Arhitektura i dizajn
Ambienta 2024 – Najnoviji trendovi namještaja i dekoracija za dom
Ako niste posjetili međunarodni sajam namještaja u Zagrebu, donosimo kratak pregled onoga što je Ambienta ove godine predstavila.
Održana je 51. Ambienta, međunarodni sajam namještaja, kućnog uređenja i prateće industrije. S više od 150 izlagača iz 16 zemalja, Ambienta je pokušala prikazati trendove i tehnologije u opremanju doma i poslovnih prostora. Izlagači su predstavili raznovrsne linije namještaja, kuhinja i kupaonskih rješenja te dekorativne i funkcionalne elemente poput rasvjete, tepiha, prozora i vrata.
Uz izložbeni segment organiziran je i stručni program s temama iz područja graditeljstva, arhitekture i uređenja interijera, a istovremeno se održavao i ArhiBau na temu građenja, održivog razvoja te priuštivog stanovanja.
Zanimljiv novitet bio je Art Box koji je okupio umjetnike, galeriste i kolekcionare, a najviše pažnje privukla je izložba ekskluzivne privatne kolekcije slika velikog formata.
Energetska učinkovitost
Održivi dom: Kako i zašto odabrati ekološki prihvatljiviji način života
Održiva gradnja nije trend već nužnost, kao odgovor na izazove koje donosi brzi rast gradova i povećana potrošnja resursa
Održivi način života postaje sve važniji dok se trudimo smanjiti svoj utjecaj na okoliš i sačuvati prirodne resurse za buduće generacije. Učiniti svoj dom održivijim izvrstan je početak, a postoji mnogo jednostavnih i učinkovitih načina za to.
Održivi dom – prednosti
Od smanjenja potrošnje energije do korištenja održivih proizvoda i uzgoja vlastite hrane, postoje brojne mogućnosti za ekološki prihvatljiviji život kod kuće.
“Kvalitetna insolacija, kvalitetna zaštita od sunca, pasivno grijanje, dakle, sve su to elementi koji se međusobno isprepliću i povezuju, mi možemo strašno uštedjeti ili čak i potpuno eliminirati troškove grijanja, hlađenja, odnosno korištenja samog objekta na način da koristimo pasivne principe grijanja, pasivne principe hlađenja” Za Dom na kvadrat rekla je izv. prof. dr. sc. Alenka Delić, dipl. ing. arh.
“Kvaliteta stanovanja je drugačija. Vama su računi za grijanje, hlađenje puno manji. Vi sa održivom gradnjom možete i potpuno eliminirati troškove, ali to znači da vam je onda i neko početno ulaganje veće. Postoje mogućnost certificiranja, dakle, to su stvarno vrlo specifični metrički izraženi parametri i svaka kuća koja ima takav certifikat, svaka gradnja ima i veću vrijednost koja potencijalno na tržištu onda i vrijedi toliko.” zaključuje Alenka.
Održivi domovi često koriste materijale i građevinske tehnike koje poboljšavaju kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru, poput netoksičnih boja i premaza te ventilacijskih sustava. To može stvoriti zdravije okruženje za život i potencijalno smanjiti respiratorne probleme za stanovnike.
Koje su različite vrste održivih domova?
Postoji mnogo vrsta održivih domova, od jednostavnih renovacija do značajnih redizajna. Neke od vrsta održivih kuća uključuju:
- Energetski učinkoviti domovi: Ovi domovi dizajnirani su da troše manje energije i smanje račune za energiju. Obično uključuju energetski učinkovite uređaje, izolaciju i prozore te često koriste obnovljive izvore energije poput solarnih panela.
- Zelena obnova doma: Ako vam je prioritet održiva gradnja, slijedite ove savjete
- Domovi s pasivnim solarnim dizajnom: Dizajnirani su za korištenje sunčeve energije za grijanje i osvjetljavanje prostora. Takvi domovi često imaju velike prozore okrenute prema jugu i materijale s visokim toplinskim kapacitetom kako bi regulirali temperaturu i smanjili potrebu za mehaničkim sustavima grijanja i hlađenja.
- Net-zero domovi: Ovi domovi proizvode jednako energije koliko i troše, obično putem obnovljivih izvora energije poput solarnih panela. Dizajnirani su za maksimalnu energetsku učinkovitost i obuhvaćaju energetski učinkovite uređaje i druge održive značajke.
- Off-grid domovi: Ovi domovi nisu povezani na električnu mrežu i oslanjaju se na obnovljive izvore energije poput solarnih panela ili vjetroturbina za proizvodnju električne energije. Često su smješteni u udaljenim područjima gdje pristup električnoj mreži nije moguć.
- Tiny homes (male kuće): Male kuće su prenosivi domovi dizajnirani za energetsku učinkovitost i minimalan utjecaj na okoliš. Obično koriste kompaktne uređaje i održive materijale te mogu biti napajane obnovljivim izvorima energije.
Sveukupno, vlasnici mogu razmotriti različite vrste održivih domova, ovisno o svojim potrebama i ciljevima.
Arhitektura i dizajn
Ekološki životni stil uz niske režije – poslušajte iskustva življenja u CLT kućama
U prethodnim emisija već smo govorili o kućama građenim od CLT-a. Sada smo posjetili stanare tih kuća i provjerili kakva su njihova iskustva te jesu li doista niže režije u odnosu na klasičnu gradnju.
Naselje u Velikoj Mlaki nadomak Zagreba i Velike Gorice, sastoji se od 44 dvojne i trojne montažne kuće koje su u potpunosti izrađene od CLT-a.
“CLT ploče križno su lamelirano drvo, lijepljeno u više blokova pod visokim pritiskom, koriste se u namjeni izgradnja kuća, izgradnja visokih zgrada. Dolaze nam u debljinama od 80 milimetara, širine tri metra 20, dužine do 20 metara.
To nije klasična modularna gradnja sa nekim građevinskim gredama ili sendvič panelima, ovo je križno lijepljeno lamelirano drvo, kvalitetom je to vrhunski.”, pojašnjava Josip Šebalj, prodajni savjetnik tvrtke Frischeis.
Debljina zida u ovim kućama iznosi 100 milimetara debljine, a međukatna konstrukcija je 160 milimetara. Za ovaj je projekt korištena smreka, a CLT se izrađuje još od bora i jele. Osim što je gradnja puno brža od klasične, a kuće su otporne na potrese do 7 stupnjeva po MCS skali, brojne su prednosti života u ovakvim kućama.
“Kad uđete u objekt ili kuću koja je napravljena od CLT-a, apsolutno je drugačija klima. Tu dolazimo do te vrlo, vrlo dobre izolacije i CLT vole nazvati zdravijom, boljom alternativom armiranom betonu, a ima istu nosivost, a manje je težine. “, dodaje.
Vlado Maršić, Vlasnik CLT kuće navodi kako mu je cijeli život bio san napraviti nešto tako od drva.
“Za CLT kuću smo se odlučili kako sam se školovao na šumarskom fakultetu, cijeli život je bio plan napraviti nešto svoje sa drvom. Međutim, kada sam se školovao, konstantno smo živjeli u najmu i nakon završetka školovanja smo žena i ja odlučili uzeti nešto svoje. I taman je ovaj projekt krenuo s realizacijom kada smo vidjeli da se ovdje ima prostora za napredovanje, za život, blizina grada, blizina mjesta gdje radimo. “
Vlado kaže da sama spoznaja da je kuća napravljena od prirodnih materijala ima umirujući učinak, a najviše ih se dojmila toplinska izolacija.
“Što se tiče toplinske izolacije, mi u zimskim mjesecima upalimo ventilokonvektore da rade dva sata, zatim ih isključimo i toplina se zadržava samo tako. Međutim, preko ljeta klimu nije ni potrebno paliti. Nama je razlika temperature čak do 7 stupnjeva, vani je recimo 32, nama je u kući 20, 26, 27 sa otvorenim vratima. Znači, sprječavanje ulaska toplog zraka unutra, zadržavanje hladnog zraka u samoj prostoriji.”, dodaje.
Ivana Pavušek u kući živi godinu dana i njeno iskustvo života u CLT kući bolje je od očekivanog.
“S obzirom da su ovo dvojne kuće, bojala sam se zvučne izolacije, međutim, kad su nam susjedi uselili prije par mjeseci, kao da ih i nema, nije se ništa promijenilo.”
Benefite niskog energetskog razreda stanovnici su osjetili već prve zime.
“Energetski razred je A+ i režije su minimalne, sve je na struju i kad usporedim sa drugim ljudima koji se griju na plin, nama su režije stvarno minimalne. Prve zime nam grijanje skoro pa i nije bilo potrebno, grijali smo samo u prizemlju, toplina kako odlazi gore. Do 12. mjeseca smo otvarali prozore jer nam je bilo prevruće koliko se zapravo toplina zadržava u prostoru.”, dodaje.
Istraživanja pokazuju da je život u kućama izrađenim od križno lameliranog drva ima brojne prednosti. Pozitivno utječe na smanjenje razine stresa, bolja koncentracija te snižavanje krvnog tlaka.
Iako eksterijer ničime ne odaje da su kuće građene od drveta, u interijeru su namjerno ostavljene poneke vidljive grede koje daju poseban dojam svakom stilu uređenja interijera.