Arhitektura i dizajn
BAU 2023: Odgovori na izazove u arhitekturi i gradnji
Prošloga tjedna u Münchenu održan je vodeći svjetski sajam građevinarstva. Izlagači su pokazali najnovija dostignuća iz područja građevinarstva, arhitekture, materijala za gradnju i sustava koji se primjenjuju u gradnji. Sajam je posjetila i naša ekipa.
Više od dvije tisuće izlagača
Nakon 4 godine pauze u Münchenu je održan BAU, najveći svjetski sajam arhitekture, građevinskih materijala i sistema. Sajam se prostirao na čak 200.000 četvornih metara, a više od 2200 izlagača iz 47 zemalja, predstavilo je svoje proizvode i novitete. Osim izloženog i demonstracijskog dijela, posjetiteljima je ponuđena opširna podrška u smislu seminara i foruma.
Vodeći svjetski sajam BAU trajao je šest dana i pokazao raznolikosti građevinske industrije fokusirajući se na glavne teme sajma -izazovi klimatskih promjena, digitalna transformacija, budućnost stanovanja, resursi i recikliranje te modularna gradnja.
Energetska učinkovitost i briga o okolišu
“Vjerujem da je na sajmu prikazano u najvećoj mjeri ono što i očekujemo u današnje vrijeme, a to je vrijeme energetske učinkovitosti, brige o okolišu, zelene gradnje, isto tako dekarbonizacija, problemi sa energentima koji se sigurno odražavaju i na razvoj cijelog graditeljskog sektora”, govori arhitekt Tihomil Matković.
Ono što također očekuje je i promišljanje o kulturi građenja u Europi, koja je značajna tema i novog europskog bauhausa, odnosno jedne velike teme koju razvija Europska komisija, a koja bi zapravo trebala doprinijeti kvaliteti gradnje cijele Europe pa jednako tako i Hrvatske.
Građevinska industrija ima veliku ulogu
Klimatske promjene definiraju nove generacije, a građevinska industrija ima ključnu ulogu u vođenju kolektivne globalne zajednice prema smanjenju emisija ugljika. Građevinarstvo trenutno čini 39 posto globalnih emisija ugljičnog dioksida i suočava se s novim zakonima o energetskoj učinkovitosti i održivosti.
“Prva tema počinje odmah u samom planiranju, zatim slijedi druga faza, a to je izvođenje, treća faza je korištenje i na kraju reciklaža. Kroz te četiri teme Schüco radi fokus na kontroli karbona, i na taj način će kroz te četiri faze doći do smanjenja karbona u građevinarstvu. Naravno, to je proces koji će trajati nekoliko godina i to je budućnost u kojoj će se kompletna struka fokusirati u nadolazećem periodu”, govori izlagač Emir Vehabović.
Korišteni su održivi materijali
Kompletan izložbeni prostor sajma BAU napravljen je korištenjem održivih materijala, a u gradnji su sudjelovala njemačka i švicarska tehnološka sveučilišta te instituti. Cijeli jedan paviljon bio je posvećen inovacijama gdje su predstavljena rješenja i proizvodi za gradnju budućnosti.
“Sve te stvari koje se razvijaju, a ako još nisu u primjeni, bit će, pitanje je vremena. Naravno da neke ne zažive, ali ako se netko ozbiljno posveti nekom proizvodu i ozbiljno ga razvija, apsolutno se stvar koristi, svi idu u tom smjeru”, ističe arhitektica Zora Salopek – Baletić.
Modularna, serijska gradnja obećavajuće je višenamjensko rješenje za nedostatak stambenog prostora, a smanjuje i dugotrajne procese planiranja te nedostatak materijala. Bau je bio idealno mjesto za predstavljanje novih rješenja u modularnim konstrukcijama.
Sve veći broj hrvatskih izlagača
Na sajmu je bilo više od 250 000 posjetitelja, a među njima i hrvatski arhitekti kojima je susret s proizvođačima i upoznavanje s novitetima na tržištu značajan.
“Pokazuje se već i brojem hrvatskih izlagača kojih je ovdje nemali broj, jednako kao što ima i talijanskih izlagača, da je ovo značajan sajam i za naše hrvatsko područje djelovanja, a svakako je i na svjetskim razmjerima uistinu veliki sajam gdje se ono najnovije iz graditeljskog sektora može vidjeti”, ističe Matković.
“Nama arhitektima je važno da s vremena na vrijeme obiđemo ovo, naravno da je danas sve dostupno na internetu, ali zapravo ponekad ne znate što da tražite, a ovdje ćete naići na neke nove ideje, poglede”, govori Salopek – Baletić.
Prema studijama UN-a, globalno društvo raste nešto sporijim tempom ali će do 2050. godine dosegnuti 9.7 milijardi ljudi. Sukladno tome, postat će sve važnije drugačije koristiti postojeće nekretnine, a koncepti održivog stanovanja, koji štede resurse i strategije za prenamjenu prostora, traženije su nego ikad. Bau 2023 bavio se i tim građevinskim izazovom, kao i korištenjem umjetne inteligencije i robotike u građevinskoj industriji.
Arhitektura i dizajn
Spoj građanskog šarma i urbane sadašnjosti u srcu Zagreba
200-tinjak kvadratnih metara građanskog stana uređeno je u moderan ured s predivnim pogledom na Strossmayerov trg
Više od dva desetljeća uspješnog poslovanja, Agencija IMC okrunila je preseljenjem u novi ured u samom centru Zagreba. 200-tinjak kvadratnih metara građanskog stana u Ulici Matice hrvatske preuređeno je u moderan uredski prostor s predivnim pogledom na Strossmayerov trg. Dizajn interijera potpisuje Brigada, naša najnagrađivanija agencija za strateški dizajn interijera, koja je vodila i cijeli proces uređenja.
“Ključna karakteristika stana, enfilada, ostala je očuvana i prilagođena novoj funkciji, a očuvani zatečeni parket, nakon sanacije, dodatno naglašava autentičnost i toplinu interijera. Kako bismo osuvremenili prostor, dodani su snažni kontrasti između tradicionalnih elemenata, suvremenih intervencija i zatečenih elementa u prostoru. U tom duhu zadržan je i postojeći tipski spušteni strop koji daje dozu uredske atmosfere kao kontrast nježnijem stambenom ugođaju“, ističe Damjan Geber iz Brigade.
Kao kontrast elementima donjogradskog stana poput zidova s bordurama, grafičkim tapetama i umjetničkim djelima, ogoljeni su zidovi od opeke na ključnim dijelovima prostora oslikani uličnim grafitima koje se (na žalost) mogu naći po gotovo svim fasadama zagrebačkih zgrada.
Takva intervencija unosi spoj životnog bila ulice te stvara jedinstven dijalog između stambene prošlosti i urbane sadašnjosti Zagreba. Grafiti na zidovima kreirani su u kombinaciji profesionalnog uličnog umjetnika, samih zaposlenika, arhitekata iz Brigade i klijenata prilikom posjeta agenciji.
U sklopu projekta, osmišljena je i prostorija za odmor zaposlenika koja se u potpunost razlikuje od ostatka prostora. Ova zabavna i nekonvencionalna soba pruža zaposlenicima mjesto za opuštanje, unoseći kreativnu energiju u svakodnevno radno okruženje.
Posebna pažnja posvećena je integraciji identiteta Agencije IMC u sam prostor. Prepoznatljiva jarka fuksija boja, simbol agencije, suptilno se provlači kroz interijer na strateškim mjestima, dajući prostoru poseban vizualni identitet i prepoznatljivost.
„Kao dio strategije daljnjeg razvoja agencijskog poslovanja, zacrtali smo i preseljenje baš u centar grada, u „žižu“ zbivanja gdje su nam naši partneri i klijenti bliže. Nama je jako važan kontakt uživo, bez obzira na sve mogućnosti koje nam tehnologija danas pruža. Kako radimo dinamičan posao, poseban je osjećaj raditi u ovom predivnom dijelu grada koji živi punim plućima tijekom cijele godine.
Uz to, rad u ovako inspirativno uređenom prostoru, koji savršeno balansira moderno i tradicionalno, potiče dobru radnu atmosferu i kreativnost koja je ključna za naš svakodnevni rad. Posebno nas veseli i to što se naši klijenti u njemu osjećaju ugodno“, poručuje Ankica Mamić iz Agencije IMC.
Raspored i planiranje prostorija
Pet pravila uređenja kuhinje koje biste stvarno trebali slijediti
Neka su pravila dizajna stvorena da se krše. No neka se ne smiju – pogotovo ne u kuhinji
Kuhinje nisu samo skupe za izgradnju i renovaciju, već moraju biti i najfunkcionalnija prostorija u domu. Iako je u redu eksperimentirati s estetikom, miješati metale ili birati odvažan kamen, kada je riječ o funkcionalnosti kuhinje, određena pravila treba poštovati. Niste sigurni odakle krenuti? Evo pet pravila dizajna kuhinje koja nikada ne biste trebali prekršiti.
1. Uvijek mjerite dvaput
Ako dizajnirate kuhinju, ključ je precizno izmjeriti svaki detalj. Nakon toga, ponovno mjerite i onda još jednom.
„Kada govorimo o pravilima dizajna kuhinje koja se ne smiju prekršiti, jedno zlatno pravilo posebno se ističe: uvijek precizno izmjerite svoj prostor, posebno kada je riječ o hladnjaku,” kaže Delphie Williams, viša menadžerica za marketing proizvoda tvrtke Hisense.
„Osiguravanje odgovarajuće veličine i dubine presudno je, uz jednaku važnost ostavljanja dovoljno prostora za nesmetano otvaranje vrata, izbjegavajući sudare sa zidovima. Precizno mjerenje jamči sklad u funkcionalnosti i estetici.”
2. Praktičnost je uvijek prioritet
Dizajnerica interijera inspirirana feng shuijem, Orie Prince, ističe da praktičnost mora biti prioritet svakog projekta dizajna kuhinje.
Napokon, nema ništa frustrirajuće od vrata pećnice ili perilice posuđa koja se ne mogu potpuno otvoriti, što kvari protok prostora.
„Ovisno o vašem prostoru, osigurajte da su hladnjak, sudoper i štednjak/postolje za kuhanje postavljeni unutar dosega, kako biste minimizirali nepotrebne korake i omogućili glatko i nesmetano kretanje,“ objašnjava dizajnerica.
3. Nikad dosta radne površine!
Prince savjetuje da treba imati najmanje 90 cm radne površine s obje strane štednjaka i hladnjaka za pripremu i posluživanje. Međutim, to možda neće biti moguće u starijim kućama ili manjim prostorima poput kuhinja u stanovima. Ako je to slučaj, preporučuje ulaganje u čvrstu dasku za rezanje koja se postavlja iznad štednjaka ili sudopera.
Granit više nije najpopularnija radna ploča za kuhinje – evo koja je
4. Osigurajte dovoljno rasvjete
Čak i ako imate veliki prozor u kuhinji, dobro dizajnirana kuhinja trebala bi imati slojeve rasvjete, tvrdi Prince.
„Uključite kombinaciju rasvjete – ambijentalnu, radnu i ugradbenu, za funkcionalno i sigurno okruženje te za osvjetljavanje različitih dijelova kuhinje.“
Rasvjeta ispod ormarića postala je veliki trend posljednjih godina. Ako ovu vrstu rasvjete ne možete ugraditi, ljepljiva rasvjeta izgleda diskretno, jeftina je i lako se instalira.
5. Organizirana kuhinja je i funkcionalna kuhinja
„Organizatori za ladice i police jednostavno su rješenje koje značajno poboljšava protok vaše kuhinje. Iako su ovo praktična pravila, razmislite o dodavanju svog stila, uključujući prirodne elemente i usklađenu paletu boja, kako biste postigli ravnotežu između funkcionalnosti i ljepote.“
Pet savjeta za funkcionalno uređenje male kuhinje
Ako renovirate svoju kuhinju ili gradite novi dom, možda biste trebali razmotriti suradnju s profesionalnim organizatorom koji može surađivati s vašim dizajnerom i izvođačem radova kako bi stvorili prostor koji ima najviše smisla za vas i vašu obitelj.