Gradnja doma
Prozori u kući vam se često magle? Znamo zašto se to događa i kako problem riješiti
Zamagljenost može doći i otići ovisno o vremenskim uvjetima
Obično nazivani termo prozori, izolirani dvostruki i trostruki prozori, službeno poznati kao IGU (izolirane staklene jedinice), pružaju znatno bolju energetsku učinkovitost od prozora s jednim staklom.
Bilo da se radi o jednostavnom zatvorenom sloju od dva stakla ili sofisticiranijoj IGU jedinici s premazima i inertnim plinom koji ispunjava prostor između stakala, ovi prozori igraju važnu ulogu u energetskoj učinkovitosti doma.
Kao i kod svakog zatvorenog sustava, ponekad se javlja jedan problem: zarobljena vlaga. Kada se voda zarobi između stakala, očituje se kao magla s unutarnje strane. Ta vlaga ne može sama ispariti. Ipak, postoje neka rješenja za zamagljene prozore koja ne zahtijevaju potpunu zamjenu prozora: zamjena IGU jedinice i odmagljivanje.
Kada se voda zarobi između stakala, ona se manifestira kao magla na unutarnjoj strani. Ta vlaga ne može sama izaći. Ali postoji nekoliko rješenja za zamagljene prozore koja su daleko od potpune zamjene prozora: zamjena stakla i odmagljivanje.
Razumijevanje IGU-a
Danas gotovo svi prozori, bilo da se radi o novoj gradnji ili zamjeni, u svojoj srži imaju izoliranu staklenu jedinicu ili IGU. To znači dva ili ponekad tri stakla koja su tvornički zapečaćena zajedno kako bi tvorila jednu jedinicu; ne mogu se odvojiti. Jednostruki prozori su teško pronaći i uglavnom su ograničeni na starije kuće (prije 1980-ih) ili pomoćne zgrade (šupe itd.) gdje ušteda energije nije važna.
Osnovni IGU u kojem je prostor između zapečaćenih stakala ispunjen zrakom nudi bolju energetsku učinkovitost od jednostrukog prozora, ali toplinska energija se i dalje prilično lako prenosi kroz zrak, u kojem se molekule lako aktiviraju kada su izložene toplini. Dakle, iako je IGU ispunjen zrakom mnogo bolji od jednostrukog prozora u stvaranju toplinske pregrade, postoje i druge opcije koje mogu obaviti mnogo bolji posao.
Bolje rješenje je ispuniti prostor između stakala u IGU-u teškim, inertnim plinom poput argona ili kriptona. U tim gustim plinovima molekule se kreću mnogo sporije pod utjecajem toplinske energije, što znači da će prozori s IGU-ovima punjenim takvim plinom stvoriti mnogo bolju barijeru protiv gubitka topline. Iz tog razloga, gotovo svi izolirani termoizolacijski prozori sada koriste jedan od inertnih plinova za punjenje prostora između stakala.
Zamagljeni prozori: Što ih uzrokuje
Čest problem s IGU-ovima javlja se kada se pečati oko rubova staklene jedinice počnu kvariti, omogućujući inertnom plinu da izađe i vanjskom zraku da uđe u prostor između staklenih ploča.
Kao rezultat, vlaga u infiltriranom zraku može se kondenzirati kada su uvjeti pravi (hladnije vanjsko staklo naspram toplog zraka unutar staklene ploče), uzrokujući da se na staklu pojavi zamagljenost koju gotovo svi poznaju.
Prozori – na što sve paziti kad ih birate?
Ljeti, kada vanjske temperature održavaju staklo toplim, vlaga unutar stakla se obično ne kondenzira u vidljivu kondenzaciju. Ipak, kako vrijeme hladi, vlažan zrak koji dodiruje hladno vanjsko staklo uzrokuje kondenzaciju vlage u vidljive vodene kapljice. Kad god vidite ovakvu vrstu zamagljenosti koja dolazi i odlazi na prozoru, imate posla s izoliranim prozorom koji je izgubio svoje pečate.
Rješenja za zamagljena stakla: Zamjena i odmagljivanje
Do nedavno, zamagljenost izoliranog stakla bila je nešto s čime ste ili živjeli ili ste se nosili zamjenom prozora. To može uključivati zamjenu cijelog krila – IGU-a i drvenog ili stakloplastičnog okvira oko stakla – ili uklanjanje i zamjenu samo IGU panela unutar okvira krila. Drugo rješenje je odmagljivanje stakla iznutra prema van.
Zamjena
Prednosti
- Novo staklo prozora
- Zadržani inertni plinovi
- Jeftinije od potpune zamjene prozora
Nedostaci
- Malo tvrtki pruža uslugu
- Skuplje od odmagljivanja
- Loši okviri se ne zamjenjuju
Iako zamjena IGU-a nije jeftin proces, jeftinija je od potpune zamjene cijelog prozorskog sklopa. A novi IGU paneli dolaze s jamstvom na kvar određeno vrijeme nakon ugradnje.
Zamjena IGU-a ili IGU-a plus krila obično je jeftinija od potpune zamjene prozora jer je potrebno manje rada i manje dijelova. Međutim, može biti teško pronaći tvrtku koja će zamijeniti samo vaše IGU-ove ili krila.
Odmagljivanje prozora
Prednosti
- Prozor se zadržava
- Nema odlaganja teških materijala
- Jeftinije od zamjene IGU-a ili cijelog prozora
Nedostaci
- Gubitak neke količine toplinske izolacije
- Malo tvrtki nudi uslugu odmagljivanja
- Magla će se vratiti ako se pečat prozora ponovno pokvari
Alternativno, zamagljena stakla mogu se popraviti postupkom odmagljivanja. Odmagljivanje prozora može proizvesti kozmetičke rezultate koji poboljšavaju vidljivost kroz vaše prozore. Odmagljivanje prozora može proizvesti kozmetičke rezultate koji poboljšavaju vidljivost kroz vaše prozore.
Jedna od prednosti odmagljivanja prozora je ta što prozori ostaju na mjestu; jednostavno se popravljaju. Bez zamjene, gotovo da nema nereda i nema odlaganja nebiodegradabilnih dijelova prozora.
S druge strane, odmagljivanje ne vraća izolacijsku sposobnost (R-vrijednost) prozora na njezinu izvornu razinu. Budući da se inertni plin zamjenjuje zrakom, gubi se dio R-vrijednosti.
Odmagljivanje neki stručnjaci kritiziraju, dok ga neki vlasnici kuća hvale zbog kozmetičkih poboljšanja.
Propuh, visoki računi, alergije… Znakovi koji otkrivaju da je vrijeme za nove prozore
Kako funkcionira odmagljivanje prozora
Postupak odmagljivanja prozora izbacuje vodenu paru iz unutrašnjosti prozora. Zatim se prozor brzo ponovno zatvori prije nego što više vlage zasićenog zraka može infiltrirati IGU.
Profesionalni izvođači odmagljivanja slijede jednostavan postupak koji se obično izvodi iznutra kuće. Toplo vrijeme je pogodnije za odmagljivanje prozora. Prozori se ne mogu odmagljivati na temperaturama smrzavanja ili ispod nule.
1. Bušenje rupa u staklu
Tehničar izbuši sitne rupe u staklu kako bi izvukao vlagu između staklenih ploča. Obično se izbuše dvije rupe. Zatim je potrebno nekoliko sati do nekoliko dana da vlaga izađe iz prozora.
2. Nanošenje anti-magla otopine
Na unutarnju stranu prozora nanosi se anti-magla otopina. Kada vlaga nestane, uklanjaju se i većina mrlja (naslage kalcija i magnezija).
3. Nanošenje tekućeg brtvila
Tekuće brtvilo se dodaje na dno stakla na bilo koju od rupa koje se neće zadržati za ventilaciju.
4. Dodavanje otvora za ventilaciju
Nakon što sva vlaga nestane, na prozor se dodaju otvori za ventilaciju kako bi prozor mogao prirodno ispuštati vlagu i zrak.
Gradnja
Klima uređaji uskoro neće smjeti na pročelja zgrada! Doznali smo gdje ih postaviti
Gdje postaviti vanjsku jedinicu klime?
Vijest o tome da će se zabraniti postavljanje klima uređaja na pročelja zgrade sigurno je već stigla i do vas.
