Povežimo se

BIM – praktičan alat za gradnju zgrada gotovo nulte energije

Novo vrijeme traži nova rješenja – kvalitetno upravljanje podacima tijekom cjeloživotnog ciklusa zgrade izbjegava mogućnost nastanka pogreške te osigurava vjerodostojne informacije u svakom trenutku – BIM (Building Information Modeling)

Gradimo li pametno? Iz određenih razloga kvaliteta projekata arhitektonske ili građevinske struke u dijelu koji se odnosi na racionalnu uporabu energije i toplinsku zaštitu opada, a ovo je dodatno popraćeno neodgovarajućim izvođenjem samih radova. Što nam novo donosi EPBD direktiva?; Koji nas izazovi (barijere) očekuju uvođenjem nZEB standarda?; Što Fond ima u planu sufinancirati u ovoj godini (iz ETS sredstava)?; Koje projekte iz područja energetske učinkovitosti provodi Grad Zagreb?; Kako stanare uvjeriti da krenu u obnovu zgrada? – teme su koje je obuhvatio GREEN TALKS program pod nazivom: „BIM-om do energetske učinkovitosti – energetska obnova zgrada i nZEB“, održan u Zagrebu, u suradnji s Građevinskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, a u okviru Zagrebačkog energetskog tjedna, 10. svibnja 2018. godine na lokaciji Tehnološki park, Paviljon 12 Zagrebačkog velesajma.

bim-for-nzeb-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

GREEN TALKS prvenstveno je podržan od strane Grada Zagreba, člana Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, ispred kojeg je okupljene sudionike pozdravila Melita Borić ispred Gradskog ureda za gospodarstvo, energetiku i zaštitu okoliša te time i otvorila program.

Melita-Boric-bim-for-nzeb

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Dvije važne institucije podržale su program, a radi se o Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja RH, čiji je predstavnik održao prezentaciju na temu: „nZEB & energetska obnova zgrada kroz EU fondove“ te Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost RH, čiji se predstavnik obratio sudionicima na temu:  „Iskustva Fonda u provedbi projekata energetske učinkovitosti u zgradarstvu“.

GREEN TALKS su podržali i: Hrvatska udruga energetskih certifikatora, Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustava, Društvo arhitekata Zagreb, Hrvatska komora inženjera građevinarstva, Udruga upravitelj te Hrvatska komora arhitekata.

bojan-milovanovic-bim-for-nzeb-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Ispred Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, doc.dr.sc. Bojan Milovanović, održao je prezentaciju na temu: „Fit-to-nZEB & BIM“ u kojoj je istaknuo da je optimizacija ključna stavka uspješne realizacije i provedbe – od pravovremenog savjetovanja, optimizacije projektnog rješenja, nadzora, testiranja i informiranja korisnika zgrade, sve do monitoringa i eventualne korekcije. Milovanović je istaknuo problematiku upitne kvalitete izvedenih projekata koji se odnose na racionalnu uporabu energije i toplinsku zaštitu te navodi da su glavni uzroci problema sljedeći: nedostatak znanja uključenih dionika (cross-crafting), nedostatak vremena za međusobnu komunikaciju i koordinaciju te nepoštivanje redoslijeda izvođenja radova. Kao odgovor na navedene probleme, predstavio je projekt Net-UBIEP, koji nastoji doprinijeti povećanju energetske učinkovitosti u zgradama promoviranjem korištenja BIM-a tijekom cjelokupnog životnog ciklusa zgrade. Također, istaknuo je i problematiku nedostatka kvalitetnog stručnog građevinskog kadra, što nije problem samo za Hrvatsku, već je taj problem prepoznat u jako puno zemalja te osim što predstavlja potencijalan problem glede neadekvatne obnove, time je također usporen i cijeli proces izvođenja radova. Stoga je prezentiran projekt FIT-TO-NZEB, čiji je cilj povećanje kompetencija i vještina građevinskih djelatnika u području obnove postojećih zgrada na razinu G0EZ kroz jedinstvene programe edukacije razvijene od strane konzorcija.

