Bez kategorije
15 savjeta za odabir zavjesa u vašem domu
Ako ste u potrazi za novim zavjesama i savjetima za njihov odabir – inspirirajte se ovim idejama!
Prozori su jedni od bitnijih elemenata našeg stana ili kuće – oni su kontakt s vanjskim prostorom, usmjeruju naš pogled, uokviruju dio naše okoline, te kroz njih propuštamo svjetlost u naš dom.
Dok su prozori skup element i ne tako lako promjenjiv, zavjese su lako promjenjive, mogu kontrolirati ulazak svjetla u prostor, omogućuju željenu dozu privatnosti, a i pridonose uređenju i dojmu sobe. Zato smo vam u ovom članku odlučili udijeliti neke savjete i ideje oko odabira zavjesa i postizanja željenog efekta u prostoru.
1. Zavjese su zgodno rješenje za zaštitu namještaja od izravnog sunca, jer za razliku od roleta, daju ugodniji ugođaj i propuštaju više svjetla.
2. Zavjese sa jakim uzorkom mogu dodati zanimljiv naglasak na jednoličnom bijelom zidu sa bijelim prozorima
3. Zavjese su dobrodošle i u kupaonicama!
4. Neutralne boje su nepogrešiv odabir – pašu na sve i ne blijede na suncu
5. Uzmite u obzir da jarke boje često izbljede ako su izložene jakom suncu
6. Svila je dobar izbor za bilokoji prostor, ali imajte na umu da je umjetna svila izdržljivija od prave
7. Baršun i druge teže tkanine garantiraju maksimalnu zaštitu od pogleda izvana i privatnost, ali i blokiraju svjetlost
8. Mnogi preferiraju naborane zavjese, te samostalno biranje tkanine za izradu zavjesa
U tom slučaju kod uzimanja uzorka tkanine za naobrane zavjese u svom domu, uzmite obavezno bar 2 metra tkanine, kako bi mogli provjeriti kako ta tkanina izgleda naborana u željenom prostoru!
9. Što je tkanina laganija, to propušta više svjetlosti, ali daje i manje privatnosti
10. Ako uzmete tkaninu duljih dimenzija od potrebne, ona će se nakupiti na podu dajući vintage izgled vašem prostoru
Također, ako su zavjese ovješene iznad razine prozora, u primjeru na slici čak u razini stropa, dobit će se vizualni efekt prostorije puno veće visine od stvarne.
11. Danas se zavjese najčešće rade takve duljine da budu u razini poda ili par centimetara iznad njega
– odaberite takve ako pratite današnji moderan i suvremen stil uređenja.
12. Postava zavjesa na šipke iznad prozora također pridonosi efektu da se soba čini višom nego što jest!
13. Zavjese sa rupama za navlačenje u tkanini kroz koje se provlači šipka su najednostavnije za objesiti
– ali nisu najbolje rješenje ako se zastori češto trebaju pomicati, one su više za dekoraciju.
14. Zavjese sa metalnim obručima su dobro rješenje za zavjese koje se često pomiču, a daju i suvremeni štih u unutarnjem uređenju.
15. Mogu se kombinirati dva tipa tkanine ovisno o potrebi za jačom ili slabijom zaštitom od sunca/pogleda.
Izvor: digsdigs
Bez kategorije
Vodič za uštedu energije u domu: 10 najčešćih mitova koje treba izbjegavati
Je li jeftinije držati grijanje stalno na niskoj temperaturi ili ga uključivati samo kad je potrebno?
Postoji mnogo gradskih mitova i “brzih trikova” za uštedu novca na računima za energiju. Mnogi su prilično beskorisni, ali neki ipak nude jednostavne i jeftine načine da smanjite potrošnju energije (i vaš mjesečni račun).
U nastavku su 10 najčešćih mitova i zabluda o uštedi energije koje treba izbjegavati.
1. Je li jeftinije držati grijanje stalno na niskoj temperaturi ili ga uključivati samo kad je potrebno?
Postoje argumenti za i protiv, a odgovor će vjerojatno ovisiti o vrsti sustava grijanja, vašem obrascu korištenja, te vrsti kuće i izolacije koju imate.
Službeni odgovor bio bi – stalno grijanje tijekom cijelog dana dovodi do većih gubitaka topline i viših troškova. Glavna britanska javna organizacija za smanjenje potrošnje energije i emisija ugljika, Energy Saving Trust, daje službeni odgovor da stalno grijanje tijekom cijelog dana troši više goriva, dovodi do većih gubitaka topline, a time i do viših troškova.
Koncept je jednostavan: zagrijavajte svoj dom kada vam je to potrebno; nemojte plaćati za stalno zagrijavanje kada vam nije potrebno. Kažu da je ovo najbolji način za uštedu energije i novca. Najbolje je koristiti timer kako bi termostat uključivao i isključivao grijanje i održavao željenu temperaturu u kući.
2. Rade li solarni paneli zimi?
Uobičajena je zabluda da solarni paneli ne funkcioniraju tijekom zime ili za oblačnih dana. Iako su puno učinkovitiji u stvaranju električne energije kad je sunčano, solarni paneli i dalje mogu proizvoditi struju čak i na najtmurnije dane.
Ključna je dnevna svjetlost, a ne sunčeva svjetlost. Čak i u oblačnim uvjetima, dio sunčeve svjetlosti prolazi kroz oblake, omogućujući panelima da generiraju struju, iako manje učinkovito.
Snijeg i led na solarnih panelima mogu smanjiti izlaznu snagu. No, moderni solarni paneli dizajnirani su da se do neke mjere sami čiste, pa bi smanjena učinkovitost trebala biti privremena.
3. Koriste li uređaji u stanju pripravnosti ili punjači ostavljeni u utičnicama i dalje struju?
Mnogi uređaji, poput igraćih konzola, prijenosnih računala i televizora, troše male količine energije kada nisu u uporabi, ali su i dalje priključeni i uključeni u utičnicu. To se ponekad naziva “vampirska struja“. Lako možete izbjeći korištenje ove standby energije tako da uređaje isključite iz zida.
Energy Saving Trust kaže da možete uštedjeti oko 45 funti godišnje isključivanjem uređaja iz utičnice kada ih ne koristite.
Međutim, prema zakonima EU-a, televizori i drugi uređaji proizvedeni nakon 2013. ne mogu trošiti više od 0,5 vata u stanju pripravnosti. Da biste dobili dojam o razmjeru, televizor koji je ostavljen u stanju pripravnosti 20 sati dnevno koštao bi oko 80 penija godišnje. Dakle, iako možda nećete uštedjeti koliko Energy Saving Trust predviđa, i dalje se isplati to činiti – svi uređaji koriste malu količinu struje, a to se može nakupiti.
4. Hoće li mi pametna brojila uštedjeti novac?
Ne – barem ne sama po sebi. Pametna brojila jednostavno zamjenjuju vaša postojeća brojila za plin i struju (po jedno za svaku), prate vašu potrošnju i automatski šalju očitanja vašem dobavljaču svaki mjesec.
Međutim, mogu vam pomoći da otkrijete načine kako uštedjeti energiju putem zaslona koji imate u kući. Ovaj mali uređaj bežično komunicira s vašim pametnim brojilima, prati vašu potrošnju energije i pokazuje vam koliko vas to košta, gotovo u stvarnom vremenu.
S više informacija o vašoj svakodnevnoj potrošnji energije, moći ćete uočiti načine kako smanjiti potrošnju.
5. Trebam li koristiti uređaje noću?
Korištenje perilice rublja i sušilice noću može vam uštedjeti novac, ali to ovisi o vrsti tarifnog plana koji imate za električnu energiju. Ako ste na tarifi koja nudi jeftinije noćne stope, kao što su Economy 7 ili Economy 10, tada ćete plaćati manje za struju koju koristite tijekom noćnih sati. Ove tarife pružaju niže cijene energije noću (obično između 11 sati navečer i 6 sati ujutro), ali po višoj cijeni tijekom dana.
Ako nemate takvu tarifu, korištenje uređaja noću neće značajno utjecati na vaše račune, jer ćete plaćati istu cijenu električne energije bez obzira na doba dana.
Važno je napomenuti sigurnosne rizike. Vatrogasne službe upozoravaju da je bolje ne koristiti sušilicu dok spavate, jer sušilice mogu uzrokovati požare, stoga bi bilo sigurnije koristiti ove uređaje dok ste budni i možete ih nadzirati.
6. Bi li pomoglo obojiti radijatore u crno?
Što se tiče bojenja radijatora u crno, odgovor je ne, prema Energy Saving Trustu. Najbolje je ostaviti ih bijelima, iako razlika nije velika.
Stručnjaci upozoravaju: Na ove stvari u domu nikada nemojte nanositi boju!
7. Je li jeftinije koristiti električni grijač umjesto radijatora?
Električni grijači učinkovito pretvaraju energiju u toplinu i mogu biti isplativo rješenje ako grijete samo jednu prostoriju na kraće vrijeme. Daju toplinu odmah, ali jednako tako, čim ih isključite, toplina nestaje. Ako grijete veći prostor i želite da ostane topao dulje vrijeme, centralno grijanje će vjerojatno biti bolje rješenje.
Iako su električni grijači jeftiniji, obično ne zagrijavaju prostor u kući tako učinkovito. Dakle, ako grijete samo sebe sat ili dva, električni grijač može biti isplativiji način zagrijavanja u usporedbi s pokretanjem cijelog sustava centralnog grijanja.
Međutim, ako želite grijati više prostorija ili jednu prostoriju tijekom duljeg razdoblja, centralno grijanje vjerojatno će biti učinkovitije.
8. Trebam li ostaviti grijanje uključeno ako idem na put?
Da – zimi. Da biste spriječili smrzavanje cijevi, što može prouzročiti štetu u vrijednosti stotina funti, Energy Saving Trust preporučuje da zimi ostavite grijanje barem donekle uključeno, čak i ako niste kod kuće.
Provjerite svoju policu osiguranja prije odlaska. Opće je pravilo održavati grijanje na najmanje 12°C (iako neki preporučuju barem 15°C), umjesto da ga potpuno isključite.
9. Trebam li isključivati svjetla svaki put kada izlazim iz prostorije?
Energy Saving Trust preporučuje isključivanje svjetla kad napuštate prostoriju, bez obzira na to koliko dugo. Također, izbjegavajte ostavljanje televizora i drugih uređaja u stanju pripravnosti.
10. Ako mi je grijanje uključeno, trebam li držati unutarnja vrata otvorena ili zatvorena?
Bolje je držati vrata prostorija koje ne želite grijati zatvorenima, kaže Energy Saving Trust.
Radijatori, električni panelni grijači, konvektorski grijači i toplinske pumpe rade stvaranjem strujanja zraka u prostoriji. Topli zrak se diže, kruži po sobi, hladi se i spušta, te se ponovno vraća do grijača kako bi se opet zagrijao.
Zatvaranje vrata osigurava da ovo strujanje ostane unutar određenog prostora i sprječava ulazak hladnog zraka.
Bez kategorije
Odabir idealnog lustera – elegantnom rasvjetom transformirajte prostor
Evo odgovora na neka od najčešće postavljanih pitanja koja se tiču kupnje lustera
Bilo da tražite rasvjetno tijelo koje će krasiti vaš foaje, postaviti ton u vašoj blagovaonici ili dodati karakter drugoj prostoriji u vašem domu, lusteri su klasičan izbor za postizanje velikog dojma.
Današnji moderni, suvremeni i prijelazni stilovi nude sve širi spektar dizajna rasvjetnih tijela. Osim stila i materijala, postoji niz drugih faktora koje treba uzeti u obzir pri odabiru idealnog lustera, uključujući veličinu, svjetlosni izlaz, vrstu izvora svjetlosti, opcije zatamnjivanja i još mnogo toga.
