Podne i zidne obloge
Trendovi u svijetu podova koji će oblikovati izgled interijera 2025.
Ove podne trendove predviđaju stručnjaci za 2025.
S obzirom na raznolikost trendova koje smo vidjeli ove godine—od Japandija i tihog luksuza do suzdržanog uređenja i intenzivnog korištenja boja—jasno je da će 2025. godina biti topla, privlačna i zanimljiva u svijetu uređenja doma. Očekujemo će se ovi trendovi podova ući na velika vrata , a da će dizajneri u novoj godini gravitirati toplijim paletama boja i materijalima.
1. Biofilni dizajn
Jedan od najznačajnijih događaja u dizajnu i uređenju domova ove godine bio je uspon biofilnog dizajna—i vidjet ćemo ga kako se proteže sve do podova. Taj trend rezultat je pomaka prema ekološki osvještenijem pristupu, kaže dizajnerica interijera Paula Dixon: “Uključivanje elemenata prirode, poput biljaka, slapova i zidova od kamena, pomaže u promicanju smirenosti.” Osim toga, smatra se da ovaj pristup potiče dobrobit te omogućuje dublju povezanost s prirodnim svijetom.
Biofilni dizajn integrira prirodne elemente poput tekstura, boja i materijala koji podsjećaju na prirodu, čime pomaže stvaranju smirujućeg i ugodnog ambijenta. Podovi izrađeni od prirodnih materijala poput drva, kamena ili pluta potiču osjećaj bliskosti s prirodom, što je posebno važno u urbanim sredinama gdje kontakt s prirodom često nedostaje.
2. Prirodni i održivi materijali
U istom duhu, umjetni podovi ustupaju mjesto prirodnijim alternativama. Arhitekti i dizajneri sve više shvaćaju da podovi izrađeni od neprirodnih materijala, poput SPC-a [kameno-plastičnog kompozita] i laminata, nemaju jednaku trajnost.
Drvo, pločice, laminat… Ovo su vrste podnih obloga koji traju (gotovo) vječno
Prirodni, održivi materijali počeli su zaista pogađati pravu notu kod vlasnika kuća. “Potrošači postaju sve svjesniji opasnosti koje donosi izloženost štetnim kemikalijama i preferiraju čišće, sigurnije proizvode.,” kaže Joel Hirshberg, vlasnik i suosnivač tvrtke Green Building Supply. “Jedan konzistentan trend koji primjećujemo jest usmjerenost prema prirodnim proizvodima. Takvi su npr. marmoleum (prirodni linoleum), kao i podovi od bambusa, tvrdog drva i pluta.”
Koja je prednost? Svi ovi proizvodi imaju izuzetno nizak, ako ne i nikakav ugljični otisak te su izrađeni bez potencijalno štetnih materijala. Također, certificirani su od strane neovisnih organizacija i često premašuju čak i stroge kalifornijske standarde održivosti.
3. Povratak vintage podnih materijala: trendovi podova prošlosti dolaze u budućnost
Vintage podni materijali poput teraca i linoleuma doživljavaju veliki povratak, i to ne samo među klijentima koji obnavljaju povijesne kuće. Oni pružaju jedinstven izgled i dodaju dašak nostalgije svakom prostoru. Teraco, kompozitni materijal koji izgleda poput kamena, posebno je popularan u kućama otvorenog koncepta—a sve se češće koristi i u kuhinjama te kupaonicama.
S druge strane, linoleum je relativno jeftina, izdržljiva i ekološki prihvatljiva opcija, dostupna u širokom rasponu boja i uzoraka. “Zanimljivo je da su plave nijanse postale popularne,” kaže Hirshberg. Linoleum je već desetljećima omiljen izbor za kuhinje i kupaonice. Zahvaljujući prirodnoj otpornosti materijala na vodu; možda je upravo to dio njegove trajne privlačnosti i danas.
12 genijalnih ideja za podove u kuhinji koje će odgovarati svakom prostoru i stilu
Dizajn i trendovi
Kako prepoznati pravi orijentalni tepih: Savjeti iz prve ruke
Koliko je vremena potrebno da se napravi perzijski tepih i može li se razlikovati pravi od kopije?