Panel-bim-for-nzeb-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Kao dio GREEN TALKS programa održan je i okrugli stol na temu: „nZEB i obnova zgrada“, na kojem su sudjelovali: Melita Borić, Grad Zagreb; Zoran Veršić, Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet, Irena Križ Šelendić, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja RH; Jasmina Smokvina, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost; Dražen Pomper, Udruga upravitelja. Sudionici su prošli širok spektar tema vezan uz  nove nadopune EPBD direktive te planove Ministarstva i Fonda glede sufinanciranja i problematike koju donosi uvođenje nZEB standarda. Rasprava se otvorila na temu ne velikog broja obnova na području Zagreba te uzrocima. Dražen Pomper, ispred udruge Upravitelja, je istaknuo da je ključno utjecati na podizanje svijesti javnosti i stanara o  benefitima energetske obnove te da je potrebno puno dobrih primjera iz prakse i s terena jer opća javnost i dalje, nažalost ne percipira sve dodatne vrijednosti koje energetska obnova i zelena gradnja nude. Ključno je ostvariti integrirani proces u kojem je važno uključiti sve dionike, od nadležnih institucija koje informiraju, educiraju i daju poticaje, izvođača, kvalitetnih radnika, dostupnih tehnologija i znanja jer na kraju, ipak želimo osigurati izgrađeni okoliš visoke kvalitete, a to je moguće korištenjem učinkovitog projektiranja u kombinaciji s tehnološkim napretkom na svim razinama.

Sudionici-bim-for-nzeb-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Poduzeća koja su sudjelovala na GREEN TALKS-u edukativnim i promotivnim prezentacijama su: VELUX Hrvatska d.o.o. na temu: „Zdrava unutarnja klima nZEB zgrada“, Fibran d.o.o. na temu: „XPS od temelja do krova = NeZEBe“, TECE d.o.o. na temu: „Ušteda vode“, GEALAN d.o.o. na temu: „Energetski učinkoviti prozorski sustavi za nZEB“, Knauf Insulation d.o.o na temu:“Mineralna vuna u i na zgradama gotovo nulte energije“, Daikin Hrvatska d.o.o. na temu: „Klimatizacija jučer, danas, sutra“ te Firestone na temu: „Dugotrajnost ravnih krovova“.

U trećem dijelu programa, pod nazivom: „BIMom do energetske učinkovitosti“, predstavljeni su projekti: NetUBIEP, BIMcert, BhENEFIT, te je održana prezentacija na temu: “Istraživanje i razvoj e-burze energetske obnove u zgradarstvu i industriji”.

Stručne prezentacije održali su: Iva Kovačić, Tehničko Sveučilište Beč, na temu: „Building information modelling for building energy modelling – potentials and deficits (BIM for BEM)“ i Gianmarco Ćurčić Baldini, Baldinistudio d.o.o. na temu: „Energetske simulacije u BIM okruženju“.

Tražite još informacija o zgradama gotovo nulte energije? Potražite ih na našem YouTube kanalu!

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Predstavljamo dom

Stan za najam u centru Zagreba: Iako ima samo 21 kvadrat, oduševljava zanimljivim rješenjima

Da bi dobila funkcionalniji prostor, dizajnerica je imala i tlocrtne intervencije

Investitori su poželjeli stan bez boja, a dizajnerica interijera Iris Pinjuh spretno je tome doskočila. Osim sjajno iskorištenog prostora, nas su oduševile upravo boje.

Stan opremljen za najam

Stan od 21 kvadrata, od čega je 17 dnevnog prostora, a 4 kupaonica, nalazi se u centru glavnog grada i namijenjen je za dnevni najam. 

“Iako prvotno investitori nisu mogli odlučiti hoće li stan koristiti osobno ili će ga dati u najam, pa smo s toga gledali da stan bude i malo luksuznije opremljen, tako da u nekom trenutku ako se oni predomisle, imaju lijepi stambeni prostor. “, otkriva Iris Pinjuh, dizajnerica interijera.

Da bi dobila funkcionalniji prostor, dizajnerica je imala i tlocrtne intervencije. Pojašnjava i kako je bio u ruševnom stanju, derutan, a oni su radili pregradne zidove kako bi se svi elementi po mjeri mogli staviti u svoj prostor. “Jedan od tih pregradnih zidova je prostor zone za čitanje, odnosno za rad; kao jednu radnu jedinicu. 

Spuštali smo stropove za negdje 15-ak centimetara zato što smo htjeli zadržati visinu stare gradnje u samom centru grada i ideja je bila da ostavimo da prostor diše i da stropovi ostanu kako jesu. Međutim, ideja je bila da stavimo ugradbenu rasvjetu koja nam neće opteretiti već dovoljno mali prostor, ovo je garsonijera i svaki višak elemenata u zraku i prostoru bi možda bio preopterećenje.”

Ideja vlasnika je bio interijer bez boja

Iako je projektni zadatak bio interijer bez boja, Iris je odabrala mirne tonove koji potiču na dobro raspoloženje, a istovremeno su prostoru dali dubinu kako bi stan dobro podnio štukature na zidovima. 

“Htjeli smo se držati jedne boje, da baš ne opteretimo tako mali prostor i ono što je bila ideja je da evo, boja bude svježa koja odgovara mirnom snu. Obzirom da se unutar prostora nalazi i krevet i to je ujedno prostorija za spavanje, a opet s druge strane da ujutro, kad se čovjek probudi, potakne na nekakvu svježinu, buđenje, dobro raspoloženje, imamo čak i jako lijepi prozor koji gleda na stražnju stranu zgrade i zeleni vrt.

Ono što je moja ideja u uređenju interijera često volim povezivati arhitekturu same građevine u kojoj je prostor, a tako i eksterijere, pa onda na neki način volim povezivati eksterijer sa interijerom i unijeti nekakvu vizuru izvana unutra. Utoliko smo stavili tapete koje su jedno osvježenje.”, govori sugovornica.

Kuhinja daje osjećaj luksuza u prostoru

Korpusi ormara i kuhinje napravljeni su od iverala, a fronte od mediapana, što dodatno podiže osjećaj luksuza u prostoru. 

“Radnu ploča također, s obzirom da je ovo mali prostor, htjeli smo izbjeći maksimalno višak materijala i nekakvih pojavnosti u prostoru koje bi možda vukle pažnju, pa smo od istog ustvari mineralnog materijala ovaj napravili radnu ploču i sudoper.”,

Karakter malenoj kupaonici dala je tapeta čiji su se tonovi savršeno povezali s odabranom keramikom. 

“S obzirom da smo išli na taj nekakav umjetnički štih, keramiku smo birali da bude u manjim formatima, da bude karakterna, opet pratimo te nekakve zelenkaste, mirne tonove. Izbrali smo španjolsku keramiku koja je poznata po svojim keramičkim, malim, zanimljivim pločicama.”, dodaje dizajnerica.

Zanimljivi stolci, komoda čije fronte propuštaju signal daljinskog upravljača, samo su neki dizajnerski trenutci u ovom prostoru. 

“Za neke stvari smo htjeli zaista da budu fokal point u prostoru, s obzirom da su jedine lampe u prostoru takve vrste. Sve ostale su ugradbene, onda smo išli na lampe od bambusa koje super djeluju kao noćne lampe i daju određeni ambijent. Na neki način rasvjeta se može isključiti, a također imamo još jednu lampu u špagi, koja daje toplinu i stvara ugođaj pred spavanje, puno mirniji nego da imamo samo stropnu rasvjetu.”, zaključila je sugovornica.

Ograničen budžet bio je poseban, ali uspješno svladan izazov čiji je rezultat primamljiv interijer.

Nastavite čitati

Interijeri

Najbolje tkanine za zavjese: Ovo je jedini vodič koji će vam trebati

Odabir savršenog materijala za vaše zavjese svodi se na ravnotežu između funkcionalnosti, stila i željenih osobina

Odabir najbolje tkanine za zavjese je ključan jer utječe na izgled, osjećaj i funkcionalnost vaše sobe. No, s toliko dostupnih opcija tkanina, pronalazak savršene može biti izazovan zadatak.

Kako odabrati najbolju tkaninu za zavjese?

Tkanina koju odaberete za svoje zavjese može transformirati vaš prostor, utječući na razinu svjetla, privatnost, pa čak i energetsku učinkovitost. Na izbor bi trebali utjecati faktori kao što su izdržljivost, održavanje i funkcija sobe kako bi vaši prozori bili i estetski i praktični.

Tražite li prozirne, lagane zavjese ili one koje će blokirati svjetlo? U ovom vodiču pronađite izbor koji vam najviše odgovara!

Zavjese nisu samo dekorativni element! Zašto ih je bitno imati u domu?

Najbolje tkanine za prozirne zavjese

Prozirne zavjese su lagani, prozirni prekrivači koji propuštaju prirodno svjetlo. Sjajan su način da zadržite osjećaj privatnosti dok svjetlo i dalje ulazi. Pri odabiru tkanine za prozirne zavjese, preporučuju se lagani, elegantni materijali koji lako padaju. Dobre opcije su voile, rajon, šifon i lagani tipovi svile.

Za dodir luksuza i raskoši, svila je idealan materijal. Njena glatka tekstura i prirodni sjaj dodaju eleganciju vašim zavjesama. Svila je savršena za formalne prostore, ali zahtijeva profesionalno čišćenje.

Voile je lagana i prozirna tkanina koja nudi prozračan izgled. Savršena je za slojevitost s težim tkaninama poput baršuna ili blackout zavjesa. Voile zavjese obično se koriste tijekom dana u prostorima koji žele maksimalno iskoristiti prirodno svjetlo.

Rajon je savršeno rješenje za dodavanje elegancije bez velikog održavanja. Ovaj materijal izgleda poput svile, ali je jeftiniji i lakši za održavanje.

Najbolje tkanine za obične zavjese

Obične zavjese su klasičan element u svakom domu. Praktična rješenja koja osiguravaju privatnost, unose boje ili stvaraju ugodnu atmosferu mogu se postići pomoću izdržljivih tkanina poput lana, pamuka i mješavina poliestera.

Pamuk je najpopularniji izbor za zavjese zbog svoje svestranosti, izdržljivosti i jednostavnog održavanja. Dolazi u širokom rasponu boja i uzoraka.

Lan ima prirodnu i prozračnu teksturu koja dodaje sofisticiranost svakoj sobi, a omogućava filtriranje svjetla za privatnost.

Poliester je izdržljiva, pristupačna i jednostavna tkanina za održavanje. Otporan je na gužvanje i blijeđenje, što ga čini praktičnim izborom.

Najbolje tkanine za zavjese koje blokiraju svjetlost

Blackout zavjese su neophodne za one koji cijene miran san. Dizajnirane za potpunu blokadu svjetlosti, također smanjuju buku i osiguravaju privatnost. Potražite tkanine poput baršuna, teških mikrofibera, podstavljenog pamuka ili specijalizirane blackout tkanine.

Baršun pruža izvrsnu izolaciju i blokira svjetlost, idealan za spavaće sobe i kućna kina. Ima bogatu teksturu i pruža toplinu.

Vunene zavjese pružaju toplinu i zadržavaju toplinu u hladnim klimama, što ih čini sjajnim izborom za one koji vole osjećaj topline. Međutim, vuna zahtijeva posebnu njegu kako bi zadržala svoje karakteristike.

Specijalizirana za blokadu svjetla, blackout tkanina pruža potpunu tamu u sobi. Idealna je za spavaće sobe, dječje sobe i kućna kina. Blackout zavjese su teške, pa ih je potrebno pričvrstiti na čvrste nosače.

5 odličnih i kreativnih ideja kako ukrasiti prozore

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice