Povežimo se

Arhitektura i dizajn

Arhitekti koji su projektirali bazen u obliku dinosaura

Oni su mladi. Tek ulaze u godine tinejdžerstva. Ali iza njih je već bogat opus radova. Neki njihovi radovi sigurno su vam i poznati. Evo koji arhitekti koji stoje iza njih.

Ove godine njihov ured puni 12 godina. Kažu da su dječje godine prošle i da su sada ušli u teenage doba, pa očekuju da krene ludo razdoblje. Djetinjstvo je bilo jako plodno, tako da su ovi arhitekti već s ranim radovima osvojili puno nagrada. Jedno ih pitanje sve ove godine prati – jesu li za ime zaslužni UFO-i ili NLO-i?

“Priča je vezana za sam naš početak kad smo moj partner Nenad Ravnić i ja zapravo bili u začecima osnivanja ureda i razmišljali što smo. Tada smo mi bili neka vrsta organizacije i bili smo neformalna organizacija. Zapravo je NFO jedna izvedenica od neformalne organizacije, koju smo zadržali dan danas i zapravo nam je drago da to i danas izaziva određenu intrigu i ljude zaista zanima što je to točno iza toga”, ispričala je arhitektica Kata Marunica, partnerica u arhitektonskom uredu.

Projekti

crikvenica-centar-domnakvadrat
Foto: NFO

Njihovi su projekti raznoliki – od obiteljskih kuća do trgova, šetnica, ali isto tako dizajnirali su spomen obilježje Gordanu Ledereru – Slomljeni pejzaž. No, njihovi radovi se ne mogu prepoznati po nekom specifičnom potpisu.

spomenik-gordan-lederer-domnakvadrat
Foto: Bosnić i Dorotić

Sudjeluju na mnogo natječaja koje koriste kao svojevrsni trening. Kako kaže arhitekt Marin Piršić, stalno istražuju nove forme, motive i ideje. Smatraju da je šteta od tolikih mogućnosti, zapasti u jednoznačan izraz samo da budu prepoznatljivi.

bazen-dinosaur-domnakvadrat
Foto: NFO

Ipak, po nekim će radovima ostati zapamćeni jer nije baš uobičajeno projektirati bazen u obliku dinosaura koji su oni projektirali.

Ključ je graditi održivo

arhitekti-projektiraju-domnakvadrat

U današnje vrijeme treba graditi održivo, a održivost nije samo broj centimetara toplinske izolacije na građevini, kažu ovi arhitekti.

“Kuća koja je dobro isprojektirana i koja koristi lokalno znanje majstora koji znaju izvesti kako treba, po mom je mišljenju održiva”, smatra arhitekt Piršić.

A kada se kreće u gradnju obiteljske kuće treba se oboružati strpljenjem. Dobro je imati realne želje, a ne sanjati o nečemu što je u sukobu s prostornim planom, lokacijom i slično.

“Često znamo napraviti i varijantu koju je klijent htio, za koju mi znamo da ne funkcionira. Materijaliziramo je jednakopravno kao i ostale varijante, čisto da se uvjeri, da makne taj crv sumnje koji ga nagriza možda od početka”, kaže arhitektica Marunica.

kuća-projekt-mladi-arhitekti-domnakvadrat
Foto: NFO

Jer, često su njihova vrlo uspješna rješenja bila ona u kojima su u potpunosti izokrenuli početnu ideju investitora. Zato, opustite se, gradnja kuće je proces koji traje neko vrijeme, ne mora prva ideja biti i posljednja.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Raspored i planiranje prostorija

Pet pravila uređenja kuhinje koje biste stvarno trebali slijediti

Neka su pravila dizajna stvorena da se krše. No neka se ne smiju – pogotovo ne u kuhinji

Kuhinje nisu samo skupe za izgradnju i renovaciju, već moraju biti i najfunkcionalnija prostorija u domu. Iako je u redu eksperimentirati s estetikom, miješati metale ili birati odvažan kamen, kada je riječ o funkcionalnosti kuhinje, određena pravila treba poštovati. Niste sigurni odakle krenuti? Evo pet pravila dizajna kuhinje koja nikada ne biste trebali prekršiti.

1. Uvijek mjerite dvaput

Ako dizajnirate kuhinju, ključ je precizno izmjeriti svaki detalj. Nakon toga, ponovno mjerite i onda još jednom.

„Kada govorimo o pravilima dizajna kuhinje koja se ne smiju prekršiti, jedno zlatno pravilo posebno se ističe: uvijek precizno izmjerite svoj prostor, posebno kada je riječ o hladnjaku,” kaže Delphie Williams, viša menadžerica za marketing proizvoda tvrtke Hisense.
„Osiguravanje odgovarajuće veličine i dubine presudno je, uz jednaku važnost ostavljanja dovoljno prostora za nesmetano otvaranje vrata, izbjegavajući sudare sa zidovima. Precizno mjerenje jamči sklad u funkcionalnosti i estetici.”

2. Praktičnost je uvijek prioritet

Dizajnerica interijera inspirirana feng shuijem, Orie Prince, ističe da praktičnost mora biti prioritet svakog projekta dizajna kuhinje.

Napokon, nema ništa frustrirajuće od vrata pećnice ili perilice posuđa koja se ne mogu potpuno otvoriti, što kvari protok prostora.

„Ovisno o vašem prostoru, osigurajte da su hladnjak, sudoper i štednjak/postolje za kuhanje postavljeni unutar dosega, kako biste minimizirali nepotrebne korake i omogućili glatko i nesmetano kretanje,“ objašnjava dizajnerica.

3. Nikad dosta radne površine!

Prince savjetuje da treba imati najmanje 90 cm radne površine s obje strane štednjaka i hladnjaka za pripremu i posluživanje. Međutim, to možda neće biti moguće u starijim kućama ili manjim prostorima poput kuhinja u stanovima. Ako je to slučaj, preporučuje ulaganje u čvrstu dasku za rezanje koja se postavlja iznad štednjaka ili sudopera.

Granit više nije najpopularnija radna ploča za kuhinje – evo koja je

4. Osigurajte dovoljno rasvjete

Čak i ako imate veliki prozor u kuhinji, dobro dizajnirana kuhinja trebala bi imati slojeve rasvjete, tvrdi Prince.

„Uključite kombinaciju rasvjete – ambijentalnu, radnu i ugradbenu, za funkcionalno i sigurno okruženje te za osvjetljavanje različitih dijelova kuhinje.“

Rasvjeta ispod ormarića postala je veliki trend posljednjih godina. Ako ovu vrstu rasvjete ne možete ugraditi, ljepljiva rasvjeta izgleda diskretno, jeftina je i lako se instalira.

5. Organizirana kuhinja je i funkcionalna kuhinja

„Organizatori za ladice i police jednostavno su rješenje koje značajno poboljšava protok vaše kuhinje. Iako su ovo praktična pravila, razmislite o dodavanju svog stila, uključujući prirodne elemente i usklađenu paletu boja, kako biste postigli ravnotežu između funkcionalnosti i ljepote.“

Pet savjeta za funkcionalno uređenje male kuhinje

Ako renovirate svoju kuhinju ili gradite novi dom, možda biste trebali razmotriti suradnju s profesionalnim organizatorom koji može surađivati s vašim dizajnerom i izvođačem radova kako bi stvorili prostor koji ima najviše smisla za vas i vašu obitelj.

Nastavite čitati

Arhitektura i dizajn

5 inspirativnih Instagram profila za ljubitelje arhitekture

Ovi Instagram profilu natjerat će vas da se zaljubite u arhitekturu – ako već niste!

U današnjem dinamičnom svijetu, naši prostori oblikuju naše raspoloženje i iskustva, što čini dizajn prostora koji nas okružuje važnijim nego ikad. Na Instagramu nas očekuje čitav svemir estetskih čuda. Nema sumnje da je ova vizualna platforma idealna za ljubitelje arhitekture i dizajna, s mnoštvom prekrasnih fotografija, skica i rendera koji se svakodnevno objavljuju uz inspirativne ideje.

Postoji gotovo previše fantastičnih profila za nabrojati, ali smo izdvojili 5 profila koje morate pratiti ako ste ikada objavu označili hashtagom #architecture.

Arhitektica Helena Alfirević Arbutina: Priča o inspiraciji, strasti i najljepšoj kući u Hrvatskoj

1. Zaha Hadid Architects

Jedna od, ako ne i najpoznatija arhitektonska tvrtka na svijetu, Zaha Hadid Architects ima preko 1,4 milijuna pratitelja na Instagramu. Njihov profil je zadivljujuća kombinacija fotografija, objava i videoisječaka (uključujući video u kojem Pharrell Williams izražava svoju ljubav prema legendarnoj arhitektici).

2. Architecture huntrer

Profilom @architecture_hunter upravlja brazilska arhitektica i urbanistica Amanda Ferber, a na njemu se objavljuju pažljivo odabrane fotografije neke od najljepših arhitektura svijeta. S više od 3,1 milijuna pratitelja, ovaj profil zaista inspirira i vrijedi ga pratiti, čak i ako vas arhitektura i dizajn zanimaju samo površno.


3. Snøhetta

Ovaj norveški studio bavi se arhitekturom, dizajnom krajolika, produkt dizajnom i grafičkim dizajnom, što njihov Instagram profil čini raznolikim. Na njemu se jednako često prikazuju grafike i proizvodi kao i zgrade i strukture. Studio je poznat po stvaranju dijaloga sa svojih 622 000 pratitelja, označavajući fotografije hashtagom #MySnohetta.


4. Architecture competitions

S više od 200 000 pratitelja, Instagram je idealna vizualna platforma za prikaz nevjerojatnih radova pobjednika i finalista Buildnerovih arhitektonskih natječaja. Objave kombiniraju planove i konceptualne crteže s impresivnim renderima koji zasigurno zaslužuju pokoji dvostruki tap.

5. Architizer

Architizer je još jedan Instagram profil kojeg prate više od 1,6 milijuna ljudi. Fokusira na arhitekturu i dizajn, povezan s poznatom platformom Architizer, koja promovira inovativne arhitektonske projekte i profesionalce. Na ovom profilu naći ćete zapanjujuće slike modernih i inovativnih zgrada diljem svijeta, kao i istaknute projekte koji slave kreativnost i funkcionalnost u arhitekturi.

Kuća Nodi proglašena je najuspješnijim ostvaranjem stambene arhitekture u Hrvatskoj

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice