Arhitekti i arhitektura
Arhitektica Helena Alfirević Arbutina: Priča o inspiraciji, strasti i najljepšoj kući u Hrvatskoj
Otkriva kako je tekao njen put od uređivanja vlakova do nagrade za najljepšu kuću u Hrvatskoj
Dr. sc. Helena Alfirević Arbutina, dipl. ing. arh., već je u osnovnoj školi znala da želi biti arhitektica. Kako je tekao njen put od uređivanja vlakova do nagrade za najljepšu kuću u Hrvatskoj, ispričala je našoj urednici.
Helena, zašto ste izabrali arhitekturu?
U 5. razredu osnovne smo imali na satu likovnog kojeg sam uvijek jako voljela, kao i matematiku, imali smo jednu monografiju o Zagrebu i trebali smo odabrati jednu neku sliku, panoramu Zagreba koju ćemo nacrtat. Ja sam odabrala od Vitića kockicu koja me jako oduševila sa svojim proporcijama, ispred nje su bili nekakvi prekrasni makovi i nacrtala sam tu sliku.
I stalno sam zapravo doživljavala arhitekturu oko sebe, fascinirala me zgrada Vatroslava Lisinskog, koncertna dvorana, znači ta kockica što sam rekla, općenito, zgrade po Vukovarskoj. Vidjela sam da to puno više doživljavam od svojih prijatelja i tad sam već rekla da želim studirat arhitekturu.
I nakon fakulteta, koji su bili prvi projekti koje ste radili?
To je isto bilo vrlo zanimljivo jer sam uvijek maštala da ću radit nekakve grandiozne projekte, naravno, kao i svi arhitekti, još kao dijete sam se čak urbanistički htjela pozabavit ovim naseljem Brezovica, koji nema puno sadržaja i onda dalje s arhitekturom i onda me zapalo zapravo prvo zaposlenje kao pripravnika u tvornici željezničkih vozila Gredelj na razvijanju interijera vagona koje tad uopće nije imalo tu disciplinu unutar tvornice riješenu. To mi je s jedne strane bio izazov da pokrenem nešto novo, a s druge strane sam se pitala pa ipak se neću bavit, kao pravom arhitekturom. Međutim, našla sam puno zadovoljenja u tom radu jer baš ono, sve sam pokrenula iz temelja, poslije sam oformila i tim.
Kad sam se godinama bavila tim uređenjem vagona, ja sam paralelno zapravo honorarno radila za neke druge projektantske kuće, arhitekte kao vanjski suradnik, jer sam htjela imat doticaj sa strukom i sa druge strane sam htjela čim prije doći do ovlaštenja, što sam i uspjela.
Kad sam rodila sina, tad se pokazalo da je zapravo teško bit na tri kolosijeka, odgovoran na svom redovnom poslu, bit vanjski suradnik i super mama i onda sam vidjela da ću morat napravit nekakve odabire. Kako sam kontinuirano radila sa osječkom tvrtkom kao vanjski suradnik još od 2000.-te, onda su mi stalno nudili da prijeđem kod njih i na kraju sam se, krajem 2008 i odlučila na taj potez. Tamo sam baš radila big scale projekte, shopping centre, tvornice, višestambene zgrade. U to vrijeme sam bila i glavni projektant na IKEA-i.
Nakon tog super iskustva, na tako jednom velikom projektu sam zapravo shvatila da mene ipak najviše privlači projektirat obiteljske kuće, da je to ono što me nekako iskonski pokrenulo u cijelu tu priču.
I evo, od 2013. uspješno funkcioniram, tako da, bavim se uglavnom projektiranjem obiteljskih kuća, manjih nekakvih hotela, uglavnom turističkih tih stancija, uređenjem interijera, a po potrebi za te nekakve veće projekte sam i dalje na raspolaganju bivšoj tvrtki.
Jel bi rekli s obzirom na cijeli taj put i zaista bogato iskustvo, da je projektiranje obiteljskih kuća ispunjenje vaših snova?
Zapravo, da. Jer svaki posao ima neke svoje izazove, ali vjerujte mi da na kraju, mislim sa 50 posto svojih klijenata ostvarim baš ono dobar prijateljski odnos.
A kakav je vaš osjećaj kad uđete u tu kuću koju ste napravili?
