Interijeri
Vrijeme je za uživanje u hidromasažnoj kadi – efikasan način opuštanja i oporavka od stresa
Hidromasaža povezuje opuštajuće iskustvo s terapeutskim učinkom masaže na tijelo
U današnjem užurbanom ritmu života, potreba za relaksacijom postaje sve važnija. Stres svakodnevice, ubrzani ritam života te pritisak poslovnih i osobnih obveza mogu imati negativan utjecaj na mentalno i fizičko zdravlje. Hidromasaža je stekla popularnost kao izuzetno efikasan način opuštanja, oporavka od psihičkih i fizičkih napora svakodnevice, te općeg poboljšanja kvalitete života. Masažne kade i bazeni postali su sinonimi za luksuz i terapeutsku praksu koja ne samo da pruža izniman osjećaj ugode, već se povezuju i s dugoročnim zdravstvenim koristima.
Hidromasaža povezuje opuštajuće iskustvo s terapeutskim učinkom masaže na tijelo. Kroz usmjerene mlaznice voda pod tlakom ulazi u kadu ili bazen, pritom pružajući terapeutski doživljaj koji oslobađa tijelo od napetosti. Ovakvi masažni sistemi nekada su bili rezervirani isključivo za mjesta poput spa centara, rehabilitacijskih ustanova ili toplica, a danas su dostupni i u komforu vašeg doma – velikim dijelom upravo iz razloga što sama ugradnja masažnih kada i bazena ne iziskuje posebnu prethodnu pripremu prostora.
Hidromasaža i zračna masaža
Često se s pojmom hidromasaže povezuje i zračna masaža, no bitno je napomenuti suštinsku razliku između ova dva sustava. Hidromasažne sustave karakteriziraju visokotlačne vodene mlaznice koje pružaju osjećaj intenzivne dubinske masaže tijela. S druge strane, zračni masažni sustavi koriste zračne mlaznice, pružajući lagani i opuštajući dojam mjehurića koji nježno masiraju tijelo. Ova razlika u iskustvu čini odabir između hidromasažnog i zračnog masažnog sistema osobnom preferencijom koja može varirati ovisno o volji, trenutačnom raspoloženju i željama pojedinca.
Masažna kada Due SPA standardno opremljena zračnom masažom, akustičnom izolacijom i sustavom dogrijavanja vode
Kromoterapija i ozonator
Kromoterapija, poznata kao i terapija bojama, integrira svjetlosne spektre radi poticanja emocionalnih i tjelesnih dobrobiti. U masažnim bazenima i kadama, prisutnost kromoterapije dodatno obogaćuje iskustvo relaksacije pružajući korisnicima umirujuće svjetlosne nijanse koje potiču opuštanje i ravnotežu, a svjetlosni naglasci istovremeno podižu estetski dojam prostora oko bazena ili kade na novu razinu.
Ozonator, s druge strane, predstavlja tehnologiju za očuvanje čistoće vode i cjelokupnog masažnog sistema bez korištenja tradicionalnih kemikalija. Ozon je jak oksidacijski agens koji djeluje kao prirodni dezinficijens te efikasno eliminira bakterije, gljivice, viruse i ostale mikroorganizme, pružajući učinkovitu dezinfekciju kompletnog sustava. Bitno je spomenuti kako je ozon i ekološki prihvatljiviji izbor za dezinfekciju u usporedbi s tradicionalnim kemikalijama. Inače, zahvaljujući sposobnosti uklanjanja neugodnih mirisa i poboljšanja kvalitete zraka, ozon se kao pročišćivač koristi i u zraku.
Masažna kada Fi može biti opremljena opcijama kromoterapije i ozonatora
Razlika između masažnog bazena i masažne kade
Masažne kade i bazeni, unatoč brojnim zajedničkim značajkama, pružaju ponešto različite pristupe uživanju u relaksaciji i revitalizaciji. U pravilu, masažni bazeni nude prostor namijenjen društvenom uživanju i rekreativnom opuštanju, dok masažne kade pružaju intimno i pojedinačno iskustvo u ugodnom okruženju vašeg prostora za relaksaciju.
Izuzetak su pojedini modeli masažnih kada većih dimenzija koji ovo iskustvo mogu ponuditi nekoliko osoba istovremeno. Masažni bazeni obično su namijenjeni za vanjsku ugradnju, dok se masažne kade obično ugrađuju u zatvorene prostore i kupaonice. Održavanje masažnih bazena nešto je složenije od održavanja masažnih kada; velikim dijelom zbog njihove namjene vanjskim prostorima, ugrađenih sustava dogrijavanja, većeg volumena i višestrukog korištenja vode u sistemu, zbog čega je bitno kontrolirati doziranje i količinu različitih kemikalija u vodi poput klora, pH regulatora i ostalih sredstava za održavanje ravnoteže vode.
Dizajn i trendovi
Pet zanimljivih ideja kako tapetama osvježiti i obogatiti prostor
Ako pratite trendove, ovo su popularni motivi tapeta.
Trendovi u dizajnu tapeta obično nisu prolazni. Za razliku od promjene boje zidova, odabir tapeta ne samo da iziskuje veći trošak, već i zahtjevniju primjenu (i uklanjanje).
To znači da su trendovi tapeta obično širi i više usmjereni na stvaranje određenog ozračja u interijeru nego na određenu boju ili uzorak. Pa, koji stilovi su popularni u 2025.?
“Gdje smo prije viđali moderne, apstraktne dizajne, sada je prisutan jasan pomak prema klasičnim motivima, čak i u suvremenim domovima,” kaže Hugh Metcalf, urednik časopisa Livingetc. “Ti motivi variraju od detaljnih freski do tradicionalnih botaničkih printeva, ali primjetan je trend u smjeru ovakvog dizajna interijera.”
U nastavku donosimo neke od stilova tapeta koje inspiriraju dizajnere (i nas) za nadolazeću godinu.
1. Tapete na stropovima
Ideje za tapete na stropovima nastavljaju rasti u popularnosti u 2025. To je trend koji sve češće viđamo posljednjih godina, ali ove će godine doseći nove visine s odvažnim, upečatljivim dizajnima koji privlače pogled na “peti zid.“
2. Cvjetni uzorci
Cvjetni uzorci predstavljaju vječnu klasiku, ali najnovije zidne tapete s cvjetnim motivima donose uzbudljive boje i intrigantne detalje, vodeći prirodu u gotovo nadnaravnom smjeru. Zamislite dramatične, zavodljive i glamurozne cvjetne dizajne s dozom hrabrosti. “Definitivno primjećujemo porast interesa kod ljudi koji žele unijeti boju i prirodu u svoj dom,” kaže dizajnerica tapeta Niki Bergen, suosnivačica studija Superflower Studio, prikladnog naziva. “Naravno, uzorci i cvjetne tapete nisu novost, ali potraga za ljepotom i unos prirodnih elemenata u interijere nedavno je u porastu.”
3. Retro tapete
Retro se vraća. Interijeri inspirirani 70-ima u bogatim bojama poput narančaste, zelene, smeđe i žute sve su popularniji u dizajnu doma, pa nije iznenađenje da se pojavljuju i u interijerima. Razmislite o dodavanju ovih uzoraka na neočekivana mjesta poput tapeta u predsobljima ili kuhinjama.
“Jedan od trendova kojem se najviše radujemo je povratak 70-ih,” kaže Ross Taylor, suosnivač dizajnerskog studija The Curious Department. “Iako uzorci tapeta iz 70-ih mogu biti nevjerojatno odvažni, često vidimo da se oživljena razdoblja izražavaju u potpuno novim paletama boja.”
Uredite prostor u stilu 70-ih: Ovo su pravila koja je dobro slijediti
4. Veliki uzorci
Veći uzorci koji ostavljaju dojam popularni su za dramatične interijere. “Tapete s velikim uzorcima su popularan dizajn koji unosi pravi statement u prostoriju,” kaže Patrick iz Farrow & Ball. “Ovi upečatljivi uzorci izvrsni su za stvaranje suvremenog izgleda u prostoriji te pružaju gotovo muralni efekt. Također, mogu pomoći da mali prostori djeluju intimnije, dok u većim sobama dodaju zanimljivost stvaranjem dodatnog sloja uzorka.”
Umjesto ukrasne tapete isprobajte direktan ispis slike na zid – genijalno izgleda!
Kada koristite ovu vrstu tapeta u spavaćoj sobi ili kuhinji, sjetite se odabrati umanjene uzorke kako bi nadopunili ostale elemente u prostoru. Ne želite da prostor izgleda prenatrpano. Upotrijebite tapete kao sidro, i oblikujte dizajn oko njih.
5. Naglasite zid monokromnim tapetama
Dekoracije u interijeru
Što je ekološki dizajn interijera i kako ga primijeniti u prostoru? Odgovor ima Lana Anderson
Trendovi u dizajnu interijera se toliko brzo mijenjaju da se postavlja pitanje ima li uopće smisla pratiti ih, a u trendu će uvijek biti zdravlje
S porastom zabrinutosti zbog klimatskih promjena, raste i interes za pronalaženje održivijih i ekološki prihvatljivijih načina za uređenje domova. Kako planirati ekološki dizajn interijera zna Lana Anderson.
Trendovi u dizajnu interijera se toliko brzo mijenjaju da se postavlja pitanje ima li uopće smisla pratiti ih, a u trendu će uvijek biti zdravlje. Zato prilikom uređenja doma treba voditi računa o korištenju prirodnih materijala, količini svjetlosti i razini buke, odnosno, voditi se načelima ekološkog uređenja interijera.
Eko dizajn kao način života
“Eko dizajn ustvari je način života, ja bih rekla, u projektima sam primijetila, kada sam ulazila u tuđe stanove, da svi nekako, barem u urbanim sredinama, sad govorim, svi živimo u neprikladnim prostorima, nezdravim prostorima i korak dalje je bilo kad sam čak počela hodat malo po gradilištima, vidjela sam ustvari od čega se grade te naše zgrade u kojima mi živimo i to me zaprepastilo. “, pojasnila je dizajnerica interijera Lana Anderson.
Jedan od ciljeva ekološkog dizajna je smanjenje negativnog utjecaja na okoliš uz stvaranje zdravijeg okruženja za život. Obzirom da često ne možemo utjecati na način gradnje, možemo utjecati na interijer kako bismo zdravije živjeli.
“Prva stvar je da moramo prvo spoznati način života kojim želimo živjeti, opremanje je naravno, prva i osnovna stvar i moramo osvijestiti koliko te sve stvari mogu utjecat na naše zdravlje. “, dodaje sugovornica.
U urbanim sredinama često su zapostavljene primarne ljudske potrebe za čistim zrakom i vodom, prostorima bez buke te dovoljnom količinom sunčeve svjetlosti.
“U urbanim sredinama voda nam dolazi kroz nekakve cijevi, te cijevi znaju biti i oštećene i puknute i pritisak nije stabilan, a kad ona dođe do naših slavina već je u polu raspadnutom stanju, pa mi pijemo vodu koja energetski nije zdrava. Da ne govorim još i o kamencu. Što se tiče zraka u urbanoj sredini, on je naravno zagađen ispušnim plinovima, međutim, opet nekakvim svojim istraživanjem, došla sam do zaključka da je ponekad zrak štetniji čak u interijeru. Zašto? Zato što kupujemo namještaj ili tepihe ili neke dekoracije koje su impregnirane, tu su razni štetni spojevi koji se ispuštaju onda u zrak, a mi to udišemo i tu onda dolazi do alergija i bolesti koje onda moramo liječiti i plaćati za to liječenje. “, ističe Anderson.
Smanjenje buke i puštanje svjetlosti u prostor
Buku možemo smanjiti korištenjem akustičnih panela napravljenih od recikliranih materijala, a za pročišćavanje zraka u interijer se mogu unijeti biljke koje smanjuju prisustvo štetnih supstanci poput Anturijuma ili Spatifiluma.
“Što se tiče svjetlosti, isto tako je bitno da živimo u prostorima koji imaju dovoljno velike prozore, važan moment je i to da kroz zimske i jesenske mjesece ima više oblaka, magle i tako dalje, stanovi neki nisu adekvatno okrenuti, više su na sjeverne strane. Tražila sam rješenja da vidim kako mogu kompenzirat to svjetlo sunčevo ili danje, u tom smjeru onda rješavam tu problematiku.
Možemo raditi lažne prozore, svjetleće displeje ili napravimo na primjer nekakve motive prirode, nešto što je možda adekvatno prostoru ili možda čak u nekoj firmi, pa možemo na taj način kompenzirat to. Druga stvar je da možemo bojama utjecati na prostor.” dodaje sugovornica.
Jedan od ključnih elemenata u ekološkom dizajnu interijera je izbor materijala
“Uglavnom je to drvo, puno drvo, pamuk za dekoracije, vuna za tepihe, lan… Pluto isto može doći u obzir, pluto je odličan materijal i odličan izolator, na primjer za podove. Dakle sve prirodno, u prirodnom stanju, da je što manje intervenirano kemijskim procesima.
Kada kupujete i namještavate nekretninu, čitajte etikete, pogledajte od kud dolazi taj proizvod, da je prirodan, da se može reciklirat ili prenamijeniti, da stvaramo što manje otpada, naravno i da kupujte lokalno. Ako je ikako moguće, jer proizvod bi u konačnici trebao biti možda i jeftiniji, ne radimo taj transportni otisak i mislim da jačamo na taj način i našu ekonomiju. “, pojasnila je.
Ekološki dizajn interijera sve je popularniji način života koji prepoznaje važnost zaštite okoliša te potiče odgovornu upotrebu dostupnih nam resursa.