Tradicionalni orijentalni tepisi izrađuju se ručno od prirodnih materijala, a tko ih izrađuje i kako prepoznati pravi od kopije zna Hamid Hajeb, vlasnik trgovine Behruz tepisi.
Behruz tepisi su jedino mjesto gdje se zapravo mogu kupiti pravi orijentalni tepisi i vi ih osobno birate, kako birate tepihe?
Biram osobno. To bi značilo da putujem godišnji ako treba više puta u Iran i jednostavno iz mjesta do mjesto idemo i između stotinjak tepiha biram na primjer deset tepiha. I na taj način sam sto posto siguran da je roba koju držimo u dućanu i u Hrvatskoj i je među najboljim artiklima koji su proizvedeni. Da li su sad nomadski ili gradske proizvodnje, općenito sam biram i jednostavno organiziram dopremanje do Hrvatske.
Koja je razlika između nomadskih i gradskih tepiha?
Nomadi jednostavno rade tepihe ne za prodaju nego manje-više za svoj gušt, odnosno za svoje potrebe, zato njihovi tepisi iako nisu savršeni izgledom, mustrom ili dimenzijom, dosta su kvalitetni.
Zato što jednostavno oni nisu organizirani za jedan tepih, na primjer bojati sto kila vune… Naprimjer nekad imaju samo tri ovce vremena za pošišati i jednostavno će one biljke koje imaju u tim krajevima koristiti tako da skuhaju vodu i jednostavno farbaju. Normalno, tri kilometra, četiri kilometra dalje sljedeći tjedan putuju, a tamo pak imaju drugačije biljke pa i tako drugačije boje. I njihovi tepisi u sebi uvijek imaju različitih boje i to je jedan od zaštitnih znakova da je to nomadski tepih, perzijski tepih iz Irana.
Gradski tepih se razlikuje od nomadskih jer mora imati praktično jedan nacrt kojeg se umjetnik drži, najprije radi crteže, a nakon toga jednostavno te crteže mora farbati i na svakom milimetru praktično bi bio jedan čvor. Osoba koja tka tepih mora čvor po čvor, milimetar po milimetar raditi: npr. tri žuta, četiri crna, pet crvenih, a ako se pogriješi, smatra se da nije po nacrtu i da je greška.
Koliko je vremena potrebno da se napravi jedan perzijski tepih?
Kvadratni metar nomdaskog tepiha općenito između dva tjedna do mjesec dana traje izrada.
Za gradske tepihe, ako imaju do 250 odnosno do 350.000 čvorova, jedan kvadratni metar se radi otprilike tri do četiri mjeseca, ali ima Om ili Tabriz koji jedan kvadratni metar može biti i 5 mjeseci. Ako je tepih svileni, ima negdje oko milijun čvorova u jednom kvadratnom metru, onda za izradu jedanog kvadratnog metra može biti potrebna i godina dana.
Kad birate tepihe za hrvatsko tržište, na što najviše obraćate pažnju?
Tepihe čim vidim, u roku od dvije do deset sekundi, mogu reći da li u Hrvatskoj postoji mogućnost prodati ga. Kad se radi o nomadskih ili gradskih, svejedno, boje ne smiju biti jake, ili kako mi Iranci kažemo – džif. Džif bi bilo vrištanje, boje ne smiju vrištati, znači moraju biti vrlo blage, više-manje recimo neutralne. Bež ili mat boje jednostavno više kupuju. Mustre isto vole koje su manje komplicirane.
Kad idem birati, moram se isključiti. Apsolutno isključiti sebe kao da nisam Iranac, nego baš da sam Hrvat i onda odlično mogu birati.
Moram priznati da zadnje vrijeme ili sa suprugom idem ili sa sinom birati tepih, puno je lakše, jer ipak oni su ovdje rođeni i drugačiji mentalitet imaju nego ja.
Možemo li razlikovati pravi orijentalni tepih od kopije?
Ako nemate informacija dovoljno, nikako ne možete.