Bez kategorije
Energetski efikasni prozori
Niskoenergetska i pasivna gradnja budućnost su suvremene arhitekture

Što je energetska efikasnost?
Energetska efikasnost je suma isplaniranih i provedenih mjera čiji je cilj korištenje minimalno moguće količine energije tako da razina udobnosti i stopa proizvodnje ostanu sačuvane. Jednostavnije rečeno energetska efikasnost znači upotrijebiti manju količinu energije(energenta) za obavljanje istog posla, odnosno funkcije (grijanje ili hlađenje prostora, rasvjeta, proizvodnja raznih proizvoda…).
Energetska efikasnost u zgradarstvu utječe na smanjenje potrošnje svih oblika energije, ugodniji i kvalitetniji boravak u zgradi, uz duži životni vijek zgrade, te pridonosi zaštiti okoliša i smanjenju emisija štetnih plinova u okoliš.
Cijene energije i energenata će, zbog globalnih i lokalnih razloga, u idućem razdoblju i dalje rasti – što će utjecati na porast troškova života i stanovanja.

Za krajnjeg korisnika, naravno, najveća korist energetski efikasne gradnje je u smanjenju mjesečnih računa za grijanje, hlađenje i električnu energiju.
Direktiva EU 2002/91/EC o energetskim karakteristikama zgrada jasno obvezuje na štednju energije u zgradama EU, kao i državama kandidatima.

U skladu s Direktivom, sve zgrade koje se grade, prodaju ili iznajmljuju bit će certificirane i takvi energetski certifikati s podacima o godišnjoj potrošnji za grijanje zgrade bit će izloženi ili dani na uvid svim zainteresiranim strankama.
Uvođenjem energetskih iskaznica za zgrade kao i certificiranjem zgrada, energetski efikasne, dobro izolirane zgrade s niskom potrošnjom energije znatno će dobiti na vrijednosti na tržištu nekretnina, dok će zgradama s velikom potrošnjom energije vrijednost pasti.
Investicija zamjene starih prozora s novima čini se skupim izdatkom, no činjenica je da se uloženi novac vrati tijekom nekoliko godina u vidu manjih mjesečnih računa za energiju itekako je opravdana i isplativa.
Primjer uštede energije odnosno potrošnje goriva(lož ulja) po m2 površine kod različitih tipova prozora:

Gubici energije na objektima vezani su najvećim dijelom za područje prozora.
– gubici topline kroz prozore i vanjske zidove čine preko 70 % ukupnih toplinskih gubitaka zgrade!
– novi moderni prozori sa odgovarajućim staklom imaju 2-3 puta manje toplinske gubitke od starih prozora
– energijom koja se potroši za zagrijavanje 1 prosječne kuće(sagrađene pred 10-ak ili više godina) možemo zagrijati 3-4 niskoenergetske kuće ili 8-10 pasivnih kuća
– staklo zauzima najveću površinu otvora oko 70% te zbog toga ima veliku ulogu u ostvarenju toplinske zaštite cijelog prozora. To znači da se tu stvaraju najveći energetski gubici. Ostvarenje toplinske zaštite stakla opisuje se koeficijentom prolaza topline Ug. Što je ta vrijednost manja, to su izolacijska svojstva stakla bolja.
Primjer temperaturne razlike na površini unutarnjeg i vanjskog dijela stakla kod različitih tipova stakla:

Osnovni parametri koje bi moderan/suvremen prozor trebao ispunjavati po pitanju toplinske izolacije:
– toplinska izolacija ukupnog prozora: Uw < 1,4 W/m2K
– za niskoenergetske i pasivne kuće taj se koeficijent kreće između 0,50 – 1,10 W/m2K
– takav rezultat ostvariv je sa ABS PROTECT TERMO+ sistemom
ABS Protect Termo+, Uw=0,74 W/m2K sa staklom Ug=0,5
– koeficijent prolaska topline “U” je količina topline koju građevni element gubi u 1 sekundi po m2 površine kod razlike temperature od 1K, izraženo u W/m2K.
– označava se oznakom “Uw” (window) – ukupni koeficijent prolaza topline cijelog prozora
Uw = fpf x Uf + fpg x Ug [W/(m2K)] (suma parcijalnih koeficijenata topline profila i stakla)
– što je ta vrijednost manja, to su gubici energije kroz prozor niži, odnosno toplinska izolacija prozora je bolja
– na starim zgradama koeficijent Uw prozora kreće se od 3,00 do 3,50 W/m2K i više (gubici topline kroz takav prozor iznose prosječno 240-280 kWh/m2 godišnje)
– europska zakonska regulativa propisuje sve niže i niže vrijednosti, i one se danas kreću u rasponu 1,00-1,80 W/m2K


Ostali zahtjevi koje prozor mora ispunjavati su ispitivanja na:
- Sigurnost odnosno stupanj protuprovalnosti
- Toplinsku izolaciju
- Zaštitu od buke – zvučna izolacija
- Zrakopropusnost
- Vodotijesnost
- Garancija
Za ove tehničke karkteristike proizvođač prozora mora imati certifikate koji su između ostalog nužni i za uporabnu dozvolu i ostalu dokumentaciju samog objekta. Od 16.prosinca 2002. postoji i pravilnik o energetskom certificiranju zgrada. Energetski certifikat mora imati svaka nova, te postojeća zgrada koja se prodaje iznajmljuje ili daje na leasing.

SUBVENCIJE ZA IZMJENU PROZORA I ENERGETSKI EFIKASNU GRADNJU:
Većina država EU potiču EE gradnju povoljnijim kreditiranjem ili oslobođenjem kupnje građevinskog materijala od poreznih davanja. Najčešći je model poticanja financijskim subvencijama lokalnih ili državnih institucija koje dosežu i do 40% vrijednosti investicije. Zo očekivati je da će se takve i slične mjere vrlo brzo početi primjenjivati i kod nas.
Zaključak: Koje su koristi od zamjene starih prozora novim energetski efikasnim prozorima?
- smanjuju se energetski gubitci, te se tako uloženi novac vrati tijekom nekoliko godina u vidu manjih mjesečnih računa za grijanje i hlađenje
- povećava se udobnost stanovanja (nema propuha, buke i vlage)
- povećava se vrijednost nekretnine
- smanjuje se prolaz štetnih sunčevih UV zračenja kroz stakla
- smanjuje se ispuštanje stakleničkih plinova u atmosferu
- duži vijek trajanja objekta
Izvor: abs.hr
Bez kategorije
Osvježite prostor samo jednim dekorativnim komadom
Doznajte kako se jednostavnim unošenjem zanimljivih vaza interijer može transformirati.

Želite promjenu u domu, a nemate dovoljno novca ili ste oprezni da ne biste pri uređivanju pogriješili? Pa zašto ne biste krenuli od promjene vaza.
Transformacijska uloga vaza

Transformacijska uloga vaza je velika. Na primjeru ovog blagovaonskog prostora u bijeloj boji, ravnih linija s elementima rustikalnosti izmjenom postava vaza dobiva se potpuno novi dojam prostora. Različiti oblici i materijali od kojih su vaze izrađene povezani su tonovima koji dominiraju u prostoru i neutralizirani su odabirom zelenila.

U drugom postavu, dominantna boja je ružičasta. Keramičke i staklene vaze prate materijale i boje koji se pojavljuju u interijeru. Dekoracije na komodi su grupirane, a stilom ih nadopunjuje viseće posuđe te posuđe i dekoracije na stolu.
Skulpturalne vaze

Skulpturalne vaze trend su koji je obilježio proteklu godinu, a čini se da njihova popularnost ne jenjava ni u ovoj.
Zbog svog oblika i bez dodatka cvijeća su same po sebi dostatna dekoracija. Stoga pripazite ako uz njih još nešto postavljate. Ako im želite pridružiti još jednu vazu, pozicionirajte je dalje i pobrinite se da bude sličnog stila i što jednostavnijeg oblika da ne zasjeni glavnu zvijezdu.
Brončane vaze

Brončane vaze će utopliti prostor kao i sve ostale u bojama plemenitih metala. Dvije iz iste linije su grupirane kao i ostatak dekorativnih predmeta koji su se našli na komodi, a pri uređivanju je korištena gradacija ili stupnjevanje.
Staklene vaze

Vaze izrađene od stakla su svevremenske i najzahvalnije za korištenje, jer se uklapaju u svaki stil uređenje interijera. Za one neodlučne stoga predstavljaju savršen izbor. Jer ako su besprijekorno izrađene djelovat će vrlo elegantno, a promjenom cvijeća u njima i uz dodatak popratnih ukrasa u svakoj prigodi bit će svečane.
Bez kategorije
Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!
Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.
Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.
Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.
Kako ga unijeti u interijer?
Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.
Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.
Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…
Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.
You must be logged in to post a comment Login