Bez kategorije
Nepravedno zanemaren opus Omera Mujadžića
Slikar i likovni pedagog Omer Mujadžić jedan je od klasika modernog hrvatskog slikarstva 20. stoljeća. Rodom je iz Bosanske Gradiške te ga zasluženo smatraju i bosansko-hercegovačkim slikarom.
Za života je bio diskretan i povučen; perfekcionist koji je i u slikarstvu stalno težio za boljim. Svojim se ranijim radovima nije posebno ponosio, iako su upravo oni izuzetno cijenjeni u umjetničkim krugovima zbog utjecaja Pariza i u njima prepoznatljivim tada aktualnim stilovima: realizmu i kubizmu.
O velikom Mujadžićevom talentu govori podatak da je sa svega 16 godina, kao tada najmlađi student, 1919. godine upisao studij slikarstva na Kraljevskoj školi za umjetnost i obrt u Zagrebu. Diplomirao je 1924. u klasi Ljube Babića, a potom s kiparom Antunom Augustinčićem odlazi u Pariz kao stipendist francuske vlade te godinu dana boravi na L’École des Beaux Arts.
U Parizu proučava stare majstore u Louvreu i upoznaje suvremena zbivanja na pariškoj likovnoj sceni – postkubističku maniru Andréa Lhota, Picassov povratak figuraciji te probuđeni interes za klasične teme blizak Andréu Deraineu.
U djelima Omera Mujadžića uočljiva je fascinacija interijerom koja je očito refleksija njegova prisjećanje na djetinjstvo. Uspješan je bio u tehnici pastela. Najznačajnija djela napravio je u ulju na platnu, no jednako vješto radio je i crteže te ilustracije koje je koristio kao priloge za predavanja iz anatomije i velikog akta na akademiji. Na početku karijere radio je pejzaže i radove socijalne-ulične tematike, a kasnije više aktove i portrete.
Nakon povratka iz Francuske Mujadžić se 1931. godine zapošljava na Likovnoj akademiji u Zagrebu kao najmlađi profesor; vodi tečaj anatomije, zatim slikarsku klasu i predaje čak 42 godine, do umirovljenja 1973.
Iako vrstan slikar, Mujadžić svoje slike nije prodavao da bi zaradio. Za život je zarađivao radom na akademiji, prije svega kao pedagog. Njegova se djela danas nalaze u brojnim privatnim zbirkama, u obiteljskom krugu, kao i u mnogim glasovitim muzejima.
U prilogu pogledajte radove Omera Mujadžića.
Bez kategorije
Osvježite prostor samo jednim dekorativnim komadom
Doznajte kako se jednostavnim unošenjem zanimljivih vaza interijer može transformirati.

Želite promjenu u domu, a nemate dovoljno novca ili ste oprezni da ne biste pri uređivanju pogriješili? Pa zašto ne biste krenuli od promjene vaza.
Transformacijska uloga vaza

Transformacijska uloga vaza je velika. Na primjeru ovog blagovaonskog prostora u bijeloj boji, ravnih linija s elementima rustikalnosti izmjenom postava vaza dobiva se potpuno novi dojam prostora. Različiti oblici i materijali od kojih su vaze izrađene povezani su tonovima koji dominiraju u prostoru i neutralizirani su odabirom zelenila.

U drugom postavu, dominantna boja je ružičasta. Keramičke i staklene vaze prate materijale i boje koji se pojavljuju u interijeru. Dekoracije na komodi su grupirane, a stilom ih nadopunjuje viseće posuđe te posuđe i dekoracije na stolu.
Skulpturalne vaze

Skulpturalne vaze trend su koji je obilježio proteklu godinu, a čini se da njihova popularnost ne jenjava ni u ovoj.
Zbog svog oblika i bez dodatka cvijeća su same po sebi dostatna dekoracija. Stoga pripazite ako uz njih još nešto postavljate. Ako im želite pridružiti još jednu vazu, pozicionirajte je dalje i pobrinite se da bude sličnog stila i što jednostavnijeg oblika da ne zasjeni glavnu zvijezdu.
Brončane vaze

Brončane vaze će utopliti prostor kao i sve ostale u bojama plemenitih metala. Dvije iz iste linije su grupirane kao i ostatak dekorativnih predmeta koji su se našli na komodi, a pri uređivanju je korištena gradacija ili stupnjevanje.
Staklene vaze

Vaze izrađene od stakla su svevremenske i najzahvalnije za korištenje, jer se uklapaju u svaki stil uređenje interijera. Za one neodlučne stoga predstavljaju savršen izbor. Jer ako su besprijekorno izrađene djelovat će vrlo elegantno, a promjenom cvijeća u njima i uz dodatak popratnih ukrasa u svakoj prigodi bit će svečane.
Bez kategorije
Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!
Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.
Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.
Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.
Kako ga unijeti u interijer?
Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.
Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.
Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…
Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.
Pingback: National Museum of Modern Art Zagreb Croatia – suemtravels