Iako je ispred nas vrijeme kada se klime gase do novog ljeta, mnogi razmišljaju i o nabavci novog uređaja u jesen ili na zimu, a jedan od razloga su moguće niže cijene od onih u proljeće i ljeto. No, čini se da će doći do promjena i da ćemo morati dobro promisliti prije nego vanjsku jedinicu postavimo – kako nama odgovara. Gdje postaviti vanjsku jedinicu klime, otkrivamo u razgovoru sa stručnjakom.
Naime, novi bi zakon donio zabranu postavljanja klima uređaja, ali i satelitskih antena na pročelja zgrada koja su svima vidljiva s ulice.
Zašto iz klima uređaja curi voda? Ovo su najčešći razlozi
Vanjska jedinica klime u podrum, na tavan ili balkon?
Ovo sigurno nije dobra vijest, a kazna je prilično visoka. Na sreću, postoje riješenja, a o njima nešto više zna Jozo Kekez, direktor tvrtke Klima Koncept.
“Jasno je da će morati doći do usklađivanja i ključno je tražiti druga rješenja vezano za postavljanje vanjske jedinice klima uređaja. Rekao bih da su to prvenstveno balkoni i lođe, ali vjerujem da radi gubitka komocije koje to rješenje donosi, za mnoge kupce to neće biti opcija.”, pojasnio je Kekez te dodao kako su daljnja rješenja krovišta ili zajedničke prostorije, što opet za sobom povlači nove nedoumice.
“Radi se o tome da klasični klima uređaji mogu istrpjeti i do 10 metara visinske razlike između dvije jedince (vanjske i unutarnje), a 20 metara dužine cjevovoda i ta ograničenja se ne mogu zanemariti. Montažer sigurno neće ići preko toga radi sigurnosti samog uređaja, ali valja znati da u tom slučaju niti kupcu neće više vrijediti jamstveni list. Ako pak govorimo o rješenju kao što su instalacijski šahtovi ili ventilacija, ako se radi o više od 10 metara razlike, moraju se koristiti skuplji uređaji koji trpe i do 50 metara razlike dužine cjevovoda ili 20 metara visinske razlike. Tu dolazimo do skuplje investicije, skuplje montaže koje će moći raditi isključivo ovlašteni serviseri, sve drugo je veliki rizik za krajnjeg korisnika.”, zaključio je sugovornik.
Kako se pravilno postavlja vanjska jedinica klima uređaj?
Osim odabira klima uređaja,vrlo je važno gdje će se postaviti unutarnja i vanjska jedinica. Pravilna ugradnja nije važna samo zbog estetike, već i zato što može utjecati na korištenje energije, pravilno hlađenje i grijanje, ali i zdravlje vaše obitelji, stoji na stranicama Klima Koncepta.
Iz estetskih razloga važno je da jedinice budu što bliže jedna drugoj, kako bi se maksimalno smanjila duljina instalacije između vanjske i unutarnje jedinice. Kraće instalacije su bolje i efikasnost i energetsku učinkovitost.
Vanjska jedinica puše topli zrak i ispred nje treba biti 1 m slobodnog prostora. Ovo je posebno važno za stanove u kojima je vanjsku jedinicu potrebno postaviti na terasu.
Važno je ne samo da je na mjestu gdje mu se može prići u slučaju intervencije, nego da ima najmanje 30 cm prostora iznad gornjeg dijela vanjske jedinice zbog lakšeg servisiranja jer se u suprotnom prilikom popravka vanjska jedinica treba demontirati i skinuti povećava trošak popravka.
Vanjska jedinica mora biti na otvorenom, imati protok zraka i mora se osigurati odvod kondenzata. Plinska i strujna instalacija treba biti estetski prihvatljiva, crijevo za odvod kondenzata treba izvući van kako bi voda mogla nesmetano otjecati. Za efikasnije grijanje bolje je da je vanjska jedinica u toplijem, a za efikasnije hlađenje bolje je da je vanjska jedinica na hladnijem mjestu/poziciji.
Kada i kako očistiti klima uređaj? Pratite ove jednostavne korake
Vanjska jedinica se po potrebi može postaviti na tlo, ali s odstojnicima od cca 10cm kako bi se omogućilo otjecanje vode iz klima uređaja.
Razmak između unutarnje i vanjske jedinice mono-split klima uređaja treba biti što manji (maksimalno do 20 metara), posebno kod inverterskih klima uređaja, zbog mogućih gubitaka i opterećenja jedinice.
Arhitekti i arhitektonski projekti
Stan iz snova: Dizajn inspiriran pogledom na istarski zaljev
Neustrašivom korištenju tamne boje na ponekim zidovima i kuhinjskim frontama savršeno kontriraju bakrena zrcala
Stan od 115 četvornih metara uređen je u skladu s pogledom na zaljev u istarskom Rapcu, a arhitekt je na vrlo pametan način uspio duplicirati taj predivan pogled.
“Boje su uglavnom nježni tonovi, znači neke toplije bež boje, ali i kontrastnije ove smeđe koje možete vidjeti u detaljima, kao i detalji metala i crne boja koja se nalazi u samom interijeru.
Htio sam postići jednu ugodnu atmosferu, to je bilo glavno. Znači, ne pratiti isključivo trendove, nego u biti stvoriti jednu atmosferu u kojoj će se netko osjećat ugodno i opušteno.”, pojasnio je vlasnik stana, dipl.ing.arh. Robert Dragogna
Neustrašivom korištenju tamne boje na ponekim zidovima i kuhinjskim frontama savršeno kontriraju bakrena zrcala. Vlasnik pojašnjava kako se želio istaknuti pogled i tako se duplicirati – da se on odražava u ogledalu preko puta.
Polica koja odvaja blagavaonu od dnevne sobe
Blagovaonski stol okružen je stolcima čiji dizajn datira iz 1968. godine, a vrlo posebna polica odvaja blagovaonu od dnevne sobe.
“Polica je u biti u centru prostora, kablovi su provučeni kroz samu policu, izvod za samu televiziju i sve ono što je potrebno je iz poda i ta polica ima dva trika, jedan je da je korištena televizija frame koja je u biti jako tanka i kad se gleda bočno znači nema cijelog onog dijela koji inače televizije imaju i polica se u ovom centralnom dijelu može okretati tako da se može gledati i iz dnevnog boravka i ovdje iz blagovaone.”, pojasnio je.
Stolarija koja ističe ljepotu lokacije
Osim fantastičnih stilskih trenutaka, odmah očarava pogled na zaljev zbog čega je izabrana stolarija koja dodatno ističe ljepotu lokacije.
“Birane su staklene stijenke koje smo u suradnji sa tvrtkom Roplast u biti izabrali smo iz asortimana Deceuninck i birane su zato jer su one prvi na neki način uspjeli u PVC stolariji proizvesti onaj efekt aluminijske stolarije, pravilnih čistih linija. Naravno, tu se niže i kvaliteta koja dolazi s time, ali moram priznati, prvenstveno je to bila estetika.
Pragovi su ravni zato jer je to najjednostavnije što se može napraviti i najfunkcionalnije. Učinjeno je na taj način da je na vanjskom dijelu terase podignuti pod u drvenim panelima i na taj način se poravnalo recimo kota između unutarnjeg i vanjskog prostora. “, zaključio je.
Dina Matić, voditeljica marketinga tvrtke Deceuninck, dodaje: “Nama je cilj biti pouzdan partner našim kupcima, odgovoriti na sve zahtjeve tržišta i pružiti najbolju uslugu. Upravo zato Deceuninck PVC profili ističu se ne samo svojom kvalitetom nego i različitim izvedbama dizajna tako mogu odgovoriti svakom stilu gradnje. Bilo da se radi o industrijskom, tradicionalnom ili klasičnom. I također naši profili mogu doći u 57 različitih boja. Kako bi to osigurali našem tržištu, prošle godine smo u Donjoj Bistri nadomak Zagreba otvorili proizvodno poslovni pogon za laminaciju profila koji je ujedno i najveći u ovom dijelu Europe. Tako da iz tog pogona možemo odgovoriti na sve zahtjeve naših kupaca ali i tržišta.”.
U ovom je stanu teško ne zaljubiti se u umivaonike…
“Umivaonici su moja tako strast i zato sam birao u biti u svakoj kupaonici jedan drugačiji umivaonik. U prvoj je onaj samostojeći visoki, u ovoj je neki koji je kao isklesan iz jednog komada kamena, tako da se i zašto ne i u kupaonici daje neki poseban štimung.”, zaključio je vlasnik stana.
Predivan pogled na zaljev savršeno potkrijepljen profinjenim dizajnom koji se prelijeva se iz prostorije u prostoriju ovaj stan čine neodoljivim.