Dekoracije i detalji
Pet božićnih biljaka kojima možete ukrasiti dom ovih blagdana
U nastavku ćete pronaći najbolje božićne biljke i cvijeće za ukrašavanje vašeg doma tijekom ove blagdanske sezone
Živo zelenilo i flora prekrasan su i svijetao dodatak svakoj prostoriji, a ove božićne biljke su najpopularnije na našim prostorima.
Neke od njih, poput božićnog kaktusa, traju godinama, dok su druge, poput božićnih zvijezda, najbolje uživati samo tijekom blagdanske sezone. Kako biste osigurali da vaša biljka traje i nakon Nove godine, odaberite onu u dobrom stanju – bez osušenih ili požutjelih listova, a zemlja ne bi smjela biti suha i tvrda. Uklonite ukrasnu foliju koja je obično preko posude iz vrtića ili napravite rupe u njoj kako bi mogla otjecati voda i, naravno, provjerite da ispod posude ima tanjurić. Ako želite, stavite biljku u dekorativnu posudu, ali presađivanje nije nužno.
U nastavku ćete pronaći najbolje božićne biljke za ukrašavanje vašeg doma tijekom ove blagdanske sezone.Opskrbite se ovim prekrasnim biljkama za svoje blagdansko ukrašavanje i naučite osnovne savjete i trikove kako da uspijevaju tijekom cijele sezone.
1. Božićna zvijezda
Božićne zvijezde su gotovo postale simbol za ovaj blagdan. Iako su jarkocrvene božićne zvijezde desetljećima bile popularne, danas postoji mnogo lijepih nijansi, od krem bijele do intenzivno ružičaste, pa ćete sigurno pronaći onu koja odgovara vašem dekoru.
Savjeti stručnjaka za održavanje božićne zvijezde
Prilikom odabira potražite biljke s čvrstim stabljikama koje nose svijetle, bujne listove na vrhu i zdrave zelene listove pri dnu. Kod kuće ih smjestite na mjesto s neizravnim svjetlom, daleko od grijača. Dobra vijest je da zahtijevaju vrlo malo održavanja: zalijevajte ih samo kada površina zemlje postane suha! Ponovno cvjetanje može biti izazovno, pa ih uživajte gledati ove godine i kompostirajte nakon blagdana.
2. Imela
Iako postoji rasprava o njezinu točnom podrijetlu, imela je postala božićni ukras za vrata u Engleskoj tijekom 18. stoljeća. Ako birate svježi snop u trgovini, tražite grančice koje imaju najmanje šest manjih grana, duge i živahno zelene listove te savitljive stabljike (ako se lako savijaju, znači da su svježe). Ne brinite ako nema bobica – one nisu pokazatelj zdravlja biljke.
3. Bromelije: Božićne biljke koje žive i nakon Božića
Zahvaljujući sjajnim zelenim listovima i velikim, jarkocrvenim cvjetovima, bromelije su idealan blagdanski ukras – pogotovo zato što ne zahtijevaju stalnu sunčevu svjetlost i ne opadaju! To znači da se ne morate brinuti o neredu ili obrezivanju. Imaju i mali korijenski sustav kojem ne smeta ostati u istoj posudi. To znači da ih možete lako smjestiti u dekorativnu posudu, samostalno ili u kombinaciji s drugim božićnim biljkama, za zadivljujući blagdanski aranžman!
4. Amarilis
Amarilis je prekrasan, elegantan cvijet koji se često daruje zajedno s lukovicom, dekorativnom posudom i sadnim medijem. Dovoljno je zaliti, smjestiti na svijetli prozor i čekati šest do osam tjedana da cvijet procvjeta. Svakodnevno okrećite posudu kako biljka ne bi naginjala prema svjetlu i postala nestabilna. Lukovicu svakako sačuvajte za iduću godinu, no kao i kod božićne zvijezde, ponovno cvjetanje zahtijeva nešto truda. Držite amarilis podalje od kućnih ljubimaca, jer su i biljka i lukovica otrovni.
Ove omiljene sobne biljke mogu ozbiljno naštetiti vašim ljubimcima
5. Božićni kaktus – još jedan primjer božićne biljke koja živi desetljećima
Božićni kaktusi svugdje su prisutni tijekom blagdana, a ova povoljna biljka izvrstan je izbor jer može živjeti desetljećima. Osigurajte mu difuzno svjetlo i zalijevajte ga samo kada je površina zemlje suha. Nakon blagdana ulazi u razdoblje mirovanja. Kako biste ga potaknuli da ponovno procvjeta iduće godine, pobrinite se da od kraja rujna nadalje noću bude u potpunom mraku. To će mu pomoći da razvije cvjetne pupove i ponovno zablista za blagdane.
Dekoracije i detalji
Božićna zvijezda: Uz ove savjete ona će dočekati i iduću zimu
Uz pravilnu njegu, nećete svake godine kupovati novu biljku!
Božićna zvijezda (Euphorbia pulcherrima) nezaobilazan je simbol blagdana. Ova biljka, otkrivena u Meksiku 1803. godine, svojim jarkim crvenim listovima nalik zvijezdi simbolizira Betlehemsku zvijezdu. U svom prirodnom staništu može narasti čak do 5 metara, a sobni kultivari koji koje mi poznajemo narastu između 35 i 40 centimetara.
Tradicionalno je najprodavanija sobna biljka u prosincu, a uzgajivači su stvorili i razne boje poput ružičaste, bijele, žute i smeđe, kako bi odgovarala svakom domu. Prilikom odabira potražite biljke s čvrstim stabljikama koje nose svijetle, bujne listove na vrhu i zdrave zelene listove pri dnu.
Kako biste uživali u svojoj Božićnoj biljci što dulje, slijedite ove savjete.
1. Održavajte toplinu
Kada ju kupite i donesete doma, dobro ju je držati na jednom svjetlom prostoru, ali ne previše toplom. Božićna zvijezda uživa u stabilnoj temperaturi između 18 – 21 stupnja celzijusa.
Ako se nalazi u toplijoj prostoriji bit će potrebno češće ju zalijevati, svakih nekoliko dana. Ona prirodno odbacuje donje listove tako da vas to ne treba uplašiti te ako vidite da su listovi stariji i žuti, samo ih jednostavno otklonite i ona će i dalje ostati lijepa.
2. Zalijevanje
„Doma treba paziti da nije blizu izvora topline, da nije na propuhu, a kod zalijevanja moramo paziti tako da se supstrat lagano prosuši. To bi bilo negdje oko 2 puta tjedno i poželjno ju je svakodnevno orošavati“, ističe Marijana Tomić, magistra fitomedicine.
Božićna zvijezda, tako lijepa a tako osjetljiva!
Provjeravajte tlo prstom – ako je suho, zalijte biljku. Izbjegavajte prekomjerno zalijevanje koje može uzrokovati truljenje korijena.
3. Redovito orošavanje
Orošavajte biljku kako biste povećali vlažnost i očuvali žive boje listova. Orošavanje biljaka pomaže u održavanju odgovarajuće razine vlage u zraku oko njih, što je ključno za njihovo zdravlje i rast. Mnoge sobne biljke, osobito tropske vrste, potječu iz vlažnih staništa i trebaju visoku razinu vlage. Orošavanje im omogućuje imitaciju prirodnih uvjeta.
4. Produživanje života
Nakon Božića, u najboljem slučaju u veljači, kad biljci otpada lišće treba je orezati i staviti u hladniji prostor da miruje.
„U ljeto i proljeće treba je presaditi u noviju teglicu s novim supstratom i treba ju onda obilnije zalijevati te obavezno jednom tjedno prihranjivati. A u 10 mjesecu ako želimo da opet cvjeta moramo joj skraćivati dan. To je biljka kratkog dana i moramo joj omogućiti da 8 tjedana bude prekrivena sa kutijom ili nekim tamnim platnom 14 sati dnevno“, kaže doktorica za biljke.
Pet božićnih biljaka kojima možete ukrasiti dom ovih blagdana
5. Poticaj za ponovno cvjetanje
Da bi ova biljka ponovno procvjetala, ograničite izloženost svjetlu na 12 sati dnevno. Držite je u potpunom mraku od 17 do 8 sati, najbolje u kutiji. Taj postupak traje osam tjedana, a rezultati će se vidjeti do studenog.
Uz pravilnu njegu, vaša biljka može postati ponosni ukras vašeg doma za svaki Božić.
Dekoracije i detalji
Pet odličnih ideje za izradu visećih ukrasa ispunjenih zvijezdama
Potrebno je samo malo mašte…
Viseći ukrasi pričvršćeni na stropove, zidove ili okvire vrata privlače pozornost i donose dodatnu dimenziju vašem sezonskom uređenju. I upravo takvi cvjetni aranžmani sa živopisnim božićnim zvijezdama na poseban način stvaraju prazničnu atmosferu.
Ove blagdanske sezone, stručnjaci iz inicijative Stars for Europe (SfE) dijele ideje za rustikalne, elegantne rukotvorine koje je lako izraditi i koje daju osobni pečat svakoj prostoriji.
1. Prirodni vijenac od božićnih zvijezda umotanih u mahovinu
Pogled na ukrasni vijenac za vrata, načinjen od prirodnih materijala, podiže raspoloženje i pruža toplu dobrodošlicu gostima. Kokedama (biljka umotana u mahovinu) napravljena od raznobojnih mini božićnih zvijezda daje poseban štih vjenčićima u zatvorenom prostoru. Za izradu kokedama omotajte korijensku balu u mahovinu, pričvrstite ju prirodnom rafijom i potom na različitim visinama pričvrstite gotove kokedame na vijenac.
Savjet: Okačite vijenac na mjesto zaštićeno od hladnoće i propuha te ove sićušne biljke redovito zalijevajte odozgo s malo vode sobne temperature.
2. Rustikalni ukras od grančica božićne zvijezde
Ponekad je manje više: u ovom prirodnom aranžmanu iz kućne radinosti, tri male kokedama božićne zvijezde ukrašavaju dekoraciju od grančica zvjezdastog oblika.
Nepravilna forma ove rukotvorine još više ističe intenzivne boje božićnih zvijezda i daje ovom ukrasu poseban šarm, kojeg je tako jednostavno napraviti. Za ovu savršeno nesavršenu ideju, napravljenu od prirodnih materijala, trebat će vam pet grana otprilike iste duljine, špaga, škare, zlatna žica, mahovina i tri male božićne zvijezde.
Pripremite svoj dom za blagdane: Ovih 5 stvari možete napraviti odmah
Korak 1: Napravite zvijezdu s pet krakova od grančica, a zatim ih spojite špagom na pet vanjskih i unutarnjih točaka. Savjet: Za veću stabilnost graničice međusobno možete pričvrstiti vrućim ljepilom.
Korak 2: Izvadite male božićne zvijezde iz njihovih posudica, omotajte kuglice korijena mahovinom i pričvrstite ih zlatnom žicom.
Savjet: Biljke prethodno potopite u vodu kako bi bile potpuno hidratizirane.
Korak 3: Pričvrstite kokedame božićnih zvijezda na različite dijelove grančica, koristeći više žice.
Korak 4: Okačite svoju rustikalnu rukotvorinu s mini božićnim zvijezdama na svijetlo mjesto daleko od propuha. Savjet: Redovito zalijevajte biljke odozgo s malom količinom vode. Alternativno, svakih nekoliko dana pažljivo izvadite kokedame i stavite ih u posudu s malo mlake vode kako bi je mahovina upila. Ostavite da se dobro ocijedi prije ponovnog vješanja.
3. Svečana viseća košara s božićnom zvijezdom
Ovaj iznimno veliki viseći aranžman rustikalnog šarma lako je napraviti u samo nekoliko koraka. Jednostavno pričvrstite posudu s prekrasnom božićnom zvijezdom na dno pletene košare vrućim ljepilom i objesite košaru o strop pomoću čvrstog užeta tako da sigurno visi s otvorom na jednoj strani.
Zatim ispunite prostor oko božićne zvijezde raznim zimzelenim granama, češerima i božićnim kuglicama, koristeći vruće ljepilo kako bi ih pričvrstili na mjesto.
4. Art Deco božićna grana: moderan viseći ukras
Viseća ukrasna grana suptilnog zlatnog geometrijskog uzorka s rezanim božićnim zvijezdama, lijepo se ističe na svijetloj pozadini. Izraditi ju možete uz pomoć bakrene trave (Panicum virgatum), stabljike vrbe (Salix caprea) i bagrema (Acacia baileyana) te ukrasiti božićnim zvijezdama boje marelice i božićnim ukrasima.
Više DIY ideja pronađite ovdje.
5. Elegantni vijenac od perli s rezanim božićnim zvijezdama
Viseći ukras izrađen od prirodnih drvenih perli, zlatnih kuglica i rezanih krem božićnih zvijezda, unijet će dašak luksuza u svaki dom. Bilo na unutarnjim vratima, iznad blagovaonskog stola ili ispred prozora, pojedinačno ili grupirano, zasigurno će privlačiti poglede svojim retro štihom.
Izradite ovu dekoraciju u samo nekoliko koraka. Trebat će vam: ukrasni obruč od prirodnih drvenih perli promjera 25-30cm, štapić za kebab, pištolj za vruće ljepilo, raznovrsne zlatne kuglice u različitim dezenima i veličinama, krem božićna zvijezda, škare, suho cvijeće i kanta za zalijevanje. Trebat će vam i dvije čaše, jedna s vrućom vodom (oko 60°C) i jedna s hladnom vodom.
Korak 1: Odrežite štapić na veličinu promjera obruča i zalijepite krajeve tako da stoji čvrsto po sredini kruga.
Korak 2: Skinite kapice s kuglica i zalijepite ih (s otvorom prema gore) jednu do druge na prednju stranu štapića unutar kruga. Ostavite da se ljepilo stegne.
Korak 3: Napunite manje kuglice suhim cvijećem.
Korak 4: Veće kuglice napunite vodom sobne temperature.
Korak 5: odrežite nekoliko brakteja božićne zvijezde. Kako biste zaustavili istjecanje mliječnog soka, odmah nakon rezanja stavite odrezane vrhove u čašu vruće vode na oko pet sekundi, a zatim odmah uronite u hladnu vodu. Zatim umetnite stabljike božićne zvijezde u veće kuglice napunjene vodom.
Korak 6: Objesite gotov dizajn na prikladno mjesto. Savjet za wow dojam: objesite nekoliko prstenova jedan do drugog.
Saznajte više informacija i još mnogo ideja za ukrašavanje božićnim zvijezdama na https://starsforeurope.com/hr/