Na kraju, kad je sama kuća gotova i kad usele u nju, nema mi boljeg feedbacka nego kad vidimo koliko su zapravo zadovoljni životom u toj kući i uvijek me pozovu na neku večeru, čak prespavat i tako da to baš bude lijepo iskustvo.
Bilo je situacija kao recimo sa tom kućom O4 gdje je stvarno sve bilo po projektu i to je bilo ono, wow, to je to i baš sam prezadovoljna i onako, vidite da ste ostavili neki trag, konkretno na toj kući jer dan danas ju obilaze studenti arhitekture u svom studijskom putovanju kao dobar referentni primjer.
A nažalost, bilo je i primjera gdje se ta arhitektura jer nas opet ne štiti dovoljno kao struku ni komora ni ministarstvo, na neki način izvitoperila.
Kuća koju obilaze studenti arhitekture je kuća koja je svojedobno bila proglašena za najljepšu kuću, čime je bila inspirirana?
Kuća O4 u Osijeku je bila zapravo inspirirana sa tri oraha koja su bila na parceli, već su bili velika stabla, ja sam gledala kako bi ih sačuvala.
Sami investitori su isto voljeli te orahe i tu nekakvu poveznicu, tako da sam napravila tlocrt da se ti orasi zapravo sačuvaju, u procesu gradnje su se oni razboljeli pa su investitori bili spremni angažirat stručnjake koji su injektirali, liječili ta stabla i oni dan danas super egzistiraju. Kasnije smo taj motiv primijenili i na samoj fasadi, sa trespa pločama sa uzrocima od oraha i u kući smo u interijeru u kuhinji iskombinirali da opet ima kombinaciju bijele boje i oraha, dakle da nije pretamno i da se to nekako dobro uklopi. I same stepenice koje vode na galeriju, koje je vrlo bitan element te kuće jer gleda na prekrasnu Dravu, su isto tako obloge od oraha napravljene na stubama.
Osim tog projekta, koje bi projekte izdvojili da su vam nekako ostali kao najdraži ili na koje ste najponosniji?
Jako volim sad jedan projekt koji bi se tek trebao počet ovog radit u Osijeku, to je isto jedna rekonstrukcija kuće u Osijeku, sad ispadne baš spominjem osječke primjere.
Radim sad jednu rekonstrukciju, isto dobivena je građevinska dozvola u Zagrebu na Zelenjaku, dosta sam ponosna i na tu kuću i tu su jako bili osviješteni investitori, dobro je kad vam dopuste da ih malo educirate, ali ipak trebaju i oni sami ući u cijeli proces sa određenim nivo sviješću da bi to mogli prihvatit. Dobila sam ove godine Big See Award, nagrada je bila uručena u Ljubljani, to su bile tri vile u Ražnju kod Rogoznice.
Arhitekti i arhitektura
Šta je arhitektura i čime se bave arhitekti?
Moderna arhitektura obuhvaća širok spektar aktivnosti koje uključuju planiranje, projektiranje i razvoj prostora. Od urbanih zona, poslovnih kompleksa do turističkih naselja, arhitekti igraju ključnu ulogu u oblikovanju prostora u skladu s funkcionalnim, estetskim i sigurnosnim zahtjevima.
Osim estetskog osmišljavanja, arhitekti upravljaju i tehničkim aspektima, poput stabilnosti, energetske učinkovitosti, zaštite od buke i sigurnosti. Njihova uloga uključuje nadzor nad izvedbom, od idejnog rješenja do konačne izgradnje, sve uz suradnju s različitim stručnjacima iz građevinske i inženjerske branše.
Što arhitekt radi?
Arhitekti ne rade samo na vizualnom aspektu zgrada. Njihova uloga uključuje:
- Planiranje prostora – od strateškog planiranja na razini gradova i regija do detaljnog urbanističkog planiranja;
- Projektiranje objekata – funkcionalno i oblikovno usklađeno s tehničkim zahtjevima;
- Suradnja s inženjerima i stručnjacima – za optimalne rezultate u stabilnosti, sigurnosti, energetskoj učinkovitosti;
- Praćenje izvedbe – nadzor nad procesima gradnje i ocjena uporabivosti objekata.
Arhitekt je, dakle, sintetičar koji kombinira rad cijelog niza stručnjaka kako bi projekt zadovoljio sve uvjete – od lokacijskih ograničenja do važećih urbanističkih planova.
Više od gradnje: Uloga arhitekta u suvremenom svijetu
Pojam arhitekt potječe od starogrčke riječi „arkitekton“, što znači „glavni graditelj“. Međutim, suvremeni arhitekti nadilaze tu ulogu. Oni oblikuju ne samo zgrade, već i prostore u kojima živimo – od urbanih sredina do ruralnih krajeva.
Njihova uloga uključuje:
- Planiranje i zaštita prostora – osiguravajući usklađenost s prirodnim, kulturnim i ambijentalnim vrijednostima;
- Održivi razvoj – uključivanje ekološki prihvatljivih rješenja u dizajn;
- Upravljanje resursima i procesima – strateško planiranje koje uzima u obzir društvene, ekonomske i ekološke aspekte.
Ključne aktivnosti u arhitekturi
- Strateško planiranje prostora
Strateško planiranje usmjereno je na razvoj prostora na razini država, regija i gradova. To uključuje izradu nacionalnih i regionalnih prostornih strategija, koje usmjeravaju razvoj naselja, infrastrukture i zaštitu prirodnih dobara. - Planiranje prostornog razvoja
Prostorni planovi na razini županija i gradova definiraju pravila za razvoj naselja, turističkih zona, infrastrukture i zaštitu prirodnih i kulturnih vrijednosti. Ovi planovi postavljaju temelje za detaljniju razradu na nižim razinama. - Urbanističko planiranje
Ova razina planiranja fokusira se na organizaciju gradskih zona, određivanje namjene prostora te definiranje prometne i infrastrukturne mreže. Urbanistički planovi također uključuju mjere zaštite i uvjete za razvoj gradova i naselja. - Detaljno urbanističko planiranje
Detaljni urbanistički planovi pružaju konkretne smjernice za gradnju, propisujući uvjete poput visinskih gabarita, regulacijskih linija i estetskih smjernica. Ovi planovi neposredno prethode arhitektonskim projektima i ključni su za legalizaciju gradnje. - Izrada stručnih arhitektonsko-urbanističkih rješenja
Stručna rješenja često uključuju natječaje ili izradu podloga za urbanističke planove. Ova rješenja definiraju smjernice za budući razvoj prostora i usklađuju ga s urbanističkim i arhitektonskim standardima. - Arhitektonsko projektiranje
Proces projektiranja prolazi kroz tri faze: idejni projekt, glavni projekt i izvedbeni projekt. Arhitekti kroz ove faze definiraju funkcionalnost, konstrukciju, sigurnost, energetsku učinkovitost i estetski oblik zgrade. - Interijersko projektiranje i dizajn
Dizajn interijera obuhvaća funkcionalno uređenje unutrašnjih prostora, uključujući odabir materijala, boja i namještaja. Interijersko projektiranje mora biti prilagođeno potrebama korisnika i specifičnoj funkciji prostora. - Praćenje i nadzor nad izvedbom
Arhitekti također prate gradnju kroz faze nadzora, osiguravajući da projekt bude izveden prema planu. Njihova uloga uključuje kontrolu kvalitete, izdavanje građevinskih dozvola i ocjenu uporabivosti zgrada.
Specijalizirani oblici arhitekture i planiranja
Osim tradicionalnih arhitektonskih zadataka, arhitekti se bave i specijaliziranim projektima, uključujući:
- Restauraciju spomenika kulture – zaštita i obnova povijesnih zgrada i kulturnih objekata;
- Planiranje krajolika – dizajn i zaštita prirodnih krajolika i parkova;
- Hortikulturni projekti – integracija zelenih površina u urbane prostore.
Budućnost arhitekture
Arhitektura danas ne obuhvaća samo dizajn zgrada, već cjelokupno planiranje i razvoj prostora koji odgovara na suvremene izazove – od održivosti do urbanizacije. Arhitekti oblikuju naše okruženje, osiguravajući ravnotežu između funkcionalnosti, estetike i zaštite okoliša. Kroz interdisciplinarnu suradnju, oni stvaraju prostore koji zadovoljavaju potrebe današnjih, ali i budućih generacija.