Na što treba obratiti pažnju pri odabiru lustera
Osim stila, tri glavna faktora za odabir lustera su: veličina/razmjer, smjer svjetlosnog izlaza (odsjaj naspram sjaja) i kontrola (zatamnjivanje).
Imati nešto preveliko ili premalo može rezultirati nesrazmjernim izgledom u vašem prostoru. Luster visine 70 cm koji visi u sredini sobe sa stropom od 2 i pol metra će se činiti vrlo nisko i izgledati čudno.
Ako kupite nešto premalo, komad će izgledati patuljasto u prostoriji. Kada ste u nedoumici, bolje je odabrati veću veličinu, jer su lusteri upečatljivi komadi.
Također, želite biti sigurni da svjetlo koje izlazi iz rasvjetnog tijela nije zasljepljujuće. Nema ništa gore nego sjediti za blagovaonskim stolom s odsjajem jake žarulje usmjerene prema licu. U kojem smjeru ide svjetlo? Jesu li žarulje skrivene ili izložene? Ako su žarulje izložene, trebali biste razmisliti o dodavanju prigušivača na svoj luster kako biste kontrolirali svjetlosni izlaz.
Koliko velik bi trebao biti luster u blagovaonici?
Lusteri se mjere prema promjeru i visini. Broj žarulja također može utjecati na veličinu. Preporučujemo da promjer lustera bude 1/2 do 2/3 širine vašeg blagovaonskog stola. Današnji prosječni luster za blagovaonicu ima četiri do šest žarulja i promjer od 66-76 cm.
Prije kupnje uzmite u obzir visinu stropa i visinu lustera. Luster bi trebao visiti otprilike 76-91 cm od vrha vašeg stola do dna samog lustera. Luster koji je previše visok mogao bi završiti gotovo na samom stolu! Međutim, ako imate visoke stropove, dizajn s dva ili tri sloja mogao bi se odlično uklopiti.
Gdje postaviti luster (osim u blagavaonici) ?
Lusteri se često nalaze u foajeima i formalnim ulazima, kuhinjama, dnevnim sobama, spavaćim sobama, pa čak i u kupaonicama ili toaletima. Opet, izbor mjesta za postavljanje lustera ovisi o veličini prostorije, visini stropa, veličini rasvjetnog tijela i okolnom dekoru. Oni mogu ići bilo gdje!
Imate problema s koncentracijom? Krivac za to može biti i loša rasvjeta
Koliko svjetla očekivati od lustera?
Lusteri su dekorativna rasvjetna tijela, namijenjena dodavanju stila i ambijenta, pa ne očekujte da će vaš luster biti glavni izvor svjetla u prostoriji. Ovo je jedna od najvećih grešaka koje možete napraviti s lusterom. Postavljanje jednog rasvjetnog tijela u sredinu prostorije i očekivanje da će osvijetliti cijelu prostoriju recept je za loše osvjetljenje. Ovo se pogoršava ako su žarulje lustera izložene, što je čest slučaj kod mnogih lustera.
Lusteri najbolje funkcioniraju kao dopunski izvor svjetla i još bolje kada se uključe u slojevitu shemu rasvjete. Na primjer, ugradnja ugradbenih svjetiljki, skrivene rasvjete ili zidnih svjetiljki u prostoriji su odlični načini za naglašavanje prostora, isticanje zidova, slika, biljaka, radnih ploča i ormarića.
Za moderniji izgled i dizajn, fokusirajte se na završne obrade od satiniranog nikla ili kroma. Brončane završne obrade češće se nalaze u prijelaznim svjetiljkama koje kombiniraju elemente dizajna iz tradicionalnih i suvremenih stilova. Moderni dizajni teže prema kromu i satiniranom niklu. Također, tražite čiste linije s minimalnom količinom ukrasnih detalja. Imajte na umu da završna obrada i materijali vašeg lustera trebaju također nadopunjavati ostale završne obrade u vašem prostoru.
Uređenje interijera s niskim budžetom: Uz malo kreativnosti i znanja, sve je moguće
You must be logged in to post a comment Login