Povežimo se

Uređenje interijera

Prvi dojam je bitan: Uredite i uljepšajte svoj hodnik uz ovih 5 praktičnih savjeta

Ako tražite ideje za uređenje interijera svog doma i želite početi s toplim dočekom, ovi savjeti bit će vam izuzetno korisni

Hodnik je gotovo uvijek prvi dio kuće koji vi i vaši gosti doživite, pa se pobrinite da ostavi dobar dojam, možda postavljanjem upečatljivog umjetničkog djela ili uvođenjem neobične boje.Samo zato što često prolazite kroz taj prostor na putu prema nekoj drugoj prostoriji gdje provodite više vremena, to ne znači da je manje važan – dapače, čini ga još važnijim.

1. Postavite ogledalo u hodnik

Uključite ideje za ogledala u hodniku kako biste reflektirali svjetlost i otvorili prostor u uskim hodnicima. Osim što vizualno proširuju prostor, ogledalo je super način za reflektiranje svjetla što čini prostor svjetlijim i prozračnijim.

Ukoliko je vaš hodnik malen ili uzak, ne morate očajavati. Postoje rješenja za vizualno povećavanje prostora. Jedan od trikova svakako je ogledalo.

Postavite veliko ogledalo na jedan zid ili stvorite galerijski zid od manjih ogledala kako biste dodali dubinu i dimenziju svom hodniku.

2. Iskoristite hodnik za obiteljske uspomene

Nadahnite se raskošnim domovima prošlih vremena i iskoristite prazan zid hodnika kao priliku za prikaz obiteljskog stabla u svoj njegovoj povijesnoj veličanstvenosti pomoću jednostavne ideje za zid s fotografijama.

Kako pravilno objesiti slike i stvoriti galerijski zid – ovo je jedini vodič koji će vam trebati

Dobit ćete izrazito personaliziranu žarišnu točku koja se neprestano razvija. Ovisno o vlastitom ukusu, okvire možete uskladiti s bojom zida ili ih obojati u kontrastne nijanse za suvremen i upečatljiv izgled.

3. Odaberite hrabru boju

Hodnici su odlični prostori za malo hrabrije odabire boja. Možete se poigrati i iskoristiti taj prostor za izražavanje vlastitog stila.

Kako unijeti odvažne boje u interijer? Pratite ovih 10 savjeta dizajnera

Ipak, potrebno je pažljivo razmisliti prilikom odabira sheme, jer nisu sve nijanse prikladne ako prostoru nedostaje prirodno svjetlo.

Prije nego što potpuno obojite zidove, obavezno naručite uzorke i isprobajte potencijalne boje u vlastitom prostoru.

4. Koristite rješenja za pohranu koja služe i kao sjedeći prostor

Ako je prioritet vašeg prostora maksimalno funkcionalno spremište u hodniku, pronađite opcije koje su vizualno privlačne, ali i praktične.

Svi možemo ugraditi niz plitkih ormarića kako bismo dobili ogroman prostor za pohranu u hodniku. No, to će učiniti ulazni prostor manjim, užim i bez osobnosti.

Umjesto toga, napravite ono što je ovdje prikazano i pretvorite spremište u priliku za dodavanje sjedećeg prostora.

5. Iskoristite razne izvore svjetlosti

Hodnici, osim što su većinom malih dimenzija, često su i mračni. Stoga je vrlo važno pozabaviti se rasvjetom u toj prostoriji. Investirajte u dobru rasvjetu, koja može biti zidna ili podna, a osim funkcionalnosti može služiti i u dekorativne svrhe.

Hodnik bi uvijek trebao biti topao i gostoljubiv, pa je odabir odgovarajućih rasvjetnih rješenja ključan.

Pravilna rasvjeta je ključna za stvaranje ugodne atmosfere u vašem hodniku. Uključite mješavinu ambijentalne, radne i naglašene rasvjete kako biste osvijetlili prostor i istaknuli arhitektonske elemente ili umjetnička djela,” kaže Nina Lichtenstein, glavna dizajnerica i osnivačica Nina’s Home Design.

„Razmislite o zidnim lampama, visećim svjetiljkama ili ugradbenoj rasvjeti za elegantno i funkcionalno rješenje osvjetljenja,” dodaje.

Dekoracije i detalji

10 savršenih biljaka za kupaonicu: Pretvorite svoju u wellness oazu

Nije uvijek potrebna kompletna renovacija da bi se postigao osvježeni izgled kupaonice– ponekad su sitni detalji upravo ono što je potrebno za značajnu promjenu

Uređenje kupaonice jedan je od zahtjevnijih zahvata kod uređenja doma. Zato vam ta kupaonica treba što dulje trajati. Kako da ona izgleda moderno, a opet uvijek u trendu?

Sobne biljke izvrstan su način da unesete stil i osobnost u svoj interijer. Postoji mnogo biljaka koje vole vlagu i koje će uspijevati u vašoj kupaonici ili toaletu.

U posljednje je vrijeme sve više u trendu urediti kupaonicu poput oaze za uživanje. To više nije samo skučeni prostor za održavanje higijene, već prava mala wellness oaza.

Sunčeva svjetlost i voda dva su najvažnija elementa na koja trebate obratiti pažnju kada uzgajate sobne biljke, ali treći (često zaboravljeni) element je vlaga. Upravo zbog toga kupaonice su idealno mjesto za tropske biljke, paprati i zračne biljke.

Ako vaša kupaonica ne prima puno prirodnog svjetla, usredotočite se na biljke koje uspijevaju u uvjetima slabog osvjetljenja.

Najbolje biljke za kupaonicu uspijevaju u toplom i vlažnom zraku. Ako oponašate prirodno okruženje ovih biljaka, bit će ih lakše održavati, a vi ćete postići opuštajuću, spa atmosferu bez stresa.

1. Mirni ljiljan

Podrijetlom iz tropskih područja Amerike, poznat je po svojim bijelim cvjetovima i sjajnim zelenim listovima. Biljka je dobila svoje uobičajeno ime po činjenici da bijeli cvjetovi nalikuju ljiljanima i često se koriste u mirovnim žrtvama.

Ljiljan mira je biljka laka za održavanje i može uspijevati u uvjetima slabog osvjetljenja. Biljka je također poznata po svojoj sposobnosti filtriranja štetnih kemikalija iz zraka, što je čini odličnim izborom za kućanstva s kućnim ljubimcima ili malom djecom.

2. Bambus

Ova biljka je za kupaonice s manje svjetlosti, a također doprinosi zen ugođaju prostora uz minimalno održavanje. Postavite bambus u vazu i uživajte gledajući ga dok se tuširate.

Bambus još je jedna izvrsna biljka za uzgoj u vodi. Unatoč svom imenu, to zapravo nije bambus, već vrsta Dracaene. Njegove uspravne stabljike i bujni zeleni listovi dodaju dodir elegancije svakom prostoru.

Ove sobne biljke godinama mogu rasti u vodi – zemlja im nije potrebna

3. Zeleni ljiljan

Zeleni ljiljan poznat je po svojim lučnim listovima i malim izdancima, zvanim “paukovi”, koji vise s matične biljke. Ove biljke izuzetno je lako uzgajati u vodi i mogu se prilagoditi raznim unutarnjim uvjetima. Zeleni ljiljan također je izvrstan za poboljšanje kvalitete zraka u zatvorenom prostoru.

Mijenjajte vodu svaka dva tjedna i promatrajte kako se korijenje razvija i biljka napreduje!

4. Sanseverija

Sanseverija je jedna od najjednostavnijih biljaka za održavanje. Ne zahtijeva često zalijevanje i dobro podnosi zaboravljanje. Idealan je za one koji nemaju “zelene prste” ili nemaju previše vremena za brigu o biljkama.

Sanseverija ili svekrvin jezik se dobro snalazi u različitim uvjetima svjetla. Može rasti u svjetlim, polusjenovitim i čak prigušenim prostorima.

5. Zamija

Zamije uspijevaju na slabom do jakom neizravnom svjetlu, poput onog koje biste pronašli uz prozor okrenut prema istoku, zapadu ili sjeveru.

Idealne temperature su između 18 i 24 stupnja. Budući da ove sobne biljke koje podnose slabo svjetlo dolaze iz vlažnih klimatskih područja, potrebna im je vlaga u zraku kako bi napredovale. 

6. Aloe vera

Aloe vera, poznata i kao “biljka besmrtnosti”, već stoljećima je cijenjena zbog svojih ljekovitih svojstava i širokog spektra koristi za zdravlje.  Sve što joj zapravo treba jest pristup jakom svjetlu (neizravno svjetlo je u redu, iako će izravna sunčeva svjetlost biti bolja i možda čak potaknuti biljku da proizvede cvjetove koraljne boje), stoga je postavite na sunčano mjesto. Njezini listovi ispunjeni su gelom koji je odličan za ublažavanje opeklina od sunca i iritacija kože.

7. Paprati

Sa svojim bujnim, zelenim listovima, paprati dodaju prirodnu i opuštajuću atmosferu, savršeno se uklapajući u welness oazu.

Mnoge vrste paprati, poput bostonske paprati (Nephrolepis exaltata) ili djevojačke paprati (Adiantum), ne zahtijevaju puno direktne sunčeve svjetlosti. Dovoljno im je difuzno svjetlo, koje je česta karakteristika kupaonica.

8. Orhideje

Ove prekrasne biljke vole vlagu i indirektnu svjetlost, a njihove šarmantne cvjetove možete smjestiti na policu ili na rub kade?

Savršene kombinacije sobnih biljaka za svaku prostoriju u vašem domu

9. Zračne biljke

Zračne biljke zalijevaju se namakanjem, a vole umjerenu do visoku vlagu i jako neizravno svjetlo. One su savršen izbor ako imate prozor u kupaonici blizu kojeg ih možete smjestiti.

10. Maslina

Mediteransko stablo možda zvuči kao neobičan izbor za biljku u kupaonici, ali maslina je iznenađujuće jednostavna za održavanje.

Voli vlagu i toplinu, ali dobro podnosi i slabije osvjetljenje. Ovo je stablo idealno za popunjavanje praznog kuta i dodavanje vertikalnog vizualnog elementa. Zalijevanje treba svesti na minimum, dodajući vodu samo kada se tlo potpuno osuši.

Nastavite čitati

Kućanski uređaji

Znate li koji aparati troše najviše energije u kućanstvu?

Što najviše povećava vaš račun za struju? Koji uređaji troše najviše električne energije i kako možete smanjiti te troškove? U nastavku donosimo odgovore

Pitate se kako smanjiti račun za struju? Koji aparati troše najviše energije u kućanstvu? Ovi uobičajeni kućanski uređaji povećavaju vaš račun za struju. Evo što trebate znati i savjeti kako smanjiti potrošnju energije kućanskih uređaja.

Koji kućanski uređaji troše najviše električne energije?

1. Grijanje i hlađenje: 45-50%

Najveći potrošač električne energije u prosječnom kućanstvu je sustav za grijanje i hlađenje. U daleko većoj mjeri od ostalih uređaja. Centralni klima uređaji i grijalice troše ogromne količine energije kako bi održavali ugodnu temperaturu u domu. Iako ovisi o tome koristite li više grijanje ili hlađenje, grijanje obično troši više struje tijekom godine, čineći više od 25% vaše godišnje potrošnje električne energije.

2. Bojler: 12%

Ako imate električni bojler, to je vjerojatno drugi najveći potrošač energije u vašem domu. Bojler se koristi za tuširanje, pranje suđa, korištenje umivaonika i pranje rublja. Sve te aktivnosti zajedno čine bojler značajnim potrošačem energije svaki mjesec.

Bojler, hladnjak, perilice… Evo koliko dugo traju kućanski uređaji prije nego se pokvare

Prva asocijacija na bojlere mnogima će biti da je to ono što u domu treba sakriti. Ali mi imamo primjer da to ne treba biti tako. Ovaj bojler osim što je energetski učinkovit, njime se jednostavno upravlja preko pametnog telefona, a i oku je ugodan.

3. Rasvjeta: 9-12%

Žarulje su tijekom godina postale znatno energetski učinkovitije. Danas LED tehnologija, kao najnaprednija na tržištu, troši značajno manje energije u usporedbi s CFL i klasičnim žaruljama, a također dulje traje, smanjujući otpad. Osim toga, jeftinije su za korištenje.
Ipak, rasvjeta čini značajan dio vaše mjesečne potrošnje električne energije zbog učestalosti korištenja.

LED žarulja je izdržljivija na trenja, vibracije, udarce i oscilacije napona. Također pruža izvrsnu kvalitetu svjetla, gašenje i paljenje joj ne šteti, a uz to je ekološki prijatelj naše planete. Sve ovo odnosi se na unutarnju i na vanjsku LED rasvjetu.

4. Hladnjak: 8%

Iako hladnjak ne troši mnogo energije na sat, ukupna potrošnja električne energije je visoka jer radi neprekidno.

5. Perilica i sušilica rublja: 5%

Mjesečna potrošnja energije perilice i sušilice ovisi o tome koliko često perete rublje. Međutim, kad god ih koristite, troše puno električne energije, osobito ako perilicu koristite s toplom vodom. U prosjeku, pranje rublja čini oko 5% vaše godišnje potrošnje električne energije.

Vodič za uštedu energije u domu: 10 najčešćih mitova koje treba izbjegavati

6. Električna pećnica: 3%

Kuhanje zahtijeva puno energije, osobito ako imate električnu pećnicu i ploču za kuhanje. Električne pećnice obično su odgovorne za oko 3% vaše mjesečne potrošnje električne energije.

Kako besprijekorno očistiti pećnicu u sedam koraka?

7. Perilica posuđa: 2%

Perilica posuđa zahtijeva relativno malu količinu električne energije. Općenito, čini oko 2% vaše mjesečne potrošnje.

8. Televizor i kabelska kutija: 2%

Današnji televizori i kabelske kutije su izuzetno energetski učinkoviti. Problem je što često rade čak i kad ih ne koristite. Ti sati u stanju mirovanja povećavaju potrošnju energije, pa televizor i kabelska kutija čine oko 2% vašeg mjesečnog ukupnog računa za struju.

Pet uređaja koji troše struju čak i kada ih ne koristite
Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice