Povežimo se

Boje i materijali

Oprezno kod odabira boje radne ploče u maloj kuhinji! Ove boje bi odabrali stručnjaci

Je li neutralna boja najbolji izbor?

Pravila dizajna interijera mogu biti korisna, ali ona vas ne bi smjela spriječiti da izrazite svoju osobnost – čak i ako je vaš kuhinjski prostor malen i kompaktan. Boja bi trebala pomoći u stvaranju atmosfere u kojoj ćete uživati provoditi vrijeme. Ipak, ponekad može biti teško znati odakle početi, pa su prijedlozi dizajnera interijera dobrodošli!

Neutralna je uvijek dobar odabir

Postoji zabluda da su neutralne boje loš izbor za manji kuhinjski prostor i da će radi njih prostor izgledati dosadno. Međutim, to nije uvijek slučaj – važno je kako i kombinirate neutralne boje i materijale.

Claire Garner, direktorica u Claire Garner Design Studio, objašnjava: “Kada birate radne ploče za malu kuhinju, one svjetlije poput nježnih bijelih ili toplih bež tonova su idealne, jer reflektiraju više svjetla i čine prostor većim i ugodnijim. Što se tiče stila, odaberite elegantne, jednostavne materijale koji neće preopterećivati prostor. Polirani ili matirani finiši u materijalima poput kvarca, mramora ili svijetlog granita donose dojam rafiniranosti, održavajući jednostavan i uredan izgled.”

Molly Chandler, dizajnerica u Willis & Stone, slaže se da svjetlije boje otvaraju kuhinjski prostor. “U maloj kuhinji boja radne površine može značajno utjecati na percepciju prostora, kao i na ukupni izgled. Kako bi prostor izgledao prozračnije i otvorenije, obično bih preporučila svijetle radne ploče poput bijele, kreme, bež ili svijetlo sive. Ove boje pomažu u refleksiji svjetla, stvarajući osjećaj prostranosti.”

Neutralne boje poput nježno sive ili taupe (sivo-smeđa) također dobro funkcioniraju u malim kuhinjama i pružaju svestranost, stvarajući bezvremenski izgled. Lijepo se slažu s raznim bojama kuhinjskih elemenata i stilovima, a izvrsne su za balansiranje svijetlih i tamnih tonova, osobito ako imate elemente u srednje tamnim bojama.”

Zidovi koji mirišu na kavu, ruže i suho bilje – Iverpan kroz biofilni dizajn u interijere unosi prirodu i mirise

Mor Krisher, šef dizajna u Caesarstoneu, dodaje da je ravnoteža ključna: “U manjim kuhinjama odabir prave boje radne ploče sve se svodi na balansiranje estetike s efektima koji povećavaju prostor. Neutralni tonovi poput kremasto bijele ili nježno sive otvaraju prostor, maksimizirajući refleksiju svjetla bez pretrpavanja oka. Za one koji žele malo kontrasta, umjereni srednji ton, poput tople sive, može stvoriti definiciju prostora, a da pritom zadrži kohezivan izgled.”

Dodajte suptilnu boju

Niste oduševljeni idejom potpuno neutralnih radnih ploča? Dodavanje suptilnog uzorka i tekstura donosi vizualni dodatak, kao i mogućnost da izrazite malo kreativnosti i osobnosti.

Odabir suptilnog uzorka ili kamena koji ima vidljive žile može dodati karakter bez preopterećenja dizajna, stvarajući uravnotežen i sofisticiran izgled koji poboljšava osjećaj prostora i svjetlosti”, kaže Tom Howley, kreativni direktor dizajna u istoimenoj kuhinjskoj tvrtki.

Tradicionalni pristup radnim pločama obično podrazumijeva kontrast između boje vrata ormarića i radne ploče (npr. tamna vrata/svijetla radna ploča ili obrnuto), no nedavno je trend postao usklađivanje boja. Korištenje tekstura i žila na kamenu može pomoći u održavanju tog usklađenog izgleda, kako objašnjava Claire Garner: “Takve površine također mogu lijepo funkcionirati u maloj kuhinji kada se koriste promišljeno.

Burgundy – boja sezone u dizajnu interijera koja donosi eleganciju i toplinu

Odabir mramora ili kvarca s toplim, suptilnim žilama dodaje osobnost bez preopterećenja prostora. Kako bi izgled bio kohezivan, uskladite radnu ploču s svijetlim bojama ormarića i zidova, stvarajući ujedinjeni dizajn koji maksimizira vizualni prostor kuhinje.”

Nova godina donosi nove trendove – radne ploče zauzimaju glavno mjesto u kuhinji

Također, očekuje se povratak hrabrijih trendova u radnim pločama za 2025. godinu, s radnim pločama koje preuzimaju glavnu ulogu u dodavanju vizualnog identiteta kuhinji.

Richard Davonport, izvršni direktor Davonporta, objašnjava: “Bijele radne ploče nude reflektirajuću površinu koja može poboljšati svjetlost u maloj kuhinji, stvarajući dojam prostora. Međutim, obojeni mramor/kvarcne površine postaju popularne u 2025. godinu, pa razmislite o nadogradnji s bijelom radnom pločom koja može imati obojene žile koje prolaze kroz nju. I dalje imate koristi od bijele površine, ali s dodatnom dubinom i teksturom koja može učiniti prostor vizualno privlačnijim, a da ne utječe na osjećaj prostranosti.”

I tamne nijanse mogu biti dobar odabir

Iako se može činiti kontradiktorno, tamne radne ploče mogu dobro funkcionirati u manjim kuhinjama, osobito ako imate svjetliju ili hladniju boju kuhinjskih elemenata. Naravno, tamne boje su praktične – bolje skrivaju tragove i habanje od svjetlijih varijanti.

Kathy Kuo, CEO Kathy Kuo Home, također je obožavateljica tamnih tonova: “U maloj kuhinji volim koristiti tamne neutralne boje za radne ploče. Lijepa tamno siva ili antracit daje dojam elegancije i dodaje dubinu. U malom prostoru, često su to najsuptilniji tonovi koji mogu stvoriti najsnažniju iluziju većeg prostora. Osim toga, tamnosive tonove lako je uskladiti s raznim motivima boja koji dobro funkcioniraju u svakoj kuhinji.

Sve neka bude u skladu

Patrick O’Donnell, brand ambasador za Farrow & Ball,dodaje: “Držite sheme boja jednostavnima u maloj kuhinji, izbjegavajte više od tri boje u jednom prostoru. Više od toga može biti – previše. Koristite boje koje su lako prihvatljive jer kuhinje obično koriste svi članovi obitelji.

Kako kamin integrirati u prostor? Stvorite savršeno mjesto za opuštanje i okupljanje

Posvetite se shemama koje imaju integritet i koje nećete brzo dosaditi.” Iako nije upitno da će svijetle radne ploče učiniti malu kuhinju većom, toplina i umirujuća priroda tamnih tonova također su vrlo privlačne, osobito kada su usklađeni sa svjetlijim ormarićima kako bi prostor bio svjetliji. Igranje s teksturama može također dodati individualnost kuhinji, no na kraju, vaša će odluka ovisiti o stilu koji vam najviše odgovara.”, dodaje.

Boje i materijali

Kako unijeti odvažne boje u interijer? Pratite ovih 10 savjeta dizajnera

Odvažite se odabrati boju za vaš dom

Lako je diviti se hrabrim, izražajnim bojama kada su u tuđem domu.
Međutim, kada ukrašavate vlastiti prostor, te iste boje mogu djelovati zastrašujuće. Čini se kao da bi mogle preplaviti vaš dom, stvarajući kaotičan dojam jarkih nijansi nasumično razbacanih.

No, boje su ono što unosi život u domove. Kada se koriste pravilno, odvažne boje mogu učiniti vaš prostor stiliziranim i sofisticiranim. Kako biste ovaj dizajnerski odabir učinili pravim, donosimo savjete odobrene od strane dizajnera interijera o tome kako uvesti hrabre boje u vaš dom bez da preopteretite prostor.

1. Nemojte se bojati odabrati odvažne boje za strop

Jednom kad krenete hrabro, nastavite dalje. U ovoj sobi zelena boja prešla je sa zidova na strop, dajući prostoru novu dimenziju.

2. Povežite boje tepiha i zidova

Jedan način “prekrivanja bojama” jest ponavljanje nijanse kroz zidove i pod. Različite teksture, poput mekoće tepiha i čvrstoće zidova, dodaju dubinu živopisnoj paleti boja.

Želja vam je imati u domu perzijski tepih? Donosimo savjete kako ih uklopiti u interijer

3. Upotrijebite knjige za dodavanje boja

Odaberite tamnu pozadinsku boju za police kako biste naglasili šarene knjige ili dodatke. “Duboka tamna boja za police ističe boje knjiga i unosi dozu drame u intimni prostor,” predlaže Watts.

4. Odlučite se za hrabre ormariće

Živopisni kuhinjski ormarići izvrstan su način za unošenje boje, a uz neutralnu paletu u ostatku kuhinje, ne djeluju preopterećujuće. “Hrabra boja za ormariće može biti zastrašujuća odluka, ali podiže dizajn i daje bezvremensku odvažnost,” kaže Erika Bonnell, vlasnica Erika Bonnell Interiors.

5. Koristite komplementarne boje

Komplementarne boje su one koje stoje jedna nasuprot druge na paleti nijansi, a može se postići odličan dojam spajanjem toplih i hladnih boja iz tog spektra. Primarne kombinacije su žuta i ljubičasta, crvena i zelena i plava i narančasta. Iako se neke kombinacije mogu ostaviti dojam pretjerivanja, postoje pametni načini kako ih kombinirati. 

Što su komplementarne boje? Naučite kako ih kombinirati u interijeru

Tamna ( ili neutralna ) osnova može poslužiti kao pozadina za nekoliko izražajnih boja koje se međusobno skladno nadopunjuju.

6. Razmišljajte izvan okvira jarkih boja

Hrabra boja ne mora biti neonska narančasta ili kričavo ružičasta. Ponekad je hrabra boja jednostavno tamna i snažna, unoseći dubinu i kontrast.

Neočekivana crvena: Teorija koja tvrdi da će ta boja svaki prostor učini savršenim

7. Objesite šarenu umjetninu

Unesite svijetle boje dok zadržavate neutralne zidove tako što ćete objesiti veliko umjetničko djelo u svom prostoru. “Umjetnost je ključna komponenta palete boja u prostoriji i može biti jednako upečatljiva kao boja zidova ili odabir tekstila,” kaže Emily Vaughan, osnivačica Emily Vaughan Interiors. “Ključ je odabrati umjetničko djelo koje nadopunjuje ostale boje i uzorke u prostoriji, bez potrebe da se potpuno podudaraju.”

Vaughan predlaže da se odlučite za umjetnost velikih dimenzija kako biste unijeli izražajne boje te dodaje da je to odličan izbor za stanare koji ne mogu bojati zidove.

8. Fokusirajte se na sofu u boji

Ako volite neku boju, odaberite kauč u toj nijansi kao fokusnu točku vaše prostorije. To je manje opterećujuće nego bojanje cijele sobe, ali i dalje ostavlja snažan dojam.

“Odabir neutralne presvlake s namjerom da kasnije mijenjate jastuke može sugerirati nedostatak posvećenosti dizajnu prostorije. Suprotno tome, pronalazak kauča u izražajnoj boji koja vam odgovara i može postati temelj prostorije podiže cijeli prostor na višu razinu,” kaže Vaughan.

9. Uravnotežite hrabre boje s neutralnima

Odvažni elementi poput plavih ormarića mogu biti glavni naglasak, dok neutralne pozadine održavaju prostor smirujućim.

Svakako se uvijek pridržavajte pravila 60-30-10, odnosno da je 60 posto dominantna boja, 30 sekundarna, a 10 akcentna. 

Kako neutralne boje učiniti zanimljivijima?

10. Uronite sve u jednu boju

Ako se odlučite za odvažan pristup, posvetite mu se u potpunosti umjesto da ga isprobavate tek djelomično. Koristite jednu boju za zidove, strop, obrube, drvene detalje i umjetnine.



Nastavite čitati

Boje i materijali

Kromirani detalji u interijeru – evo kako ih uklopiti u svaki prostor

Kromirani dekor ponovno je u trendu, a zahvaljujući dugoj povijesti korištenja, lako je pronaći vintage komade koji unose dodatni karakter u prostor

Krom nije novost u dizajnu interijera. Kroz desetljeća bio je prisutan u domovima, no zbog popularnosti mesinga i zlatnih nijansi, izgubio je na značaju – sve do sada. Ako ste tek naučili kombinirati tople metale, vrijeme je za novi početak i povratak hladnijim kromiranim nijansama!

Dizajneri interijera sve češće zamjenjuju tople metale, popularne posljednjih godina, hladnijim tonovima kroma. Međutim, ovaj povratak ne naglašava sjajne i nove komade, već se fokusira na vintage i retro stil koji sada preuzima središnje mjesto.

Top 7 Instagram profila u svijetu dizajna zbog kojih ćete poželjeti preuredit svoj dom

Od kuhinjske opreme do rasvjetnih tijela i dekorativnih predmeta, postoji mnogo načina da uvedete krom u svoj dom.

1. Kombinirajte krom s mekanim, organskim teksturama

Krom je metal hladnog tona, pa miješanje s mekšim, organskim teksturama poput mohera, vune i kašmira može stvoriti ugodniju i topliju atmosferu. Mekane tkanine omogućuju korištenje većih komada kromiranog namještaja, poput stolića ili kromiranih nogu na sofi, umjesto sitnih ukrasnih detalja.

Sirovi, prirodni materijali novi su trendovi u rasvjeti

2. Uvedite kromirane detalje u kuhinju

Kuhinjski trendovi posljednjih godina favorizirali su mesing, ali povratak kroma mijenja pravila igre. Kromirane ručke, slavine i drugi detalji uklapaju se u razne stilove kuhinja, od tradicionalnih do modernih. Krom u kombinaciji s tamnijim drvenim podovima i kontrastnim tamnim mramornim površinama može uravnotežiti prostor.

3. Krom u kombinaciji s komplementarnim materijalima

Krom najbolje funkcionira kada se kombinira s toplim, teksturalnim materijalima poput terakote ili ručno tkanih tekstila. Također, klasična kombinacija kroma i stakla ostaje bezvremenska – primjerice, stol Eileen Gray iz 1920-ih.

4. Miješajte kontrastne metale s kromom

Uvođenje kroma ne znači da morate izbaciti tople metale poput mesinga. Miješanje kontrastnih metala može stvoriti zanimljiv i eklektičan dizajn. Ključ je u balansu – koristite kromirane detalje na strateškim mjestima, dok zadržavate toplinu u ostatku prostora.

5. Kromirana rasvjeta kao suptilan naglasak

Ako ne želite prenaglasiti prostor kromom, rasvjeta je sjajan način za diskretan, ali upečatljiv dodatak. U blagovaonici, hladan ton kromiranih svjetiljki stvara zanimljiv kontrast s toplinom drvenog namještaja.

6. Spoj različitih stilova s kromom

Detalji poput kromiranih nogu na namještaju ili stolića mogu unijeti suptilan dodir hladnijeg metala, dok raznolikost tekstura i stilova zadržava toplinu. Pažljivo kombinirajte krom s drugim elementima kako bi prostor bio ugodan i uravnotežen.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice