Povežimo se

Dekoracije i detalji

Utjecaj mirisa na atmosferu doma: Kako odabrati idealne mirise za dom

Kako mirisi utječu na dom i raspoloženje?

Mirisi za dom nisu samo dekorativan dodatak – oni mogu potpuno promijeniti atmosferu prostora i utjecati na raspoloženje. Pravilno odabrani mirisi unose svježinu, toplinu ili opuštanje, a neki čak poboljšavaju koncentraciju i potiču pozitivne emocije.

Aromaterapeutkinja Vesna Genc objasnila nam je kako mirisi nisu samo estetski dodatak, već imaju dublji učinak na ljudsku percepciju.

“Osjet mirisa je vrlo bitan i važan za  nas kao ljude jer nam on zapravo govori o tome što je za nas opasno što je dobro, što nam se sviđa ili ne sviđa.

Kad stavljamo mirise u dom ili želimo da nam dom i lijepo miriše, često zaboravljamo da mirisi ne djeluju samo u smislu stvaranja atmosfere. Kad udahnete nekakav miris onda on prođe kroz naš olfaktorni sustav i dolazi do amigdale gdje se nalazi centar za sjećanje. Zato često uz pojedine mirise vezujemo neka sjećanja koja mogu biti lijepa ili manje lijepa”, rekla je aromaterapeutkinja Vesna Genc.

Kako odabrati odgovarajući miris za dom

Različiti mirisi stvaraju različite atmosfere, pa je važno odabrati one koji najbolje odgovaraju specifičnim prostorijama i željenom učinku.

“Citrusi su jedan fantastičan odabir. I vi doista u citrusima možete od toga da dobijete nešto što je zagrijavajuće i umirujuće, do toga da dobijete nešto što vas može, ajmo to tako reći, ohladiti i što vam može podići koncentraciju.”, kaže Vesna.

Citrusni mirisi:

  • Slatka naranča i mandarina – umiruju, relaksiraju i stvaraju osjećaj topline i vedrine
  • Limun, limeta i grejp – potiču budnost i poboljšavaju fokus
  • Bergamot – unosi senzualnu i elegantnu notu

Cvjetni mirisi:

  • Lavanda – umiruje i pomaže pri opuštanju
  • Geranij – dugotrajan miris koji podsjeća na ružu
  • Ylang-ylang – senzualan i zagrijavajući miris

Prednosti korištenja difuzora

Za ravnomjernu distribuciju mirisa u prostoru preporučuje se korištenje difuzora. Moderni uređaji rade na bazi vode i eteričnih ulja, a miris se raspršuje kroz hladnu paru. Osim što osiguravaju dugotrajan miris, mogu poslužiti i kao dekorativni element u interijeru.

Mirisi za dom – kako ih koristiti u prostorijama

U spavaću sobu ne bi trebalo stavljati nikakve mirise, jer bi mogli naručiti kvalitetu sna, eventualno ukoliko imate problema sa spavanjem staviti lavandu i mandarinu.

Uz ove DIY savjete vaša će kupaonica uvijek lijepo mirisati

Treba voditi računa i o kućnim ljubimcima. Mačke ne podnose mirise, psima možemo oštetiti osjet njuha, papige su jako osjetljive na te mirise. Uvijek kada govorimo o mirisima i o tome čim ćemo zamirisati naš dom, ako imate ukućane ili kućne ljubimce onda treba voditi računa da s tim nekakvim mirisima ne pretjeramo, zaključila je Genc.

Mirisi mogu značajno doprinijeti ugodnoj atmosferi u domu, ali njihov odabir i primjena zahtijevaju pažnju. Bilo da su citrusni ili cvjetni, pravilna kombinacija mirisa može poboljšati kvalitetu života u interijeru, stvarajući prostor ugodan za boravak.

Dekoracije i detalji

Bojanje jaja ovim tehnikama podići će vaše pisanice na novi nivo

Donosimo 5 tehnika za bojanje jaja koje će vaše pisanice pretvoriti u mala remek-djela

bojanje jaja

Uskrs je vrijeme kada se tradicija, kreativnost i priroda susreću u najljepšim bojama – doslovno. Ako želite da ove godine vaše pisanice zablistaju na uskrsnom stolu, isprobajte ove tri različite tehnike za bojanje jaja. Svaka od njih ima svoj poseban šarm, a rezultat su unikatne pisanice koje plijene pažnju.

Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević

1. Prirodne boje: rustikalna elegancija iz kuhinje

Umjesto kupovnih boja, iskoristite ono što već imate u kuhinji – crveni kupus, kurkumu, ciklu ili kavu.
Prirodno bojanje jaja daje nježne tonove i ekološki je prihvatljivo, a poseban efekt možete postići ako jaja prethodno izbijelite.

Kako izbijeliti jaja i obojati ih prirodnim bojama

2. Dekupaž i batik tehnika: umjetnost na ljusci

Ako želite da se vaša jaja ističu, okušajte se u dekupažu s papirnatim salvetama ili batik tehnici s voskom. Obje metode traže malo više vremena i pažnje, ali rezultat su prava mala umjetnička djela.

Bojanje jaja
Bojanje jaja

Radost izrade: dekupaž i batik za savršeno uskrsno jaje

3. Soda bikarbona i boja: eksperiment s efektom mramora

Za neobičan mramorni efekt, kombinirajte prehrambene boje sa sodom bikarbonom. Ova tehnika bojanja jaja posebno je zanimljiva ako radite s djecom – brza je, zabavna i svaki put drugačija.

Kako obojati pisanice sodom

4. Pisanice u vinu i ubrusima

Tajne pisanica u vinu i ubrusima otkrio nam je hobi slastičar Marko Strižak koji nas već godinama oduševljava slasticama.

Većina nas voli kada su pisanice pripremljene na prirodan način.  Osim na neke klasične načine kao što su one u luku, možete ih pripremiti i u vinu te ubrusima.

Pisanice u vinu i ubrusima

5. Bojanje jaja predivnim nijansama plave boje

Zašto ne bismo obojili jaja u predivne nijanse plave koje će sigurno uljepšati uskrsni stol?
Royal Copenhagen plava donosi nekoliko nijansi ove boje, a vi ih možete kombinirati kako vama odgovara, pa ih i ukrasiti bojama za privremene tetovaže ali i sjajnim ukrasima.

Ukrasite uskršnja jaja predivnim nijansama plave boje

Bez obzira jeste li ljubitelj tradicije ili eksperimentiranja, ove tehnike za bojanje jaja pružaju savršenu priliku da dodate osobni pečat blagdanskom stolu. Od prirodnih tonova do kreativnih uzoraka – neka ove pisanice pričaju vašu uskrsnu priču.

Nastavite čitati

Dekoracije i detalji

Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević

Proljetnice kao glavne zvijezde uskrsnog stola unose boje, mirise i osjećaj buđenja – posebno kada ih s ljubavlju aranžira Boška Bahtijarević

Cvijeće, mirisi proljeća i obiteljska tradicija neraskidivo su povezani s Uskrsom – barem ako pitate Bošku Bahtijarević, vlasnicu Tvoje.hr, koja već godinama s puno pažnje i stila uređuje uskrsni stol pod Plešivičkim brdima.

„Svakako biram proljetnice – bilo rezano cvijeće, bilo ono iz lukovica“, otkriva Boška. Među favoritima su zumbuli, narcise, muscari i tulipani, a posebno ističe cvjetne grane koje unose dodatnu dinamiku u aranžman.

Sva lica raskošnih magnolija

„Za mene svaki cvijet koji izlazi iz zemlje u proljeće simbolizira novo rođenje – donosi život, boje, mirise“, dodaje.

Na njezinom uskrsnom stolu nezaobilazan je klasični uskršnji doručak: šunka u kruhu, punjena jaja, rotkvice, mladi luk, sir i vrhnje. Za ručak slijedi tradicionalna janjetina, artičoke s bobom i graškom, a sve se zaokružuje slatkim – pavlovom s bobičastim voćem.

Estetika stola također je važna. „Uvijek koristimo Zwiebeltopf posuđe i starinske vezene stolnjake. Cvijeće dolazi iz maminog vrta, a posebno volimo bojana jaja po starinski“, priča Boška. Na zid paralelan sa stolom postavila je veliku granu na koju obitelj vješa uskrsna jaja – čime prostor dobiva dodatnu simboliku i toplinu.

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom hit su u uređenju interijera

U središtu stola uvijek je poseban cvjetni aranžman koji radi prema kolekciji te godine. „Cvijeće automatski privlači pogled, daje stolu točku fokusa, unosi svježinu i povezuje sve elemente“, zaključuje Boška.

Uskršnji aranžman a la Boška Bahtijarević: Obogatite svoj uskrsni stol!


Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice