Lifestyle
Vodič za kućno kompostiranje: Metode, savjeti i rješenja za svako kućanstvo
Kompostiranje je jednostavno, održivo i korisno za vaš i naš planet!
Spremni ste pretvoriti kuhinjske ostatke u zlato za vaš vrt? Kompostiranje je jedan od najjednostavnijih i najučinkovitijih načina za smanjenje otpada, pomoć okolišu i obogaćivanje vašeg tla. Radi se o tome da iskoristite ono što biste inače bacili – poput ostataka povrća i vrtnog otpada – i pretvorite ga u bogati, hranjivi kompost koji će vaše biljke obožavati.
Ali ne brinite ako tek počinjete! Ovaj vodič će vam objasniti osnove, učiniti proces zabavnim i pomoći vam da odaberete metodu kompostiranja koja odgovara vašem načinu života. Bez obzira jeste li vrtlar s dvorištem ili stanar u zgradi, postoji metoda kompostiranja za svakoga.
Pokazat ćemo vam dvije metode kompostiranja—”hladnu” i “vruću.” Hladna metoda je jednostavnija, ali vruća brže pretvara ostatke u kompost.
Što je kompost?
Kompost je hranjiv, tlu sličan materijal sastavljen od raspadajuće organske tvari – najčešće opalog lišća, pokošene trave, biljnog otpada, ostataka povrća i vrtnog otpada. Ključna ideja kompostiranja je da materijali i otpad koji biste inače bacili mogu biti reciklirani kako bi pomogli biljkama da rastu, omogućujući bolje prinose i raskošnije cvjetanje.
Kompost također rješava probleme s tlom. Ako je tajna uspješnog vrta kvalitetno tlo (a jest), kompost je tajno oružje vrtlara. Previše pjeskovito tlo? Kompost veže čestice pijeska kako bi upijale vodu poput spužve. Pretvrdo glinasto tlo? Kompost stvara prostor za protok vode i hranjivih tvari. Čak i u idealno rahloj zemlji, kompost donosi obilje hranjivih tvari.
Gdje kompostirati?
U zajedničkim vrtovima možda ćete vidjeti niz spremnika ispunjenih organskim materijalom u različitim fazama raspadanja, ali ne dopustite da vas to zastraši! Čest je mit da trebate veliko dvorište za kompostiranje. Možete kompostirati čak i na malom prostoru poput balkona ili terase.
U osnovi, sustav kompostiranja ne zahtijeva ništa više od gomile u kutu vašeg dvorišta. Dokle god je gomila visoka, široka i duboka oko 120 cm, uspješno će se razgraditi.
Većina kompostnih gomila ima strukturu koja ih drži na okupu, poput drvenih paleta ili plastičnih posuda. Također možete kompostirati izravno u gredici.
Što se može kompostirati?
Većina organskih materijala može se kompostirati, uključujući:
- Opalo lišće
- Pokošenu travu
- Usitnjene novine i karton
- Drvne strugotine
- Kuhinjske ostatke (ljuske od jaja, talog kave, kore povrća)
- Stelju od malih kućnih ljubimaca poput zamoraca ili zečeva
Što NE smijete kompostirati?
Izbjegavajte stavljati anorganske materijale (staklo, plastiku, metal) i životinjske proizvode (meso, kosti, mliječne proizvode). Također, ne dodajte otpad pasa i mačaka jer može sadržavati parazite.
4 ključna sastojka zdravog komposta
- Smeđa tvar: Ugljikom bogati materijali poput lišća, kartona i drvenih strugotina.
- Zelena tvar: Dušikom bogati materijali poput svježe pokošene trave i kuhinjskih ostataka.
- Voda: Gomila treba biti vlažna poput spužve, ali ne previše mokra.
- Zrak: Miješanjem gomile osiguravate kisik potrebnim mikroorganizmima.
Metode kompostiranja
1. Vruće kompostiranje
Vruća metoda zahtijeva pažljivo slaganje slojeva smeđe i zelene tvari kako bi gomila dosegla visoke temperature (60-71 °C). Ovo uništava sjemenke korova i patogene.
- Veličina gomile: 90–120 cm u visinu i širinu.
- Slojevi: Naizmjence složite smeđe i zelene materijale, povremeno dodajući vrtno tlo.
- Okretanje: Preokrećite gomilu jednom tjedno kako biste ubrzali proces.
2. Hladno kompostiranje
Hladna metoda zahtijeva manje truda, ali traje dulje (godinu dana ili više). Samo gomilajte materijale i pustite da se razgrađuju. Ovo je idealno za ljude s manje vremena.
3. Vermikompostiranje
Koristi crve za razgradnju kuhinjskih ostataka. Ovo je najbolji izbor za male prostore poput stanova.
Rješavanje problema s kompostom
- Previše mokro? Dodajte više suhe tvari poput kartona.
- Loš miris? Dodajte zrak okretanjem gomile.
- Privlači štetočine? Izbjegavajte dodavanje kuhanih ostataka i zakopajte ostatke hrane u središte gomile.
Kompostiranje je jednostavno, održivo i korisno za vaš vrt i planet!
Dekoracije i detalji
Boje koje voli ovogodišnji Božić: Nadopunite svoju kolekciju novim ukrasima i figurama
Svake godine tražimo najbolji način kako okititi božićno drvce i nove ukrase kojima ćemo nadopuniti svoje kolekcije. Ove godine savjete vam donosi Pevex.
Odbrojavanje do Božića i službeno je počelo, a želite li postojeću kolekciju ukrasa za bor nadopuniti novima, izaberite boje koje su ove godine u trendu.
“Ovogodišnji Božić rado nosi klasične srebrne, zlatne, zelene i crvene nijanse, a vrlo su popularni i dalje pastelni tonovi, roza, svjetlo plave, zelene, koje se izvrsno nadopunjuju na bazne osnovne boje u bijeloj, sivoj i bež nijansi.
Pastelne boje su popularne zato što se jako kombiniraju sa ostalim ukrasima u domu i prilagođavaju nekim susjednim bojama, tako da uistinu su popularne i dobro se drže. “, navodi Mirta Banić, voditeljica odjela nabave Dom i Dizajn, Pevex.
Jednostavno do savršenog izgleda božićne jelke
Ukrašavanje božićnog drva vrlo je subjektivno, dok jedni preferiraju jednostavniju shemu, drugi se odlučuju za mnoštvo boja i razigrane ukrase u različitim materijalima.
“Prisutne su obje varijante, i staklo i plastika, ovisno o preferencijama naših kupaca, a što se tiče ostalih materijala koji se koriste, rado su tu prisutni i ekološki prihvatljivi materijali kao što su drvo, papir, staklo i slično, a što se tiče tekstila, radi se o bogatim pahuljastim teksturama koje su vrlo često oplemenjene metalik sjajem u zlatnoj ili srebrnoj boji.”, pojašnjava.
Želite li postići raskošan izgled božićne jelke velike kuglice stavite pri dnu, a prema vrhu one manjih veličina. Za bajkovit efekt koristite svjetleće ukrase.
“Istaknula bih ove godine nešto što smo novo ponudili tržištu i jako je dobro prihvaćeno, radi se o svjetlećim ukrasima, siluetama, gdje se pozadinskom rasvjetom naglašava sam oblik ukrasa i isti smo princip primijenili i na neke tradicionalne motive, kao što su jaslice, tako da svi ti ukrasi zapravo svjetleći nalaze odlično mjesto od podnožja bora sve do prozora. “, ističe sugovornica.
Blagdanski ugođaj prožmite kroz sve prostorije postavljajući tradicionalne, ali i nove božićne figurice
“Gnomovi i dalje zauzimaju svoje mjesto u božićnom dekoriranju, no, njima se pridružuju lutke sa, u obliku djevojčica ili dječaka, zatim anđeli u raskošnim odjećama, neki od njih čak imaju integriranu rasvjetu i sve to zapravo čini jednu harmoničnu cjelinu.
Orašari su još uvijek prisutni ali više periferno, ipak primat preuzimaju ovi novi likovi jer su isto tako i naši kupci su željni noviteta.”, otkriva.
Uz figurice, girlande i lampice neizostavan su dio svakog božićnog uređenja interijera i eksterijera.
“Girlande i lampice se mogu koristiti na puno načina, od ulaznih vrata preko adventskih vijenaca pa sve do malo neobičnijih mjesta kao što su to kamini, prozori, određene komode i slično. Kod lampica bih istaknula i 3D papirnate božićne zvijezde koje ove godine dolaze ili u varijanti stolnih svjetiljki ili visećih ukrasa, kao i sve druge svjetleće lampice bilo da se radi o indoor ili outdoor varijanti koje uistinu pronalaze široku primjenu unutar doma.”.
Borovi od umjetnog materijala
Borovi od umjetnih materijala posljednjih godina vrlo su čest izbor zbog sve realističnijeg izgleda te jednostavnije mogućnosti prilagodbe svakom prostoru.
“Pevex asortiman borova ove godine izuzetno širok. Radi se o umjetnim drvcima koji u većem dijelu dolaze u snježnoj varijanti, s obzirom da je obljubljena od strane kupaca, posebno bih izdvojila uske borove koji dolaze u više visina i uistinu su jako dobro prihvaćeni od strane tržišta.
Snježni borovi su definitivno popularniji, vjerojatno je to i razlog što nedostaje snijeg već godinama, tako da na ovaj način ga unosimo i u interijer. “, zaključila je.
Čarobna božićna atmosfera postiže se ispreplitanjem svjetlosti i boja te nezaboravnim zajedničkim trenutcima.
pevex.hr
Vrijeme Božića obilježeno je raznim tradicijama, intimnim trenucima s obitelji i prijateljima, svjetlucavim božićnim ukrasima, darivanjem i raznobojnim božićnim zvijezdama. Sa svojim braktejama u obliku zvijezda, za mnoge ljude ove veličanstvene biljke jednako su dio blagdanskog dekora kao i božićna drvca, svjetlucave lampice, kuglice i drugi adventski ukrasi. Stručnjaci za dekoraciju interijera unutar inicijative Stars for Europe (SfE) govore o tome kako je božićna zvijezda postala božićna biljka i pokazuju kako može doprinijeti predblagdanskoj i blagdanskoj atmosferi ispuniti u vašem domu.
Kako je božićna zvijezda postala božićna biljka
Božićna zvijezda porijeklom dolazi iz Meksika. Tamo raste kao grm do 5m visine. Asteci su uzgajali ovu biljku u svojim vrtovima, ukrašavali njome hramove i od nje proizvodili boju za bojanje odjeće kao i lijek za snižavanje groznice.
Božićna zvijezda postala je božićna biljka nakon španjolskog osvajanja Meksika. Kad su na meksičko tlo stigli misionari, dali su joj ime ‘Estrella de Navidad’ (božićna zvijezda). U 17. stoljeću božićna se zvijezda prvi put pojavljuje u procesiji franjevačkih redovnika kad su je još nazvali i ‘Flor de Nochebuena’ (Cvijet svete noći) čime sve više postaje kršćanski simbol.
Svjetski trijumf
Globalni uspjeh božićne zvijezde kreće početkom 20. stoljeća. Njemački iseljenik Albert Ecke promatrao je kako su brakteje divljih božićnih zvijezda oko njegove farme u prosincu pocrvenjele. To mu je dalo ideju da uzgaja biljke na svojim poljima kako bi njihove stabljike prodavao kao rezano cvijeće uoči Božića. Bio je to početak priče o uspjehu.
Albert Ecke u potpunosti se koncentrirao na uzgoj božićnih zvijezda, a nakon njegove smrti obiteljski posao preuzima njegov sin koji se usredotočio na promicanje božićne zvijezde kao blagdanskog simbola. Davne 1920. godine pokušao je uzgojiti božićnu zvijezdu u posudi, no bez uspjeha. Tek 1950-ih uzgajivačima je uspjelo uzgojiti prve sorte u lončanicama. Od 1960-ih nadalje, kultivirane lončanice sve su više zamjenjivale rezano cvijeće.
Paralelno s uzgojem božićnih zvijezda, obitelj Ecke vodila je vlastite trgovine u Hollywoodu i ulagala puno vremena i energije u marketinške aktivnosti. To je pomoglo božićnoj zvijezdi da postigne veliku popularnost u roku od nekoliko godina pa je ubrzo postala sastavni dio američke božićne kulture. Božićna zvijezda istovremeno se etablirala kao sobna biljka i božićno cvijeće u Europi.
Svestran i dekorativan favorit
Danas postoje stotine sorti božićnih zvijezda u raznim bojama, oblicima i veličinama. Kao lončanice i rezano cvijeće daju poseban blagdanski štih i dodatni sjaj božićnim običajima i tradicionalnim ukrasima.
Rezane i male božićne zvijezde posebno su dobre za kreativne dekoracije iz kućne radinosti. Savjet: Dekoracije i tkanine s vintage šarmom trenutno su u trendu i savršeno pristaju uz božićne zvijezde. Više ideja pronađite ovdje.
Božićna drvca okićena božićnim zvijezdama
Božićno drvce neizostavni je blagdanski simbol, a upravo božićne zvijezde mogu biti savršen prirodni ukras kao rezano cvijeće, ili u obliku kokedama. Da biste napravili kokedame, izvadite male božićne zvijezde iz njihovih posuda i omotajte korijensku balu mahovinom. Pričvrstite ih finom žicom i okačite na drvce. Savjet: temeljito zalijte korijenske bale biljaka prije omatanja mahovinom.
Ovako postavljene mini božićne zvijezde pažljivo zalijevajte odozgo ili ih pak stavite nakratko u posudu s mlakom vodom, no prije toga obavezno uklonite mahovinu s korijenove bale i zatim ju poslije natapanja ponovno vratite. Božićne zvijezde odličan su ukras i na poklonima. Savjet: rezane božićne zvijezde stavite najprije u cvjetnu cijev napunjenu vodom ili ih omotajte zelenom cvjetnom trakom. Kako biste zatvorili odrezane vrhove, stabljike na nekoliko sekundi uronite u vruću vodu (oko 60°C), a zatim u hladnu.
Malo drugačije božićno drvce
Ako ne želite kupiti božićno drvce, a volite miris jele ili smreke i prirodne materijale, imamo prijedlog. Otiđite tamo gdje se prodaju božićna drvca i uzmite odbačene grane. U posudu najprije stavite granu ili neko tanje deblo da bude osovina vašem DIY drvcu, a potom formirajte okvir stožastog oblika od komada. Zatim zavežite grane za žičani okvir s više žice za namotavanje, napravite kokedame od božićne zvijezde i objesite ih na stablo pomoću užeta. Na kraju pričvrstite rezanu božićnu zvijezdu na vrh drvca u epruveti napunjenoj vodom. Za još savjeta i mnoštvo ideja za božićne dekoracije posjetite https://starsforeurope.com/hr/.