Bez kategorije
Praktični savjeti za dom bez nametnika
Nametnici su, usprkos našim nastojanjima da ih se riješimo, stalno prisutni. Ima ih u našim domovima, na našim ljubimcima, na našim biljkama. Možda će baš jedan od savjeta kojim su se koristile i naše bake pomoći da ih se riješite.
BILJNE UŠI – Evo dva djelotvorna načina da se riješite tih biljnih nametnika. Prikupite pepeo od cigarete i zamotajte ga u dvostruku gazu, pa kroz gazu prosijavajte da pada na biljku. Jednostavniji je način, ako pri ruci nemate gazu, da probušite dno plastične čaše od jogurta i kroz te rupice prosijete pepeo. To će zaštititi nadzemni dio biljke.
No, biljne uši napadaju i podzemni dio. Taj ćete problem riješiti ako nekoliko kopriva namočite u vodu i ostavite da stoje 24 sata, a zatim tom vodom zalijete biljku. Vidjet ćete i sami kako uši izlaze iz zemlje.
Nametnike s povrća i voća koje namjeravate pripremiti za jelo skinut ćete potopite li povrće (voće) u slanu vodu.
BUHE – Nekoliko različitih buha može Vam prouzročiti veliku glavobolju. No ako su buhe došle u Vaš dom, najjednostavnije ćee ih se riješiti ako mjesta na kojima se pojavljuju natopite amonijakom.
Jednako je dobro pod sag ili plahtu staviti nekoliko lovorovih ili orahovih listova.
Vaš se pas stalno češka? Lovorov ili orahov list bit će dobar i u tom slučaju. Psa dobro istrljajte lovorovim ili orahovim listom, pa će na njegovoj dlaci ostati miris koji Vama neće smetati, a psa će osloboditi nemilih nametnika. Nekoliko listova stavite i pod pseći ležaj.
INSEKTI – RAZNI – Vrlo neugodni “sustanari” česta su pojava u našim domovima.
Gmizajuće insekte pokušajte uništiti mješavinom šećera i praška za pecivo. Mješavinu posipajte po mjestima na kojima se insekti pojavljuju. Oni će je pojesti i uginuti.
Jednako je djelotvorna metoda da u lavor istočite bocu piva, stavite ga na pod, a između poda i ruba lavora postavite daščicu kojom će se insekti popeti. Krpu namočenu u pivo spustite na daščicu. Izazvani mirisom insekti će se po krpi popeti do lavora i pasti u njega. Povratka im nema. Taj postupak ponavljajte svaki put kad primijetite da su se pojavili mali kukci. Upornošću ćete ih sasvim istrijebiti.
Dobar insekticid možete pripremiti i od duhana. Prstohvat duhana iz cigarete namočite u 1 dl vode i ostavite da stoji dva dana. Ta je voda izvrstan insekticid. Njome možete poprskati i biljke koje su zaražene biljnim ušima.
KRTICE – Dva su načina da krtice istjerate iz svog vrta. U rupu u krtičnjaku stavite krpu natopljenu petrolejom ili lož uljem. To je miris koji će otjerati krtice baš kao i dim.
Drugi je način da u rupu stavite karbid i polijete ga vodom. Dodir vode i karbida stvorit će jaki dim koji će se proširiti krtičnjakom i istjerati krticu.
KOMARCI – Tih posebno neugodnih insekata nije se lako riješiti. Dobro je znati da komarcima smeta miris rajčice, pa zato, ako imate mogućnost, na prozore stavite lonac s rajčicom.
Drugi će Vam način uzeti malo više vremena, ali ćete biti sigurni da ćete imati miran san. U sobu u kojoj ćete spavati stavite svjetiljku čiji ste rub premazali medom. (Može poslužiti i obična svjetiljka čiji ćete rub oblijepiti širokim selotejpom). Zatvorite prozor, upalite svjetiljku i izađite iz sobe. Za sat vremena svi komarci i ostali insekti bit će zalijepljeni na rubu svjetiljke.
Tople ljetne večeri volimo provoditi na otvorenom. Tako se, nažalost, izlažemo ubodima komaraca. Da biste ih otjerali iz svoje blizine i time se poštedjeli neugodnih uboda, namažite kožu otopinom jabučnog octa.
MIŠ – Zanimljivo je da ta mala životinja ne podnosi miris metvice i to je informacija koju treba dobro iskoristiti. Ako su se u Vašem domu počeli pojavljivati miševi, ili samo jedan miš, pobjeći će putom kojim je i došao ako na više mjesta postavite metvicu. Kad primijetite da ga više nema, otvor zatrpajte istucanim staklom.
Drugi je način da se riješite miševa – mišolovka. To je jednako djelotvorno, ali i jednako okrutno kao i smjesa šećera i gipsa.
MOLJCI – Nije potrebno da u borbi protiv moljaca posežete za sredstvima koja nisu dobra za zdravlje i koja ostavljaju neugodan miris na odjeći. Najjednostavniji način rješavanja problema s moljcima često je i najdjelotvorniji. Možete se odlučiti na koji ćete način postupiti i što ćete koristiti ovisno o tome što je Vama pristupačnije.
Jedan od načina je da skupljate kore od naranče, a kad ih skupite dovoljno, usitnite ih i stavite u vrećicu koju ste napravili od gaze, pa onda vrećice umetnite među odjeću u ormar.
Već je dobro poznata i lavanda, aromatična biljka toplih podneblja. Upakirana u vrećice, ili kao buketić, dat će Vašem ormaru ugodan miris.
No, možda je jednostavnije uzeti nekoliko divljih kestena. Razrežite ih ili propiknite. Šaku kestena stavite u vrećicu od gaze i objesite među odjeću. U odjeću koja je složena na police rasporedite nekoliko propikanih kestena.
Knjiških moljaca neće biti ako među stranice knjiga stavite lovorove listove.
MRAVI – Najmanji, ali i najuporniji. Crni, crveni ili žuti – svi su jednako neželjeni u našim domovima.
Postoji više načina da se oslobodite mrava. Najvažnije je otkriti odakle dolaze i kojim se putovima kreću, a zatim im postaviti prepreku. Mjesto odakle dolaze poštrcajte lakom za kosu, a pred njega stavite polovicu limuna. Mirisi limuna i kiseline odbijaju mrave.
MUHE – Muhe ne morate loviti. Dovoljno je da Vaš dom miriši onako kako se njima ne sviđa. Prerežite limun na pola i u svaku polovicu nabodite klinčiće. Vi gotovo da i nećete primijetiti taj ugodan miris, a muha neće biti ni blizu. Klinčići će dobro upijati i miris cigareta.
Ukoliko na stolu imate lijepi buket, među cvijeće stavite grančicu metvice. Budite sigurni da Vas muhe neće uznemiravati.
Metvicu možete staviti i u slamu kod domaćih životinja da ih muhe i obadi ne grizu.
PUŽEVI – Puževi jako vole mlijeko. Pomoću njega ćete ih se i osloboditi. U prostoriju u kojoj ste primijetili puževe, na pod stavite široku, plitku zdjelicu punu mlijeka. Puževi će dolaziti na mlijeko. Tijekom jednog tjedna, koliko će zdjelica stajati na podu, svakodnevno skupljajte puževe. Možete biti sigurni da iduće godine u toj prostoriji neće biti puževa.
UŠI U KOSI – To su nemili nametnici i sreća je da nisu česti, no kad ih jednom dobijete, morate paziti da ih se u potpunosti oslobodite zajedno s njihovim jajima. Osim šampona za kosu s tom namjenom, pomoći će i ocat. Gustim češljom iščešljajte kosu, a zatim ju natopite jakim octom. Držite ju pokrivenu ručnikom 2-3 sata, a zatim operite. Ponovno je isperite octom, no ovaj put razblaženim. Kosa isprana u jako razblaženom octu više neće imati nametnika, a bit će mekana i sjajna.
ŽIŠCI – Žišci su posebno neugodni mali nametnici u namirnicama. Najsigurnije je baciti sve u čemu su se pojavili žišci. Nažalost time problemi sa žišcima nisu gotovi, jer oni se brzo i lako razmnožavaju i vrlo su otporni. Mogu jako dugo živjeti kao jajašca ili ličinke. Da bi bili sigurni da ih više nećete naći u svojim namirnicama, morate dobro oprati posudu u kojoj ste držali namirnice, a dobro bi bilo da očistite sve police u smočnici. Police umotane u papir ljepše izgledaju od golih, no razmaci između papira i police idealna su mjesta za polaganje jajašaca i život ličinki. Zato, ako ikako možete, ne zamatajte police.
Namirnice možete pokušati spasiti. Rižu i brašno istresite na lim i stavite u pećnicu na 60 stupnjeva. Izvadite nakon 10 minuta i prosijte.
Iz knjige: Mali savjeti, Dea Olup
Bez kategorije
Vodič za uštedu energije u domu: 10 najčešćih mitova koje treba izbjegavati
Je li jeftinije držati grijanje stalno na niskoj temperaturi ili ga uključivati samo kad je potrebno?
Postoji mnogo gradskih mitova i “brzih trikova” za uštedu novca na računima za energiju. Mnogi su prilično beskorisni, ali neki ipak nude jednostavne i jeftine načine da smanjite potrošnju energije (i vaš mjesečni račun).
U nastavku su 10 najčešćih mitova i zabluda o uštedi energije koje treba izbjegavati.
1. Je li jeftinije držati grijanje stalno na niskoj temperaturi ili ga uključivati samo kad je potrebno?
Postoje argumenti za i protiv, a odgovor će vjerojatno ovisiti o vrsti sustava grijanja, vašem obrascu korištenja, te vrsti kuće i izolacije koju imate.
Službeni odgovor bio bi – stalno grijanje tijekom cijelog dana dovodi do većih gubitaka topline i viših troškova. Glavna britanska javna organizacija za smanjenje potrošnje energije i emisija ugljika, Energy Saving Trust, daje službeni odgovor da stalno grijanje tijekom cijelog dana troši više goriva, dovodi do većih gubitaka topline, a time i do viših troškova.
Koncept je jednostavan: zagrijavajte svoj dom kada vam je to potrebno; nemojte plaćati za stalno zagrijavanje kada vam nije potrebno. Kažu da je ovo najbolji način za uštedu energije i novca. Najbolje je koristiti timer kako bi termostat uključivao i isključivao grijanje i održavao željenu temperaturu u kući.
2. Rade li solarni paneli zimi?
Uobičajena je zabluda da solarni paneli ne funkcioniraju tijekom zime ili za oblačnih dana. Iako su puno učinkovitiji u stvaranju električne energije kad je sunčano, solarni paneli i dalje mogu proizvoditi struju čak i na najtmurnije dane.
Ključna je dnevna svjetlost, a ne sunčeva svjetlost. Čak i u oblačnim uvjetima, dio sunčeve svjetlosti prolazi kroz oblake, omogućujući panelima da generiraju struju, iako manje učinkovito.
Snijeg i led na solarnih panelima mogu smanjiti izlaznu snagu. No, moderni solarni paneli dizajnirani su da se do neke mjere sami čiste, pa bi smanjena učinkovitost trebala biti privremena.
3. Koriste li uređaji u stanju pripravnosti ili punjači ostavljeni u utičnicama i dalje struju?
Mnogi uređaji, poput igraćih konzola, prijenosnih računala i televizora, troše male količine energije kada nisu u uporabi, ali su i dalje priključeni i uključeni u utičnicu. To se ponekad naziva “vampirska struja“. Lako možete izbjeći korištenje ove standby energije tako da uređaje isključite iz zida.
Energy Saving Trust kaže da možete uštedjeti oko 45 funti godišnje isključivanjem uređaja iz utičnice kada ih ne koristite.
Međutim, prema zakonima EU-a, televizori i drugi uređaji proizvedeni nakon 2013. ne mogu trošiti više od 0,5 vata u stanju pripravnosti. Da biste dobili dojam o razmjeru, televizor koji je ostavljen u stanju pripravnosti 20 sati dnevno koštao bi oko 80 penija godišnje. Dakle, iako možda nećete uštedjeti koliko Energy Saving Trust predviđa, i dalje se isplati to činiti – svi uređaji koriste malu količinu struje, a to se može nakupiti.
4. Hoće li mi pametna brojila uštedjeti novac?
Ne – barem ne sama po sebi. Pametna brojila jednostavno zamjenjuju vaša postojeća brojila za plin i struju (po jedno za svaku), prate vašu potrošnju i automatski šalju očitanja vašem dobavljaču svaki mjesec.
Međutim, mogu vam pomoći da otkrijete načine kako uštedjeti energiju putem zaslona koji imate u kući. Ovaj mali uređaj bežično komunicira s vašim pametnim brojilima, prati vašu potrošnju energije i pokazuje vam koliko vas to košta, gotovo u stvarnom vremenu.
S više informacija o vašoj svakodnevnoj potrošnji energije, moći ćete uočiti načine kako smanjiti potrošnju.
5. Trebam li koristiti uređaje noću?
Korištenje perilice rublja i sušilice noću može vam uštedjeti novac, ali to ovisi o vrsti tarifnog plana koji imate za električnu energiju. Ako ste na tarifi koja nudi jeftinije noćne stope, kao što su Economy 7 ili Economy 10, tada ćete plaćati manje za struju koju koristite tijekom noćnih sati. Ove tarife pružaju niže cijene energije noću (obično između 11 sati navečer i 6 sati ujutro), ali po višoj cijeni tijekom dana.
Ako nemate takvu tarifu, korištenje uređaja noću neće značajno utjecati na vaše račune, jer ćete plaćati istu cijenu električne energije bez obzira na doba dana.
Važno je napomenuti sigurnosne rizike. Vatrogasne službe upozoravaju da je bolje ne koristiti sušilicu dok spavate, jer sušilice mogu uzrokovati požare, stoga bi bilo sigurnije koristiti ove uređaje dok ste budni i možete ih nadzirati.
6. Bi li pomoglo obojiti radijatore u crno?
Što se tiče bojenja radijatora u crno, odgovor je ne, prema Energy Saving Trustu. Najbolje je ostaviti ih bijelima, iako razlika nije velika.
Stručnjaci upozoravaju: Na ove stvari u domu nikada nemojte nanositi boju!
7. Je li jeftinije koristiti električni grijač umjesto radijatora?
Električni grijači učinkovito pretvaraju energiju u toplinu i mogu biti isplativo rješenje ako grijete samo jednu prostoriju na kraće vrijeme. Daju toplinu odmah, ali jednako tako, čim ih isključite, toplina nestaje. Ako grijete veći prostor i želite da ostane topao dulje vrijeme, centralno grijanje će vjerojatno biti bolje rješenje.
Iako su električni grijači jeftiniji, obično ne zagrijavaju prostor u kući tako učinkovito. Dakle, ako grijete samo sebe sat ili dva, električni grijač može biti isplativiji način zagrijavanja u usporedbi s pokretanjem cijelog sustava centralnog grijanja.
Međutim, ako želite grijati više prostorija ili jednu prostoriju tijekom duljeg razdoblja, centralno grijanje vjerojatno će biti učinkovitije.
8. Trebam li ostaviti grijanje uključeno ako idem na put?
Da – zimi. Da biste spriječili smrzavanje cijevi, što može prouzročiti štetu u vrijednosti stotina funti, Energy Saving Trust preporučuje da zimi ostavite grijanje barem donekle uključeno, čak i ako niste kod kuće.
Provjerite svoju policu osiguranja prije odlaska. Opće je pravilo održavati grijanje na najmanje 12°C (iako neki preporučuju barem 15°C), umjesto da ga potpuno isključite.
9. Trebam li isključivati svjetla svaki put kada izlazim iz prostorije?
Energy Saving Trust preporučuje isključivanje svjetla kad napuštate prostoriju, bez obzira na to koliko dugo. Također, izbjegavajte ostavljanje televizora i drugih uređaja u stanju pripravnosti.
10. Ako mi je grijanje uključeno, trebam li držati unutarnja vrata otvorena ili zatvorena?
Bolje je držati vrata prostorija koje ne želite grijati zatvorenima, kaže Energy Saving Trust.
Radijatori, električni panelni grijači, konvektorski grijači i toplinske pumpe rade stvaranjem strujanja zraka u prostoriji. Topli zrak se diže, kruži po sobi, hladi se i spušta, te se ponovno vraća do grijača kako bi se opet zagrijao.
Zatvaranje vrata osigurava da ovo strujanje ostane unutar određenog prostora i sprječava ulazak hladnog zraka.
Bez kategorije
Odabir idealnog lustera – elegantnom rasvjetom transformirajte prostor
Evo odgovora na neka od najčešće postavljanih pitanja koja se tiču kupnje lustera
Bilo da tražite rasvjetno tijelo koje će krasiti vaš foaje, postaviti ton u vašoj blagovaonici ili dodati karakter drugoj prostoriji u vašem domu, lusteri su klasičan izbor za postizanje velikog dojma.
