Povežimo se

Tlo i priprema tla

Priprema travnjaka za zimu: Stručnjak objašnjava zašto je važna vertikulacija

Da bi pripremili travnjak i travnate površine za period zimskog mirovanja, najprije je potrebno ukloniti lišće

Nakon što smo orezali živicu i stabla, još je potrebno pripremiti travnjak za zimu. AL-KOvi stručnjaci objasniti će što je vertikulacija i na koju visinu treba pokositi travu. 

Da bi pripremili travnjak i travnate površine za period zimskog mirovanja, najprije je potrebno ukloniti lišće kako bi spriječili mogućnost infekcije travnjaka gljivicama ili plijesni. Što je još potrebno uraditi, u nastavku teksta objašnjava Dean Vrček, prodajni savjetnik tvrtke AL-KO.

Lišće s travnjaka možemo ukloniti na nekoliko načina

Možemo kosilicom sa sakupljačem baciti u koš, možemo grabljama ili u našem slučaju sa akselnim puhačem. Akselni puhač ima prednost, a to je što se na zadnjem dijelu nalazi impeler koji se vrti velikom brzinom i usisava zrak iz okoliša te ga upuhava na izlaz, time dobivamo veliku brzinu, gotovo 870 kubnih metara na sat. 

Jedan savjet, sakupljeno lišće možemo staviti oko grmlja ili gredica sa cvijećem kako bi lakše podnosili mraz. Nakon što smo otklonili lišće sa travnjaka i travnatih površina, potrebno je pokositi travnjak na nešto nižu razinu nego što kosimo uobičajeno.

To bi moglo biti nekih 4 do 5 centimetara, ako kosimo neki sjenoviti dio, tu ipak malo više zbog nedostatka svjetlosti moramo ostaviti visinu trave. Kosimo malo niže iz razloga da nam se vlasi trave ne poviju pod nanosom snijega. 

Kosilica za košnju trave

Danas ćemo koristit kosilicu iz serije 36 volti. Kosilica nam je opremljena sa košem za travu koju možemo koristit također za sakupljanje koša u ljetnim i proljetnim mjesecima, možemo izbacivati bočno, možemo malčirati travnjak, imamo više namjena.

Ono što je prednost kod naših kosilica, to je uravnoteženo pražnjenje baterije. To je novost i velika prednost. Dakle, ako imamo različite baterije, koje koristimo za pokretanje uređaja, primjerice 8 amper sata i 6 amper sata, prvo će se trošiti baterija od 8 amper sata dok ne postigne razinu 6 amper sata te će zajedno kasnije trošiti istovremeno. S time produljujemo sam vijek rada.

Isto tako ukoliko imamo dvije iste baterije, 8 ili 6 amper sata, jednu bateriju smo koristili prije, za recimo, ispuhivanje lišća, ponovno će se dogoditi ta ista situacija. 

Nakon košnje potrebno je napraviti vertikulaciju travnjaka

Vertikulacija nije isto što i prozračivanja. Prozračivanje radimo u proljeće, kada prodiremo dubinski u zemlju te na taj način izvlačimo van korov i filc. Sada samo prozračimo gornji dio da dobijemo propusnost zemlje.

Tako nećemo oštetiti korijen trave koji nam je u ovo doba godine malo slabiji zbog kiša koje su učestale u jesenskom dijelu. Nakon prozračivanja travnjaka odnosno rahlanja, pristupit ćemo gnojenju travnate površine. Ovaj dio jeseni nam je jako pogodan za razvoj bokora te ćemo pognojiti sa gnojivom koji je bogat kalijem. Kalij će nam sačuvati travnjak od smrzavanja i da preživi zimski period. 

Osim travnjaka i alat je potrebno pripremiti za zimsko mirovanje

Nakon što smo odradili košnju sa kosilicom, nemojmo zaboravit da kosilicu treba očistit, nabrusit nož ukoliko je to potrebno za sljedeću sezonu. Stavite ju na suho mjesto. Naši uređaji se mogu vertikalno postavit, bit će vam zahvalni kada počinje sezona i kad ćete ih pripremljene imati za rad na vašem vrtu i okućnici. 

Dobro je noževe nabrusiti na kraju sezone kada serviseri imaju više vremena nego što je to slučaj kada je sezona i kada treba malo duže čekat da se odradi taj zadatak. 

Nemojte zaboraviti svakih mjesec do dva dopuniti baterije da bi održali zdravlje ćelija i osigurali njihov dug vijek trajanja.

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice