Povežimo se

Uređenje interijera

Zavjese kao ukras: Maštovitost i funkcionalnost u jednom

Naglasite zid, odvojite prostor ili ih koristite umjesto vrata

zavjese kao ukras

Zavjese su mnogo više od običnih prekrivača za prozore – one blokiraju svjetlost, pružaju privatnost i mogu transformirati prostor. No, njihova funkcionalnost daleko nadilazi osnovnu svrhu. Uz malo kreativnosti, zavjese kao ukras mogu postati središnji element dizajna svakog doma, dodajući karakter, stil i praktičnost.

Upotreba zavjesa u interijeru

Zavjese mogu zamijeniti tradicionalna vrata, bilo da je riječ o ormarima, malim prostorijama ili čak ulaznim vratima. Njihova mekoća i mogućnost prilagodbe boja i uzoraka čine ih izvrsnim izborom za dodavanje osobnosti prostoru.

Još jedna zanimljiva ideja je korištenje zavjesa za stvaranje baldahina oko kreveta. Ovaj romantični i ugodan detalj može potpuno promijeniti atmosferu spavaće sobe, pružajući dodatnu privatnost ili jednostavno estetski užitak.

Za ljubitelje retro stila, portijere – teške zavjese u okvirima vrata – ponovno postaju popularne. Osim što unose dozu luksuza, mogu stvoriti osjećaj topline i odvojenosti u većim prostorijama.

Zavjese kao ukras: Jednostavni trikovi za veliki učinak

Zid s naglaskom uvijek je izvrstan način za dodavanje vizualnog interesa prostoru. Umjesto bojanja ili postavljanja tapeta, velika zavjesa može poslužiti kao savršena alternativa. Postavite je uz zid od poda do stropa, birajući uzorak ili boju koja najbolje odgovara vašem stilu. Ako poželite promjenu, jednostavno zamijenite zavjesu za potpuno novi izgled.

Zavjese ne dodaju prostoru samo dašak boje i uzorak već kontroliraju i razinu svjetlosti, što znači da posredno utječu na boju zida, odnosno mogu prostoriju vizualno učiniti većom.

Uz estetski doprinos interijeru, zavjese su prije svega funkcionalne za blokiranje sunčeve svjetlosti ili za privatnost. To se uglavnom postiže dekorima, napravljenim od tamnijih i debljih tkanina. Kako odabrati idealne zavjese

Osim toga, zavjese su idealne za odvajanje prostora. U manjim stanovima mogu poslužiti kao privremena pregrada, dok u većim prostorijama mogu stvoriti osjećaj privatnosti. Ovisno o debljini materijala, zavjese mogu i djelomično blokirati buku, pružajući dodatni komfor.

Zavjese kao ukras – na neočekivanim mjestima

Zavjese nisu rezervirane samo za interijere. Na terasama, one mogu poslužiti kao zaštita od sunca, stvarajući ugodan vanjski prostor nalik luksuznom odmaralištu. Za unutrašnjost doma, zavjese su izvrstan način za skrivanje otvorenih polica ili skladišnog prostora, dodajući pritom vizualnu teksturu prostoru.

Kako unijeti odvažne boje u interijer? Pratite ovih 10 savjeta dizajnera

Osim toga, zavjese kao ukras mogu poslužiti i za stvaranje improviziranog radnog kutka. Postavite ih oko stola kako biste odvojili radni prostor od ostatka sobe, omogućujući bolju koncentraciju i osjećaj privatnosti.

Najbolje tkanine za zavjese: Ovo je jedini vodič koji će vam trebati

Zavjese kao završni detalj doma

Uz svoju funkcionalnu ulogu, zavjese kao ukras imaju moć unijeti toplinu, stil i osobnost u svaki prostor. Bilo da ih koristite za odvajanje prostora, uljepšavanje zidova ili kao dekorativni element, zavjese su jednostavan i pristupačan način za osvježenje doma.

Eksperimentirajte s bojama, uzorcima i materijalima kako biste otkrili sve mogućnosti koje zavjese nude – od prozračnih, laganih zavjesa koje propuštaju svjetlost, do teških tkanina koje stvaraju intimnu i mirnu atmosferu. Zavjese su više od obične tkanine – one su moćan alat u uređenju interijera.

Arhitekti i arhitektonski projekti

Kako je teklo uređenje restorana od 350 kvadrata, otkriva arhitektica Sunčica Mastelić Ivić

Titrajuću površinu zidova i stropova, Sunčica je povezala s industrijskim podom

Arhitekticu Sunčicu Mastelić Ivić poznajete kao edukatoricu stilova uređenja interijera, a danas ju gledamo u drugoj ulozi. Posjetili smo restoran koji je nedavno uređivala i uvjerili se u njenu mogućnost prilagodbe svakom projektu. 

Uređenje restorana čija je površina 350 kvadrata počelo je iskorištavanjem postojeće stare konstrukcije s relativno niskim lučnim svodovima.  

“Ovaj volumen koji smo zatekli je spoj nepravilnih oblika. I imate i relativno nepravilne prostore koji se pretaču jedan u drugi, onda sam ja razmišljala kako to povezati i onda sam koristila stari trik koji se još od srednjeg vijeka koristio da vi trebate na neki način sa dekorativnom tehnikom dematerijalizirati volumen.

To se nekad davno kad su se radili ekstra luksuzni javni prostori u srednjem vijeku radilo sa mozaikom, danas se to na taj način, naravno, više ne radi. Ali sam primijenila jednu tehniku koja se zove duca di Venecija i koja predstavlja specijalan nanos posebne boje u tri sloja gdje vi dobivate titravu površinu sa posebnim načinom nanošenja mrlja. “, pojašnjava arhitektica.

Titrajuću površinu zidova i stropova, Sunčica je povezala s vrstom poda koju kolokvijalno nazivamo industrijskim podom

“Izveli smo pod koji smo poslije namazali sa polu mat tekućim voskom i taj pod je također jedno, rekla bih, unikatno custom made djelo, pokazao se dobar u korištenju za sve one koji ne vole fuge na podu, mislim da je nanos takozvanih industrijskih podova kojih ima raznih vrsta, da je to dobro rješenje. “

Prostor je podijeljen na tri različite, međusobno povezane ali i odijeljene zone. 

“To znači da u ovom restoranu imate zonu koja služi za neka posebnija dešavanja, isključivo za jelo, ručak, večeru ili za stand up nastupe. I taj prostor gdje se odvija jelo je trebao dobiti malo drugačiji tretman poda pa mislim da je dobro da u ovom velikom prostoru imamo različit pristup i naravno, onda je to još jedan element u kojem se trebate dobro uklopiti.

Dakle, koju boju poda odabrati sa kojom bojom i nijansom dekorativnog poda, ovog industrijskog namaza i sve to skupa mora odgovarati titravoj površini zidova. Zato mislim da je dobro uvijek u velikim prostorima koji se dijele na različite zone, ovisno o korištenju, namijeni, mislim da je dobro imati i različiti tretman poda. “, navodi sugovornica.

Namjena ovog prostora zahtijevala je stvaranje nekoliko različitih atmosfera, od jutarnje kave do večernjeg izlaska

“To znači da sam trebala odrediti optimalnu količinu svjetline dekora, odnosno tamnoće dekora koja neće biti pretamna za jutarnji kapučino, a koja neće biti presvijetla za večernji izlazak. Znamo svi da ako se radi o nekom večernjem izlasku da onda uvijek tražimo malo tamniju atmosferu, malo tamnije tonove.”, otkriva.  

Optimalna količina boja, različitih materijala i tekstura dodatno je istaknuta rasvjetom koja je pomogla i u stvaranju različitih atmosfera. 

“Kod korištenja rasvjete je jako važno da se koristi nekoliko različitih izvora svjetla, gdje vi sa različitim kombinacijama možete ostvariti atmosfere kakve vam trebaju u tom trenutku.

Zato sam koristila naglašavanje određenih kontura sa skrivenom LED rasvjetom, iza nekih elemenata namještaja, koristila sam različite reflektorske tipove na profilima gdje vi sa usmjerenjem možete davati akcente prostoru ili smanjivati taj akcent. U svakom slučaju, difuzna opća rasvjeta u ovom prostoru nije bila tema. Trebalo je postići dramatiku. “, otkriva arhitektica.

Tijekom projektiranja, Sunčica nije tražila stil uređenja, već je stil pronašao nju

“Možemo reći da je ovaj prostor rađen u industrial, u industrijskom stilu uređenja interijera, da ima elemenata brutalizma, brutalizam se očituje u ovoj titravoj površini stropova, zidova i titravoj površini poda koja podsjeća na neku inačicu cementa. I taj brutalizam ima elemente arta.

To su elementi koji se nalaze na zidovima, zovemo ih muralima. 

Radila sam sa fantastičnim akademskim slikarom Darkom Bubankom koji je sa mnom radio niz skica. Mi smo proveli sate u razgovorima kakve bi trebale biti boje na muralima u ovom prostoru, kakve bi trebale biti teme, čime će se baviti art moment na zidovima i onda smo zaključili iz niza skica koje su nastajale u razgovoru da je najbolje tonski se uklopiti u postojeći kolorit, dati neke akcente kao što ovdje vidimo je u žutoj boji, koji daje jedno lijepo osvježenje naspram sive boje i zaključili smo da je jako dobro da idemo u smjeru apstraktnoga. 

Kod apstraktne umjetnosti se ne trudim vidjeti figurativu, mene opčinjava igra boja, mene opčinjava dinamika oblika, ponavljanja nekih elementa, dakle, mene zanima emocija koja vrišti ili govori iz onoga što se nalazi u apstraktnom dijelu. Nije nužno da očitavate iz apstraktnog dijela neku figuru, neki lik ili neki predmet, važno je da se u njega zagledate, da vas dovede u neku meditaciju, da vam potakne određenu vrstu osjećaja.”, zaključila je.

Nastavite čitati

Dekoracije i detalji

Evo kako odabrati odgovarajuće čaše za vino i šampanjac te servis za novogodišnju večeru

Savjeti koji su dobrodošli!

Čekate li novu 2025. godinu kod kuće, to će sigurno biti u najboljem društvu. Za dobru atmosferu potrebna nam je dobra glazba, mrvica nostalgije, prisjećanje svih onih lijepih trenutaka iz godine na izmaku te nezaobilazni hrana i piće. A danas ćemo izabrati sve što nam je potrebno za njihovo posluživanje prema savjetima Martine Pikl, prodajne savjetnice Lesnine.

Martina, molim te, pomogni mi izabrati čaše za vino, čaše za šampanjac i jedan lijepi servis za moju novogodišnju večeru. 

Može, evo možemo krenuti od čaša, ovdje imamo u ponudi nešto malo drugačije, nešto inovativno, jedan set od Villeroy and Boch, to je iz linije Manufacure Rock, kristal staklo tako da je izuzetno kvalitetno, set vam je od 4, imate čaše za pjenušac, čaše za bijelo, čaše za crno vino. Ali isto tako i čašice za rakiju, vodu, viski, što god. 

Ovo je fenomenalna kombinacija, mrvicu je drugačija od običnih čaša, a uz njih možemo kombinirati i servis

Iz iste linije imamo tako i liniju tanjura u bijeloj, u ciglenoj boji i u crnoj. To je Manufacture linija, kombinacija je kamena škriljevca i porculana. E sad, tu imamo dosta širok izbor kombinacija, ovisno šta ćete posluživati, evo ovako od jednog plitkog tanjura, dubokog, imate tanjure za tjesteninu, gurmanske tanjure, znači dosta širok ovako izbor. Ovisno šta vam se sviđa. 

Malo posebniji tanjuri, ali ih svejedno možemo koristiti za svaki dan?

Posebno se ističe ova linija koja je nešto malo svečanija. Ovo su neke karakteristične boje koje definitivno možete tokom cijele godine koristiti. Iznimno dobra kvaliteta, dodatak kamena samu strukturu tanjura dodatno učvršćuje. Ne ostaju vam od noževa tragovi, normalno koristite perilicu, iznimno dobra kvaliteta. 

Baš sam te to htjela pitati, kako zapravo održavati takav servis koji zaista izgleda posebno?

Potpuno isto kao i normalan tanjur od porculana. Mislim dosta su ljudi uvijek skeptični zbog ove grublje teksture, da će ostati trgovi, recimo od rajčica ili nečeg tako možda intenzivnijeg, ali pranjem u perilici je on kao nov, svaki put. 

Moja obitelj jako voli kavu i kavu pijemo u apsolutno svako doba dana, pa vidim da zapravo uz Manufacture Rock možemo imati i iste takve šalice

Možete, s tim da u principu njihova linija prvenstveno donosi šalice koje su od borosilikatnog duplog stakla, veće i manje. Ovo je jedan od noviteta, ova veličina, isto tako postoji u crnoj i u bijeloj, ali prvenstveno su vam šalice iz te linije ovakve. Fenomenalne šalice. Tanjurići su sa duplim dnom tako da što god stavite neće vas peći.

Uglavnom, jedino tanjuriće sad iz te linije imate jednim dijelom u boji cigle ili bijeli i crni. Evo, to je po želji kako god kome odgovara. Čaše osim što postoje u crnoj boji, postoji i varijanta u bijeloj. Isto tako i za pjenušac, bijelo, crno vino, viski, male za rakijicu i za vodu.  

Ja ću se onda odlučiti za crnu varijantu čaša za vino, čaše za šampanjac i ipak mi se nekako najviše sviđaju ti crni tanjuri u kombinaciji sa ovim bakrenim za novu godinu. Najbolja varijanta koja postoji.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice