću estetika, praktičnost, funkcionalnost i intimnost. Kuhinja nije samo mjesto gdje se kuha- to je prostor za okupljanje, razgovor i stvaranje uspomena, bilo da se radi o obiteljskom doručku ili opuštenoj večeri s prijateljima. Dizajnirati kuhinju znači uskladiti sve ove elemente na način koji izražava osobnost domaćina.
Dizajn kupaonice: Samo su male promjene dovoljne za veliki dojam
Kuhinja je moj teritorij
To je prostor u kojem se najviše osjećam slobodno, gdje se detalji spajaju s funkcionalnošću kako bi stvorili atmosferu koja potiče kreativnost i okuplja ljude. Bez obzira na stil kuhinje – bila ona klasična, moderna ili rustikalna njezin dizajn mora zadovoljiti različite potrebe ukućana. Pravi karakter kuhinje leži u detaljima. Raskošan luster nad kuhinjskim otokom može biti središnji element koji odmah privuče pažnju i unese dozu elegancije. Ručno izrađeni detalji i ukrasne letvice na kuhinjskim elementima također su nešto što rado koristim. To su mali, ali vrlo važni elementi koji prostoru daju karakter i osjećaj da je svaka kuhinja posebna- jedinstvena.
Detalji poput porculanskih ručkica, ukrasni vijenci, ručno izrezbareni drveni detalji na kuhinjskim elementima ili ukrasne nožice koje su izvrstan detalj i ključni element za dodavanje luksuza ili klasične pločice s uzorkom, koje unose osobnost u svaki kutak. U svojim projektima uvijek nastojim stvoriti kuhinje koje pozivaju na okupljanje. Detalji poput ukrasnih tanjurića, vaze s cvijećem na stolu, otoku ili prozoru, ukrasni okviri sa slikama, svijećnjaci – sve su to dodaci koji stvaraju ugodan i privlačan ambijent. Ovakvi elementi ne samo da unose toplinu u prostor, nego i stvaraju osjećaj luksuza i elegancije.
Svaka kuhinja treba imati svoj specifičan stil, a taj stil treba odgovarati kako osobnosti vlasnika, tako i prostoru u kojem se kuhinja nalazi. Klasične kuhinje imaju bezvremensku ljepotu. No, kako bi se zadovoljile potrebe suvremenog života, uvijek uključujem i moderne elemente, od najsuvremenijih kuhinjskih aparata do ergonomskih rješenja koja olakšavaju svakodnevne aktivnosti. Međutim, ispod te klasične površine postoji moderan sustav organizacije prostora, s pametno osmišljenim ladicama, skrivenim odlagalištima i inovativnim rješenjima za ugradbene aparate.
1. Kuhinjski otok
Kuhinjski otok nije samo praktičan, već je simbol zajedništva gdje se priprema hrana, ali i sjedi s kavom i razgovara. Ne mogu zamisliti kuhinju bez otoka. Kuhinjski otok nije samo komad namještaja – to je središnje mjesto u kuhinji, prostor koji spaja funkcionalnost i društveni život.
Boje imaju moć transformacije prostora – evo koje odabrati prema stilu uređenja
Otok omogućava dodatni prostor za radnu površinu, dodatne elemente ili ladice za pohranu, ali također služi i kao mjesto za neformalne obroke ili druženja. Njegova uloga u kuhinji je toliko značajna da ga gotovo uvijek uključujem u svoje projekte, bilo da se radi o velikom prostranom prostoru ili o nešto manjim kuhinjama gdje je svaki centimetar važan.
U manjim kuhinjama, koristi se fleksibilni i multifunkcionalni otok – oni mogu biti mobilni ili sklopivi, čime se omogućava optimalno korištenje prostora. S druge strane, u većim prostorima volim dodati otoke koji postaju pravi ukras kuhinje, s mramornim pločama, ukrasnim nogama i luksuznim lusterom iznad. Takvi otoci postaju fokusne točke koje definiraju stil čitave kuhinje.
2. Rasvjeta
Za mene je rasvjeta jedan od ključnih elemenata. Ne samo da je važno imati dobru radnu rasvjetu, već volim uključiti i ukrasne rasvjetne elemente poput lustera, zidnih lampi ili led traka koje stvaraju atmosferu. Također, volim koristiti skrivene LED trake ispod kuhinjskih elemenata i u radnim zonama. Ta suptilna rasvjeta ne samo da olakšava rad, već stvara ugodnu atmosferu navečer.
