Lifestyle
Ekološki savjeti za preseljenje: Uz malo planiranja smanjite negativan utjecaj na okoliš
Preseljenje ne mora biti kaotično ni štetno za okoliš
Bez obzira na razlog za preseljenje – više prostora, novi posao, kraća vožnja na posao ili približavanje (ili udaljavanje) od obitelji – uvijek se postavlja isto pitanje: Kako se preseliti na održiviji način?
U Hrvatskoj, godišnja selidba nije toliko masovna kao u nekim drugim zemljama, ali i dalje generira značajnu količinu otpada. Zamislite samo koliko se kartonskih kutija, plastične ambalaže, starih stvari i nepotrebnih predmeta odbaci prilikom svake selidbe.
No, to ne mora biti tako. Uz malo planiranja i prilagodbe, možete smanjiti svoj utjecaj na okoliš, smanjiti troškove i preseliti se uz manje stresa. Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći.
1. Ponesite samo ono što stvarno trebate
Preseljenje je idealna prilika za „proljetno čišćenje“, bez obzira na godišnje doba. Razmislite: trebate li zaista one stare boce za vodu ili odjeću koju niste nosili od vremena kad je Hrvatska ušla u EU? Umjesto da trošite novac i energiju na preseljenje nepotrebnih stvari, razvrstajte ono što koristite i ono što vam samo zauzima prostor. Stvari koje vam više ne trebaju možete prodati, donirati ili reciklirati.
2. Riješite se viška
Kod nas su mnoge obitelji navikle donirati višak stvari u lokalne humanitarne organizacije, ali pazite: darovane stvari moraju biti čiste i u dobrom stanju. Počnite razvrstavanjem – odvojite ono što je upotrebljivo od onoga što je istrošeno. Stvari u dobrom stanju možete pokloniti prijateljima, prodati na Njuškalu ili staviti na lokalne Facebook grupe za razmjenu. Ako nešto ipak nije upotrebljivo, potražite reciklažno dvorište u svojoj blizini.
3. Pakirajte pametno
Umjesto da kupujete nove kutije, iskoristite ono što već imate kod kuće. Torbe, koferi, platnene vrećice i kutije od prethodnih dostava mogu poslužiti kao odlični spremnici. Ovo ne samo da štedi novac, već i smanjuje količinu otpada. Za zaštitu lomljivih predmeta upotrijebite posteljinu, ručnike ili odjeću umjesto plastične folije.
4. Počnite skupljati kutije unaprijed
Ako znate da se selite, počnite skupljati kutije ranije. Pitajte prijatelje ili obitelj imaju li viška kutija koje možete posuditi. Također, sve više trgovina nudi mogućnost besplatnog preuzimanja korištenih kutija koje se inače bacaju.
Razmislite o investiranju u plastične kutije za višekratnu upotrebu. Takve kutije su čvršće od kartonskih, ne trebaju traku za zatvaranje i mogu se koristiti i nakon selidbe. Ova opcija je dugoročno ekološki prihvatljivija.
5. Iskoristite stvari iz kućanstva za zaštitu predmeta
Umjesto da trošite novac na balončiće ili plastične jastučiće za pakiranje, koristite ono što već imate kod kuće. Ručnici, plahte, deke ili čak stare novine mogu poslužiti za zaštitu lomljivih predmeta.
6. Odaberite ekološki prihvatljive materijale za pakiranje
Ako vam ipak trebaju dodatni materijali, birajte ekološke opcije. Na primjer, koristite traku od papira umjesto plastične, biorazgradive vreće za smeće ili škrobne kuglice za pakiranje koje se razgrađuju u vodi.
7. Kupujte lokalno
Ako trebate kupiti kutije, traku ili druge materijale, pokušajte to učiniti kod lokalnih trgovaca. Na taj način smanjujete emisije povezane s transportom i podržavate domaće poslovanje.
Lifestyle
Kako do znatne uštede energije u kućanstvu? 10 je jednostavnih načina
Male promjene, poput isključivanja uređaja iz utičnice, ulaganja u izolaciju i prelaska na energetski učinkovite uređaje, mogu donijeti velike rezultate
Ako se pitate kako uštedjeti energiju u kućanstvu, dobra vijest je da postoje brojne jednostavne promjene koje mogu smanjiti vaše troškove i istovremeno doprinijeti očuvanju okoliša. Mnoge od njih možete provesti sami, a rezultati će biti vidljivi na vašim računima za struju i grijanje. Evo kako možete postići značajnu uštedu energije i učiniti svoj dom održivijim.
1. Isključujte uređaje iz utičnice
Jeste li znali da uređaji troše energiju čak i kada su isključeni? Uređaji poput televizora, računala, punjača i mikrovalnih pećnica koriste tzv. standby energiju. Prema istraživanjima, ova skrivena potrošnja može činiti i do 10% mjesečnog računa za struju. Rješenje je jednostavno: koristite produžne kablove s prekidačem kako biste jednim klikom isključili više uređaja.
2. Uložite u energetski učinkovite uređaje
Uređaji s oznakom ENERGY STAR ili sličnim certifikatima troše znatno manje energije. Primjerice, moderne perilice posuđa i hladnjaci smanjuju potrošnju električne energije i vode, dok LED žarulje troše do 75% manje energije od klasičnih žarulja.
3. Kako uštedjeti energiju u kućanstvu uz učinkovito grijanje i hlađenje?
Grijanje i hlađenje čine značajan dio energetskih troškova. Evo nekoliko savjeta:
- Instalirajte stropne ventilatore koji troše manje energije od klima-uređaja.
- Postavite programabilni termostat kako biste automatski smanjili temperaturu kada niste kod kuće ili tijekom noći.
- Noću zatvarajte zavjese i rolete kako biste zadržali toplinu u prostorijama.
4. Odaberite održive materijale za svoj dom
Prema stručnjacima, održiva gradnja postaje sve popularnija jer smanjuje potrošnju resursa i emisiju štetnih plinova. Korištenje prirodnih materijala poput drva, kamena ili recikliranih materijala može poboljšati izolaciju vašeg doma, što znači manje troškove za grijanje i hlađenje.
Zašto se okrećemo održivoj gradnji?
5. Ugradite bojler bez spremnika
Bojleri bez spremnika zagrijavaju vodu samo kada je to potrebno, čime eliminiraju gubitke energije koji nastaju u tradicionalnim sustavima sa spremnicima. Oni su idealan izbor za modernizaciju vašeg kućanstva.
Bojler, hladnjak, perilice… Evo koliko dugo traju kućanski uređaji prije nego se pokvare
6. Izolirajte svoj dom
Dobar dio topline u kućanstvu gubi se kroz prozore, vrata i krov. Rješenja uključuju:
- Postavljanje kvalitetne izolacije na tavane i zidove.
- Zamjenu starih prozora energetski učinkovitim modelima.
- Korištenje brtvi i trakastih izolacija za zatvaranje pukotina oko prozora i vrata.
7. Smanjite potrošnju vode
Niska protočna tuš-glava i moderni WC-i s dvostrukim ispiranjem smanjuju potrošnju vode, što direktno utječe na smanjenje računa za vodu i energiju potrebnu za grijanje vode.
8. Kako uštedjeti energiju u kućanstvu uz pametnu rasvjetu?
Osim što LED žarulje troše manje energije, možete razmotriti korištenje prirodne svjetlosti kroz:
- Krovne prozore i svjetlosne tunele.
- Unutarnje svjetlosne police koje reflektiraju prirodnu svjetlost dublje u prostor.
9. Kuhajte na energetski učinkovit način
- Koristite mikrovalne pećnice i konvekcijske pećnice koje troše manje energije.
- Poklopci na loncima skraćuju vrijeme kuhanja i smanjuju potrošnju energije.
- Zagrijavajte samo količinu vode koja vam je potrebna.
10. Promijenite navike u pranju rublja
- Perite punu perilicu rublja i koristite hladnu ili toplu vodu umjesto vruće.
- Iskoristite prirodno sušenje na zraku kad god je moguće.
- Očistite filter za vlakna u sušilici nakon svake uporabe.
Lifestyle
Kako nikada više ne izgubiti čarape u pranju i gdje zapravo nestaju?
Misterij koji muči domaćinstva već generacijama konačno je riješen
Postoji nekoliko univerzalnih misterija koje zbunjuju sve: Stonehenge, Bermudski trokut i, možda najzagonetniji, nestanak čarapa u pranju. Kad ih ubacite u perilicu, imate savršen par, a kada izađu ostaje vam jedna usamljena čarapa.
Frustracija zbog ovog fenomena muči domaćinstva već generacijama. No, konačno dolazimo do odgovora na ovo vječno pitanje: ovo su najčešći uzroci nestalih čarapa i savjeti kako ih zadržati u paru.
Gdje nestaju čarape?
Možda ste pomislili da je vaša perilica vrata u drugu dimenziju jer neke čarape nikad više niste vidjeli, stvarnost je puno manje znanstveno-fantastična. Gina McRae iz Molly Maids u Nashvilleu, TN, pojašnjava “Veliku misteriju nestanka čarapa”.
Zarobljene su u mašini
Čarape su male, a perilice imaju puno pokretnih dijelova, objašnjava McRae. Čarape se lako mogu zaglaviti iza bubnja u perilici rublja s gornjim punjenjem, u brtvi perilice s prednjim punjenjem, iza bubnja u sušilici ili mogu skliznuti kroz filter za prašinu i završiti u ventilaciji za ispušni zrak sušilice.
Ako redovito gubite čarape, vrijedi temeljito pregledati vaše uređaje kako biste osigurali da su njihovi unutarnji dijelovi ispravno osigurani i funkcioniraju. Osim toga, otkrivanje čarapa zaglavljenih u ventilaciji sušilice također može spriječiti potencijalni požar.
Iza perilice i sušilice
Kad niste sigurni, pomaknite ih. Provjerite okolinu uređaja kako biste osigurali da vaše nestale čarape nisu između ili iza perilice i sušilice. Nikad ne znate koliko ste ih možda slučajno ispustili u prostore koje ne možete lako vidjeti (a možda ste ih propustili dok čistite).
5 odličnih trikova za čišćenje perilica rublja
Čarape su unutar drugih komada odjeće
Je li čarapa zapravo ušla u neku drugu dimenziju ili se zaglavila u nogavici hlača? Pažljivo pregledajte odjeću dok je presavijate i spremate kako biste osigurali da pojedine čarape nisu skrivene na vidljivom mjestu. Obratite posebnu pozornost na mjesta poput džepova majica i posteljine.
Nikada nisu ni stigle u pranje
“Postoji velika vjerojatnost da su čarape nestale puno prije nego što je košara uopće dospjela do praonice”, kaže McRae, koja sugerira provjeru mjesta poput prostora ispod kreveta i sofe dok čistite.
Razmislite gdje su čarape možda izgubile partnera na putu do košare – možda je jedna još uvijek u cipelama koje ste posljednje nosili, ili je možda odbačena usred noći i zaglavila se unutar posteljine.
Nikada nisu imale savršen par
Kada se pitate gdje je nestala čarapa, najbolje je početi s očiglednim pitanjem: Je li ona imala svoj savršen par? Kao što McRae ističe: “Dječje čarape često dolaze nesparene namjerno”, kaže ona. Par čarapa može biti na dohvat ruke, a da to ne shvatite.
Kako spasiti par čarapa od nestajanja?
Razmotrite ove savjete kako biste osigurali da ono što ulazi u pranje, iz njega i izađe.
Koristite vrećicu za pranje: Stavljanje svih čarapa u zatvorenu vrećicu za pranje održat će ih zajedno tijekom pranja i sušenja.
Uparite čarape prije košare:Namotajte ili presavijte čarape u parove prije nego što ih stavite u košaru. Iako je pametno odvojiti ih u pranju, ovako ćete barem biti sigurni koje su čarape ušle u perilicu ili sušilicu.
Što učiniti s rasparenim čarapama?
Iako razočaravajuće, ponekad jednostavno nikada nećete pronaći odgovarajući par za čarapu. Usamljena“ čarapa koja je ostala može pronaći novi život kao nešto korisno.
• Krpa za brisanje prašine: McRae koristi takve čarape kao krpe za brisanje prašine. Samo stavite čarapu na ruku i dobit ćete brzu i jednostavnu krpu za namještaj, rolete i podne lajsne. Bonus: Može se prati i ponovo koristiti.
Znate li koji aparati troše najviše energije u kućanstvu?
• DIY grijaći jastučić: Napunite čarapu sirovom rižom, zavežite kraj i stavite je u mikrovalnu na nekoliko minuta. Savršeno je za ublažavanje bolova u mišićima ili za zagrijavanje kreveta u hladnoj noći. Dodajte nekoliko kapi lavandina ulja za dodatno opuštanje.
• Frizura s čarapom: Izrežite prst čarape i namotajte je u obliku prstena. Stavite je oko repa i omotajte krajeve oko “prstena”, stvarajući savršenu punđu.