Današnji moderni, suvremeni i prijelazni stilovi nude sve širi spektar dizajna rasvjetnih tijela. Osim stila i materijala, postoji niz drugih faktora koje treba uzeti u obzir pri odabiru idealnog lustera, uključujući veličinu, svjetlosni izlaz, vrstu izvora svjetlosti, opcije zatamnjivanja i još mnogo toga.
Na što treba obratiti pažnju pri odabiru lustera
Osim stila, tri glavna faktora za odabir lustera su: veličina/razmjer, smjer svjetlosnog izlaza (odsjaj naspram sjaja) i kontrola (zatamnjivanje).
Imati nešto preveliko ili premalo može rezultirati nesrazmjernim izgledom u vašem prostoru. Luster visine 70 cm koji visi u sredini sobe sa stropom od 2 i pol metra će se činiti vrlo nisko i izgledati čudno.
Ako kupite nešto premalo, komad će izgledati patuljasto u prostoriji. Kada ste u nedoumici, bolje je odabrati veću veličinu, jer su lusteri upečatljivi komadi.
Također, želite biti sigurni da svjetlo koje izlazi iz rasvjetnog tijela nije zasljepljujuće. Nema ništa gore nego sjediti za blagovaonskim stolom s odsjajem jake žarulje usmjerene prema licu. U kojem smjeru ide svjetlo? Jesu li žarulje skrivene ili izložene? Ako su žarulje izložene, trebali biste razmisliti o dodavanju prigušivača na svoj luster kako biste kontrolirali svjetlosni izlaz.
Koliko velik bi trebao biti luster u blagovaonici?
Lusteri se mjere prema promjeru i visini. Broj žarulja također može utjecati na veličinu. Preporučujemo da promjer lustera bude 1/2 do 2/3 širine vašeg blagovaonskog stola. Današnji prosječni luster za blagovaonicu ima četiri do šest žarulja i promjer od 66-76 cm.
Prije kupnje uzmite u obzir visinu stropa i visinu lustera. Luster bi trebao visiti otprilike 76-91 cm od vrha vašeg stola do dna samog lustera. Luster koji je previše visok mogao bi završiti gotovo na samom stolu! Međutim, ako imate visoke stropove, dizajn s dva ili tri sloja mogao bi se odlično uklopiti.
Gdje postaviti luster (osim u blagavaonici) ?
Lusteri se često nalaze u foajeima i formalnim ulazima, kuhinjama, dnevnim sobama, spavaćim sobama, pa čak i u kupaonicama ili toaletima. Opet, izbor mjesta za postavljanje lustera ovisi o veličini prostorije, visini stropa, veličini rasvjetnog tijela i okolnom dekoru. Oni mogu ići bilo gdje!
Imate problema s koncentracijom? Krivac za to može biti i loša rasvjeta
Koliko svjetla očekivati od lustera?
Lusteri su dekorativna rasvjetna tijela, namijenjena dodavanju stila i ambijenta, pa ne očekujte da će vaš luster biti glavni izvor svjetla u prostoriji. Ovo je jedna od najvećih grešaka koje možete napraviti s lusterom. Postavljanje jednog rasvjetnog tijela u sredinu prostorije i očekivanje da će osvijetliti cijelu prostoriju recept je za loše osvjetljenje. Ovo se pogoršava ako su žarulje lustera izložene, što je čest slučaj kod mnogih lustera.
Lusteri najbolje funkcioniraju kao dopunski izvor svjetla i još bolje kada se uključe u slojevitu shemu rasvjete. Na primjer, ugradnja ugradbenih svjetiljki, skrivene rasvjete ili zidnih svjetiljki u prostoriji su odlični načini za naglašavanje prostora, isticanje zidova, slika, biljaka, radnih ploča i ormarića.
Za moderniji izgled i dizajn, fokusirajte se na završne obrade od satiniranog nikla ili kroma. Brončane završne obrade češće se nalaze u prijelaznim svjetiljkama koje kombiniraju elemente dizajna iz tradicionalnih i suvremenih stilova. Moderni dizajni teže prema kromu i satiniranom niklu. Također, tražite čiste linije s minimalnom količinom ukrasnih detalja. Imajte na umu da završna obrada i materijali vašeg lustera trebaju također nadopunjavati ostale završne obrade u vašem prostoru.
Uređenje interijera s niskim budžetom: Uz malo kreativnosti i znanja, sve je moguće
You must be logged in to post a comment Login