Suptilna, topla svjetlost ispod gornjih kuhinjskih elemenata ( ormarića ) ili unutar otvorenih polica stvara osjećaj intimnosti i ugode, dok veliki, raskošni lusteri iznad otoka ili blagovaonskog stola unose dašak luksuza u prostor. Isto tako, pločice u kuhinji mogu biti odličan način da unesete boju, teksturu i uzorak u prostor.
3. Kuhinja i praktičnost
Dok detalji i estetika igraju ključnu ulogu u mom dizajnu, nikada ne zaboravljam na funkcionalnost i praktičnost. Kuhinja, kao radni prostor, mora biti praktična i lako održiva. To znači da uvijek biram materijale i uređaje koji olakšavaju svakodnevno kuhanje i čišćenje. Također, organizacija prostora u kuhinji je ključna. Svaka ladica, ormarić i polica mora imati svoju funkciju. Volim koristiti organizatore i skrivene sustave za odlaganje otpada i reciklažu, jer omogućuju da kuhinja uvijek izgleda uredno i skladno.
4. Materijali
Kada govorimo o materijalima, moj favorit je uvijek drvo. Drvo unosi toplinu, prirodnost i autentičnost u prostor, no također zahtijeva redovito održavanje, pogotovo u kuhinji. Zbog toga često koristim kombinaciju drveta s modernijim materijalima poput kvarca ili mramora za radne ploče. Ovi materijali nisu samo estetski privlačni, već su i iznimno otporni na habanje i lako se čiste, što je ključno u svakodnevnom životu.
Moderna klasika u predivnom stanu od samo 38 kvadrata – ključnu ulogu imaju boje
Medijapan je još jedan materijal koji volim koristiti, pogotovo za fronte. Iako nije prirodni materijal poput drveta, ima mnoge prednosti – lako se može prilagoditi različitim stilovima i bojama. U klasičnim kuhinjama medijapan može izgledati jednako elegantno i luksuzno kao i drvo, ali bez zahtjeva za čestim održavanjem.
Josipa Dumančić
Ja sam Josipa Dumančić, dizajnerica interijera iz prelijepog kraljevskog grada Jajca u Bosni i Hercegovini. Moja ljubav prema umjetnosti i dizajnu ukorijenjena je u kreativnoj obitelji koja se bavila izradom nakita. Još kao dijete, s velikom radošću izrađivala sam unikatne komade nakita, ali moja prava strast uvijek je bila uređenje prostora.
Posljednjih deset godina posvetila sam se uređenju prostora za dnevni najam s pet zvjezdica, koji je bio u našem privatnom vlasništvu i uređen u klasicističkom stilu. Ova iskustva omogućila su mi da razvijem oko za detalje i sposobnost da svaki prostor učinim luksuznim i funkcionalnim. Moja težnja za originalnošću i savršenstvom dovela me do dodatnog usavršavanja, te sam završila prestižnu talijansku školu Callegari za dizajn interijera.
Svaki projekt koji sam radila, bilo veliki ili mali, doživljavam s istom strašću i predanošću. S posebnom ljubavlju posvećujem se stilovima moderne klasike i klasicizma. Ovi stilovi, iako često zahtjevni i skupi, pružaju neiscrpne mogućnosti za kreativno izražavanje. Ulažem puno vremena i truda u pronalaženje unikatnih i posebnih komada koji svaki prostor čine elegantnim, profinjenim i istovremeno jednostavnim.
U svom radu volim se igrati sa štukaturama, ukrasnim lajsnama i rozetama, a posebnost prostoru često dajem tapetama i ručno oslikanim zidovima. Radoznalost i ljubav prema dizajnu vode me u svaki novi projekt, gdje uvijek težim stvaranju prostora koji odišu elegancijom, funkcionalnošću, profinjenošću i jedinstvenošću.
Kao kolumnistica, radujem se što ću imati priliku dijeliti svoja iskustva, inspiracije i savjete s vama. Vjerujem da svaki prostor može biti pretvoren u estetski i funkcionalan dom, i tu sam da vam pomognem u ostvarivanju te vizije. Bilo da se radi o modernom, klasičnom, rustikalnom, minimalističkom, industrijskom, boho, mediteranskom ili eklektičnom stilu, moj cilj je postići harmoniju između elegancije i udobnosti, stvarajući prostore koji pričaju vašu jedinstvenu priču.